دامنه های سطح بالای Premium ، ارزش واقعی برای پول

یک ارزش مضاعف برای دامنه های سطح بالای ویژه جدید وجود دارد. بدین معنا که این دامنه ها به کاربران امکان نام گذاری های تازه می دهند و آدرس های اینترنت بامعناتری را فرهم می آورند. و این کار را با هزینه های بسیار پایین انجام می دهند.

نام های ویژه قبل از دامنه های سطح بالا

آیا واقعا هزینه این دامنه ها پایین است؟ جا دارد که ابروهایمان به نشانه تعجب بالا برود. چگونه ممکن است؟

قبل از ظهور دامنه های سطح بالای عمومی جدید، تعداد کمی پسوند وجود داشت که واقعا قابلیت ایجاد تفاوت زیادی نداشتند. بنابراین کاربران برای برجسته و مشخص تر شدن نام وب سایتشان بین نام های فراوانی که وجود داشت مجبور بودند به جای دامنه های سطح اول به سمت دامنه های سطح دوم بروند، بنابراین تعداد محدودی از نام های سطح دوم بامعنا که پسوند تمام آنها .com بود به وجود آمدند.

این دقیقا همان جایی است که مفهوم دامنه های سطح بالای ویژه متولد شد. نه در مورد دامنه های سطح بالای عمومی جدید ، بلکه در مورد دامنه های دست دوم .com نام دامنه ها تغییر پیدا کردند. بعضی مواقع این دامنه ها تنها برای اینکه یکتا و کمیاب باقی بمانند از مجموعی از لغات تشکیل می شوند که نامی طولانی را ایجاد می کند.

بنابرین صفت ویژه یا پرمیوم برای یک آدرس وب، نشان دهنده این است که این اسم ها به اندازه کافی خاص و معنادار هستند علیرقم اینکه به یک دامنه سطح بالای معمولی چسبیده باشند.

پسوند های ایجاد شده برای اهداف خاص

امروزه، با ورود دامنه های سطح بالای جدید، بخش سمت راست آدرس های وب می توانند دوباره از لحاظ خاص بودن و معنادار بودن ارزشمند باشند.

هم اکنون نزدیک به ۴۰۰ پسوند سطح بالای عمومی جدید با حداقل هزار دومین ثبت شده وجود دارد یا به بیان دیگر، این تعداد دامنه جدید به صورت عملیاتی واقعا برای ثبت وجود دارند. کاربران اینترنت بیش از گذشته علاقه دارند که در برگزیدن نام دامنه خود حق انتخاب داشته باشند. اما نکته مهم تر اینکه ، مردم مثل گذشته مجبور نیستند دامنه ای که معنای مورد نظر آنها را داشته باشد با دامنه ای که هم اکنون برای ثبت در دسترس است عوض کنند. و نام دامنه ای را که از نظر اندازه اصلا با چیزی که می خواهند مطابقت ندارد را با اکراه بپذیرند.

دامنه های سطح بالای عمومی جدید، اجازه می دهند دوباره مفهوم جامعه به یک قابلیت در دنیای نام دامنه ها تبدیل شود. من برای نشان دادن اینکه یک مهندس معمار و همچنین عاشق ورزش اسکی هستم یا باید پشت قسمت .com دامنه ام به دنبال یک واژه کلیدی باشم مثل architecture.com یا چندین نام را با پتانسیل معنایی کمتر به ثبت برسانم. مثل the-name-of-my-architecture-business.com یا i-ski-in-my-spare-time.com.

اینجاست که دامنه های سطح بالای عمومی جدید و به خصوص دامنه های سطح بالای عمومی “ویژه” جدید نقش خود را نشان می دهند و باعث ایجاد تفاوت می گردند. هم اکنون، بدون اینکه من مجبور باشم تنها به پسوند .com فکر کنم، این امکان را دارم که با برگزیدن پسوند archi در انتهای نام دامنه خودم، به مشتریان امروز و آینده ام، به موتور های جستجو و بهتر بگویم به تمام دنیا اعلام کنم که من یک مهندس معمار واجد شرایط هستم. و برای نشان دادن سرگرمی مورد علاقه ام از پسوند .ski استفاده می کنم. پیامی که با این روش به مخاطب خودم می دهم بسیار روشن تر و قوی تر از دامنه ای طولانی سطح دوم با پسوند .com است که در گذشته مجبور بودم انتخاب کنم چون چاره دیگری نداشتم.

ارزش برای پول

هر دو این نام نوع دامنه ها به احتمال زیاد برای ثبت در دسترس هستند و همچنین در مقایسه یا دامنه ویژه ی .com بسیار ارزان تر هستند. دنیای دامنه ها را می توان با صنعت سفر یا اتوموبیل مقایسه کرد. همانطور که اتوموبیل ها کلاس بندی خاص خود را دارند دامنه ها هم دارای کلاس تجاری مخصوص خود هستند. یک دامنه .com استاندارد برای خرید ارزان تر از دامنه سطح بالای عمومی ویژه جدید است. اما ارزش واقعی دامنه در قیمت اولیه خرید آن نیست بلکه در تاثیری است که نهایتا در کسب و کار خریدار آن دامنه ایجاد می کند.

آیا واقعا می توان یک اتوموبیل ارزان قیمت را با نوع کلاس ویژه آن مقایسه کرد؟ ماشین های ویژه در نهایت دقت و کیفیت مهندسی، طراحی و ساخته شده اند. پس مسلما این ماشین ها نسبت به نوع ارزان قیمت آن، امنیت بالاتری در رانندگی دارند و همچنین به علت شاسی، ترمز، قطعات کمکی و موتورهایشان قابلیت های بسیار بیشتری دارند.

بنابراین وقتی یک دامنه ی .com قدیمی خریداری می کنید چیزی که در قبال این خرید نصیب شما می گردد قطره ای از یک اقیانوس است.

یک دامنه ی سطح بالای عمومی ویژه جدید بخرید تا بلافاصله بتوانید با جامعه ی خاص مورد نظرتان تعامل کنید. در واقع با خرید این نوع دامنه ها در مسیری قدم می گذارید که دقیقا همان مخاطبانی که مدنظرتان هستند هدف پیام های شما قرار خواهند گرفت.

هیچ محصول ارزانی از دیدگاه مشتری به اندازه کافی ارزان نیست

البته ،تمام بازار دامنه های سطح بالای عمومی جدید مربوط به نام های ویژه نیستند. مثل همه بازارهای دیگر بازار دامنه هم به بخش های مختلف تقسیم شده است. این بازار یک بخش محصولات ارزان قیمت عمومی دارد. شرکت StartingDot به عنوان اپراتور دامنه های سطح بالای عمومی جدید، در سال گذشته به دنبال تعیین این موضوع بود که بخش عمومی بازار دامنه واقعا به چه معناست. این شرکت در هر سه ماه، ۵۰ نام شاخص تولید می کند که به عنوان پرفروش ترین دامنه های سطح بالای عمومی غیر برند با قیمت خرده فروشی بالای ۴۰ دلار در سال مشخص می گردد .

ما بر این عقیده ایم که دامنه های سطح بالای ویژه ی جدید، تغییر زیادی رو همراه با خود وارد بازار دامنه کردند. اما بدون شک دنیای دامنه ها هنوز به آمادگی کافی برای این الگوی جدید دامنه نرسیده است. اگر شما به عنوان فروشنده دامنه برای جذب مشتری فقط از روش قیمت پایین استفاده می کنید، مطمئن باشید هرگز به اندازه کافی دامنه های شما ارزان نخواهد بود. چون نهایتا قیمت ارزانتری مثل “صفر” وجود دارد.

بالاترین حجم دامنه های سطح بالای عمومی همچنان با استفاده از تبلیغات گسترده تلاش می کنند که در مشتریان ایجاد علاقه کنند. به جای اینکه قیمت دامنه های خود را تا حدی بالا ببرند که خریدار را متقاعد کنند که در واقع او این قیمت را برای رسیدن به هدف نهایی خود پرداخت می کند.

اپراتور های دامنه سطح بالای ویژه با بازارهایی کار می کنند که محصولاتشان مستقیما به جوامعی ارائه شوند که قصد فروش به آنها را دارند. پیشنهاد فروش منحصر به فرد آنها پایین ترین قیمت ممکن نیست بلکه بالاترین معنای ممکن است. به عنوان مثال شرکت StartingDot را در نظر بگیرید ، طبیعتا این شرکت همان زمانی را که برای ایجاد آگاهی در مورد دامنه های .SKI ، .BIO و .ARCHIدر رجیسترار ها گزرانده است در جوامع اسکی، سازمانی و معماری هم صرف کرده است.

ابتدا مشتری هارا جذب کنید و سپس سعی در حفظ آنها داشته باشید

ما شاهد فواید دامنه های ویژه هم در ایجاد آگاهی و هم در حفظ مشتریان دست اول بوده ایم.

برنامه بازاریابی پسوند .ski را در نظر بگیرید. شرکت StartingDot به مدت یک سال و نیم با مدیران صنعت اسکی در تعامل بود تا درست قبل از نیمه سال ۲۰۱۵ توانست سطح آگاهی مردم را نسبت به پیست های اسکی به شصت درصد برساند. این آمار و ارقام توسط StartingDot اعلام نشده بلکه از نظرسنجی انجمن صنعت برف گرفته شده است.این شرکت نهایتا موفق شد این سطح آگاهی را به ۹۰ درصد برساند بطوریکه ۵۰ پیست اسکی معروف جهان حداقل هر کدام یک دامنه .SKI را به ثبت رساندند.

اگر نگاهی به رتبه ۵۰ نام برتر این شرکت در بخش دامنه های ویژه بیاندازید با آمار بسیار دلگرم کننده ای مواجه خواهید شد.

ده دامنه ویژه که بهترین فروش را داشتند از نظر تعداد به ثبت رسیدن در صدر ۱۰۰ دامنه جدید سطح بالای ویژه عمومی هستند.

درصد تمدید دامنه ویژه جدید بالای ۸۰ درصد است. چنین سطح بالایی از حفظ مشتری نشان دهنده ارزش بالای دامنه های سطح بالای ویژه است.

همچنین با تولید ارزش بیشتر در راستای زنجیره توزیع، دامنه های ویژه جدید در سرتاسر یک صنعت کار می کنند. در این تجارت نیز همانند دیگر کارها، حاشیه ها نقش کلیدی دارند. استراتژی های تبلیغاتی پربازدید فروش حواشی بسیار کوچکی را برای شرکت های مدیریت کننده دامنه ها و شرکت های فروشنده آنها ایجاد می کنند. این خوب است که روزانه هزاران نام به فروش برسد، اما اگر انجام این کار تنها چند سنت در حاشیه تولید می کند، و یا حتی اگر به دلیل اینکه شرکت های مدیریت و فروش دامنه مجبور هستند با قیمت پایین دامنه را بفروشند عملا جذب مشتری به پرداخت هزینه می انجامد، پس ارزش واقعی آن چیست؟

حواشی خوب هستند

تولید حواشی واقعی برای صنعت دامنه بهتر است. این بدین معناست که شرکت های مدیریت و فروش دامنه می توانند در بخش بازاریابی، بخش زیر ساخت تکنیکی و البته در بخش خدمات مشتریان سرمایه گذاری کنند. آنها حتی می توانند در بخش حکومتی با شرکت در ICANN و دیگر مجامع نقش داشته باشند.

تمام این موارد بسیار اهمیت دارد زیرا اشتیاق کاربران اینترنت را برای انتخاب تضمین می کنند و حتی باعث می شود آنها در آینده از دامنه های ویژه جدید بسیار بیشتر لذت ببرند.

شرکت های مدیریت و فروش دامنه به سیستم های کامپیوتری بسیار محکم احتیاج دارند تا بتوانند بهترین تجره استفاده از خدمات را به مشتریان خود عرضه کنند. اما فراتر از آن ، برنامه دامنه های سطح بالای عمومی جدید، خودش باید مردمی را که آماده ی پیروز کردن این دامنه ها در حوزه حکومتی هستند بیابد. و این کاری است که می تواند تنها از جانب صنعت یا کاربران انجام شود.

تا کنون ICANN به جای انجام تمام کارهای حمایتی که تا بحال می توانست انجام دهد، تنها به عنوان یک عامل نظم دهنده عمل کرده است تا این صنعت را به مشتریان عرضه کند.

به عنوان مثال، ICANN، یک ساختار هزینه به شدت مغرضانه را به نفع دامنه های سطح بالای لازم، به خصوص .COM، نگه داشته است، بطوریکه برخی از اپراتورهای جدید دامنه های سطح بالای عمومی مجبور به پرداخت “مالیات ICANN” به میزان چند برابر بالاتر از چیزی که برای Verisign و اپراتور .COM تعیین شده است، شدند.

آنچه ICANN انجام نداده است، سرمایه گذاری در ایجاد آگاهی جهانی در مورد دامنه های سطح بالای عمومی جدید است. شرکت اپل پنجاه میلیون دلار برای معرفی iPhone در سال ۲۰۰۸ صرف تبلیغات کرد. به غیر از هزینه های نرم افزار دامنه های سطح بالای عمومی جدید که برای ICANN حدود ۳۵۰ میلیون دلار هزینه داشت ، تقریبا هیچ هزینه بازاریابی دیگری توسط این شرکت پرداخت نشده است.

بنابراین هم اکنون این وظیفه، برعده صنعت نام دامنه نسبت به توسعه سطح آگاهی در جهان باقی مانده است.

اپراتور های ارزان قیمت این کار را با استفاده از پرداخت هزینه برای کسب مشتری از طریق تبلیغات انجام می دهند.

اپراتور های متوسط این کار با هدف قرار دادن بازار مشخص و ایجاد آگاهی در آن جوامع مورد دلخواه نسبت به دامنه های سطح بالای خود انجام می دهند.

بنابراین همه در این تلاش هستند تا ارزش ذاتی دامنه های سطح بالای جدید را گسترش دهند. این پیشنهادات نه تنها به کاربران حق انتخاب بیشتری می دهد، بلکه محصولاتی به آنها ارائه می کند که برای برآوردن نیازشان بسیار بهتر و مناسب تر است.

منبع :‌

https://goo.gl/6zowZz