کمی فکر کنید !
در محدوده فعالیت های شخصی شما باید به کامپیوتر خود به چشم منزل یا آپارتمانی که در آن زندگی میکنید نگاه کنید. تمامی فعالیت هایی را که بصورت عادت برای ایمن نگاه داشتن و حفظ کردن منزل انجام می دهید را مرور کنید. کامپیوتر منزل شما و فایلها و اطلاعات داخل آن همانند خانه و اسباب زندگی شما است. برخی از آنها گران قیمت و با ارزش و برخی کم ارزش تر هستند.

شما هنگام خروج از منزل درب ها و پنجره ها را می بندید و آنها را قفل می کنید. حتی اگر لوازم گران قیمت و یا اسناد مهم داشته باشید آنها را درون یک گاوصندوق قرار می دهید یا حتی برای منزل خود سیستم امنیتی مانند ***گیر نصب می کنید.

اگر بیشتر فکر کنید متوجه می شود که موضوع کمی مهمتر از موارد مطرح شده در بالا است. بعنوان یک مثال، شما خوب می دانید که اگر کنار پنجره بلند صحبت کنید یقینا" ممکن است کسی که در بیرون منزل ایستاده و یا یکی از همسایه ها صحبت های شما را گوش کند. یا حتی هنگامی که همه خانواده در منزل هستند و می خواهید صحبت خصوصی با دوستان داشته باشید درب اطاق را می بندید و آرام با تلفن صحبت میکنید. حتی ممکن است برای جلوگیری از شنود مکالمه توسط دیگران یک خط تلفن برای خود جداگانه تهیه کنید!

پس چرا؟
بله، پس چرا وقتی در منزل اینگونه رفتار می کنید و مراقب بسیاری از موارد امنیتی هستید کامپیوتر منزل خود را بی خیال رها می کنید و بدون فکر به کمک آن با دوستان چت می کنید یا تبادل email و ... انجام می دهید و خرید اینترنتی میکنید ؟ آیا هیچ فکر کردید که ممکن است افرادی نه در خانه شما بلکه در نقاط دوری از دنیا در کمین باشند تا از اطلاعات شما استفاده کنند؟

چرا برای درب منزل خود سه قفل ایمنی و یک سیستم ***گیر تهیه می کنید اما برای برنامه های مهم رمز های ساده ای چون test، 123، hello و ... انتخاب می کنید؟ آیا می دانید این رمزها و بسیار رمزهای مشکل تر از این موارد، بسادگی قابل حدث زدن می باشند؟

جرا اصولا" علاقه ای به به روز رسانی Patch ها یا Service Pack های نرم افزارهای مختلف روی کامپیوتر خود ندارید؟ و یا هر بار که OS از شما تقاضا می کند که آیا مایل هستید آخرین تغییرات OS را download کنید، آنرا cancel می کنید؟

این موضوع وقتی مهمتر می شود که شما بجای یک کامپیوتر یک شبکه داشته باشید، در آنصورت باید بیشتر فکر کنید و حتی از مشاورین متخصص یا و شرکت های با تجربه برای حل مشکلات امنیتی شبکه خود یا شرکت خود استفاده کنید.