نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: یک مسئله حیاتی: Subnet mask را فراموش نکنید!

عضو انجمن kamkar آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    231
    تشکر تشکر شده 
    655
    تشکر شده در
    273 پست

پیش فرض یک مسئله حیاتی: Subnet mask را فراموش نکنید!

سلام؛

این آموزش رو بعد از کلی سر و کله زدن و گشتن سایت های مختلف، پس از حل مشکل خودم براتون قرار میدم تا دیگران هم استفاده کنند.
    معمولا وقتی کسی سرور تهیه میکنه و مثل من تقریبا تازه کار باشه، انجمن رو کامل میگرده و آموزش ها رو میخونه و روی سرور خودش پیاده میکنه، اما من این آموزش رو اینجا ندیدم و سایت سی پنل هم با دقت بررسی نکرده بودم.
    شما وقتی از دیتاسنتر یا یک شرکت واسطه سرور اختصاصی یا مجازی تهیه میکنید، چندین IP هم در اختیارتون قرار میگیره که حداقل دو تا توصیه میشه! (با یکی هم کار راه میفته اما توصیه نمیشه)

احتمالاً بلایی مثل من سرتون میاد و کسی بهتون Subnet mask نمیده! شما هم سرور رو تنظیم میکنید، از همه لحاظ کانفیگ میکنید و حتی چند ماه کار می کنید (من سه ماه بدون مشکل کار کردم و بعد به مشکل بر خوردم، در انجمن سی پنل که میگشتم نوشته بود ممکنه تا 18 ماه به مشکل بر نخورید!) اما به علت کانفیگ غلط IP یک دفعه یکی از IP ها و DNS شما داون بشه و دیگه هیچ سایتی بالا نیاد! حتی WHM و SSH هم در این وضعیت بالا نمیاد و باید از یکی دیگه از IP ها که از کار نیفتاده استفاده کنید...(فهمیدید چرا بهتره دو تا آی پی داشته باشید حداقل؟)

خب، توی این آموزش کوچولو میخواستم یادآوری کنم که subnet mask رو فراموش نکنید و این که اگر کسی به شما subnet mask نداد چطور محاسبه کنید.
    اگر در ابتدای کار subnet mask درستی تنظیمی نکنید، بعد از داون شدن سرور مجبور به تنظیم میشید، اما چون DNS چندین ساعت طول میکشه تا set بشه تاثیر بدی روی uptime سرور خواهد گذاشت.

برای آپدیت و تغییر subnet mask اینجا رو ویرایش کنید:
    /etc/ips

برای مثال این کد رو بزنید، من این ویرایشگر رو دوست دارم:
    کد:
    nano /etc/ips
    توش ممکنه چیزی باشه، یا هیچی نباشه، اما شما باید بر اساس آی پی خودتون، subnet mask رو محاسبه کنید و طبق الگوی زیر پر کنید:
    کد:
    xx.xx.xx.11:255.255.255.0:xx.xx.xx.255
    xx.xx.xx.12:255.255.255.0:xx.xx.xx.255
    در مثال بالا ساب نت ما 255.255.255.0 هست. این رو باید تغییر بدید.
    به جای اعداد xx هم رنج آی پی خودتون رو وارد میکنید.

حالا نحوه محاسبه subnet mask

اگر دوست دارید این عمل رو دستی انجام بدید، یا اطلاعات بیشتری درباره network class ها به دست بیارید، میتونید یک سرچ ساده انجام بدید، توی ویکی پدیا به طور کاملاً تخصصی توضیح داده شده، اما چون من میخوام آموزش جامع و ساده و اضطراری باشه، یه روش آماتور رو توضیح میدم.
    شما میتونید از ماشین حساب ها استفاده کنید. رنج آی پی که در اختیار دارید، چه یک دونه آی پی باشه چه صد تا، وارد میکنید و با توجه به اون میتونید subnet mask مورد نظرتون رو تحویل بگیرید.
    سرچ کنید ip subnet calculator اون وقت ماشین حساب های آنلاین و برنامه های پیچیده ای برای این کار پیدا میکنید.
    اگر اطلاعات تخصصی ندارید و میخواید یک بار برای همیشه تنظیم کنید این دو تا ماشین حساب ساده رو پیشنهاد میکنم:
    SubnetOnline.com - SubnetMask Calculator
    در این ماشین حساب خودتون رنج آی پی رو وارد می کنید و فقط یک subnet تحویل میگیرید! بدون هیچ اطلاعات دیگری...کار رو راه میندازه! اون ساب نت در جای مخصوصش (در مثال من به جای 255.255.255.0 وارد کنید.) رنج آی پی هم که مشخصه باید به جای اعداد xx وارد بشه.

اما این یکی ماشین حساب:
    https://www.dan.me.uk/ipsubnets
    شما یک آی پی میدید و ماشین حساب یک لیست از رنج IP به شما تحویل خواهد داد. میتونید رنج آی پی گسترده تری رو انتخاب کنید! باز هم سرور شما کار خواهد کرد! به هر حال ممکنه در آینده بخواید از همین دیتاسنتر IP های جدیدی خریداری کنید و اینجوری نیازی به تنظیمات مجدد و منتظر شدن برای set شدن DNS نیست.

فایل رو به وسیله ctrl+X سِیو کنید. تنظیمات تمام شد و حالا باید منتظر باشید.

امیدوارم کمک کرده باشم.
    ببخشید اگر مشکلی داره یا کمی موضوع رو پیچوندم. من از تجربیات خودم برای رفع مشکل بهره گرفتم و این متن رو نوشتم. چون از رفع مشکل هم بیش از یک ماه میگذره نتونستم عکسی نشون بدم.
    متخصص هاستینگ هم نیستم و یک سرور مجازی شخصی بوده، خوشحال میشم بزرگان دیگه اشکالات رو برطرف کنند و آموزش رو تکمیل!

با تشکر

ویرایش:
    یادم رفت بگم، بعد از ایجاد هر تغییری این دو فرمان رو وارد کنید تا تغییرات لحاظ بشه:
    کد:
    service network restart
    service ipaliases restart
    ویرایش توسط kamkar : November 1st, 2011 در ساعت 13:49 دلیل: تکمیل مطلب
    امام صادق - عليه السّلام - فرمود: برادر خود را خدمت كن، اما اگر تو را به خدمت كشيد (سوء استفاده کرد)، خدمتش نكن و وقعي بدو مگذار.

2. تعداد تشکر ها ازkamkar به دلیل پست مفید

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)