AMD مدتی پیش در اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد قصد دارد در دسامبر ۲۰۱۹ (آذر و دی ۱۳۹۸) مجموعه‌ی جدیدی از ویژگی‌های نرم‌افزاری را برای کارت‌های گرافیکش دردسترس قرار دهد. این شرکت همه‌ساله در فصل تعطیلات سال نو میلادی، مجموعه‌ای از ویژگی‌های نرم‌افزاری جدید را در قالب چندین درایور برای کارت‌های گرافیکش منتشر می‌کند و ظاهرا امسال هم می‌خواهد چنین رویکردی را ادامه دهد.

انتشار این اطلاعیه‌‌ی AMD و شایعات ضد‌و‌نقیض شنیده‌‌شده،‌ به احتمال پشتیبانی کارت‌های سری ناوی AMD از فناوری رهگیری پرتو (Ray Tracing) اشاره می‌کنند. درواقع، پیش‌بینی می‌شود در دسامبر امسال، AMD به‌صورت رسمی پشتیبانی از فناوری DirectX Ray Tracing را به کارت‌های گرافیک سری رادئون ناوی (Radeon Navi) بیاورد.

کارت‌های سری ناوی AMD به‌صورت نرم‌افزاری از فناوری رهگیری پرتو پشتیبانی می‌کنند، اما سخت‌افزار مجزا و اختصاصی برای بهره‌گیریِ بهتر از آن ندارند. در‌این‌بین، گرچه داشتن سخت‌افزار اختصاصی می‌تواند به اجرای بهتر Ray Tracing منجر شود،‌ پیش‌نیاز اصلی آن نیست و کارت‌های گرافیکی که به‌صورت نرم‌افزاری توانایی پشتیبانی از Ray Tracing را داشته باشند، می‌توانند از ویژگی‌‌های مختلف آن بهره بگیرند.

براساس آنچه برخی رسانه‌ها به‌نقل از منابعی مؤثق مدعی شده‌اند، AMD به‌طور ویژه روی به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری دسامبر تمرکز کرده است و قصد دارد پشتیبانی از رهگیری پرتو را در همین ماه به کارت‌های گرافیک سری ناوی بیاورد. آن‌طورکه برخی رسانه‌ها نوشته‌اند، AMD در پی اضافه‌کردن فناوری رهگیری پرتو به کارت‌های سری Radeon RX 5000 است. این شرکت مدتی پیش درایور جدیدی برای کارت‌های گرافیکش به‌منظور اجرای بهتر بازی Gears 5 منتشر کرد. ظاهرا برخی افرادِ تیزبین توانسته‌اند کد مربوط به فناوری رهگیری پرتو را در درایور یادشده پیدا کنند.تصمیم AMD برای آوردن پشتیبانی نرم‌افزاری از فناوری رهگیری پرتو به کارت‌های سری Navi نشان می‌دهد این شرکت می‌خواهد هم‌اکنون راه را برای پشتیبانی سخت‌افزاری تمام‌عیار از این فناوری کاربردی در کارت‌های گرافیک آینده هموار کند. پیش‌بینی می‌شود AMD بخواهد نسل دوم کارت‌های گرافیک مبتنی‌بر معماری RDNA خودش را به‌همراه سخت‌افزاری اختصاصی برای فناوری رهگیری پرتو معرفی کند. گفته می‌شود این کارت‌ها سال آینده‌ی میلادی معرفی و عرضه خواهند شد.

دو شرکت مایکروسافت و سونی پیش‌تر به‌صورت رسمی تأیید کرده‌اند کنسول‌های بازی نسل بعدشان، یعنی ایکس‌باکس اسکارلت و پلی‌استیشن ۵، قرار است از موتورهای گرافیکی نسل بعد مبتنی‌بر معماری RDNA با سخت‌افزاری اختصاصی به‌منظور استفاده‌ی بهتر از فناوری رهگیری پرتو بهره‌مند باشند تا بتوانند بازی‌های مختلف را به‌ بهترین شکل ممکن اجرا کنند. پیش‌بینی می‌شود دو کنسول بازی یادشده در تاریخی نامشخص در فصل تعطیلات سال ۲۰۲۰ معرفی شوند.

MAMO