روزگاری اینترنت قابل اعتماد بود!
اولین نقطه برای شروع به ایمن کردن کامپیوتر خود آن است که درک درستی از اینترنت و نحوه کار آن داشته باشید. چرا که اگر بدانید اینترنت چگونه کار میکند به سادگی می توانید راه حل های امنیتنی را ارزیابی کرده، انتخاب و اجرا کنید.

اساس بنیان اینترنت بر اعتماد بود
ما معمولا" به چشمان خود خیلی اعتماد داریم، وقایعی را که می بینیم به مراتب بیش از آنچه می شنویم برای ما ارزش و اعتبار دارد. همچنین وقتی نوشته های روی یک بسته دارو را می خوانیم به آن اعتماد می کنیم، به حرفهای پدر و مادر اعتماد داریم و ... چرا؟ برای آنکه همه مواردی را که برشماردیم دارای پشتوانه قابل قبول و معتبر هستند. اما هرگز به نوشته های دست خط روی یک کاغذ اهمیت خاصی نمی دهیم چرا که ممکن است هر فردی آنرا تهیه کرده باشد.

اگر به سالهای 1960 برگردیم، هنگامی که کامپیوتر ها بسیار گرانقیمت و البته کند بودند، متوجه می شویم که در آن دوران، برخلاف وجود این دو عیب به ظاهر بزرگ، کاربرد کامپیوترها و شبکه های کامپیوتری بسیار درست و بجا بود و نیز به دلیل گرانی قیمت، این ابزار در دست دولت، سازمانها و شرکت های معتبر و بزرگ بود. اما شما بهتر از ما می دانید که امروز دیگر اینگونه نیست.

یک مثال
آیا این تا بحال برای شما اتفاق افتاده که پست چی نامه ای را برای شما بیاورد و محتویات آن چیزی نباشد که با توجه به نام و آدرس فرستنده روی پاکت شما انتظار دارید؟ به احتمال زیاد اینگونه نبوده است؟ چرا که جابجایی نامه های پستی در انحصار شرکت های معتبر است و نیز ارسال آنها بعنوان Spam هزینه و دردسر بسیار دارد و ارسال کننده به سختی و با هزینه قابل توجه میتواند بعنوان دوست و آشنا برای شما نامه ارسال کند و داخل آن اطلاعات مورد نظر خود را قرار دهد. لذا عملا" ارزش انجام اینکار وجود ندارد.

اما همانطور که احتمالا" تابحال متوجه شدید در اینترنت اینگونه نیست. امروزه دسترسی به اینترنت و داشتن سایت یا سرورهای ارسال و دریافت email با هزینه اندک قابل تهیه است. لذا هر شخصی می تواند به تنهایی توانایی هایی را که روزی در انحصار شرکت های بزرگ و معتبر بود داشته باشد و در عرض کمتر از چند دقیقه هزاران نفر را مورد تعرض اطلاعاتی قرار دهد. علاوه بر آن بسیاری از متخصصان اینترنت با استفاده از ضعف تکنولوژی های اینترنت میتوانند بهنگام تبادل بسته های اطلاعات در اینترنت در آنها تغییراتی دهند که در نهایت باعث رسیدن اطلاعت غلط - و مورد علاقه تغییر دهند - به دست مشتری خواهد شد.

بنابراین همانگونه که توجه میکنید بستر تبادل اطلاعات اینترنت که روزی بر پایه اعتماد درست شده بود امروزه قابل اعتماد نیست.