صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: cdn یعنی چی و فایده ای هم داره؟

عضو انجمن AriyaDownload آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    2,385
    تشکر تشکر شده 
    1,059
    تشکر شده در
    667 پست

پیش فرض cdn یعنی چی و فایده ای هم داره؟

سلام دوستان
    می خواستم بدونم این cdn یعنی چی؟
    تو گوگل سرچ کردم یه چیزایی ازش متوجه شدم ولی دقیقا نمی دونم کاراییش چی هست؟
    به عنوان میزبان وب سایت می شه یا یه چیزه دیگه؟؟؟
    فایده ای برای سایت داره؟ (منظورم فایده مثبت هست)
    تاثیر منفی تو سئو و رنک سایت نمی ذاره؟؟؟

دوستانی که اطلاع دارن ممنون می شم راهنمایی کنن

2. تعداد تشکر ها از AriyaDownload به دلیل پست مفید

3. # ADS

عضو انجمن hamidjan آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    154
    تشکر تشکر شده 
    296
    تشکر شده در
    195 پست

پیش فرض پاسخ : cdn یعنی چی و فایده ای هم داره؟

برای لود شدن سایت، مرورگر باید درخواست تک تک فایلهای مربوط به اون صفحه وب رو به سرور ارسال کنه و سرور هم در پاسخ مرورگر، اون فایل رو براش ارسال کنه. بنابراین یک زمانی برای درخواست مرورگر و پاسخ سرور در نظر بگیرید و زمانی رو برای دانلود شدن اون فایل در کامپیوتر بازدیدکننده.
    هدف ما کم کردن این زمان هست. این زمان بستگی داره به پهنای باند سرور و پهنای باند کاربر. اما عامل سومی هم هست که میتونیم بهش زمان انتقال بگیم. یعنی فاصله سرور تا کاربر. این فاصله زمانی رو میشه تشبیه کرد به فاصله زمانی که شما نیاز دارید از منزل به بانک مورد نظر خودتون برسید. فرض کنید بانکی که شما به اون نیاز دارید فقط یک شعبه در شهر شما داشته باشه، بنابراین شما اگه شانس داشته باشید خونه نزدیک به بانک باشه، میتونین با پای پیاده و در چند دقیقه به اون برسید، اما اگر شما در سمت دیگر شهر باشید، شاید با حساب ترافیک، یک ساعتی در راه باشید! ( میدونم شما عادت به بانکداری الکترونیکی دارید اما در این مثال، بیخیال شوید!) حالا فرض کنید بانک شما در چهار گوشه شهر، شعبه های جدید ایجاد کنه. حتما این دفعه که به بانک میروید، زمان کمتری رو صرف میکنید چون این بار میتونین انتخاب کنید و بانکی که به شما نزدیک تره رو به عنوان مسیر انتخاب کنید. در حالت بهتر اینکه این بانک در تمام محله های شهر، شعبه بزنه. حالا شما انتخاب های بیشتری دارید. اگر در محل کار هستید میتونید به شعبه شماره 45 که نزدیک محل کار هست برید و اگر در خانه هستید به شعبه 18.
    همین مثال رو در مورد یک سایت در نظر بگیرید. اگر سایت شما یک سرور داشته باشه و اون هم مثلا در کشور کانادا باشه، تمامی بازدیدکننده های سایت شما باید با سروری در کانادا ارتباط برقرار کنند. چه اونی که تو ژاپن هست و چه اونی که تو خود کانادا هست. واضح هست که سرعت برای اشخاصی که به سرور دورتر هستند، کندتر خواهد بود. مثل همون بانک مثال ما در حالت اول که فقط یکی بود. در حالت دوم، ما سروری رو برای سایت خودمون انتخاب میکنیم که از طریق تکنولوژی های موجود در مهندسی شبکه، میتونه در چندین مکان فیزیکی قرار بگیره. مثلا در کانادا و ژاپن و اسپانیا و ایران(!) حالا اگر کاربر ایرانی درخواست این سایت رو داشته باشه، مجموعه سرور، متوجه یک درخواست از ایران میشه و کاربر رو به سرور ایران میفرسته یا اگر کاربری از فرانسه بخواد سایت رو ببینه، مجموعه ما اون رو به نزدیکترین سرور خودش یعنی اسپانیا میفرسته. بنابراین به این صورت، سرعت لود شدن صفحه، به علت کم کردن زمان انتقال، بیشتر خواهد شد.

به این مجموعه که در نقاط مختلفی داری سرور هست و بسته به محل درخواست، اون رو به نزدیکترین سرور هدایت میکنه، Content Delivery Network میگوییم. در واقع CDN رو میشه به صورت شبکه ای از کامپیوترهایی با وظیفه ارسال اطلاعات درخواستی به کاربر در کمترین زمان و انتخاب مناسبترین مسافت، تعریف کرد.
    شرکتهای بزرگ مثل یاهو، مایکروسافت، فیسبوک و گوگل، برای خودشون چنین شبکه ای رو به صورت خصوصی دارند. و شرکتهای دیگری هم هستند که این سرویس رو به مشتری هاشون در قبال پرداخت هزینه ای ارایه میدهند. برای نمونه میشه از شرکتهایی مثل Akamai: The Leader in Web Application Acceleration and Performance Management, Streaming Media Services and Content Delivery و سرویس cloudfront شرکت آمازون نام برد.
    CDN رو یکی از اهداف Cloud Computing هم میشه نام برد به این مفهوم که فایلهای شما مهم نیست در چه مکان فیزیکی قرار گرفته اند، مهم اینه که چجوری میشه به اون دسترسی پیدا کرد.

مزایای استفاده از CDN چیست ؟

همانطور که در بالاتر گفتیم CDN به هاست ما قدرت سرورهای چندگانه را می دهد و می توانیم مزیت های استفاده از این روش را به صورت زیر لیست کنیم.۱. افزایش سرعت بارگذاری و نمایش صفحات وب در سیستم بازدید کنندگان۲. افزایش امنیت سایت ها ( بیشتر ارتباط ها به صورت غیر مستقیم و محافظت دو چندان هستند )۳. افزایش مقدار پهنای باند ( برای مثال اگر سرور شما ۱۰ گیگابایت پهنای باند به شما ارائه می کند وقتی شما از یک CDN که دارای ۱۰ node است استفاده می کنید در حقیقت شما ۱۰ * ۱۰ گیگابایت به پهنای باند خود افزوده اید۴. هزینه بسیار پایین ( دلیل این مزیت توانایی استفاده اشتراکی چندین نفر از سرور ها است )۵. نصب آسان ( نیاز به داشتن تخصص خاصی برای نصب این سرویس بر روی سایت خود ندارید و ارائه دهندگان این سرویس معمولاً افزونه های از پیش ساخته و یا راه کارهایی برای شما دارند که تنها در چند دقیقه امکان استفاده از این سرویس را به شما می دهند )۶. افزایش سرعت بارگذاری و نتایج مثبت در رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر ( همانطور که می دانید سرعت رابطه مستقیمی با SEO سایت شما دارد.۷. و …

ببخشید از سایت دیگه ای کپی کردم. احساس کردم توضیحات کاملتریه تا اینکه خودم بیام بگم!
    شرکت پرتو فرا رایان ، ارائه دهنده سرویس های میزبانی وب ، ثبت دامنه ، نمایندگی هاست و دامنه ، طراحی وب و...

PartoData.com
    [+]
    ,Services : WebHosting , Domain Registration , Reseller , FileHosting [+]
    Server Locations : Iran , UK [+]

5. تعداد تشکر ها ازhamidjan به دلیل پست مفید

عضو انجمن AriyaDownload آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    2,385
    تشکر تشکر شده 
    1,059
    تشکر شده در
    667 پست

ممنون
    خوب اگه این cdn اینقدر مزایا داره
    1- چرا تو ایران مورد استفاده سایت های بزرگ قرار نمی گیره؟؟؟

2- و اینکه الان من یک سوال داشتم
    ما خودمون باید میزبانی وب رو حداقل برای یک سایت داشته باشیم
    حالا کسی که می یاد از cdn استفاده می کنه این میزبانی وب نقشش اینجا چی می شه؟
    یعنی اگه بخواییم تو مثال بانک فرض کنیم می شه شعبه مرکزی؟؟؟

3- و اینکه این cdn در اصل از سایت ما رویه سرور خودش یک کپی می گیره درسته؟؟؟
    چون عملا میزبانی وب توسط اون انجام نمی شه و باید یک کپی از محتوا داشته باشه؟

4- این cdn تو ایران هم کاربرد داره؟ (مثلا سایتی که بالای 90 درصد بازدیدکنندگانش ایرانی هستند)

5- آیا با cdn می شه فشاری که به سرور اصلی وارد می شه رو کم کرد یا نه؟ یا فقط تو لود سایت تاثیر می ذاره؟

---------- Post added at 10:39 AM ---------- Previous post was at 10:37 AM ----------

ببخشید تعداد سوالاتم زیاد بود
    هنوزم سوال دارم (البته احتمالا)
    ممنون می شم راهنمایی کنید

دفعه اولم هست با این اصطلاح آشنا می شم
    قبلا این اصطلاح رو زیاد دیده بودم ولی نمی دونستم چی هست

7. تعداد تشکر ها از AriyaDownload به دلیل پست مفید

عضو انجمن masoudgolchin آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    240
    تشکر تشکر شده 
    302
    تشکر شده در
    198 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط AriyaDownload نمایش پست ها
    ممنون
    خوب اگه این cdn اینقدر مزایا داره
    1- چرا تو ایران مورد استفاده سایت های بزرگ قرار نمی گیره؟؟؟

2- و اینکه الان من یک سوال داشتم

3- و اینکه این cdn در اصل از سایت ما رویه سرور خودش یک کپی می گیره درسته؟؟؟

4- این cdn تو ایران هم کاربرد داره؟ (مثلا سایتی که بالای 90 درصد بازدیدکنندگانش ایرانی هستند)

5- آیا با cdn می شه فشاری که به سرور اصلی وارد می شه رو کم کرد یا نه؟ یا فقط تو لود سایت تاثیر می ذاره؟

---------- Post added at 10:39 AM ---------- Previous post was at 10:37 AM ----------

ببخشید تعداد سوالاتم زیاد بود
    هنوزم سوال دارم (البته احتمالا)
    ممنون می شم راهنمایی کنید

دفعه اولم هست با این اصطلاح آشنا می شم
    قبلا این اصطلاح رو زیاد دیده بودم ولی نمی دونستم چی هست
    سی‌دی‌ان در ایران فکر نمی‌کنم تاثیر چندانی داشته باشه ! به طور مثال من برای وبلاگم از سرویس CDN سایت MaxCDN.com استفاده می‌کنم که نزدیک‌ترین سرورشون به ایران سرور هلند هست. که مسلما تاثیری بر لود سریع سایت برای کاربران ایرانی نخواهد داشت. ولی خوب می‌تونه برای بازدیدکننده‌گان خارجی‌تون مفید باشه !
    یکی از فاکتورهای گوگل برای افزایش پیج‌رنک سرعت بارگزاری خوب سایت هست. که از این جهت خیلی زیاد می‌تونه به رتبه سایت‌تون کمک کنه !

اگه خواستید از CDN استفاده می‌کنید ، پیشنهاد می‌کنم از سرویس‌های سایت Maxcdn.com استفاده کنید. من 4 ، 5 ماهی هست که استفاده می‌کنم و کاملا راضی هستم .

9. تعداد تشکر ها ازmasoudgolchin به دلیل پست مفید

عضو انجمن hamidjan آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    154
    تشکر تشکر شده 
    296
    تشکر شده در
    195 پست

1- ایرانو ولش کن! کی میدونه سی دی ان چیه؟ کی پول میده بابت همچین چیزایی!
    2- والا منم دقیقه دقیق نمیدونم چیه. ولی خب یه جورایی مثل هارد raid هستش که هاردها با همدیگه در ارتباط هستند و اطلاعاتشونو روی همدیگه ذخیره می کنند. من یه جا دیدم از سی دی ان استفاده کرده بود و فقط برای عکسهاش از این استفاده کرده بود. مثلا فرض کنید شما سایتتون رو میزارید روی آمریکا. ولی عکسهاتون رو بزارید روی ایران. (البته این یک استفاده خیلی ساده و غیر حرفه ایشه). با این کار سرعت لود شدن سایتتون خیلی میره بالا. یه استفاده دیگه هم داره و اون اینکه کسایی که چندین سایت مختلف و با عکسها و فایلهای جاوااسکریپت و جی کوئری مشابه دارند از این استفاده می کنند. که باعث میشه فقط یک بار عکسها رو توی CDN آپلود میکنند و در سایتها و ساب دامین های مشابه از اونها استفاده کنند. بازم میگم این یک استفاده خیلی ساده و معمولی از سی دی ان هستش (که شاید اسمشو حتی نشه گذاشت سی دی ان) ولی خب یه جایی دیدم که با این عنوان ازش استفاده کرده بود.
    3- نظری ندارم.
    4- نه فایده نداره. سی دی ان برای سایتهای بسیار بزرگه که از کشورهای مختلف بازدید کننده داره. البته اگه 90 درصد بازدید کننده هاتون از ایران باشه میتونید از توضیحات بند 2 که در بالا دادم استفاده کنید.
    در کل فکر میکنم یه تکنولوژی خاصی هست و به راحتی نمیشه گفت که از فایلهای میزبانی وب ما کپی بر میداره. مثلا گوگل حدود 50-60 هزار سرور داره. و در نقاط مختلف دنیا. اگر بخواد یه کپی از کل اطلاعات رو روی هر سرور بزاره که خیلی دردسر میشه. مثلا شما هر بار که گوگل سرچ کنید هر دفعه ممکنه از یه سرور خاصی اطلاعات رو بخونه (کما اینکه از پینگ گوگل مشخصه که آی پی عوض میشه). اینکه چطور این کار انجام میشه مربوط میشه به مسائل شبکه و تکنولوژی هایی که در اختیار دارند.

پیشنهاد می کنم به مقالات انگلیسی در سایتهای خارجی مراجعه کنید توضیحاتشون دقیقتره.
    شرکت پرتو فرا رایان ، ارائه دهنده سرویس های میزبانی وب ، ثبت دامنه ، نمایندگی هاست و دامنه ، طراحی وب و...

PartoData.com
    [+]
    ,Services : WebHosting , Domain Registration , Reseller , FileHosting [+]
    Server Locations : Iran , UK [+]

11. تعداد تشکر ها ازhamidjan به دلیل پست مفید

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    14
    تشکر تشکر شده 
    55
    تشکر شده در
    42 پست

ببینید در کل cdn مربوط به سرعت میشه!

در مورد DB های حجیم هم از این متود استفاده میکنن!

- چرا تو ایران مورد استفاده سایت های بزرگ قرار نمی گیره؟؟؟
    سایت های بزرگ رو دیگه هر کی تو وب باشه میشناسه و ی بازدید ثابت و رو به افزایش دارن ولی سایت های نو پا نه!(از خودشون بپرسید :دی)

(شاید علت اصلیش سرورهای قویی هست که دارن و کشش بازدید های بالا رو داره)

و اینکه الان من یک سوال داشتم
    ببینید در کل هسته ی سایت شما رو ی سروره و بخش های حجیم و گرافیکی اون رو سرورهای دیگه که با توجه به منطقه ای که یوزر وارد سایت شما میشه از نزدیک ترین سرور فایلهای مورد نظر لود میشه!

و اینکه این cdn در اصل از سایت ما رویه سرور خودش یک کپی می گیره درسته؟؟؟
    ی کپی از همه ی سایت نه از بخشهایی که روی سرعت تاثیر داره!

این cdn تو ایران هم کاربرد داره؟ (مثلا سایتی که بالای 90 درصد بازدیدکنندگانش ایرانی هستند)
    میشه ولی باتوجه به اینکه اکثر (یا همه :دی) DC های ایرانی در تهران واقع هستند آنچنان که باید تاثیر نداره ولی بی تاثیرم نیست !

- آیا با cdn می شه فشاری که به سرور اصلی وارد می شه رو کم کرد یا نه؟ یا فقط تو لود سایت تاثیر می ذاره؟
    بله میشه | با توجه به اینکه بخش حجیم سایت (همون بخش گرافیکی و احتمالا DB) از ی سرور دیگه لود میشه عملا فشار بین چند سرور تقسیم میشه و فشار آنچنانی به سرور ها نمیاد
    ویرایش توسط H2A : January 26th, 2012 در ساعت 11:06

13. تعداد تشکر ها ازH2A به دلیل پست مفید

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    45
    تشکر تشکر شده 
    38
    تشکر شده در
    18 پست

سلام ،جواب سوال‌هاتون رو به ترتیب میدم
    ۱-توی ایران هم بعضی‌ از سایت‌ها از cdn استفاده می‌کنن ولی‌ چون اکثر بازدید کننده‌ها از ایران هستند زیاد واسه این موضوع پول خرج نمیکنن.
    ۲-میزبانی قضیش با cdn فرق مییکنه. شما فایل‌های استاتیک مثل نرم‌افزار و عکس و فایل‌های جاواسکریپت رو میتونی‌ روی cdn بذاری و فایلهای دیگه مثل صفحات html یا php سایت یا در کل cms سایت رو روی هاست خودت.cdn در اصل مثل فایل سرور میمونه.

۳-cdn فایل‌های شما رو روی سرور‌های خودش در سراسر دنیا ذخیره می‌کنه و به هر کشور از سرور نزدیک اون سرویس میده

۴-بله ولی‌ باید از جایی‌ سرویس بگیری که در کشور‌های نزدیک ایران هم سرور داشته باشه
    ۵-چون فایل‌های شما (نرم افزار و عکس و... ) از سروری غیر از سرور شما دانلود میشن باعث صرفه جویی در مصرف پهنای بنده شما می‌شه.

---------- Post added at 11:26 AM ---------- Previous post was at 11:18 AM ----------

میتونی از سایت زیر برایcdn استفاده کنی‌ سرویس cdn رو برای چند ماه رایگان میده(فکر کنم برای شش ماه)

https://www.speedymirror.com

مطالب زیر هم در رابطه با cdn و سایت speedymirror بهت کمک می‌کنه
    http://www.dverleech.com/25400/cdn.html
    http://www.dverleech.com/25400/cdn.html www.dverleech.com/25410/speedy-free-cdn.html

15. تعداد تشکر ها از292122 به دلیل پست مفید

عضو انجمن iMohsen آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    160
    تشکر تشکر شده 
    517
    تشکر شده در
    379 پست

یکی از وب سایت هایی که الان از cdn استفاده میکنه تابناک هست . حتی یه مدت به صورت آزمایشی در بازتاب هم استفاده میکردند .

البته تاثیر محسوسی در پاسخگویی سرویس نداشت ولی احتمالا تقسیم فشار بیشتر مد نظر اونها بوده .
    ▪ نصب و کانفیگ انواع نرم افزارهای مانیتورینگ
    ▪ پشتیبانی سرورهای لینوکس

پروفایل در Linkedin

17. تعداد تشکر ها ازiMohsen به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    150
    تشکر تشکر شده 
    165
    تشکر شده در
    105 پست

خوب ببین
    این سیستم های سی دی ان ، تو ایران هیچ سروری ندارن ، اما با لود بالانسینگ ، هم مقدار پهنای باند مصرفی رو خیلی کاهش میده و جلوی خیلی از حملات رو مثل سرویس کلودفلیر میگیره
    من خودم هم از کلودفلیر استفاده می کنم .
    یه نسخه کش شده درون سرور خودش تهیه می کنه و از روی اون صفحاتت رو لود میکنه .

19. تعداد تشکر ها ازfaratools به دلیل پست مفید

عضو جدید amirmahdi8573 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    16
    تشکر تشکر شده 
    51
    تشکر شده در
    40 پست

آیا میشه این cdn رو تهیه کرد؟
    هزینش حدودا چقدره؟
    آیا ارزش داره؟
    فروش دامنه Peyam.ir و B3da.ir

21. تعداد تشکر ها از amirmahdi8573 به دلیل پست مفید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)