مرکز داده :
مرکز داده مکانی است که سیستم های کامپیوتری و تجهیزات جانبی مربوط به آن‌ها مانند سیستم های ذخیره سازی و ارتباطی را در خود جای می‌دهد. مرکز داده می‌تواند اتاقی از یک ساختمان، طبقه ای از آن و یا کل ساختمان باشد. این مرکز معمولا شامل سیستم‌های پشتیبان برق و یا تجهیزات اضافی است که در صورت خرابی سیستم اصلی به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین شامل کنترل کننده‌های محیطی مانند دستگاه های تهویه هوا و سیستم های آتش نشانی و ابزارهای کنترل دسترسی است.
ساختار مرکز داده:
مراکز داده، به صورت کلی می­توانند شامل قسمت­های زیر باشند. این قسمت­ها، بسته به دسته بندی مراکز داده می­توانند متغیر باشند:
1. ساختار فیزیکی مرکز داده:
- سیستم‌های توزیع و کنترل برق
- سیستم‌های تهویه هوا و کنترل رطوبت
- سیستم‌های آتش‌نشانی
- سیستم‌های کنترل دسترسی فیزیکی
- سیستم‌های پشتیبان (افزونه ((N+1)
2. ساختار شبکه‌ایی مرکز داده:
- تجهیزات شبکه مانند سوییچ ها، مسیریاب ها
- تجهیزات امنیتی مانند دیواره‌های آتش، IDS ها و IPS ها، ضدویروس‌ها و سایر سامانه‌های امنیت شبکه
- سیستم‌های مدیریتی و پایش شبکه
- سرورها و برنامه ­های مورد نیاز آن­ها
- تجهیزات غیرفعال شبکه
3. برنامه‌های کاربردی:
- سیستم‌های امنیت اطلاعات و حفظ امنیت نرم افزار
- سیستم‌های مدیریت سیستم‌های عامل، بانک های اطلاعاتی
- سیستم‌های یکپارچه سازی اطلاعات
- پایگاه‌های داده، فایل سرورها و برنامه‌های مربوط به داده‌های عملیاتی
- سیستم‌های ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات
ویژگی ها:
معماری مرکز داده باید به ­گونه­ ا‌‌ی باشد که در آن اعمال تغییرات به صورت پویا امکان‌پذیر باشد. پنج عامل مهم در طراحی مرکز داده عبارت است از:
- سادگی ( Simplicity)
- قابلیت انعطاف (Flexibility)
- مقیاس پذیری ( Scalability)
- مادولار بودن ( Modularity)
- منطقی بودن ( Sanity)
استانداردهای مرکز داده در آوریل 2005، TIA استاندارد TIA-942‌ را برای مرکز داده منتشر کرد. این استاندارد مطالب زیر را پوشش می ­دهد:
1. فضای سایت و ترکیب بندی آن
فضای اختصاص یافته به مرکز داده باید به گونه ­ای باشد که این فضا به سادگی قابل توسعه بوده و اعمال تغییرات محیطی در آن به سادگی امکان پذیر باشد. طراح باید بین هزینه ­های ترکیب ­بندی آغازی وپیش بینی فضای مورد نیاز آتی تعادل برقرار کند.
در مرکز داده باید "فضای خالی" در نظر گرفت به گونه ای که این فضای خالی بتواند رک ها و کابینت های مورد نیاز آتی را در خود جای دهد. فضای اطراف مرکز داده نیز باید به درستی برای توسعه و الحاقات آتی طراحی شود.
بخش عمده­ ی این استاندارد به مشخصات فنی مرکز داده مربوط می­شود. این استاندارد محیط ­های عملیاتی خاصی را در راستای کمک به تعیین مکان تجهیزات براساس طراحی توپولوژی ستاره­ ای توصیه می­کند. طراحی مرکز داده با این محیط­های عملیاتی امکان اضافه شدن و به روزشدن برنامه ­های کاربردی و سرورها را با حداقل مدت زمان از کار افتادگی فراهم می­کند. براساس این استاندارد یک مرکز داده باید شامل محیط ­های عملیاتی کلیدی زیر باشد:
- یک یا چند اتاق ورودی( Entrance Room)
مکانی برای سیستم ­های ایجاد دسترسی و نقاط مرزی است. این بخش ممکن است درون یا بیرون اتاق کامپیوتر(بخشی از مرکز داده که تجهیزات پردازش داده در آن قرارگرفته ­اند) باشد. استاندارد برای ایمنی بیشترتوصیه می­کندکه این اتاق بیرون اتاق کامپیوتر باشد.
- منطقه توزیع اصلی (( Main Distribution Area (MDA)
بخش مرکزی که درخود، تجهیزات اصلی اتصال مانند مسیریاب­ها و سوییچ های هسته­ ای( Core Switch) را جای داده است. مطابق با استاندارد هر مرکز داده حداقل به یک DMA نیاز دارد. استاندارد نصب رک­های جداگانه برای کابل­های فیبر نوری، UTP و coaxial را توصیه می­کند.
- منطقه توزیع افقی ((Horizontal Distribution Area (HAD) نطقه توزیع کابل ­کشی و تجهیزات اتصال شبکه مانند سوئیچ­ها را می­گویند. که مانند MDA استاندارد، نصب رک­های جداگانه برای کابل­های فیبر نوری، UTP و coaxial را توصیه می­کند. علاوه براین، استاندارد توصیه می­کند که برای اتصال سوییچ و پچ پنل (Patch Panel) از پچ کرد(Patch Cord) با حداقل طول و وسیله ­ی مدیریت کابل (Cable Management) استفاده شود. (محیط­های عملیاتی کلیدی مرکز داده)

- منطقه توزیع تجهیزات ((Equipment Distribution Area (EDA)
این منطقه مکانی برای تجهیزات کابینتی و رک ­ها است و مسیرکابل­ها به پچ پنل ­ها ختم می­شود. استاندارد توصیه می­کند برای داشتن یک راهروی سرد و گرم جهت کاهش گرمای تولید شده توسط تجهیزات و رساندن سرما به درجه لازم، رک­ها و کابینت ­ها به صورت یک درمیان نصب شوند.
- منطقه توزیع جدا شده ( (Zone Distribution Area (ZDA)
یک لینک اختیاری بین HDA و EDA که می­تواند به عنوان نقطه تقویتی برای پیکربندی دوباره مطمئن یا برای جادادن تجهیزات مستقل (Freestanding) مانند سرورها و Mainframe هایی که به پچ پنل وصل نمی­شوند عمل کند به ازای هر 288 اتصال تنها یک ZDA مجاز است. در این بخش وجود تجهیزات فعال شبکه و یا اتصال شبکه مجاز نیست.
- کابل کشی ستون فقرات و کابل کشی افقی ( Backbone and Horizontal Cabling )
ارتباط بین MDA، HDA و اتاق ورودی و همچنین ارتباط بین HDA ها می تواند از نوع کابل کشی ستون فقرات(Backbone) باشد.