فریلنسر چه کسی است و یا فریلنسینگ به چه نوع کاری گفته می شود ؟
فریلنسینگ یا کار کردن فریلنسری به گونه از همکاری فرد با یک فرد دیگر یا یک کمپانی گفته می شود که در آن فرد هیچ تعهدی به فرد مقابل و یا کمپانی ندارد و تنها برای انجام یک پروژه مشخص با طرفین قرار داد خود کار می کند. در واقع فریلنسر کسی است که سرویس ها یا خدمات خود را بدون تعهد درازمدت به کارفرما ارائه می کند.


کار کردن به عنوان یک فریلنسر همانقدر که می تواند لذت بخش باشد، سختی های بسیاری نیز دارد که شما باید پیش از آنکه به این عرصه قدم بگذارید با این سختی ها آشنا شوید.
فریلنسر ها در هر زمینه ای که فعالیت کنند، باید مسیر مشابهی را برای تبدیل شدن به یک فرد حرفه ای در شاخه خود، طی نمایند. اگر شما می خواهید امروز شروع به انجام یک کار به عنوان یک فریلنسر نمایید، خواه این کار طراحی سایت با وردپرس باشد و یا هر پلتفرم دیگر، خواه بازاریابی دیجیتال باشد و سئو و یا حتی اگر کار مد نظر شما برنامه نویسی با زبان های مختلف باشد و یا هر کار دیگری، باید بدانید که پیش از شما بسیار افراد همین مسیر را پیموده اند، اشتباهات بسیاری کرده اند و مجددا پس از هر اشتباه با تجربیات بیشتری به راه خود ادامه داده اند و شما می توانید با خواندن این مطلب از اشتباهات احتمالی خود پیشگیری نمایید و مسیر تبدیل شدن به یک فریلنسر را راحت تر بپیمایید.


رازهایی برای کسب موفقیت روز افزون به عنوان یک فریلنسر در زمینه وردپرس
برای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعریف نمایید
مهم نیست که شما چه اهدافی برای خود تعیین می نمایید، شما باید بتوانید اهدافی تعیین کنید و آنها را در دو گروه مجزای اهداف کوتاه مدت و اهداف بلند مدت تقسیم بندی نمایید. برای مثال یک هدف کوتاه مدت می تواند چیزی شبیه به ” اتمام پروسه طراحی یک سایت مشخص در اواخر هفته” باشد و اهداف بلند مدت می تواند چیزی شبیه به ” افزایش ۲۰% درآمد تا انتهای سال” باشد. در هر صورت مهم نیست که اهداف بلند مدت و اهداف کوتاه مدت شما چه هستند، مهم این است که شما به اهداف خود فکر کنید و در جهت رسیدن به آنها تلاش کنید. شما باید خود را موظف کنید که در زمان مقرر شده به هر طریق ممکن به هدف خود برسید.
شما باید پروسه ارزیابی عملکرد برای خود داشته باشید و این پروسه را حداقل ماهی یکبار انجام دهید. شما باید بررسی کنید که آیا عملکرد شما در یک ماه گذشته رضایت بخش بوده است یا خیر و سپس دلایلی که مانع موفقیت شما شده اند را مورد بررسی قرار دهید.
شاخه کاری مشخصی برای خود تعیین نمایید
فروشگاه های اینترنتی متعددی در دنیا وجود دارد اما هیچ یک از آنها نمی توانند مانند آمازون در کار خود موفق شوند. شما باید شاخه کاری مشخصی داشته باشید تا در آن بتوانید به یک فرد حرفه ای مبدل شوید. یک شاخه مشخص را انتخاب نمایید و در آن شاخه آنقدر تجربه کسب کنید که از سایر رقبای خود موفق تر و بهتر عمل کنید.
تمامی افرادی که به موفقیت دست یافته اند، از ابتدا عملکرد متمرکزی داشته اند و کارهای پراکنده انجام نداده اند. حتی آنهایی که امروزه پهنه وسیعی از فعالیت ها را انجام می دهند و در تمام آنها موفق هستند در ابتدا از یک شاخه مشخص شروع به کار کرده اند و پس از کسب موفقیت در آن زمینه، دامنه کاری خود را وسیع تر نموده اند. برای مثال لارید ساپیر که یکی از صاحبان Memphis McKay است که تنها در زمینه طراحی دیزاین سایت برای فروشگاه های اینترنتی فروش لباس فعالیت می نماید دلیل موفقیت آن انتخاب شاخه کاری مشخص و کاملا جزیی است. شما باید به خاطر داشته باشید که انتخاب یک شاخه کاری بسیار جزیی و دقیق ممکن است در ابتدا دامنه کاری شما را محدود نماید، اما موجب می شود که شما بر روی کار مشخصی متمرکز باشید و تمام جزییات و ریزه کاری ها آن را بدانید. این کار موجب می شود که شما مشتریانی داشته باشید که تمام آنها درخواست مشابهی از شما داشته باشند و شما تمامی جنبه های خواسته های مشتریان خود را درک نمایید و بتوانید به خوبی آنها را انجام دهید و نهایتا به یک فرد حرفه ای در آن زمینه مبدل گردید.
بر روی نقاط قوت خود تکیه کنید
اگر شما از من بپرسید که آیا در زمینه طراحی یک پلاگین برای وردپرس می توانم فعالیت کنم یا خیر، با وجود آنکه من اطلاعات پایه ای درباره آن دارم و حتی شاید بتوانم آن کار را انجام دهم، در پاسخ به شما خواهم گفت خیر! شما نباید هیچ گاه تظاهر به توانایی در انجام کارهایی بکنید که در انجام آنها تخصص خاصی ندارید. من امروز در زمینه طراحی سایت با وردپرس بسیار متخصص هستم و این مساله تنها به دلیل آن است که من فقط و فقط بر روی کار خودم متمرکز شده ام و هر بار که فرصت کافی برای یادگیری داشته ام شاخه دیگری را نیز آموخته ام. اما هیچ گاه کاری را از مشتری نپذیرفته ام که در آن تخصص خاصی ندارم. زمانی که مشتریان به شما می گویند که سفارش کار دیگری نیز دارند و سفارش آنها با شاخه کاری شما چندان مرتبط نیست و شما در آن تخصص ندارید کافیست به آنها بگویید که در این زمینه تخصص کافی ندارید و یا افراد متخصصی را که در آن زمینه می شناسید به آنها معرفی نمایید. در این صورت آن افراد نیز مشتریانی را به شما معرفی خواهند نمود. فقط به خاطر داشته باشید که تظاهر به توانایی در انجام کاری که در آن تبحر ندارید نکنید.
آیا به طراحی سایت برای مشتریان علاقه ای ندارید؟!


مشکلی نیست شما می توانید وارد شاخه دیگری از کار با ورد پرس شوید!
اگر شما به طراحی سایت علاقه ای ندارید و نمی خواهید برای مشتریان سایت طراحی نمایید باز هم می توانید با ورد پرس کار کنید. ورد پرس دنیای گسترده ای دارد و کارهای متنوعی می توان با استفاده از آن و یا برای آن انجام داد که از جمله آن می توان به طراحی قالب های ورد پرس، طراحی آیکون ها و کلید ها، طراحی فونت ها و همچنین طراحی پلاگین ها و بسیاری کارهای مختلف دیگر اشاره نمود.
دائما به دنبال فرصت های جدید باشید
اگر فکر می کنید که برنامه کاری شما کاملا بسته شده و شما هیچ فرصتی برای گرفتن کار بیشتر از مشتریان جدید ندارید باید به شما بگویم که ممکن است شرایط تغییر کند و این شرایط دائما به همین منوال نخواهد بود. زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر کار می کنید ممکن است امروز برنامه کاری شما کاملا پر باشد و شما قرار داد های کاری خود را بسته باشید اما فردا بنا به دلایلی مختلفی یکی از قرار داده های شما فسخ شود. این مساله بیش از ۱۰ بار برای من در موقعیت های مختلف رخ داده است پس احتمال وقوع آن چندان هم ضعیف نیست. برای آنکه از چنین مسائلی پیشگیری کنید شما باید ساعتی از روز را به بررسی فرصت های کاری جدید و پیدا کردن مشتریان تازه اختصاص دهید. به خاطر داشته باشید که کار کردن به عنوان یک فریلنسر موجب می شود که اتفاقات غیر منتظره ای برای شما بیفتد، اینکه شما بدانید چگونه این مسائل را مدیریت کنید و خود را از این شرایط نجات دهید می توان برای شما بسیار مفید باشد.
مهارت های جذب مشتری خود را بهبود دهید
زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر شروع به کار می کنید باید به خاطر داشته باشید که شما تنها یک نفر هستید و باید تمام مسئولیت های مدیریت، بازاریابی، حسابداری و … را در کمپانی تک نفره خود انجام دهید. از این رو هیچ بازاریاب و مدیر فروشی وجود ندارد که برای شما مشتریانی جذب نماید و یا کار شما را به دیگران بفروشد. اگر شما نتوانید ارتباط خوبی با مشتریان خود برقرار نمایید و نتوانید آنها را متقاعد کنید که با شما کار کنند، دچار مشکلات متعددی خواهید شد. شما باید مهارت های برخورد با مشتریان را بیاموزید تا بتوانید با مشتریان بالقوه به گونه ای رفتار کنید که آنها نتوانند به شما نه بگویند و در واقع به مشتریان بالفعل مبدل شوند.
برای انجام کارهای اضافه از یک همکار کمک بگیرید و یا کسی را استخدام نمایید
از آنجایی که شما به عنوان یک فریلنسر ملزم هستید مسئولیت های بسیاری مثل مدیریت و حسابداری شرکت تک نفره خود را نیز به دوش بگیرید، مسئولیت شما بسیار سنگین خواهد شد و در برخی مواقع ممکن است که مسئولیت های شما از حد توان شما خارج شود و شما وقت و انرژی کافی برای انجام آنها نداشته باشید شما باید بتوانید چنین شرایطی را از پیش تشخیص داده و برای مدیریت اوضاع در چنین مواقعی از یک فرد دیگر کمک بگیرید. شما می توانید از یک فریلنسر دیگر کمک بگیرید و شروع به کار کردن در یک تیم دو نفره نمایید. زمانی که شما در کار خود به موفقیت دست یابید و به عنوان یک فرد سر شناس در کار خود شناخته شوید ممکن است نیاز داشته باشید که علاوه بر کارهای معمول مثل مدیریت وظایف و حسابداری به مدیریت شبکه های اجتماعی نیز نیاز داشته باشید، در چنین شرایطی وجود داشتن یک تیم دو نفره می تواند عملکرد بسیار بهتری نسبت به یک فرد تنها داشته باشد.
داشتن درک درست از فراز و نشیب ها
زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر کار می کنید دیگر به یک کمپانی وابسته نیستید که بتوانید دائما حقوق ثابتی برای خودتان دریافت نمایید. برخی مواقع شما مشتریان بسیاری دارید و کارهای شما به خوبی پیش می رود و شما می توانید درآمد بسیار بالایی داشته باشید، اما برخی مواقع ممکن است شما شاید حتی چند ماه هیچ مشتری ثابتی نداشته باشید و درآمد شما به طور ناگهانی شدیدا افت کند. پس این نوسان درآمد در کار کردن به عنوان یک فریلنسر یک امر طبیعی است و شما نباید از آن بترسید. برای آنکه بتوانید کار خود را به عنوان یک فریلنسر ادامه دهید و سختی های مسیر به شما فشار نیاورد باید به خاطر داشته باشید که زمانی که شما درآمد بالایی دارید باید بخشی از آن را پس انداز کنید و فقط و فقط در زمان ضرورت (زمانی که هیچ درآمدی ندارید) از آن استفاده نمایید. زمانی که شما یادبگیرید که چگونه درآمد خود را مدیریت کنید و پول اضافی خود را پس انداز نمایید یا در واقع شما یاد بگیرید که به روز مبادا فکر کنید، خواهید توانست در فراز و نشیب های کار کردن به عنوان یک فریلنسر امید خود را به ادامه مسیر از دست ندهید.
تمام سرمایه خود را در یکجا متمرکز نکنید
شما نباید تنها یک نقشه و استراتژی برای کسب درآمد داشته باشید و باید یک برنامه ثانویه نیز داشته باشید. برای اینکه شما به عنوان یک فریلنسر بتوانید عملکرد موفقی داشته باشید نیاز است که یک لیست مجزا از مشتریان بالقوه برای خود داشته باشید که اگر بنا به هر دلیلی یکی از مشتریان خود را از دست دادید بتواندی کار خود را با مشتریان بالقوه از سر بگیرید.
اگر شما می خواهید یک فریلنسر باشید و به گونه ای کار کنید که هیچ مافوقی بالای سر شما نباشد و شما مستقیما تنها با مشتریان طرف حساب باشید باید سختی ها و مشکلات این کار را نیز بدانید و برای آنها راه چاره ای از پیش بیاندیشید.
آیا کار شما یک کار فصلی است؟ آیا شما فصول مختلف را در کار خود می شناسید؟
آیا شما می دانید که در چه فصولی از سال تجارت شما پر درآمد تر است و شما مشتریان بیشتری دارید؟ و در چه فصولی از سال تعداد مشتریان شما یا میزان سفارشات آنها کاهش می یابد؟ این مساله پس از یک یا دو سال کار کردن در یک زمینه مشخص برای شما معلوم خواهد گردید. شما می توانید الگوی میزان مشتریان خود را تعیین کنید و فصل های پردرآمد و کم درآمد خود را تعیین نمایید. سپس می توانید راه کاری برای افزایش درآمد خود در فصول کم کاری بیابید، برای مثال اگر شما در فصولی که کار شما بیشتر مورد توجه مشتریان است تمام وقت خود را برای تهیه سفارشات ۳ مشتری صرف می نمایید باید در فصول کم در آمد برای خود ۵ یا ۶ مشتری فراهم نمایید تا بتوانید در آمد خود را تثبیت کنید.
به زمان توجه کنید
در تمامی کارهای مختلف زمان یک پارامتر مهم و تاثیر گذار است اما زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر کار می کنید زمان مهم ترین پارامتر موجود می باشد. زیرا زمانی که شما به عنوان کارمند برای دیگران کار می کنید آنها موظف هستند که در انتهای ماه حقوق شما را بپردازند و شما دائما حقوق ثابتی خواهید داشت که میزان آن وابسته به میزان کاری که شما تحویل می دهید نمی باشد اما زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر کار می کنید هر چقدر که کار کنید از مشتریان خود پول می گیرید، پس زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر کار می کنید مهم ترین و اصلی ترین پارامتری که در کار شما تاثیر گذار است، زمان می باشد. شما می توانید برای آنکه بررسی کنید که زمان شما چگونه و به چه شکلی صرف می شود از یک Time Tracker استفاده نمایید تا بتوانید محاسبه کنید که هر پروژه چه مقدار از شما زمان می گیرد و سپس بر اساس مقدار زمانی که انجام یک پروژه از شما زمان می گیرد برای آن قیمت گذاری کنید.
برای خود زمان استراحت تعیین کنید
زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر کار می کنید هر چقدر که بیشتر کار کنید درآمد بیشتری خواهید داشت و این مساله ممکن است موجب شود که شما فراموش کنید که نیاز به استراحت دارید. (همانند خودم که از ارتروز شدید گردن و کمر رنج میبرم) شما باید برای خودتان یک زمان کاری مشخصی تعیین کنید و سعی کنید بیشتر و یا کمتر از آن کار نکنید و کاملا منظم و با برنامه کار کنید. به خاطر داشته باشید که استراحت نکردن می تواند برای شما به اندازه از دست دادن مشتری مضر باشد زیرا با استراحت نکردن شما انرژی و توان خود را به طور کلی از دست می دهید و بازده شما افت می کند. علاوه بر استراحت های روزانه شما باید تعطیلات مشخصی نیز برای خود داشته باشید، همانند کارکنانی که برای کمپانی های مختلف کار می کنند شما نیاز به مهمانی رفتن، ورزش کردن، بیرون رفتن با دوستان، دوچرخه سواری و سایر تفریحات دارید پس برای خود تعطیلات آخر هفته و همچنین تعطیلات فصلی تعیین نمایید.
دائما معلومات خود را به روز کنید و به دانش خود بیفزایید
ورد پرس دائما در حال بروز رسانی و ارتقاع یافتن است و دائما علوم مرتبط با طراحی سایت مثل سئو و دیگر علوم مشابه در حال تغییر می باشند. شما برای آنکه بتوانید در کار خود بهترین باشید و بهترین باقی بمانید باید بتوانید دائما سطح دانش خود را بروز رسانی کنید و علوم جدید را بیاموزید. شما باید عمده مطالعات کاری خود را معطوف به یادگیری علوم جدید در شاخه خود نمایید و پس از آن اگر زمان اضافه ای داشتید می توانید سایر علوم مشابه را بیاموزید اما به خاطر داشته باشید که اگر تمام وقت خود را صرف یادگیری دیگر علوم نمایید دانش شما درباره شاخه کاریتان قدیمی و از مد افتاده خواهد شد و شما به تدریج از لیست بهترین های شاخه کاری خود خارج خواهید شد.
در دنیای وردپرس نام خود را به دیگران بشناسانید
اکثر کسانی که در زمینه طراحی سایت، سئو، طراحی قالب های ورد پرس و طراحی پلاگین ها کار می کنند، همدیگر را می شناسند یا حداقل نام رقبای خود را می دانند حتی اگر آنها را از نزدیک نشناسند. شما برای آنکه نام خود را به دیگر کسانی که در این زمینه کار می کنند بشناسانید باید هم در کار خود عملکرد خوبی داشته باشید و یک فرد حرفه ای باشید و هم سایر رقبا را بشناسید تا آنها شما را بشناسند. نیاز نیست برای شناخت رقبا با آنها دوستی صمیمی و نزدیک برقرار کنید، کافیست تنها شناخت محدودی از آنها داشته باشید و برای مثال می توانید در شبکه های اجتماعی فعالیت های آنها را دنبال نمایید و به کار آنها توجه و علاقه نشان دهید و در صورت نیاز با آنها همکاری کرده و یا به آنها کمک کنید، به این طریق آنها نیز کم کم با نام شما آشنا خواهند شد.
در شبکه های اجتماعی فعال باقی بمانید
مردم و مشتریان برای سپردن کارهای خود به کسانی اعتماد می کنند که خودشان در آن زمینه عملکرد خوبی داشته باشند یا به عبارت دیگر اگر شما یک فریلنسر در زمینه طراحی سایت و کارهای مشابه هستید باید بتوانید خودتان وب سایت خوبی داشته باشید و در آن از بهترین ترفندهای موجود استفاده نموده باشید تا مشتریان با دیدن آن به شما اعتماد کند. علاوه بر این حضور شما در دیگر مجامع اجتماعی نیز باید پررنگ باشد و فعالیت قوی و منظمی داشته باشید تا بتوانید نظر مشتریان را جلب نمایید. شما باید بهترین ترفند هایی را که در وردپرس می شناسید و می توانید آنها را به مشتریان ارائه کنید، ابتدا در وب سایت خودتان پیاده سازی نمایید.
از وب سایت هایی که پیشنهادات کاری برای فریلنسرها فراهم می کنند به شدت دوری کنید


پیشنهادات کاری برای فریلنسرها
با وجود آنکه در اوایل کار که شما تازه به عنوان یک فریلنسر شروع به کار نموده اید استفاده از این سایت ها ممکن است برای پیدا کردن مشتریان اولیه برای شما مفید باشد زیرا شما در ابتدای راه نمی دانید که مشتریان اولیه خود را چگونه بیابید اما در دراز مدت این وب سایت ها نمی توانند برای شما مزایای چندانی داشته باشند، زیرا مشتریانی که از طریق این وب سایت ها می توانید بیابید حقوق زیادی به شما نمی دهند و فرصت های کاری که شما می توانید از این وب سایت ها بدست آورید فرصت های چندان سود آوری نمی باشند، علاوه بر این وب سایت های نام برده هزینه هایی را از شما بابت معرفی شما به مشتریان دریافت می نمایند که این مسایل موجب می شود که درآمد کار بیش از پیش برای شما صرفه اقتصادی نداشته باشد و لذا شما در ابتدای کار که تجربه چندانی ندارید شاید بتوانید مشتری های اولیه خود را از این وب سایت ها بیابید اما در ادامه کار که حرفه ای تر می شوید، کار کردن با درآمدهای پایین برای شما منطقی نخواهد بود. اگر شما بخواهید از این وب سایت ها استفاده کنید در دراز مدت به دلیل آنکه هیچ سودی نصیب شما نمی شود به تدریج از کار خود خسته و نا امید می شوید و فشار های عصبی به شما روی می آورند و ممکن است شما به طور کلی از ادامه مسیر منصرف شوید. پس پیش از آنکه دچار چنین مشکلاتی شوید بهتر است از این وب سایت ها دوری کنید. زمانی که شما به قدر کافی تجربه کسب کردید و مهارت های شما در کار خودتان در حد معمول افزایش یافت باید به دنبال مشتریان واقعی بگردید، مشتریانی که کار کردن برای آنها از لحاظ اقتصادی برای شما صرفه داشته باشد.
از اینکه برای مشتریان خود حد و مرز مشخصی تعیین نمایید اصلا نترسید
مشتریانی که دائما وقت شما را تلف می کنند، مشتریانی که دائما دستورات جدیدی می دهند و مرتبا نظرات خود را تغییر می دهند، مشتریانی که سفارشات خود را دیر ارسال می کنند و در پرداخت هزینه ها و دستمزد شما کاهلی می کنند، گزینه های بدی هستند که کار کردن با آنها انرژی شما را تلف می کند پس بهتر است با آنها مشارکت نکنید و سفارشات آنها را نپذیرید، فرقی نمی کند که شما تازه کار باشید و یا در زمینه کاری خود تجربه بسیاری داشته باشید، کار کردن با چنین مشتریانی برای شما بی فایده خواهد بود. شما باید با مشتریانی کار کنید که به کار شما، وقت شما و زحمتی که شما برای انجام کار آنها می کشید احترام بگذارند. به خاطر داشته باشید که کار کردن با مشتریان بد حساب و کسانی که برای شما ارزشی قائل نمی شوند نشانه دست کم گرفتن خودتان و بی ارزش جلوه دادن کار خودتان می باشد.
قیمت ها و خدماتی خود را سالانه تغییر دهید
آیا شما در ابتدای کار تصور می کردید که کار شما بسیار سود آور است اما با مرور زمان متوجه شدید که از این کار سود چندانی برای شما باقی نمی ماند؟ شاید این بدان دلیل باشد که شما فراموش کرده اید مثل تمامی کمپانی ها و شرکت هایی که سالانه بر قیمت خدمات و محصولات خود ۳۰% می افزایند، قیمت خدمات خود را برای مشتریان افزایش دهید. اگر شما این نکته را فراموش کنید، چیزی در حدود دو سال بعد از شروع کار، هزینه های درخواستی شما از مشتریان به نصف آنچه که حق شماست دریافت کنید کاهش می یابد و کار شما دیگر برای شما سود آور نخواهد بود.
اعتماد به نفس خود را از دست ندهید
ممکن است شما سال ها وقت خود را صرف یادگیری یک شاخه از علم کنید و باز هم مساله ای برای شما مطرح شود که درباره آن اطمینان نداشته باشید و نیاز به مطالعه بیشتر داشته باشید. اما حتی اگر مشتریان از شما سوالی پرسیدند که شما رد پاسخ دادن به آن دچار تردید بودید اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و در تمامی شرایط مانند یک فرد با اعتماد به نفس رفتار کنید. اعتماد به نفس شما است که موجب می شود مشتریان به شما اعتماد کنند و کار خود را به شما بسپارند. هیچ گاه هیچ کس کار خود را به کسی که حتی خودش هم به کار خودش ایمان ندارد نمی سپارد پس شما باید به خاطر داشته باشید که در وحله اول این شما هستید که باید به خودتان اعتماد داشته باشید تا بتوانید اعتماد مشتریان را جلب نمایید. شاید فکر کنید داشتن اعتماد به نفس بیجا مانع یادگیری و پیشرفت است اما باید به شما بگویم که این طور نیست، شما باید جایی به معلومات خود شک کنید و برای بهبود آنها تلاش کنید که تنها باشید و در جایگاه جلب نظر مشتری قرار نداشته باشید.
اگر شما به کار خود ایمان داشته باشید و در مقابل مشتریان از خود اعتماد به نفس کافی نشان دهید، مشتریان چاره ای نخواهند داشت جز اعتماد کردن به شما.
نکته اخر


همان مقدار که حق شماست از مشتریان دستمزد درخواست کنید
شما باید کار خود را بسنجید و قیمت مناسبی که با خدمات ارائه شده توسط شما به مشتری سازگاری داشته باشد برای آن تعیین نمایید. اگر شما دستمزد بیشتر از حقتان از مشتری در خواست نمایید به تدریج مشتریان خود را از دست می دهید و نمی توانید حجم کاری مناسبی برای خود فراهم نمایید و اگر شما قیمتی کمتر از حق خودتان بر روی کار های و خدماتتان بگذارید شما هیچ سودی از کار خود نخواهید برد و مجبور می شوید برای افزایش سود خودتان بیشتر از حد معمول کار کنید و تمام زمان خودتان را صرف کار کردن نمایید، پس از مدتی به دلیل آنکه زمان کافی برای استراحت خودتان در نظر نگرفته اید خسته و بی انرژی می شوید و دیگر نمی توانید حتی حجم کار عادی را انجام دهید و لذا هیچ درآمدی نخواهید داشت. پس باید بتوانید دستمزدی مناسب کار خودتان برای مشتریان تعیین کنید که هم رضایت مشتریان جلب گردد و هم رضایت خود شما.


این نکات را از تجارب به دست امده خود مطرح کردم و گفتم به اشتراک بگذارم تا شما با خواندن این مقاله تجربه زودتری کسب نمایید

نویسنده : محسن طاووسی