اینتل در چندسال گذشته و پس از بازگشت قدرتمند AMD به‌تدریج تعداد هسته‌ها و رشته‌های پردازنده‌های Core i3 ،Core i5 و Core i7 خود را افزایش داده است. اکنون باتوجه به شایعات منتشرشده به‌نظر می‌رسد اینتل قصد دارد پردازنده‌های ۴ هسته‌ای و ۴ تردی خود را در نسل دهم ارتقاء دهد و بالاخره شاهد ورود پردازنده‌های ۴ هسته‌ای و ۸ تردی به دنیای پردازنده‌های پایین‌رده باشیم.

حساب TUM_APISAK به‌تازگی اطلاعاتی در این زمینه افشا و جزییاتی را در این زمینه منتشر کرده است. این حساب تأکید کرده که ماجرای افزایش تعداد هسته‌ها در پردازنده‌های نسل دهم اینتل صحت دارد و در پردازنده‌های مذکور شاهد اضافه‌شدن قابلیت Hyper Threading به پردازنده‌های پایین‌رده خواهیم بود.افزایش تعداد رشته‌ها در پردازنده‌های i3 ،i5 و i7 نشان می‌دهد که به‌زودی وارد دوره و سطح جدیدی از محاسبات خواهیم شد. البته فعلا مشخص نیست که این پردازنده‌های نسل دهم با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ارائه می‌شوند یا با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری.

پایگاه داده SiSoftware نیز تصویری در این زمینه منتشر کرده که پردازنده Core i3-10100 را با ۴ هسته و ۸ رشته نشان می‌دهد. در نتیجه احتمالا این پردازنده عملکردی نزدیک به یک پردازنده‌های Core i7 سه سال پیش (نسل ششمی) خواهد داشت. براساس اطلاعات منتشرشده، پردازنده Core i3-10100 با این تعداد رشته دارای فرکانس پایه‌ی ۳/۶ گیگاهرتز خواهد بود. به‌طور کلی این تغییر در محصولات سطح پایین قطعا به‌معنای افزایش قدرت اینتل است.

هنوز نمی‌دانیم که نسل دهم از پردازنده‌های اینتل در بخش دسکتاپ، در چه زمانی وارد بازار خواهند شد. برخی از ابتدای سال ۲۰۲۰ سخن گفته و برخی احتمال عرضه آن‌ها تا پایان سال ۲۰۱۹ را جدی می‌دانند. به هر حال هرچه که باشد، AMD با پردازنده‌های ZEN2 بخش بزرگی از سهم اینتل را بلعیده و این شرکت نیازمند نشان دادن واکنش در کوتاه‌مدت است.

MAMO