نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: شماره کارت یک نگاشت است به بانک و شماره حساب

عضو جدید pouya7525 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    9
    تشکر تشکر شده 
    39
    تشکر شده در
    30 پست

پیش فرض شماره کارت یک نگاشت است به بانک و شماره حساب

در پی سوال که در پست «محاسبه شناسه شبا از روی اطلاعات بازگشتی درگاه پرداخت آنلاین» http://www.webhostingtalk.ir/f148/38346/ مطرح کردم، این سوال برام پیش آمد که آیا شماره کارت منحصر بفرد است؟ به این معنی که آیا دو نفر در ایران پیدا می شود که دارای دو شماره کارت یکسان باشند؟

جرقه این سوال در ذهنم باعث شد که یکم بیشتر در مورد شماره کارت تحقیق کنم.

با توجه به مطالب ارائه شده در وبلاگ � Archive � جدول کامل پیش شماره کارت بانکهای ایران شش شماره اول هر شماره کارت نوع بانک را مشخص می کند این جدول در زیر آورده شده است:

kart-bin.jpg

اگر پیش شماره بانکی را می خواهید که در بالا لیست نشده کافی است 6 شماره اول آن را از روی کارت بخوانید و به جدول بالا اضافه کنید.

سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که 10 رقم باقی مانده چی می شه؟ تا آن جا که من تحقیق کردم جز کپی پست کردن مطالب وبلاگ آورده شده در بالا چیزی ندیدم ( حتی بدون ذکر منبع چقدر با فرهنگیم) اما می تونه یک map باشه به کد شعبه و حساب درون آن شعبه در پایگاه داده اصلی بانک

برای این که بفهمیم که چه جوری می شه این 10 رقم map شه به شماره حساب تنها راهش اینه که حداقل 100000 تایی شماره کارت و شماره حساب داشته باشی به اضافه کد شعبه و شماره مشتری و مابقی اطلاعات و بعد الگوریتم های mapping مختلف را روش اجرا کنی تا تابع نگاشت (mapping function)بدست بیاید.
    اگر فرض کنیم تابع نگاشت مع*** هم داشته باشد یعنی اینکه می شود با داشتن شماره حساب هم شماره کارت رو بدست آورد حجم محاسبات خیلی کم می شود.

نتیجه گیری من:
    در پایان می توان نتیجه گرفت شماره کارت یک نگاشت است به بانک و شماره حساب یعنی مثل کد پستی 10 رقمی شما که یک نگاشت است به محل سکونت شما

پاسخ سوال چی شد «آیا شماره کارت منحصر بفرد است؟»

چون شماره کارت یک نگاشت است به بانک و شماره حساب و ترکیب این دو منحصر بفرد است (شماره شبا) پس شماره کارت هم منحصر بفرد یاید باشد.

اگه شماره کارت منحصر بفرده پس چه نیازی به «شماره شبا» بود؟
    شماره کارت یک نگاشته اما در بانکداری الکترونیک نیاز به یک استاندارد یکپارچه سازی داریم که نه تنها ایران رو شامل بشه بلکه در معاملات بین المللی هم بشه به راحتی از اون استفاده کرد شماره شبا که بر مبنای استاندارد 13616-ISO ساخته شده این نیاز را بر آورده می کنه علاوه بر اینکه شماره شبا با 24 رقم دامنه اطلاعاتی بیشتری نسبت به شماره کارت با 16 رقم رو هم پوشش می دهد.

این بود از مثلا تحقیق ما در این خشکسالی اطلاعاتی وب فارسی

نباید نیاز به ذکر باشد که متذکر شوم : استفاده از مطالب با ذکز منبع مجاز است.
    کسی‌که حفظ جان را مقدم بر آزادی بداند، لياقت آزادی را ندارد. بنجامين فرانکلين

2. تعداد تشکر ها ازpouya7525 به دلیل پست مفید

3. # ADS

کاربر اخراج شده
    تشکر تشکر کرده 
    67
    تشکر تشکر شده 
    572
    تشکر شده در
    364 پست

پیش فرض پاسخ : شماره کارت یک نگاشت است به بانک و شماره حساب

در تائید اینکه شماره کارت ارتباطی با شماره حساب نداره و صرفا یک عدد غیر تکراری برای هر مشتری است به تجربه این مطلب برای من ثابت شده ، سه بار کارتم به دلایل مختلف از بین رفت و هربار که درخواست کارت میدادم شماره کارت عوض میشد ولی حساب متصل به کارت ثابت بود.

عضو جدید pouya7525 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    9
    تشکر تشکر شده 
    39
    تشکر شده در
    30 پست

پیش فرض پاسخ : شماره کارت یک نگاشت است به بانک و شماره حساب

نقل قول نوشته اصلی توسط ali2k نمایش پست ها
    در تائید اینکه شماره کارت ارتباطی با شماره حساب نداره و صرفا یک عدد غیر تکراری برای هر مشتری است به تجربه این مطلب برای من ثابت شده ، سه بار کارتم به دلایل مختلف از بین رفت و هربار که درخواست کارت میدادم شماره کارت عوض میشد ولی حساب متصل به کارت ثابت بود.
    با عرض پوزش حرف دوستمون کاملا صحیحه البته تا کسی کارتش نره متوجه نمی شه خوب تکلیف 16 رقم اینجوریه:
    6 رقم اول بانک رو مشخص می کنه که در جدول آمده
    2 رقم بعدی مربوط میشه به نوع کارت،مانند: کارت هدیه، بن کارت، کارت اهدا،سفر کارت و……
    بقیه ارقام هم طبق ترتیب تاریخ صدور کارت و به صورت صعودی تولید می شوند و مفهوم خاصی ندارند.

پس شماره کارت یک نگاشت به بانک و شماره خساب نیست ( اما ای کاش بود) اما منحصر بفرده
    منبع: وبلاگ http://banknevesht.shokri.ir
    ویرایش توسط pouya7525 : January 12th, 2012 در ساعت 19:13
    کسی‌که حفظ جان را مقدم بر آزادی بداند، لياقت آزادی را ندارد. بنجامين فرانکلين

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)