پنالتی گوگل، یکی موضوعی پر حاشیه ، پر سوال و سرشار از تنافضات و سوال در بحث آموزش سئو هست که من اول، انواع پنالتی رو براتون توضیح میدم و بعد، راه های خروج و بعد سوالات متداول رو پاسخ میدم.


قبل از هر چیز، این رو بگم که شما با مطالعه این مقاله، پرسش های زیادی در ذهنتون به وجود میاد و بیشتر سر در گم میشید.اما این سردرگمی به علت افزایش وسعت دید شما بعد از خوند این مقاله به وجود میاد.نه به دلیل بد بودن این مقاله.

خیلی خلاصه و ساده، Penalize به معنی رایجش،یعنی جریمه شدن سایت در گوگل.اما پنالتی لزوما به خاطر جریمه یا تخلف نیست و من اینجا با شما در این پست، قرار داد میکنم که، هر گونه، افت وب سایت رو با هر دلیلی که باشه، با کلمه “پنالتی” ،یاد می کنم.پس لطفا نگید رفتن از صفحه یک به دو اسمش پنالتی نیست و بعد به ویکی پدیا(جولانگاه مترجمان غیر متخصص) لینک بدید.ما میخوایم از کاربرد ها و حقیقت صحبت کنیم.درگیر تعاریف نمیشیم.اون هم تعاریفی که ده ها نسخه متفاوت ازش وجود داره(در سئو) .


چون این خیلی مهمه زودتر از خود مطلب، روش تاکید می کنم: “وقتی پنالتی می شید، در اکثر مواقع خبری از اخطار توی گوگل وب مستر تولز نیست!پس لطفا انقدر نگید، پنالتی نشدم چون اخطار نگرفتم. نگید گوگل متوجه کارهای غیر کلاه سفید من نشده چون اخطار نگرفتم”.گفتم غیر کلاه سفید، به این دلیل که تکرار کنم، سئو فقط کلاه سیاه و سفید نیست.از سفید تا سیاه کلی رنگ هست که همگی در دنیای Gray Hat هستند و اغلب سئوکارها بدون اینکه بدونن، کلاه خاکستری کار هستند.حالا یکی کلاه خاکستریش بیشتر به سفید نزدیکتره.یکی بیشتر به سیاه”.پنالتی گوگل - سئو - محسن طاوسی - سئو روز

قبل از شروع مقاله در نظر داشته باشید، همیشه در افت و رشد سایت ها، این سه دلیل کلی، نقش ایفا می کنند:
۱- تغییر الگوریتم موتور جستجو به خصوص گوگل که مکررا تغییر میکنه و به روز میشه.


۲-رقابت.طبیعتا، وقتی سایتی به صدر نتایج بیاد، جای یک سایت دیگه گرفته شده و وقتی در وسعت و فشار زیادی، این رقابت وجود داشته باشه،افت و رشد ها هم، زیاد هستند.


۳-تفاوت الگوریتم گوگل در صفحات عقب تر (دو به بعد، پنج به بعد و …) – اگر از صفحه ۲۰ به صفحه ۴۰ میرید و بعدش بر می گردید به صفحه ۱۰ و بعد به صفحه ۵۰ میرید و سپس تو صفحات ۱۵ و ۱۶، اصلا اسمش رو پنالتی نذارید.در این مرحله سایت شما هنوز جایگاه تثبیت شده ای در نتایج (SERP) نداره و نمیشه به خاطر این افت و خیز ها توی این صفحات دربارش قضاوت کرد.اگر از صفحه یک مدام به صفحه های دیگه جابجا بشید، اونوقت هست که جای بررسی داره.


و نکته دیگه اینکه:
الگوریتم گوگل آزار نداره! گوگل نمیخواد یک سری رو تنبیه کنه.گوگل فقط میخواد بهترین نتایج رو به کاربر نشون بده و لایق ترین وب سایت رو رتبه خوبی بده.کاری ندارم که چقدر تونسته، در هدفش موفق باشه.اما در این مسیر، طبیعتا سایت هایی که به مزاج جناب گوگل، خوش میاد، رشد می کنن و سایت هایی که به مزاجش خوش نمیاد، افت می کنند.بنابراین، نمیشه اسم جریمه رو همیشه روی سایت های افت شده گذاشت.در کل هم گوگل، به شکل غیر رسمی، سعی کرده، به وب مستر ها، سیاست های تشویقی و تنبیهیش رو القا کنه و بهترین ارتباط رو با وب مستر ها گرفته که همین به شدت در میزان محبوبیتش تاثیر گذار بوده. در حقیقت چیزی که به مزاج الگوریتمش خوش میاد و کاملا مرتبط با سیاست های گوگل هست، رو رسما در ظاهر تشویق و برعکسشو تنبیه اعلام کنه.مثلا میگه سایت هایی که https دارن، یکی از فاکتور های مثبت رتبه بندی من رو دریافت می کنن و یا وقتی میگه، اگه سایتتون با موبایل سازگار باشه، یکی از فاکتور های مثبت و قدرتمند(با وزن زیاد) برای رتبه بهتر در نمای موبایل گوگل هست و برعکس.


فراموش نکنید، سایت های تازه تاسیس و دامنه های صفر، در ابتدادر سند باکس گوگل قرار دارند و انتظاری از این سایت های نداشته باشید و فکر نکنید پنالتی شدند.


بررسی انواع پنالتی
انواع پنالتی از نظر علت افت:
۱- افت سایت به خاطر عدم پیروی از دستورات گوگل درباره بک لینک که الگوریتم پنگوئن زحمتشو میشکه.


۲-افت سایت به خاطر عدم پیروی از دستورات گوگل درباره محتوا و on page که الگوریتم پاندا زحمتش رو میشکه.


۳-افت سایت به دلیل به روز رسانی و تغییر الگوریتم گوگل که ممکنه تخلفی هم از سمت وب سایت شما، صورت نگرفته باشه.این مورد بر خلاف دو مورد بالا، اسمش رو نمیشه جریمه گذاشت و خاصیت تنبیهی نداره.


۴-افت یا حذف شدن سایت به خاطر کپی برداری از سایت های دیگه.


۵-افت سایت به خاطر Bug و ایراد گوگل. بله! تعجب نکنید.گوگل هم میتونه خطا کنه.حتما مطلب پرستش گوگل رو مطالعه کنید.این مورد نادر هست.


۶-افت یا حذف شدن سایت به دلیل اشتباه خود وب مستر از نظر فنی مثل عدم دسترسی کامل ربات ها


۷-افت سایت به خاطر مسائل امنیتی و هک شدن سایت و …


انواع پنالتی از نظر شدت افت:
۱- افت از صفحه اول موضوع رقابتی به صفحه دو. این نوع پنالتی، کمتر به عنوان “پنالتی” شناخته میشه. اما به هر حال، وقتی وب سایتی با کلمه کلیدی و موضوعی رقابتی، رتبه خوبی داره و ناگهان به صفحه ۲ میره، نوعی از پنالتی هست که تقریبا کل ترافیکش رو از دست میده.چون صفحه دو با صفحه ۲۰ در اکثر موضوعات از نظر کلیک، آنچنان تفاوتی نداره و همین که در موضوعی رقابتی، صفحه اول بود، نشان از قدرت بسیار زیاد اون سایت بوده.


۲-افت از صفحه اول به صفحه ۵ تا حدود ۳۰ یا از صفحات زیر ۱۰ به صفحات بالای ۱۰۰ یا عدم نتایج در گوگل با جستجوی کلمه کلیدی


این افت، افت سنگینی هست، و کار، باید با جدیت بررسی بشه.


۳-افت به دلیل Freshness و یا رقص گوگل.


گاها به طور موقت وب سایت هایی بالا میان و سایت هایی که رتبه داشتن عقب میرن.اگر کوتاه مدت باشه هیچ مشکلی نیست و چیزی فرق نکرده.


۴-کلا de-index شدن.


اینجا دیگه اسمش پنالتی نیست.در این حالت، اون سایت یا صفحه، Ban شده که اوضاع خیلی وخیمه!


انواع پنالتی از نظر سطح و گستردگی افت وب سایت:
۱- افت کل صفحات وب سایت


۲-افت فقط یک صفحه یا صفحات خاص


۳-افت فقط روی یک یا چند کلمه کلیدی در حالی که همون صفحات با کلمات دیگه، همچنان رتبشون حفظ شده باشه.


۴-افت مجموعه ای از وب سایت ها

انواع پنالتی از نظر الگوریتمی یا Manual Action
۱- پنالتی الگوریتمی


در این حالت، اگر وب مستر تولز داشته باشید، هیچ پیغام و اخطاری برای شما نمیاد.به صورت الگوریتمی افت می کنید و اگر ایراد ها رو متوجه بشید و اصلاح کنید، به صورت الگوریتمی هم رتبه شما برمیگرده.این حالت کاملا بی سر و صداست و اکثر پنالتی ها در این دسته هستند.به همین علت، خیلی ها به اشتباه فکر می کنند، چون پیغامی براشون نیومده، یعنی از نظر گوگل تخلفی نکردند و کار اشتباهی انجام ندادن یا گوگل متوجه فریب اونها نشده که صد البته اشتباه می کنند.من در پست قوانین نانوشته گوگل، گفتم که، اتفاقا سیاست گوگل، مخفی نگه داشتن و ایجاد ابهام برای وب مستر ها و سئوکاران هست و تا می تونه، بی سر و صدا کار میکنه.چون اگه بگه شما به چه دلیلی پنالتی شدید، خیلی راحت تر، راه های دور زدن الگوریتمش توسط کلاه سیاه کاران حرفه ای، پیدا میشه.(حتما مطلب آیا سئو کلاه سیاه مخصوص ایرانی هاست رو بخونید).


۲-پنالتی Manual Action


در این حالت در وب مستر تولز پیغام میاد و در بخش Manual Action دقیقا شرح داده میشه که چرا پنالتی شدید و تا حدودی هم راهنمایی میکنه که چه کاری باید بکنید و به شما اجازه میده که درخواست تجدید نظر ارسال کنید(بعد از اصلاحات).

چک کردن پنالتی شدن سایت در گوگل
خب چطور می تونیم بفهمیم سایت ما پنالتی شده؟
خیلی خلاصه بگم، برای پنالتی های از نوع غیر از manual action اصلا نمی تونید بفهمید!انتظار نداشته باشید با حرف های قشنگ و امیدوار کننده یک فرمول و راه حل بدم! شما فقط از افتتون می تونید بفهمید! همین! شاید بگید خیلی سایت ها هستند که این موضوع رو چک می کنند.اگر این فکر رو می کنید من چند سوال از شما دارم:


۱- اون سایت ها خودشون ارتباطی به گوگل ندارند و گوگل هیچ API نداره که به سایت های دیگه بده در این موضوع و به خود شما هم نگفته!پس چطور می تونن بفهمن شما پنالتی شدید؟ولی فهمیدن اینکه سایتی کلا توی گوگل ایندکس شده یا نه، کار راحتی هست که این ارتباطی به پنالتی نداره.


۲-وقتی شما وب مستر تولز دارید، پیغامی نیومده براتون و خودتون هم نتونستید تشخیص بدید و گوگل هم که کارش در ابهام گذاشتن وب مستر ها هست، چه انتظار دارید از سایت های دیگه که بتونن تشخیص بدن؟نکنه جزء اون دسته از افرادی هستید که برای همه چیز به دنبال Tools و ابزار می گردید بدون اینکه کمی درباره سختی موضوع و پیچیدگیش فکر کنید؟


راه تشخیص اینه که خودتون حدس بزنید و این موارد رو در نظر بگیرید:


۱- اگر رتبه شما سرجاش هست اما فقط impression و در نتیجه کلیک شما کم شده، مشکلی وجود نداره.ایام امتحانات، تعطیلات ملی و مذهبی و مناسبتی، این اتفاق میفته.مثلا سایت های تور مسافرتی ، ممکنه قبل از عید، به شدت آمارشون بالا بره.در حالی که رتبشون مثل قبله.اما سایت های آموزشی، سایت های پذیریش آگهی و … به شدت آمارشون افت می کنه در حالی که رتبشون سر جاشه.


۲-گوگل قبلا سالی یک بار و چند سالی یک بار نتایج و الگوریتمشو به روز می کرد.این روند به مرور بیشتر شد تا اینکه الان، به صورت هفتگی و ماهانه و گاها روزانه، و حتی گاها، چند بار در روز، در حال مشاهده، تغییرات الگوریتمی گوگل و جابجایی رتبه ها هستیم که این تغییر الگوریتم ها با خاصیت Freshness گوگل ترکیب شده و در بسیاری از موضوعات دیگه از تثبیت جایگاه و رتبه وب سایت ها خبری نیست.مگر حدودی.


پس اگر دیدید لینک هفت هستید و اومدید لینک ۳ و بعد رفتید آخر صفحه اول، اسمش رو پنالتی نذارید.در این حالت، فقط بدونید، جای کار دارید و می شه با تلاش و هزینه بیشتر، به جای محدوده هفت هشت رتبه ای، محدوده دو سه رتبه ای رو برای خودتون در صفحه اول گوگل، بدست بیارید.


۳-اگر سایتتون به تازگی صفحه اول اومده و خیلی کوتاه به جای قبلش یا صفحات عقب تر رفت، اسمش رو پنالتی نذارید.چون ممکنه رشد شما به خاطر Google Dance و Freshness باشه و اصلا از اول قرار نبوده اونجا باقی بمونید.شاید بپرسید از کجا بفهمم به این دلیل بالا اومده؟در پاسخ بگم نمیشه به راحتی فهمید و بحث مفصلی داره که در کلاس های آموزشی سئو کاملا بازش می کنم.


۴- بررسی کنید همه صفحاتتون افت کرده یا فقط یک یا چند تاش و کلا ببینید، چقدر در سطح دامنه شما، این افت، گستردست.هر چقدر گستردگیش بیشتر باشه، بیشتر باید احساس خطر کنید.


۵-در بسیاری از مواقع شما به طور شفاف نمی تونید ایراد کار رو متوجه بشید.تنها با حدسیات و بررسی مشکلات و اصلاح کردن اونها، می تونید، تلاش خودتون رو بکنید(در پنالتی های غیر از Manual Action).در مواردی هم میتونید تشخیص بدید که در ادامه بهش می پردازم.

راه خروج از پنالتی گوگل و ریکاوری (Recovery)
اول از همه تشخیص و حدس زدن و هوشمندی
خب با توجه به انواع پنالتی که در بالا گفتم، اول ببینید، از نظر گستردگی پنالتی، به کدوم نوع پنالتی دچار شدید.


الف – افت کل صفحات وب سایت


در این حالت، احتمالا کار دشواری در پیش رو دارید.بررسی کنید اخیرا چه کارهایی روی وب سایتتون انجام دادید.موارد زیر رو بررسی کنید:


۱- چقدر کپی کردید.


۲-چقدر و چطور لینک بیلدینگ کردید یا لینک برای شما ایجاد شده.


۳-چه تغییراتی در محتوای سایت دادید.


۴-چه تغییراتی در کدهای سایت دادید.


۵-آیا محتوای شما خودکار هست یا دستی تایپ میشه؟


۶-آیا وب سایت شما قطعی داشته یا ربات ها مشکلی برای بازدید از سایت شما داشتن یا نه؟حتما مقاله تاثیر هاست و سرور بر سئو رو بخونید و تصور نکنید چون سایت شما، هاست ایرانی داره، ربات ها ازش دور هستن و امتیاز منفی می گیرید!


۷-آیا فقط ازموبایل بازدید و رتبتون افت کرده یا از نمای دسکتاپ گوگل هم افت کردید؟


۸-آیا سایت شما هک شده؟!


۹-آیا اخیرا ریدایرکتی انجام دادید یا کد هاتونو تغییر دادید؟


۱۰-مهمتر از همه تغییرات گوگل! وقتی شیوه لینک بیلدینگ شما منسوخ شدست، وقتی از نظر on page و محتوا بی کیفیت باقی موندید یا بهتر بگم، با کیفیت تر نشدید، وقتی همه رقبای شما، از این نظر ها، در حال قوی تر شدن هستند، وقتی به روش لینک بیلدینگ قبلیتون خوشحال شدید و فکر کردید که حالا که دو ساله، به همون روش دارید جواب می گیرید، از این به بعد هم جواب می گیرید، وقتی هست که باید پنالتی بشید!!


ب – افت فقط یک صفحه یا صفحات خاص یا کلمه کلیدی خاص


اگر فقط یک صفحه خاص، افت کرده، همه موارد بالا رو روی اون یک صفحه بررسی کنید و اگر فقط یک کلمه کلیدی خاص از اون صفحه یا صفحات دیگه افت کرده، خیلی اوقات به آپدیت گوگل بر می گرده.گوگل هر روز ، حساسیت بیشتری به تطابق محتوا با Title شما و کلا موضوع صفحه نشون میده و هر روز درکش بیشتر میشه از محتوای صفحه.با یک اپدیت، ممکنه، گوگل متوجه بشه کلمه ای که بالا بوده، آنچنان ربطی به این صفحه نداشته و شما افت می کنید.در این حالت، باید کاملا بررسی کنید، که کلمه ای که افت کرده با سایر کلمات کلیدی که افت نکردند چه تفاوتی از نظر بک لینک، اشتراک در شبکه های اجتماعی،Title و متا تگ Description و محتوای شما دارند.


اگر چند صفحه از صفحات شما، افت کرده، میشه در دسته اول قرار داد و در قسمت الف باید به دنبال تشخیصش بگردید.


پ – افت سراسری چندین وب سایت


مشخصه که در این حالت باید به دنبال شاخص هایی بگردید که در وب سایت های افت کرده وجود داشته.

راه خروج از پنالتی های مرتبط با محتوا و داخل صفحات:
این پنالتی ها معمولا مربوط به عمو پانداست!عمو پاندایی که بعضی وقتا حرص آدمو در میاره از بس جو جریمه و تنبیه می گیرتش و زیادی گیر میده به محتوا!


۱- هر بهینه سازی بیش از حد یا Over Optimization که در صفحات خودتون انجام دادید حذف کنید.وجود تگ های خیلی زیاد و شبیه به هم، وجود تعداد زیادی کلمه کلیدی در صفحه.مثلا کل صفحه شما ۱۰۰ کلمست که از این ۱۰۰ کلمه ، ۸۰ تاش یا نصفش فقط کلمه کلیدی هست و محتوا نداره.اصلا نیاز نیست کلمات کلیدی تکرار کنید.شما در سئو روز می بینید من کلمه کلیدی پایین سایت یا وسط متن تکرار کنم؟


سایر موارد که در پست Over Optimization مطرح شد و مرتبط با داخل وب سایتتون هست رو بررسی کنید و اصلاح کنید.


۲-چقدر کپی بردار هستید؟گوگل در تشخیص کپی بردار ها ضعف داره اما تا حدودی هم می تونه تشخیص بده.اگر گوگل تشخیص بده که شما ماهیتا یک سایت کپی بردار هستید، احتمالش هست کلا وب سایت شما افت کنه.پیشنهاد می کنم، کلا از فاز کپی خارج بشید.من شخصا موافق این نیستم که زیاد لی لی به لالای گوگل بذارید.اما کپی برداری، یعنی نابود کردن حق دیگران و کسانی که زحمت میکشن.حداقل می تونید به شدت گرداوری کنید و از ترجمه و تغییرات استفاده کنید و اگر کپی می کنید حتما منبع رو نام ببرید و لینک کنید به شکلی که برای کاربر قابل مشاهده باشه.نه اینکه بیاید فنتش رو ریز کنید یا رنگ منبع رو هم رنگ پشت زمینه کنید!


۳-اگر از محتوای خودکار استفاده می کنید، سایت شما به شدت در خطر پنالتی هست.حتما باید منبع رو برای این سایت ها ذکر کنید.


۴-اگر محتوا و لینک خروجی مخفی دارید، در خطر بزرگی قرار دارید.لینک های مخفی و محتوای مخفی، ممکنه یک عمر بی خطر باشند اما ناگهان ممکنه رتبه وب سایت شما رو به نابودی بکشن.شاید بپرسید خب در هر وب سایتی با Ajax و Javascript بعضی از محتوا های مخفی نشون داده میشن و برخی محتوا های در حال نمایش مخفی میشن.این موارد اشکالی نداره.اگر بخوایم توی این ریز شیم،بحث خیلی مفصلی داره.گوگل سالهاست در حال تلاش هست که بتونه تشخیص بده چه محتوایی به چه علتی مخفی هست و در چه شرایطی نشون داده میشه و از سایر موتور های جستجو درک خیلی بهتری نسبت به CSS و JS سایت شما داره.اما همچنان ضعف داره.محتوا و لینک خروجی مخفی به سایت های دیگه، یکی از تکنیک های کلاه سیاه هست که خودش یک دنیای گستردست و فقط به این ختم نمیشه که شما لینک مخفی داخل سایتتون به سایت دیگه قرار بدید و تصور کنید دارید از تکنیک کلاه سیاه استفاده می کنید.


به طور خلاصه از این کار خودداری کنید و کارهایی این چنینی که کردید رو حذف کنید.


۵-اگر محتوایی که کاربر می بینه با محتوایی که موتور جستجو و ربات می بینه، متفاوت هست، شما یکی از کارهای منسوخ شده کلاه سیاه به نام Cloaking رو دارید انجام می دید که باز هم Cloaking خودش بحث مفصلی هست.اگر وب سایت شما اینطور محتوایی داره، سریعا اصلاح کنید.کاربر و موتور جستجو رو یکی فرض کنید.


۶-محتوای تکراری داخلی یا Duplicate Content . هر محتوای سایت شما نباید با بیش از یک آدرس بالا باشه.محتوا های تکراری شما باید با rel=canonical یا ۳۰۱ ریدایرکت، به صفحه اصلی هدایت بشن(منظورم صفحه نخست سایت نیست).


۷-اگر فقط از نمای موبایل رتبتون افت کرده به خاطر آپدیت اخیر گوگل برای سایت های ناسازگار با موبایل هست.فقط اقدام به واکنش گرا کردن یا طراحی قالب جدا برای نمای موبایل باشید و پس از انجام این کار صبر کنید.


کارهای مرتبط با بک لینک که منجر به پنالتی میشه و راه خروج:
این نوع پنالتی هم معمولا به جناب پنگوئن مربوطه.من چند باری، از بعضی از وب مسترا، لقب “عقده ای” رو که به جناب پنگوئن گوگل دادن، شنیدم و خیلی خندیدم!


این نوع پنالتی بحث شیرینی هست و همیشه توش تناقضات و اختلاف نظر هست.مثلا با خودتون میگید من عین رقیبم لینک بیلدینگ کردم پنالتی شدم اما رقیبم رشد کرد!


یا سایتتون رو به یه سئو کار میدید میگه لینکات خیلی خوبه عجیبه که افت کردی! و یکی دیگه میگه لینک هات خیلی بده! معلوم بود افت می کنی! (هر دو هم اشتباه می کنند).

نویسنده : محسن طاووسی