صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 43

موضوع: یک سرور قدرتمند با دو E5 Cpu یا 10 سرور با E3 Cpu ؟

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    530
    تشکر تشکر شده 
    672
    تشکر شده در
    446 پست

پیش فرض پاسخ : یک سرور قدرتمند با دو E5 Cpu یا 10 سرور با E3 Cpu ؟

چرا دوستان اینقدر آمار فضایی میدن
    یه سی پی یو مثل E5-2690 مموری کنترلش چهار کاناله هست و حداکثر رم با باس 1600 ساپورت میکنه.
    واسه محاسبه پهنای باندش
    (1600*256*8)/64=51200
    یعنی پهنای باند مموری کنترلش حداکثر 51.2gb/s هست. چون دو تا e5 هست پس حدود 100gb/s پهنای باند حافظه داریم
    در مورد هارد. فرض کنیم هارد معمولی هست و سرعتی حدود 100mb/s داره و میخاید 10 تا هارد رو رید 0 کنید فرض کنیم سرعت کلی حدود 1gb/s بشه. (توی رید 0 سرعت دقیقا دو برابر نمیشه )
    بهتره حداقل دو تا هارد ssd Sata3 رو رید کنی چون توی هارد به جز سرعت access time هم مهم هست که توی هارد های ssd زیر 1ms هست. هم اینکه اگه یکی از اون 10 تا هارد رو که رید0 کردی یکیش بسوزه 9 تای دیگه غیر قابل استفاده میشه مگر اینکه از رید های دیگه واسه امنیتش استفاده کنی ولی تعداد هارد ها زیاد میشه.
    واسه پورت شبکه هم حتما باید پورت 10 گیگ باشه چون با پورت 1 گیگ واسه این تعداد vps که میخای روی این سرور بدی جوابگو نیست.
    فرض میکنیم پورت 10 گیگ هست و از لحاظ تئوری 10000/8=1250gb/s یعنی چیزی حدود 1.2 gig/s سرعت دانلود میده.
    فرض میکنیم تعداد Vps که میخای روی این سرور بدی 300 تا باشه.
    فرض میکنیم همه vps ها روشنه اگه همه بخان همزمان استفاده کنن سرعت دانلود بین اینا تقسیم میشه که به هر vps چیزی حدود 4mb/s میرسه. فرض میکنیم همه اینا هاست دانلود باشه پس حداکثر استفاده از هارد بیشتر از 4/5 mb/s نمیشه چون کارت شبکه بیشتر از این اجازه نمیده و استفاده کلی از هارد حدود 1.2 gig /s میشه حالا اگه 3 تا هارد ssd رید 0 کنی هاردت کاملا جوابگوی Vps ها رو میده.
    اینا که گفتم با در نظر گرفتن اینکه هر 300 vps هاست دانلود هستند یعنی دارند از هارد استفاده میکنن و همه میدونیم که بیشتر vps ها واسه چه کاریه. توی اون جور کارها هم هارد استفاده ای نداره زیاد و بیشتر به شبکه وابسته هست و هارد زیاد درگیر نیست. در این صورت همون دو تا هارد Sdd هم کافیه.
    حالا با توجه به (46GHZ (60Ghz turboو 100GB/s پهنای باند رم 1.2GB/s کارت شبکه 1GB/s هارد چه مشکلی واسه Vps هایی که بیشتر کارشون به شبکه وابسته هست و قدرت پردازشی زیادی نمیگیرن ممکنه بوجود بیاد؟
    تنها مشکلی که ممکنه بوجود بیاد چون یک سرور هست اگه مشکلی براش پیش بیاد همه اون 300 نفر میریزن سرت و میان اینجا پست میزنن که سرورت خاموشه ولی اگه به فرض 3 سرور داشته باشی رو هر کدوم 100 تا بدی واسه یکیش مشکل پیش بیاد 100 نفر میان پست میزنن که سرورت خاموشه 200 نفر دیگه هم میان میگن خاموش نیست.

اینکه بعضی ها میگن اینقدر رم باشه باعث میشه بسوزه مهندسین اینتل حتما قبلا اینو بررسی کردن که 750گیگ رم واسه این سی پی یو در نظر گرفتن. حالا اگه چند سال پیش بود که رم بیشتر کامپیوتر هامون بیشتر از 512 نبود یکی میومد میگفت یه سرور میخام با رم 16 گیگ بگیرم همه بهش میخندیدیم و میگفتیم با این مقدار رم دو روزه میسوزه سرورت. در حالی که الان این مقدار رم عادی شده.
    (این مثال هایی که زدم بیشترشون فرض بود واسه تحلیل مصرف یوزرها)
    قبل از خرید باید استفاده یوزر ها رو حساب کنید. دوستم میخاست یه سرور با پورت 100 بگیره بهش گفتن حتما باید رید 0 کنی وگرنه نمیکشه سرور آخه سروری که پورتش 100 هست حد اکثر 12mb/s بتونه دانلود کنه چه نیازی به رید داره وقتی 70/80mb/s دیگه هاردش جا داره.

رید 0 دو هارد adata s511

2. تعداد تشکر ها ازhassanshaikhi به دلیل پست مفید

3. # ADS

عضو انجمن nasa_de آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    987
    تشکر تشکر شده 
    872
    تشکر شده در
    632 پست

با سلام،
    جناب شیخی در صورت امکان یک شماره تماس در پیغام خصوصی لطف می کنید ما وقتتون رو برای چند دقیقه بگیریم.

ارادتمندم

5. تعداد تشکر ها از nasa_de به دلیل پست مفید

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    70
    تشکر تشکر شده 
    36
    تشکر شده در
    28 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hassanshaikhi نمایش پست ها
    یه سی پی یو مثل E5-2690 مموری کنترلش چهار کاناله هست و حداکثر رم با باس 1600 ساپورت میکنه.
    واسه محاسبه پهنای باندش
    (1600*256*8)/64=51200
    یعنی پهنای باند مموری کنترلش حداکثر 51.2gb/s هست. چون دو تا e5 هست پس حدود 100gb/s پهنای باند حافظه داریم
    در مورد هارد. فرض کنیم هارد معمولی هست و سرعتی حدود 100mb/s داره و میخاید 10 تا هارد رو رید 0 کنید فرض کنیم سرعت کلی حدود 1gb/s بشه. (توی رید 0 سرعت دقیقا دو برابر نمیشه )
    بهتره حداقل دو تا هارد ssd Sata3 رو رید کنی چون توی هارد به جز سرعت access time هم مهم هست که توی هارد های ssd زیر 1ms هست. هم اینکه اگه یکی از اون 10 تا هارد رو که رید0 کردی یکیش بسوزه 9 تای دیگه غیر قابل استفاده میشه مگر اینکه از رید های دیگه واسه امنیتش استفاده کنی ولی تعداد هارد ها زیاد میشه.
    واسه پورت شبکه هم حتما باید پورت 10 گیگ باشه چون با پورت 1 گیگ واسه این تعداد vps که میخای روی این سرور بدی جوابگو نیست.
    فرض میکنیم پورت 10 گیگ هست و از لحاظ تئوری 10000/8=1250gb/s یعنی چیزی حدود 1.2 gig/s سرعت دانلود میده.
    فرض میکنیم تعداد Vps که میخای روی این سرور بدی 300 تا باشه.
    فرض میکنیم همه vps ها روشنه اگه همه بخان همزمان استفاده کنن سرعت دانلود بین اینا تقسیم میشه که به هر vps چیزی حدود 4mb/s میرسه. فرض میکنیم همه اینا هاست دانلود باشه پس حداکثر استفاده از هارد بیشتر از 4/5 mb/s نمیشه چون کارت شبکه بیشتر از این اجازه نمیده و استفاده کلی از هارد حدود 1.2 gig /s میشه حالا اگه 3 تا هارد ssd رید 0 کنی هاردت کاملا جوابگوی Vps ها رو میده.
    اینا که گفتم با در نظر گرفتن اینکه هر 300 vps هاست دانلود هستند یعنی دارند از هارد استفاده میکنن و همه میدونیم که بیشتر vps ها واسه چه کاریه. توی اون جور کارها هم هارد استفاده ای نداره زیاد و بیشتر به شبکه وابسته هست و هارد زیاد درگیر نیست. در این صورت همون دو تا هارد Sdd هم کافیه.
    حالا با توجه به (46GHZ (60Ghz turboو 100GB/s پهنای باند رم 1.2GB/s کارت شبکه 1GB/s هارد چه مشکلی واسه Vps هایی که بیشتر کارشون به شبکه وابسته هست و قدرت پردازشی زیادی نمیگیرن ممکنه بوجود بیاد؟
    تنها مشکلی که ممکنه بوجود بیاد چون یک سرور هست اگه مشکلی براش پیش بیاد همه اون 300 نفر میریزن سرت و میان اینجا پست میزنن که سرورت خاموشه ولی اگه به فرض 3 سرور داشته باشی رو هر کدوم 100 تا بدی واسه یکیش مشکل پیش بیاد 100 نفر میان پست میزنن که سرورت خاموشه 200 نفر دیگه هم میان میگن خاموش نیست.

اینکه بعضی ها میگن اینقدر رم باشه باعث میشه بسوزه مهندسین اینتل حتما قبلا اینو بررسی کردن که 750گیگ رم واسه این سی پی یو در نظر گرفتن. حالا اگه چند سال پیش بود که رم بیشتر کامپیوتر هامون بیشتر از 512 نبود یکی میومد میگفت یه سرور میخام با رم 16 گیگ بگیرم همه بهش میخندیدیم و میگفتیم با این مقدار رم دو روزه میسوزه سرورت. در حالی که الان این مقدار رم عادی شده.
    (این مثال هایی که زدم بیشترشون فرض بود واسه تحلیل مصرف یوزرها)
    قبل از خرید باید استفاده یوزر ها رو حساب کنید. دوستم میخاست یه سرور با پورت 100 بگیره بهش گفتن حتما باید رید 0 کنی وگرنه نمیکشه سرور آخه سروری که پورتش 100 هست حد اکثر 12mb/s بتونه دانلود کنه چه نیازی به رید داره وقتی 70/80mb/s دیگه هاردش جا داره.

رید 0 دو هارد adata s511

ممنون دوست عزیز که اینقدر وقت گذاشتن ،
    اینکه سرور تو ماکزیمم باری که ممکنه روش باشه نباید کم بیاره درست، ولی اگه دقت کنی ما این محاسبات رو برای شرایطی داریم انجام میدیم که بد ترین حالته برای سرور ، به نظر شما تو حالتهایی که سرور بار زیادی رو هندل نمیکنه (اغلب اوقات ) Vps یی که روی این سرور هست با Vps یی که روی یه سرور با Cpu E3 هست تفاوت داره (کدوم بهتره) ؟

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    530
    تشکر تشکر شده 
    672
    تشکر شده در
    446 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط just like that نمایش پست ها
    ممنون دوست عزیز که اینقدر وقت گذاشتن ،
    اینکه سرور تو ماکزیمم باری که ممکنه روش باشه نباید کم بیاره درست، ولی اگه دقت کنی ما این محاسبات رو برای شرایطی داریم انجام میدیم که بد ترین حالته برای سرور ، به نظر شما تو حالتهایی که سرور بار زیادی رو هندل نمیکنه (اغلب اوقات ) Vps یی که روی این سرور هست با Vps یی که روی یه سرور با Cpu E3 هست تفاوت داره (کدوم بهتره) ؟
    اگه به فرض رم هارد پورت ... همه یکی باشن (مادربورد نمیتونه یکی باشه چون سوکت e3 1155 هست و سوکت e5 2011)
    سرور e3 چون 2 تا ماژول رم 16 باس 1333 داره پهنای باند رم میشه
    (1333*128*8)/64=21328GB/s
    (14ghz (e3 1280
    واسه e5 هم که شد(51.2GB/s (single
    23ghz
    (این سرعت پهنای باند رم از لحاظ تئوری اینقدر میشه توی عمل کمتر از این مقدار هست مثلا واسه رم دوال 1333 ممکنه توی عمل 17gb/s بشه بستگی به مموری کنترلر cpu داره یکی از برتری های سی پی یو های اینتل نسبت به amd همین هست.)

خوب این دو cpu به اندازه کافی هر دو خیلی قوی هستند که توی استفاده معمولی که سرور oversell هم نشده چیزی احساس نمیشه و هیچ فرقی نباید داشته باشه. واسه استفاده معمولی نه مثلا واسه کانورت یا کارهای دیگه چون مثلا توی تبدیل e5 بهتر عمل میکنه.
    درسته که پهنای باند و سرعت کلیe3 کمتر هست ولی روش تعداد کمتری vps قرار میگیره و تا زمانی که زیر فشار نباشند از لحاظ کیفیت واسه یه vps معمولی فرقی نمیکنه
    یه چیز دیگه هم که باید در نظر گرفت فرکانس کلی هست هر سرور e3 ( سری E3 مدل های مختلفی داره به فرض همون e3 1280 3.5ghz) چون 4 هسته داره پس سرعت کلی که میده 4*3.5 =14GHz چون 10 سرور هم هست پس کلا 10*14=140 GHZ میشه که این سرعت بین vps ها باید تقسیم بشه حالا خودت باید حساب کنی به هر Vps چه مقدار فرکانس میخای بدی به فرض 30 vps با سرعت 500mhz روی هر سرور که سرعت به صورت اختصاصی واسشون ست شده میشه داد که اگه سرور پورتش هم 1 گیگ باشه با 10 سرور میشه حدود 300 vps داد. که اگه فرض کنیم همه 30 vps توی سرور همزمان دارن استفاده میکنن از پورت 1 گیگ به فرض سرعت 100mb/s میده به هر کدوم 3.3mb/s میرسه که از لحاظ سرعت پورت فرقی با یه سرور با پورت 10 گیگ نمیکنه.
    حالا توی سرور e5 سرعت کلی که میده 16*2.9=46GHZ هست. حالا اگه بخوای 300 vps با سرعت 500 mhz بدی امکانش نیست چون حدود 100Ghz کم میاری. 300*500=150،000 به جاش حدود 100 vps با کیفیت خوب میتونی بدی.
    پس با 10 سرور e3 در کل 140GHZ میتونی داشته باشه با یه سرور e5 46GHZ.
    تنها چیز دیگه که باقی میمونه بحث سر قیمت هست که کدومش به صرفه تر هست که اطلاعی از قیمت سرورها ندارم.
    آین هم از یکی از vps های خودم هست واسه دیدن مصرف هارد. حدود 30 نفر چیز وصلن حدود 10 نفرم چیز نوع دوم.

8. تعداد تشکر ها ازhassanshaikhi به دلیل پست مفید

عضو انجمن RezaFH آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    1,032
    تشکر تشکر شده 
    2,817
    تشکر شده در
    1,444 پست

بنده به هیچ وجه قصد جسارت یا بحث بی مورد ندارم؛
    اما شما دقیقا رفتی و اومدی به حرفی که من زده بودم رسیدی!

1-
    اینکه بعضی ها میگن اینقدر رم باشه باعث میشه بسوزه مهندسین اینتل حتما قبلا اینو بررسی کردن که 750گیگ رم واسه این سی پی یو در نظر گرفتن.
    2-
    حالا توی سرور e5 سرعت کلی که میده 16*2.9=46GHZ هست. حالا اگه بخوای 300 vps با سرعت 500 mhz بدی امکانش نیست چون حدود 100Ghz کم میاری. 300*500=150،000 به جاش حدود 100 vps با کیفیت خوب میتونی بدی.
    - بعضی ها میگن اینقدر رم باشه باعث میشه بسوزه (چی بسوزه؟ کی چنین حرفی زد ؟)
    - شما میفرمایید که 512 گیگابایت رم مشکلی ایجاد نمیکنه (بنده هم فکر نمیکنم چنین چیزی گفته باشم ؟!)
    - همینطور شما گفتید روی سرور Dual E5-2690 حدود 100 سرور مجازی با کیفیت مطلوب میشه ایجاد کرد
    با این توصیف، آیا قراره هر سرور مجازی 5 گیگابایت رم داشته باشه که نیاز به 512 گیگابایت رم روی سرور باشه ؟

حالا چیزهایی که من گفتم و دوباره تکرار میکنم (بدون تغییر جملات) :

- 512 گیگابایت رم اونم روی یک سیستم با ماکزیمم 16 هسته برای فروش vps !!!
    - میشه 32 گیگابایت به ازای هر هسته پردازنده !
    - از نظر بنده ماکزیمم رمی که برای Dual E5-2690 بشه استفاده کرد، 128 گیگابایت 1600 مگاهرتز هست
    حتی اگر بخوایم اینطوری حساب کنیم که مجازی ساز VMware خواهد بود و این مجازی ساز رم ارائه شده برای VPS رو بطور کامل اشغال نمیکنه، میتونم بگم 96 گیگابایت رم هم کافی خواهد بود

مساله اینجاست که حرفهای شما روی کاغذ هست و بنده از روی تجربه و عمل حرف میزنم

نمیخوام بیشتر از این توضیح بدم، چون فکر میکنم اگر قرار باشه نتیجه ای گرفته بشه همین چند جمله کفایت میکنه

موفق باشید

10. تعداد تشکر ها ازRezaFH به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    530
    تشکر تشکر شده 
    672
    تشکر شده در
    446 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط RezaFH نمایش پست ها
    بنده به هیچ وجه قصد جسارت یا بحث بی مورد ندارم؛
    اما شما دقیقا رفتی و اومدی به حرفی که من زده بودم رسیدی!
    - بعضی ها میگن اینقدر رم باشه باعث میشه بسوزه (چی بسوزه؟ کی چنین حرفی زد ؟)
    - شما میفرمایید که 512 گیگابایت رم مشکلی ایجاد نمیکنه (بنده هم فکر نمیکنم چنین چیزی گفته باشم ؟!)
    - همینطور شما گفتید روی سرور Dual E5-2690 حدود 100 سرور مجازی با کیفیت مطلوب میشه ایجاد کرد
    با این توصیف، آیا قراره هر سرور مجازی 5 گیگابایت رم داشته باشه که نیاز به 512 گیگابایت رم روی سرور باشه ؟
    حالا چیزهایی که من گفتم و دوباره تکرار میکنم (بدون تغییر جملات) :
    - 512 گیگابایت رم اونم روی یک سیستم با ماکزیمم 16 هسته برای فروش vps !!!
    - میشه 32 گیگابایت به ازای هر هسته پردازنده !
    - از نظر بنده ماکزیمم رمی که برای Dual E5-2690 بشه استفاده کرد، 128 گیگابایت 1600 مگاهرتز هست
    حتی اگر بخوایم اینطوری حساب کنیم که مجازی ساز VMware خواهد بود و این مجازی ساز رم ارائه شده برای VPS رو بطور کامل اشغال نمیکنه، میتونم بگم 96 گیگابایت رم هم کافی خواهد بود
    مساله اینجاست که حرفهای شما روی کاغذ هست و بنده از روی تجربه و عمل حرف میزنم
    نمیخوام بیشتر از این توضیح بدم، چون فکر میکنم اگر قرار باشه نتیجه ای گرفته بشه همین چند جمله کفایت میکنه
    موفق باشید
    دوست عزیز توی این تاپیک فقط شما پست نزدین که مخاطب من فقط شما باشید من هیچ جا نگفتم که شما این حرف رو زدین مخاطب من آقای فلان بود که خودشون حرف من رو بهتر میدونن.
    منظور من این نیست که فلان vps میشه داد یا نداد منظور من سر امکانپذیر بودنش هست که بعضی ها میان میگن اگه اینقدر رم بخای بزاری باید 100 تا هارد بزاری تا سرور نترکه یا اینقدر رم بزاری میسوزه. .
    همین سرور های جدید آقای مسعودی که با E5-2620 , 128gig ram , 4 hard sata2 هست که قراره 100 vps روش داده بشه اگه بخایم حساب کنیم واسه یه سرور 24ghz فرکانس هست که اگه واسه هر vps 500mhz بخاد بده 50ghz لازم میشه آیا سرور ایشون چند روزه دیگه میترکه؟ مسلما ایشون تجربشو دارند که چنین سروری گرفتن.
    با توجه به مشخصات سرور آقای مسعودی اگه مشکلی واسه سرورشون پیش نیاد شما هم باید بتونید حدود 150/200 vps روی اون سرور بدین.

از جمله شما میشه اینطور فهمید که نباید بیشتر از 128گیگ رم استفاده بشه هیچ جا ننوشته که نباید بیش از این مقدار باشه شما بر اساس محاسبات خودتون میگین که نباید بیشتر از این باشه و حرفتون هم کاملا درسته ولی از نیاز ایشون که خبر ندارین شاید ایشون بخان 100 vps با رم 2 گیگ بدن پس در کل 100*2=200 گیگ رم احتیاج ایشون هست اون حرف شما که 96 گیگ هم زیاده زمانی هست که منابع اختصاصی نباشه آره میشه با 32 گیگ هم 100 vps با رم 2گیگ داد. واسه هر vps روی 2 گیگ بزاری بعد روی 256mbمحدودش کنی cpu هم روی 100mhz بزاری بعد اگه واسه کسی هم مشکل پیش اومد و تیکت زد توی جوابش به فرض بگی vps ویروس داره. بنده هم دو سال هست تجربه dedicate و wmware رو دارم
    (اینکه هر 32 گیگ به هر هسته میرسه فکر نکنم حرف درستی باشه اگه به معماریش نگاه کنی مموری کنترلر بین هسته ها مشترک هست)

http://images.anandtech.com/doci/555...tionalring.png

منم گفتم که همه اینا فرضیات هست نگفتم که حتما باید همین باشه ممکن کمتر از این نیاز باشه ممکنه بیشتر بستگی به استفاده داره

قبل از هرچی بهتره که از لحاظ تئوری هم حساب بشه نمیشه که مثلا حساب کنی 100 vps با رم 3 گیگ میخای بدی که 300 گیگ لازم داری ولی تو عمل کمتر از این نیازت بشه.
    اگه ایشون که میخان سرور بگیرن روی کاغذ به این نتیجه برسن که نمیشه 300 vps روی یه سرور داد بهتر از اینه که فردا سرور گرفت و فهمید که این مقدار رم واقعا مورد نیازش نبوده.

12. تعداد تشکر ها ازhassanshaikhi به دلیل پست مفید

عضو انجمن Hostpolis آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    4,763
    تشکر تشکر شده 
    1,678
    تشکر شده در
    961 پست

اول از همه تشکر از دو همکاری که اطلاعات قابل توجه و خوبی رو به اشتراک گذاشتند.

به لحاظ تکنیکال فکر نمیکنم کیفیت این تاپیک رو بهتر کرد ولی یک نکته که بعد از خوندن مطالب به ذهن من رسید عنوان میکنم.

فرض کنید به لحاظ سخت افزاری محدودیتی نداشته باشید و بتونید حتی مواردی مثل PSU و شبکه رو برای این سرور تامین کنید (این دو مورد که عرض کردم رو دقت کنید، آخر پست به این دو مساله می پردازم)

حین سرمایه گذاری و خرید سرور 4 فاکتور مالی رو لحاظ کنید:

ارزش فعلی سرور نو - ارزش آینده سرور نو (آینده = استاندارد اسقاط سخت افزار در کشوری که شما هستید)

ارزش فعلی سرور دست دوم - ارزش آینده سرور دست دوم (آینده = همان میزان سالی که بالا محاسبه کردید)

حالا این نسبت رو برای سرور الف و ب لحاظ کنید:

ارزش آینده سرور دست دوم الف تقسیم بر ارزش فعلی سرور نو الف
    ارزش آینده سرور دست دوم ب تقسیم بر ارزش فعلی سرور نو ب

سرور E5 که دوستان محاسبات تکنیکی و performance analysis انجام دادن براش به همراه رمهای با چیپ بالا به نسبت ارزش اسقاط خیلی کمی خواهد داشت تا E3. و شما هر چقدر هم که مستقل فعالیت کنید باز هم مدل کسب و کار شما Rental هست. یا سرور رو دارید اجاره میدید یا روی سرور VPS میسازید و اجاره میدید.

برای کسب و کار rental بعضا حتی سخت افزار دست دوم مناسب تر هست تا نو.(این پیشنهاد یا عملکرد بنده نیست، صرفا توضیح قسمتی از بازار هست)

برمیگردم به دو نکته:

دیتاسنتر ها برای هر رک بین 5 تا 28 کیلو وات برق در نظر میگیرند. در محیط کولو این میزان کمتر از 5 کیلووات هست. (15 آمپر در مدار 120 ولت = 1.8 کیلو وات، کابینت های آی وب)
    برای سروری که شما دارید سوار میکنید حداقل باید یک نصف کابینت تهیه کنید چرا که هیچ دیتاسنتری حاضر نمیشه برای یه سرور 2 یا 3 یا 4 یونیتی همچین برقی رو provision کنه مگر اینکه انقدر سرور این مدلی داشته باشید که توی یک کیج اختصاصی نگهداری کنید. بنابراین هزینه جا برای هر دو مدل سرور شما یکی میشه.

در بهترین شاسی ها شما 2 تا PSU داخلی و ماکزیمم قابلیت 1 PSU خارجی رو دارید. اگر مادربورد شما قابلیت DC به DC داشته باشه البته. اگر کوچکترین مشکلی برای PSU ها پیش بیاد 15 تا یا 30 تا سرور مجازی قطع نمیشن، و همه 100 تا سرور شما قطع میشن. هزینه برندینگ/افت بازار/ فیدبک منفی در جاهایی مثل این انجمن و ... رو لحاظ کنید. همه اینها ارزش ریالی/دلاری داره.

اگر این فاکتورهای مالی رو هم حساب کنید هرگز دنبال سروری نمیرید که اینقدر سرمایه بر باشه. ارزش اسقاط نسبی کمی داشته باشه و نسبت هزینه های بازاریابیش از درآمدش بیشتر باشه.

اینها صرفا نظر شخصی هست و درست و غلطی در کار نیست.
    SYNAPTI.CA - World's Localhost
    نماینده رسمی Cpanel، Plesk و دایرکت ادمین.
    دیتاسنتر با مدیریت و پشتیبانی ایرانی در کانادا

14. تعداد تشکر ها ازHostpolis به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    325
    تشکر تشکر شده 
    436
    تشکر شده در
    296 پست

دوست عزیز توی این تاپیک فقط شما پست نزدین که مخاطب من فقط شما باشید من هیچ جا نگفتم که شما این حرف رو زدین مخاطب من آقای فلان بود که خودشون حرف من رو بهتر میدونن.
    بهتره دقیقاًَ منظورتون رو مطرح کنید که مخاطب چه کسی هستش .

اگر منظور شما با بنده بوده ، باز هم میگم :
    وقتی که رم رو روی 512 ببندیم و بخوایم از کل ظرفیت استفاده کنیم و با حداقل 200-300 تا سرور مجازی ، ذیگه هارد های معمولی و پورت های 1 گیگابیتی جواب گو نیستند . به طبع باید هارد های SAS و SSD و شبکه های 10 گیگابیتی خریداری بشه که اولاً بحث هزینه هست دوماً بحث مقرون به صرفه بودن .

در ثانی برای همچین سروری حداقل 10 تا هارد SSD نیازه . علاوه بر قیمتش ، SSD استفاده اش دسترسی Random هست تا Serial و بحث کارایی و ... هم هستش .

در کل بنده حرفم اینه که علاوه بر 2*2 تا 4 تای تئوری و اماری ، بحث قیمت و ... رو هم داشته باشیم .

موفق باشید !

16. تعداد تشکر ها از milade به دلیل پست مفید

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    70
    تشکر تشکر شده 
    36
    تشکر شده در
    28 پست

ممنون از همه دوستانی که وقت گذاشتن و اطلاعاتشون رو به اشتراک گذاشتن ،
    اگر فرض کنیم بخوایم روی سروری که Cpu E3-1230 هست 32 گیگ رم و یک هارد SATA2 ( 3Gbps بزاریم و 30 تا Vps ، سرعت دسترسی هر Vps تو بدترین شرایط چقدره ؟ اگر همین کارو روی سرور E5-2690 (با دو Cpu ) ، و 320 گیگ و 10 عدد هارد SATA2 و 300 Vps ، انجام بدیم چه تفاوتی داره ؟

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    530
    تشکر تشکر شده 
    672
    تشکر شده در
    446 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط milade نمایش پست ها
    بهتره دقیقاًَ منظورتون رو مطرح کنید که مخاطب چه کسی هستش .
    اگر منظور شما با بنده بوده ، باز هم میگم :
    وقتی که رم رو روی 512 ببندیم و بخوایم از کل ظرفیت استفاده کنیم و با حداقل 200-300 تا سرور مجازی ، ذیگه هارد های معمولی و پورت های 1 گیگابیتی جواب گو نیستند . به طبع باید هارد های SAS و SSD و شبکه های 10 گیگابیتی خریداری بشه که اولاً بحث هزینه هست دوماً بحث مقرون به صرفه بودن .
    در ثانی برای همچین سروری حداقل 10 تا هارد SSD نیازه . علاوه بر قیمتش ، SSD استفاده اش دسترسی Random هست تا Serial و بحث کارایی و ... هم هستش .
    در کل بنده حرفم اینه که علاوه بر 2*2 تا 4 تای تئوری و اماری ، بحث قیمت و ... رو هم داشته باشیم .
    موفق باشید !
    اگه می خواستم مشخص کنم از طرف مقابل نقل قول میگرفتم ولی چون نمیخاستم سر اون موضوع تاپیک منحرف بشه اینکارو نکردم.
    در مورد پورت 1 گیگ همون اول هم گفتم که جوابگو نیست و باید پورت 10 گیگ باشه. در مورد هارد هم بحث کردم .
    وقتی میگم چرا آمار فضایی بعضی ها میدن واسه همینه چرا باید واسه همچین سرور 10 هارد ssd نیاز باشه؟ مگه استفاده هارد vps ها میتونه بیشتر از سرعت پورت استفاده کنه؟(به جر حالتی که یارو کرم داشته باشه یه فایل رو هی از یه درایو به درایو دیگه کپی کنه)
    اگه 10 هارد ssd بخای رید 0 کنی سرعت هر کدوم هم گیریم 200mb/s باشه 10 تاش باید حدود 2gb/s بشه در حالی که سرعت پورت شبکه بیشتر از 1.2gb/s سرعت نمیده که اینم قبلا گفتم توی حالتی هست که همه vps ها هاست دانلود باشند و از هارد همزمان دارند استفاده میکنند.
    یه مطلب ساده کامپیوتر اینه که هر برنامه (مثل چیز چیز پ**) وقتی میخاد اجرا بشه اول از هارد به رم منتقل میشه بعدش دیگه کاری به هارد نداره (به جز حالتی که بخاد به هارد دسترسی داشته باشه مثل log...). شما خودت تو vps برنامه مانیتورینگ هارد مثل hd tune نصب کن و مصرف هاردت رو ببین.
    خود هارد ssd انواع مختلف داره هرجا ssd دیدیم دلیل نمیشه سرعتش 400/600 mb/s باشه. دیتاسنتر ovh از ssd intel 320 استفاده میکنه که توی سایت اینتل سرعت خواندن حدود 270mb/s نوشته ولی توی عمل کمتر از این مقداره
    در مورد قیمت هم دقیقا همین موضوع رو عنوان کردم

تنها چیز دیگه که باقی میمونه بحث سر قیمت هست که کدومش به صرفه تر هست که اطلاعی از قیمت سرورها ندارم.
    یک موضوع دیگه هم که هست همون طور که دوستان اشاره کردن بحث نیاز بازار هست به فرض یه سرور قدرتمند گرفتی پولش حدود 700 تمن شده واسه اینکه حداقل پول سرور دربیاد به فرض باید 300 یوزر روش بدی خوب باید این تعداد مشتری داشه باشی یا بتونی جور کنی یا از قبل پیشفروش کرده باشی اگه نتونی ضرر میکنی ولی اگه تعداد سرور ها بیشتر باشه و تعداد کمتری یوزر بخای روش بدی بهتر میتونی کنترلش کنی چون اینطوری اگه یه سرور ظرفیتش تموم شد سرور دیگه میخری.

19. تعداد تشکر ها ازhassanshaikhi به دلیل پست مفید

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)