مواردی که در این مطلب اشاره می کنم، ممکن است از دید اکثر افراد، ساده و بدیهی به نظر برسد.اما از آنجایی که بارها دیده ام، که چنین تصوراتی درباره Google Webmaster Tools وجود دارد، لازم دیدم که مطلبی در این باره بنویسم.


این موارد لزوما error های وب مستر تولز نیستند.برخی از انها، باور های اشتباه وب مستران درباره ماهیت وب مستر تولز است.


۱- وسواس Mark as fixed
گزینه های mark as fixed که در قسمت خطاهای وب مستر تولز شما شامل خطاهای ۴۰۴، خطاهای سرور و … هست، فقط به معنی پاک سازی لیست است.برخی تصور می کنند، وقتی این گزینه را بزنند، خطای ۴۰۴ آنها درست می شود‍! و گاها وقتی مشکل خود را واقعا حل می کنند، می نشینند و چند هزار ارور خود را Mark as fixed می کنند و تصور می کنند اگر این ارور ها در وب مستر تولزشان باقی بماند، سایتشان رتبه خود را از دست می دهد یا نمی تواند رتبه خوبی بگیرد!


توجه کنید، Mark as fixed ، یعنی ممنون آقای وب مستر تولز! فهمیدم که این ارور ها وجود دارد.حالا لیست را خالی کن! اگر لیست ارور های شما در وب مستر تولز، خالی شود، مشکل سایت شما حل نمی شود! یک Mark as fixed ، که نمی تواند خطای سایت شما را در هاست و در کد های شما حل کند!از نامش پیداست.نشانه گذاری به عنوان حل شده.یعنی هر وقت، مشکل را حل کردید، آنها را از لیست حذف کنید که وب مستر تولز شما خلوت شود. اگر سایت شما همچنان دارای خطا باشد، بعد از Mark as fixed این ارور ها مجددا ظاهر می شوند.اگر هم مشکل شما حل شده باشد، چه این ارور ها، در وب مستر تولز شما باقی بماند چه نماند، آسیبی به سایت شما وارد نمی شود!


۲- ترس از وجود Error
اگر درباره سئو، اگاهی کمی داشته باشید، وقتی وب مستر تولز سایتی را نگاه می کنید که سرشار از ارور است، سریعا می گویید، این سایت مشکل دارد! همانطور که در بالا اشاره کردم، ممکن است، کسی نسبت به پاک سازی ارور های قبلی خود اقدامی نکرده باشد ولی همه مشکلات سایتش برطرف شده است.دلیلی ندارد صرف دیدن خطا (حتی چندین هزار خطا)، تصور کنید، سایت مشکل داری است.


بسیاری از افراد تا یک warning در وب مستر تولز خود می بینند، سریعا، اضطراب می گیرند، و تصور می کنند که به زودی از نتایج گوگل حذف می شوند.


در بسیار از مواقع، حتی ارور نداشتن طبیعی به نظر نمی رسد! سایت هایی که صفحات خیلی زیادی دارند، ممکن است بر اثر حذف صفحات اضافی، یا گاها، تغییر url ها به شکلی که سایر صفحات را تحت تاثیر قرار ندهد، دچار خطای ۴۰۴ یا خطای سرور شوند. در این موارد کاری هم نمی توان کرد! خب صفحه حذف شده و باید ۴۰۴ بگیرد! آدرس صفحه تغییر کرده به شکلی که سرور نمی تواند، Request را پردازش کند و خطای سرور می دهد.حالا برای چند صفحه هم این اتفاق بیفتد! قرار نیست کل دامنه شما، از نتایج گوگل حذف شود یا افت کند! وب مستر تولز ، به شما کمک می کند، که ایراد ها را متوجه شوید.برخی از ایراد ها هم اگر حل نشوند، هیچ مشکلی به وجود نمی آید!

۳- Warning در نقشه سایت
در بسیاری از مواقع به خصوص برای سایت هایی که صفحات زیادی دارند، بخش نقشه سایت، پیام های اخطاری می دهد و به یک یا چند url موجود در نقشه سایت اشاره می کند که به هر دلیلی، نشان از عدم دسترسی گوگل به آن url هاست.گوگل به شما اطلاع می دهد که به چه دلیلی به چه صفحه ای از سایت شما، دسترسی ندارد.نیازی هم نیست نگران باشید.گوگل تنها به همان صفحه در url شما دسترسی ندارد.ممکن است آن صفحه اصلا برای شما مهم نباشد.هیچ تاثیری هم روی سایر صفحه های موجود در نقشه سایت شما نمی گذارد.
۴- پیام های مرتبط با افزایش یا کاهش ناگهانی ترافیک
Big traffic change for top url


Search results clicks for example.com have decreased significantly


Search results clicks for example.com have increased significantly


افزایش و کاهش ناگهانی ورودی از گوگل
وقتی پیام کاهش ناگهانی ورودی از گوگل را مشاهده مواجه شدید (decreased significantly) ، به این معنی نیست که سایت شما اخطار گرفته است.به هر دلیلی، وقتی میزان ورودی شما از گوگل کاهش پیدا کند، و این کاهش با روز قبل، به نسبت impression شما، تفاوت زیادی داشته باشد، (که این تفاوت، نسبی است) ، با این پیام مواجه می شوید.ممکن است، به دلیل فصل امتحانات، ورودی گوگل شما کم یا زیاد شود و کاربران کلا از پای کامپیوتر به دلیل امتحانات یا تعطیلات نوروز فاصله بگیرند.لذا جستجو ها کمتر می شود.در نتیجه کلیک هم کم می شود.برای مثال روز اول عید، ممکن است سایت های زیادی با این پیام مواجه شوند.روز های تاسوعا ، عاشورا یا هر مناسبت دیگری.


همین اتفاق ممکن است موجب افزایش ناگهانی ورودی شما از گوگل شود (increased significantly) .وقتی تازه در یک یا چند کلمه کلیدی رقابتی، به صدر نتایج راه پیدا می کنید، کلیک های شما ناگهان از روزی ۲۰ عدد، به روزی ۲۰۰ عدد (اعداد مثال است) تغییر می کند.حتی ممکن است، موضوعی که شما قبلا با کلمات مرتبط با آن بالا بوده اید، ناگهان به دلیل تبلیغات تلویزیونی یا هر علت دیگر، مورد توجه قرار گیرد.لذا جستجو کنندگان اینترنتی به صورت ناگهانی زیاد می شوند.در نتیجه کلمات کلیدی کم ترافیک شما، ناگهان، پر ترافیک می شوند و با پیغام افزایش ناگهانی ترافیک مواجه می شوید.سپس ممکن است، آن موضوع به حالت اول باز گردد و از تب و تاب بیفتد، لذا شما این بار پیغام کاهش ناگهانی ترافیک را در وب مستر تولز خود مشاهده می کنید.


این پیغام ها هیچ ربطی به وجودی مشکلی یا پنالتی شدن یا خوب بودن سایت شما ندارد.صرفا افزایش یا کاهش ناگهانی ورودی گوگل را به صورت نسبی(نسبت به گذشته) که ممکن است ناشی از هر علتی باشد، اطلاع رسانی می کند.می توان گفت، یک جور، هیجان به شما القا می کند! چون همین افزایش و کاهش ورودی را می توانید در قسمت Search Queries ببینید.


۵ – باور غلط درباره خطای Googlebot can not access to your site
این ارور ، در همه جای دنیا اتفاق می افتد و در ایران هم بیشتر.با توجه به عدم دسترسی ها لحظه ای و چند دقیقه ای به سایت هایی ایرانی به خاطر بستر مخابرانی ایران وجود دارد، گاها برای سایت های بی مشکل، چنین اروری در وب مستر تولز نمایش داده می شود که بیشتر هم برای سایت هایی که سرور آنها داخل ایران است اتفاق می افتد.

عدم دسترسی گوگل به سایت
وقتی درصد Overall error rate for DNS queries ، عدد پایینی است، جای نگرانی نیست.فقط سعی کنید از چند ISP ، سایت خود را چک کنید و ببینید در دسترس هست یا خیر.اگر هر چند ماه یک بار، چنین اروری مشاهده کردید، نیازی نیست، نگران باشید.به کار خود ادامه دهید.حتی گاها، در مواردی که دیتا سنتر های ایران مشکل دار می شوند و اوضاع اینترنت ایران خراب می شود، این درصد، عدد بالایی می شود و گاها (خیلی خیلی کم شاید یک بار در سال) حتی ممکن است به ۱۰۰ درصد برسد.باز هم در این شرایط نگران نباشید.صرف چند ساعت قطعی، آن هم زیر ۱۰ بار در سال(حتی بیشتر) ، رتبه سایت شما آسیب نمی بیند.حتی با دو روز قطعی هم، رتبه خود را از دست نمی دهید، و اگر هم از دست بدهید، بعد از اینکه مشکل سرور شما حل شد، مجددا به نتایج باز می گردید.توجه کنید به هیچ منظور من این نیست، که هاست و سرور شما و قطعی آن مهم نیست.اولین و مهمترین ضرر قطعی سایت شما، از دست دادن کاربر است.منظور من فقط این هست که به خاطر آن قطعی هایی که ناشی از اینترنت کل ایران است (نه بی کیفیت بودن هاستینگ شما) و خیلی کم در سال اتفاق می افتد، قرار نیست، سئوی شما آسیب ببیند. همچنین توجیهی نیست که سایت خود را خاطر این خطا ها در یک هاست یا سرور خارجی، منتقل کنید(آموزش تأثیر هاست و سرور بر سئو را مطالعه کنید).

۶- توجه بیش از حد به Link To Your Site
سایت هایی که در این قسمت به عنوان بک لینک های سایت شما ، نمایش داده می شود، هر دو هفته یک بار بروز می شود و گاهی اوقات هم بیش تر از دوهفته.همچنین، این لیست دارای خطا نیز هست و گوگل همه بک لینک های شما را گزارش نمی دهد.


بک لینک های سایت در وب مستر تولزبنابراین تصور نکنید، همه بک لینک های شما در این قسمت نمایش داده می شود.حتی بک لینک های حذف شده شما هم در این لیست به نمایش در می آید.به این لیست، به عنوان ابزاری کمکی، در تحلیل بک لینک های خودتان نگاه کنید و به خاطر اینکه توسط خود گوگل ، ارائه شده است، حساب ۱۰۰ درصد روی آن باز نکنید.

۷- اکتفا به نبودن اخطار در Manual Action
بسیاری بر این باورند که اگر در این قسمت، خطایی وجود نداشت، یعنی ما تخلفی از نظر گوگل انجام ندادیم و نباید مشمول جریمه های گوگل شویم.در این قسمت پنالتی های حاصل از الگوریتم نمایش داده نمی شود.ممکن است سایت شما، به دلیل خطاهایی که کرده اید دچار افت شدید شود یا از نتایج حذف شود، اما در این قسمت، هیچ گونه خطایی مشاهده نکنید.اکنون گوگل سعی کرده است، رتبه بندی سایت ها را بدون اطلاع به وب مستر، و به صورت الگوریتمی، انجام دهد تا مساله باز بماند.اگر گوگل به وب مستر بگوید، که این لینک، اسپم است و باید آن را حذف کنی، خیلی راحت روش های دور زدن گوگل، توسط وب مستران، ساخته می شود.زیرا گوگل اطلاعات خوبی در اختیار وب مستر قرار می دهد تا الگوریتمش را دور بزنند.(قوانین نانوشته گوگل را مطالعه کنید).


لذا اگر در این قسمت، No manual webspam actions found را مشاهده می کنید، تصور نکنید، سایت شما از نظر گوگل سایت خوبی است و هیچ خطایی نکرده است! به این راحتی ها نمی توانید تشخیص دهید که از نظر گوگل، تخلفی کرده اید(یا گوگل ، تخلف شما را متوجه شده است) یا خیر.


۸- محو شدن در پیش فرض های وب مستر تولز
این مورد، بیش از حد بدیهی به نظر می رسد.اما هنوز خیلی ها، فراموش می کنند که پیش فرض ها را تغییر دهند.به خصوص در قسمت Search Queries


به طور پیشفرض میزان Impression و کلیک حاصل از عبارت های جستجو شده شما در قسمت Search Queries ، مخصوص جستجو های وب است.یعنی جستجو های تصویر و فیلم و موبایل نمایش داده نمی شود.

نویسنده : محسن طاووسی