نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: حفاظت از اطلاعات در شبکه هاي کامپيوتري

 1. #1
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  محل سکونت
  قزوین
  نوشته ها
  987
  تشکر تشکر کرده 
  449
  تشکر تشکر شده 
  1,161
  تشکر شده در
  730 پست

  پیش فرض حفاظت از اطلاعات در شبکه هاي کامپيوتري

  مقدمه
  اطلاعات در سازمان ها و موسسات مدرن، بمنزله شاهرگ حياتي محسوب مي گردد . دستيابي به اطلاعات و عرضه مناسب و سريع آن، همواره مورد توجه سازمان هائي است که اطلاعات در آنها داراي نقشي محوري و سرنوشت ساز است . سازمان ها و موسسات مي بايست يک زير ساخت مناسب اطلاعاتي را براي خود ايجاد و در جهت انظباط اطلاعاتي در سازمان خود حرکت نمايند .

  اگر مي خواهيم ارائه دهنده اطلاعات در عصر اطلاعات بوده و صرفا" مصرف کننده اطلاعات نباشيم ، در مرحله نخست مي بايست فرآيندهاي توليد ،عرضه و استفاده از اطلاعات را در سازمان خود قانونمد نموده و در مراحل بعد ، امکان استفاده از اطلاعات ذيربط را براي متقاضيان ( محلي،جهاني ) در سريعترين زمان ممکن فراهم نمائيم . سرعت در توليد و عرضه اطلاعات ارزشمند ، يکي از رموز موفقيت سازمان ها و موسسات در عصر اطلاعات است . پس از ايجاد انظباط اطلاعاتي، مي بايست با بهره گيري از شبکه هاي کامپيوتري زمينه استفاده قانومند و هدفمند از اطلاعات را براي سايرين فراهم کرد . اطلاعات ارائه شده مي تواند بصورت محلي ( اينترانت ) و يا جهاني ( اينترنت ) مورد استفاده قرار گيرد .

  فراموش نکنيم در اين هنگامه اطلاعاتي، مصرف کنندگان اطلاعات داراي حق مسلم انتخاب مي باشند و در صورتيکه سازمان و يا موسسه اي در ارائه اطلاعات سهوا" و يا تعمدا" دچار اختلال و يا مشکل گردد ، دليلي بر توقف عملکرد مصرف کنندگان اطلاعات تا بر طرف نمودن مشکل ما ، وجود نخواهد داشت . سازمان ها و موسسات مي بايست خود را براي نبردي سخت در عرضه و ارائه اطلاعات آماده نمايند و در اين راستا علاوه بر پتانسيل هاي سخت افزاري و نرم افزاري استفاده شده ، از تدبير و دورانديشي فاصله نگيرند . در ميدان عرضه و ارائه اطلاعات ، کسب موفقيت نه بدليل ضعف ديگران بلکه بر توانمندي ما استوار خواهد بود.


  مصرف کنندگان اطلاعات، قطعا" ارائه دهندگان اطلاعاتي را برمي گزيند که نسبت به توان و پتانسيل آنان اطمينان حاصل کرده باشند . آيا سازمان ما در عصر اطلاعات به پتانسيل هاي لازم در اين خصوص دست پيدا کرده است ؟ آيا در سازمان ما بستر و ساختار مناسب اطلاعاتي ايجاد شده است ؟ آيا گردش امور در سازمان ما مبتني بر يک سيستم اطلاعاتي مدرن است ؟ آيا سازمان ما قادر به تعامل اطلاعاتي با ساير سازمان ها است ؟ آيا در سازمان ما نقاط تماس اطلاعاتي با دنياي خارج از سازمان تدوين شده است ؟ آيا فاصله توليد و استفاده از اطلاعات در سازمان ما به حداقل مقدار خود رسيده است ؟ آيا اطلاعات قابل عرضه سازمان ما ، در سريعترين زمان و با کيفيتي مناسب در اختيار مصرف کنندگان متقاضي قرار مي گيرد ؟ حضور يک سازمان در عرصه جهاني ، صرفا" داشتن يک وب سايت با اطلاعات ايستا نخواهد بود .


  امروزه ميليون ها وب سايت بر روي اينترنت وجود داشته که هر روز نيز به تعداد آنان افزوده مي گردد . کاربران اينترنت براي پذيرش سايت سازمان ما ، دلايل موجه اي را دنبال خواهند کرد . در اين هنگامه سايت داشتن و راه اندازي سايت ، اصل موضوع که همانا ايجاد يک سازمان مدرن اطلاعاتي است ، فراموش نگردد. سازمان ما در اين راستا چگونه حرکت کرده و مختصات آن در نقشه اطلاعاتي يک سازمان مدرن چيست ؟


  بديهي است ارائه دهندگان اطلاعات خود در سطوحي ديگر به مصرف کنندگان اطلاعات تبديل و مصرف کنندگان اطلاعات ، در حالات ديگر، خود مي تواند بعنوان ارائه دهنده اطلاعات مطرح گردند. مصرف بهينه و هدفمند اطلاعات در صورتيکه به افزايش آگاهي ، توليد و ارائه اطلاعات ختم شود، امري بسيار پسنديده خواهد بود . در غير اينصورت، مصرف مطلق و هميشگي اطلاعات بدون جهت گيري خاص ، بدترين نوع استفاده از اطلاعات بوده که قطعا" به سرانجام مطلوبي ختم نخواهد شد .


  شبکه هاي کامپيوتري

  در صورتيکه قصد ارائه و يا حتي مصرف بهينه و سريع اطلاعات را داشته باشيم، مي بايست زير ساخت مناسب را در اين جهت ايجاد کنيم . شبکه هاي کامپيوتري ، بستري مناسب براي عرضه ، ارائه و مصرف اطلاعات مي باشند( دقيقا" مشابه نقش جاده ها در يک سيستم حمل و نقل) . عرضه ، ارائه و مصرف يک کالا نيازمند وجود يک سيستم حمل و نقل مطلوب خواهد بود. در صورتيکه سازمان و يا موسسه اي محصولي را توليد ولي قادر به عرضه آن در زمان مناسب ( قبل از اتمام تاريخ مصرف ) براي متقاضيان نباشد، قطعا" از سازمان ها ئي که توليدات خود را با بهره گيري از يک زير ساخت مناسب ، بسرعت در اختيار متقاضيان قرار مي دهند ، عقب خواهند افتاد .


  شايد بهمين دليل باشد که وجود جاده ها و زير ساخت هاي مناسب ارتباطي، بعنوان يکي از دلايل موفقيت برخي از کشورها در عصر انقلاب صنعتي ، ذکر مي گردد. فراموش نکنيم که امروزه زمان کهنه شدن اطلاعات از زمان توليد اطلاعات بسيار سريعتر بوده و مي بايست قبل از اتمام تاريخ مصرف اطلاعات با استفاده از زير ساخت مناسب ( شبکه هاي ارتباطي ) اقدام به عرضه آنان نمود. براي عرضه اطلاعات مي توان از امکاناتي ديگر نيز استفاده کرد ولي قطعا" شبکه هاي کامپيوتري بدليل سرعت ارتباطي بسيار بالا داراي نقشي کليدي و منحصر بفرد مي باشند . مثلا" مي توان مشخصات کالا و يا محصول توليد شده در يک سازمان را از طريق يک نامه به متقاضيان اعلام نمود ولي در صورتيکه سازماني در اين راستا از گزينه پست الکترونيکي استفاده نمايد ، قطعا" متقاضيان مربوطه در زماني بسيار سريعتر نسبت به مشخصات کالاي توليده شده ، آگاهي پيدا خواهند کرد

 2. تعداد تشکر ها از WebRang به دلیل پست مفید


 3. # ADS
   

 4. #2
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  محل سکونت
  قزوین
  نوشته ها
  987
  تشکر تشکر کرده 
  449
  تشکر تشکر شده 
  1,161
  تشکر شده در
  730 پست

  پیش فرض پاسخ : حفاظت از اطلاعات در شبکه هاي کامپيوتري

  امنيت اطلاعات در شبکه هاي کامپيوتري


  بموازات حرکت بسمت يک سازمان مدرن و مبتني بر تکنولوژي اطلاعات، مي بايست تدابير لازم در رابطه با حفاظت از اطلاعات نيز انديشيده گردد. مهمترين مزيت و رسالت شبکه هاي کامپيوتري ، اشتراک منابع سخت افزاري و نرم افزاري است . کنترل دستيابي و نحوه استفاده از منابع به اشتراک گذاشته شده ، از مهمترين اهداف يک سيستم امنيتي در شبکه است . با گسترش شبکه هاي کامپيوتري خصوصا" اينترنت ، نگرش نسبت به امنيت اطلاعات و ساير منابع به اشتراک گذاشته شده ، وارد مرحله جديدي شده است .

  در اين راستا ، لازم است که هر سازمان براي حفاظت از اطلاعات ارزشمند ، پايبند به يک استراتژي خاص بوده و بر اساس آن سيستم امنيتي را اجراء و پياده سازي نمايد . عدم ايجاد سيستم مناسب امنيتي ، مي تواند پيامدهاي منفي و دور از انتظاري را بدنبال داشته باشد . استراتژي سازمان ما براي حفاظت و دفاع از اطلاعات چيست؟ در صورت بروز مشکل امنيتي در رابطه با اطلاعات در سازمان ، بدنبال کدامين مقصر مي گرديم ؟ شايد اگر در چنين مواردي ، همه مسائل امنيتي و مشکلات بوجود آمده را به خود کامپيوتر نسبت دهيم ، بهترين امکان برون رفت از مشکل بوجود آمده است ،

  چراکه کامپيوتر توان دفاع کردن از خود را ندارد . آيا واقعا" روش و نحوه برخورد با مشکل بوجود آمده چنين است ؟ در حاليکه يک سازمان براي خريد سخت افزار نگراني هاي خاص خود را داشته و سعي در برطرف نمودن معقول آنها دارد ، آيا براي امنيت و حفاظت از اطلاعات نبايد نگراني بمراتب بيشتري در سازمان وجود داشته باشد ؟

  استراتژي
  دفاع در عمق ، عنوان يک استراتژي عملي بمنظور نيل به تضمين و ايمن سازي اطلاعات در محيط هاي شبکه امروزي است . استراتژي فوق، يکي از مناسبترين و عملي ترين گزينه هاي موجود است که متاثر از برنامه هاي هوشمند برخاسته از تکنيک ها و تکنولوژي هاي متفاوت تدوين مي گردد . استراتژي پيشنهادي ، بر سه مولفه متفاوت ظرفيت هاي حفاظتي ، هزينه ها و رويکردهاي عملياتي تاکيد داشته و توازني معقول بين آنان را برقرار مي نمايد . دراين مقاله به بررسي عناصر اصلي و نقش هر يک از آنان در استراتژي پيشنهادي، پرداخته خواهد شد.

  دشمنان، انگيزه ها ، انواع حملات اطلاعاتي


  بمنظور دفاع موثر و مطلوب در مقابل حملات به اطلاعات و سيستم هاي اطلاعاتي ، يک سازمان مي بايست دشمنان، پتانسيل و انگيزه هاي آنان و انواع حملات را بدرستي براي خود آناليز تا از اين طريق ديدگاهي منطقي نسبت به موارد فوق ايجاد و در ادامه امکان برخورد مناسب با آنان فراهم گردد .اگر قصد تجويز دارو براي بيماري وجود داشته باشد ، قطعا" قبل از معاينه و آناليز وضعيت بيمار، اقدام به تجويز دارو براي وي نخواهد شد. در چنين مواري نمي توان براي برخورد با مسائل پويا از راه حل هاي مشابه و ايستا استفاده کرد .بمنظور ارائه راهکارهاي پويا و متناسب با مسائل متغير، لازم است در ابتدا نسبت به کالبد شکافي دشمنان ، انگيزه ها و انواع حملات ، شناخت مناسبي ايجاد گردد.

  دشمنان ، شامل سارقين اطلاعاتي ، مجرمان ،***ان کامپيوتري ، شرکت هاي رقيب و ... مي باشد.

  انگيزه ها ي موجود شامل : جمع آوري هوشمندانه، دستبرد فکري ( عقلاني ) ،عدم پذيرش سرويس ها ، کنف کردن ،احساس غرور و مورد توجه واقع شدن ، با شد .

  انواع حملات شامل : مشاهده غيرفعال ارتباطات ، حملات به شبکه هاي فعال، حملات از نزديک( مجاورت سيستم ها ) ، سوء استفاده و بهره برداري خوديان ( محرمان ) و حملات مربوط به ارائه دهندگان صنعتي يکي از منابع تکنولوژي اطلاعات ، است .

  سيستم هاي اطلاعاتي و شبکه هاي کامپيوتري اهداف مناسب و جذابي براي مهاجمان اطلاعاتي مي باشند . بنابراين لازم است، تدابير لازم در خصوص حفاظت سيستم ها و شبکه ها در مقابل انواع متفاوت حملاتي اطلاعاتي انديشيده گردد. بمنظور آناليز حملات اطلاعاتي و اتخاذ راهکار مناسب بمنظور برخورد با آنان، لازم است در ابتدا با انواع حملات اطلاعات آشنا شده تا از اين طريق امکان برخورد مناسب و سيستماتيک با هريک از آنان فراهم گردد . قطعا" وقتي ما شناخت مناسبي را نسبت به نوع و علل حمله داشته باشيم ، قادر به برخورد منطقي با آن بگونه اي خواهيم بود که پس از برخورد، زمينه تکرار موارد مشابه حذف گردد .
  انواع حملات اطلاعاتي بشرح ذيل مي باشند :

  غيرفعال
  فعال
  نزديک ( مجاور)
  خودي ها ( محرمان )
  عرضه ( توزيع )

  ويژگي هر يک از انواع حملات فوق ، بشرح زير مي باشد :

  غير فعال (Passive) . اين نوع حملات شامل: آناليزترافيک شبکه ،شنود ارتباطات حفاظت نشده، رمزگشائي ترافيک هاي رمز شده ضعيف و بدست آوردن اطلاعات معتبري همچون رمز عبور مي باشد . ره گيري غيرفعال عمليات شبکه ، مي تواند به مهاجمان، هشدارها و اطلاعات لازم را در خصوص عمليات قريب الوقوعي که قرار است در شبکه اتفاق افتند بدهد( قرار است از مسير فوق در آينده محموله اي ارزشمند عبور داده شود !) ، را خواهد داد .پيامدهاي اين نوع حملات ، آشکارشدن اطلاعات و يا فايل هاي اطلاعاتي براي يک مهاجم ، بدون رضايت و آگاهي کاربر خواهد بود .

  فعال (Active) .اين نوع حملات شامل : تلاش در جهت خنثي نمودن و يا حذف ويژگي هاي امنيتي ، معرفي کدهاي مخرب ، سرقت و يا تغيير دادن اطلاعات مي باشد . حملات فوق ، مي تواند از طريق ستون فقرات يک شبکه ، سوء استفاده موقت اطلاعاتي ، نفوذ الکترونيکي در يک قلمرو بسته و حفاظت شده و يا حمله به يک کاربر تاييد شده در زمان اتصال به يک ناحيه بسته و حفاظت شده ، بروز نمايد . پيامد حملات فوق ، افشاي اطلاعات ، اشاعه فايل هاي اطلاعاتي ، عدم پذيرش سرويس و يا تغيير در داده ها ، خواهد بود.

  مجاور (Close-in) .اين نوع حملات توسط افراديکه در مجاورت ( نزديکي ) سيستم ها قرار دارند با استفاده از تسهيلات موجود ، با يک ترفندي خاص بمنظور نيل به اهدافي نظير : اصلاح ، جمع آوري و انکار دستيابي به اطلاعات باشد، صورت مي پذيرد . حملات مبتني بر مجاورت فيزيکي ، از طريق ورود مخفيانه ، دستيابي باز و يا هردو انجام مي شود .

  خودي (Insider) . حملات خودي ها ، مي تواند بصورت مخرب و يا غير مخرب جلوه نمايد . حملات مخرب از اين نوع شامل استراق سمع تعمدي ، سرقت و يا آسيب رساني به اطلاعات ، استفاده از اطلاعات بطرزي کاملا" شيادانه و فريب آميز و يا رد دستيابي ساير کاربران تاييد شده باشد . حملات غير مخرب از اين نوع ، عموما" بدليل سهل انگاري ( حواس پرتي ) ، فقدان دانش لازم و يا سرپيچي عمدي از سياست هاي امنيتي صورت پذيرد.

  توزيع (Distribution) . حملات از اين نوع شامل کدهاي مخربي است که در زمان تغيير سخت افزار و يا نرم افزار در محل مربوطه ( کارخانه ، شرکت ) و يا در زمان توزيع آنها ( سخت افزار ، نرم افزار) جلوه مي نمايد . اين نوع حملات مي تواند، کدهاي مخربي را در بطن يک محصول جاسازي نمايد . نظير يک درب از عقب که امکان دستيابي غيرمجاز به اطلاعات و يا عمليات سيستم در زمان آتي را بمنظور سوء استفاده اطلاعاتي ، فراهم مي نمايد .

  در اين رابطه لازم است ، به ساير موارد نظير آتس سوزي ، سيل ، قطع برق و خطاي کاربران نيز توجه خاصي صورت پذيرد . در بخش دوم اين مقاله ، به بررسي روش هاي ايمن سازي اطلاعات بمنظور نيل به يک استراتژي خاص امنيتي ، خواهيم پرداخت

 5. تعداد تشکر ها از WebRang به دلیل پست مفید


 6. #3
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  محل سکونت
  قزوین
  نوشته ها
  987
  تشکر تشکر کرده 
  449
  تشکر تشکر شده 
  1,161
  تشکر شده در
  730 پست

  پیش فرض پاسخ : حفاظت از اطلاعات در شبکه هاي کامپيوتري

  ايمن سازي اطلاعات

  توفيق در ايمن سازي اطلاعات منوط به حفاظت از اطلاعات و سيستم هاي اطلاعاتي در مقابل حملات است . بدين منظور از سرويس هاي امنيتي متعددي استفاده مي گردد. سرويس هاي انتخابي ، مي بايست پتانسيل لازم در خصوص ايجاد يک سيستم حفاظتي مناسب ، تشخيص بموقع حملات و واکنش سريع را داشته باشند. بنابراين مي توان محور استراتژي انتخابي را بر سه مولفه حفاظت ، تشخيص و واکنش استوار نمود . حفاظت مطمئن ، تشخيص بموقع و واکنش مناسب از جمله مواردي است که مي بايست همواره در ايجاد يک سيستم امنيتي رعايت گردد. سازمان ها و موسسات، علاوه بر يکپارچگي بين مکانيزم هاي حفاظتي ، مي بايست همواره انتظار حملات اطلاعاتي را داشته و لازم است خود را به ابزارهاي تشخيص و روتين هاي واکنش سريع ، مجهز تا زمينه برخورد مناسب با مهاجمان و بازيافت اطلاعات در زمان مناسب فراهم گردد . يکي از اصول مهم استراتژي "دفاع در عمق" ، برقراري توازن بين سه عنصر اساسي : انسان، تکنولوژي و عمليات ، است . حرکت بسمت تکنولوژي اطلاعات بدون افراد آموزش ديده و روتين هاي عملياتي که راهنماي آنان در نحوه استفاده و ايمن سازي اطلاعات باشد ، محقق نخواهد شد .

  انسان
  موفقيت در ايمن سازي اطلاعات با پذيرش مسئوليت و حمايت مديريت عالي يک سازمان ( معمولا" در سطح مديريت ارشد اطلاعات ) و بر اساس شناخت مناسب از تهاجمات ، حاصل مي گردد. نيل به موفقيت با پيگيري سياست ها و روتين هاي مربوطه ، تعيين وظايف و مسئوليت ها ، آموزش منابع انساني حساس ( کاربران، مديران سيستم ) و توجيه مسئوليت هاي شخصي کارکنان ، حاصل مي گردد.در اين راستا لازم است يک سيستم امنيتي فيزيکي و شخصي بمنظور کنترل و هماهنگي در دستيابي به هر يک از عناصر حياتي در محيط هاي مبتني بر تکنولوژي اطلاعات ، نيز ايجاد گردد . ايمن سازي اطلاعات از جمله مواردي است که مي بايست موفقيت خود را در عمل و نه در حرف نشان دهد . بنابراين لازم است که پس از تدوين سياست ها و دستورالعمل هاي مربوطه ، پيگيري مستمر و هدفمند جهت اجراي سياست ها و دستورالعمل ها ، دنبال گردد. بهترين استراتژي تدوين شده در صورتيکه امکان تحقق عملي آن فراهم نگردد ، ( سهوا" و يا عمدا") ، هرگز امتياز مثبتي را در کارنامه خود ثبت نخواهد کرد .
  با توجه به جايگاه خاص منابع انساني در ايجاد يک محيط ايمن مبتني بر تکنولوژي اطلاعات ، لازم است به موارد زير توجه گردد :

  تدوين سياست ها و رويه ها
  ارائه آموزش هاي لازم جهت افزايش دانش
  مديريت سيستم امنيتي
  امنيت فيزيکي
  امنيت شخصي
  تدابير لازم در خصوص پيشگيري


  تکنولوژي
  امروزه از تکنولوژي ها ي متعددي بمنظور ارائه سرويس هاي لازم در رابطه با ايمن سازي اطلاعات و تشخيص مزاحمين اطلاعاتي، استفاده مي گردد. سازمان ها و موسسات مي بايست سياست ها و فرآيندهاي لازم بمنظور استفاده از يک تکنولوژي را مشخص تا زمينه انتخاب و بکارگيري درست تکنولوژي در سازمان مربوطه فراهم گردد. در اين رابطه مي بايست به مواردي همچون : سياست امنيتي ، اصول ايمن سازي اطلاعات، استانداردها و معماري ايمن سازي اطلاعات ، استفاده از محصولات مربوط به ارائه دهندگان شناخته شده و خوش نام ، راهنماي پيکربندي ، پردازش هاي لازم براي ارزيابي ريسک سيستم هاي مجتمع و بهم مرتبط ، توجه گردد . در اين رابطه موارد زير ،پيشنهاد مي گردد :

  دفاع در چندين محل . مهاجمان اطلاعاتي( داخلي و يا خارجي ) ممکن است ، يک هدف را از چندين نفطه مورد تهاجم قرار دهند. در اين راستا لازم است سازمان ها و موسسات از روش هاي حفاظتي متفاوت در چندين محل ( سطح ) استفاده ، تا زمينه عکس العمل لازم در مقابل انواع متفاوت حملات ، فراهم گردد . در اين رابطه مي بايست به موارد زير توجه گردد :
  ? دفاع از شبکه ها و زير ساخت . در اين رابطه لازم است شبکه هاي محلي و يا سراسري حفاظت گردند . ( حفاظت در مقابل حملات اطلاعاتي از نوع عدم پذيرش خدمات )
  ? حفاظت يکپارچه و محرمانه براي ارسال اطلاعات در شبکه ( استفاده از رمزنگاري و کنترل ترافيک بمنظور واکنش در مقابل مشاهده غيرفعال )
  ? دفاع در محدوده هاي مرزي . ( بکارگيري فايروال ها و سيستم هاي تشخيص مزاحمين بمنظور واکنش در مقابل حملات اطلاعاتي از نوع فعال )
  ? دفاع در محيط هاي محاسباتي ( کنترل هاي لازم بمنظور دستيابي به ميزبان ها و سرويس دهنده بمنظور واکنش لازم در مقابل حملات از نوع خودي، توزيع و مجاور ) .


  دفاع لايه اي . بهترين محصولات مربوط به ايمن سازي اطلاعات داراي نقاط ضعف ذاتي ، مربوط به خود مي باشند. بنابراين همواره زمان لازم در اختيار مهاجمان اطلاعاتي براي نفوذ در سيستم هاي اطلاعاتي وجود خواهد داشت.بدين ترتيب لازم است قبل از سوءاستفاده اطلاعاتي متجاوزان، اقدامات مناسبي صورت پذيرد. يکي از روش هاي موثر پيشگيري در اين خصوص ، استفاده از دفاع لايه اي در مکان هاي بين مهاجمان و اهداف مورد نظر آنان ،مي باشد . هر يک از مکانيزم هاي انتخابي ، مي بايست قادر به ايجاد موانع لازم در ارتباط با مهاجمان اطلاعاتي ( حفاظت ) و تشخيص بموقع حملات باشد . بدين ترتيب امکان تشخيص مهاجمان اطلاعاتي افزايش و از طرف ديگر شانس آنها بمنظور نفوذ در سيستم و کسب موفقيت، کاهش خواهد يافت . استفاده از فايروال هاي تودرتو ( هر فايروال در کنار خود از يک سيستم تشخيص مزاحمين ، نيز استفاده مي نمايد) در محدوده هاي داخلي و خارجي شبکه ، نمونه اي از رويکرد دفاع لايه اي است . فايروال هاي داخلي ممکن است امکانات بيشتري را در رابطه با ----- سازي داده ها و کنترل دستيابي به منابع موجود ارائه نمايند

  تعيين ميزان اقتدار امنيتي هر يک از عناصر موجود در ايمن سازي اطلاعات (چه چيزي حفاظت شده و نحوه برخورد با تهاجم اطلاعاتي در محلي که از عنصر مربوطه استفاده شده ، به چه صورت است ؟) . پس از سنجش ميزان اقتدار امنيتي هر يک از عناصر مربوطه ، مي توان از آنان در جايگاهي که داراي حداکثر کارآئي باشند ، استفاده کرد . مثلا" مي بايست از مکانيزم هاي امنيتي مقتدر در محدوده هاي مرزي شبکه استفاده گردد .

  استفاده از مديريت کليد مقتدر و زير ساخت کليد عمومي، که قادر به حمايت از تمام تکنولوژي هاي مرتبط با ايمن سازي اطلاعات بوده و داراي مقاومت مطلوب در مقابل يک تهاجم اطلاعاتي باشد.

  بکارگيري زيرساخت لازم بمنظور تشخيص مزاحمين ، آناليز و يکپارچگي نتايج بمنظور انجام واکنش هاي مناسب در رابطه با نوع تهاجم . زير ساخت مربوطه مي بايست به پرسنل عملياتي، راهنمائي لازم در مواجه با سوالاتي نظير : آيا من تحت تهاجم اطلاعاتي قزار گرفته ام ؟ منبع تهاجم چه کسي مي باشد ؟ به چه فرد ديگري تهاجم شده است ؟ راه حل ها و راهکارهاي من در اين رابطه چيست ؟ ، را ارائه نمايد.

  عمليات
  منظور از عمليات ، مجموعه فعاليت هاي لازم بمنظور نگهداري وضعيت امنيتي يک سازمان است . در اين رابطه لازم است ، به موارد زير توجه گردد :

  پشتيباني ملموس و بهنگام سازي سياست هاي امنيتي
  اعمال تغييرات لازم با توجه به روند تحولات مرتبط با تکنولوژي اطلاعات. در اين رابطه مي بايست داده هاي مورد نظر جمع آوري تا زمينه تصميم سازي مناسب براي مديريت فراهم گردد ( تامين اطلاعات ضروري براي مديريت ريسک ) .

  مديريت وضعيت امنيتي با توجه به تکنولوژي هاي استفاده شده در رابطه ايمن سازي اطلاعات ( نصب Patch امنيتي، بهنگام سازي ويروس ها ، پشتيباني ليست هاي کنترل دستيابي )
  ارائه سرويس هاي مديريتي اساسي و حفاظت از زيرساخت هاي مهم ( خصوصا" زير ساخت هائي که براي يک سازمان ختم به درآمد مي گردد ) .
  ارزيابي سيستم امنيتي
  هماهنگي و واکنش در مقابل حملات جاري
  تشخيص حملات و ارائه هشدار و پاسخ مناسب بمنظور ايزوله نمودن حملات و پيشگيري از موارد مشابه
  بازيافت و برگرداندن امور به حالت اوليه (بازسازي )  منبع مقاله : ماي كامپيوتر

 7. تعداد تشکر ها از WebRang به دلیل پست مفید


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اگر مي خواهيد كامپيوتر بخريد ...
  توسط nasrollahiit در انجمن مباحث دیگر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: November 3rd, 2013, 11:43
 2. قیمت‌ها در بازار كامپيوتر کاهش یافت
  توسط shahmoradi در انجمن مباحث دیگر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: July 6th, 2011, 23:38
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: February 13th, 2011, 13:07
 4. مشكل در شبكه كردن دو كامپيوتر
  توسط aghaee در انجمن مباحث دیگر
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: December 3rd, 2010, 13:06
 5. ترين هاي دنیای كامپيوتر
  توسط RezaFH در انجمن مباحث دیگر
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: March 23rd, 2010, 15:04

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •