سلام خدمت دوستان
بنده به تازگی پستی رو در بررسی امنیت فایل های دیجیتال و روش های کپی کردن فایل های pdf با ذکر یک داستان واقعی در رابطه با تجربیات خودم نوشتم که گفتم شاید مفید و کاربردی باشه از این رو بخشی از مطلب که نسبتا طولانی هست رو اینجا می گذارم و بقیه شو لینک به پست اصلی میدم.

چگونه از کپی شدن غیرمجاز فایل های دیجیتال فروشگاه مان جلوگیری کنیم؟(بررسی روش های ویرایش فایل های PDF+آموزش یک روش تضمینی)

ساخت و مدیریت فروشگاه اینترنتی از آن دسته تجربیاتیست که با گسترش روزافزون اینترنت و سیستم های آماده مدیریت محتوا همانند وردپرس به تعداد کاربران کم سن و سالی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند و برای خود کسب و کاری دست و پا کرده اند افزوده می شود و راستش را بخواهید ایستادن جلوی این موج از کاربران واقعا کار سختیست و اگر فروشگاه شما از نوع فایل های دیجیتالی باشد که موضوع بغرنج تر از قبل می شود، با یک جوان همراه باشید تا تجربیاتی که در این زمینه پیدا کرده ام را با شما به اشتراک بگذارم.

اجازه بدهید داستانی را برایتان بازگو کنم که در یکی دو هفته پیش برای بنده پیش آمد و منجر به نوشتن این پست شد! سپس با این پیش زمینه به موضوع اصلی پست می پردازم، تقریبا سه سالی می شود که در این دامنه یک فروشگاه فایل راه اندازی کردم هسته اصلی فروشگاه در ابتدا روی ووکامرس بود که بعد از اتمام خدمت سربازی تصمیم به گسترش فروشگاه و دامنه فعالیت فروشگاه گرفتم از این رو کل فروشگاه را حذف و مجددا با وردپرس و افزونه Easy Digital Download با قالب به روز و به مراتب زیباتر از قبلی و کاربردی تر شروع به کار کردم. البته منظور بنده از گرافیک همین پوسته دانش فایل می باشد که خود داستانی جدا دارد!

زمانی که در جستجوی پوسته فروشگاهی متناسب با افزونه EDD بودم به سایت های زیادی برخوردم که پوسته فعلی فروشگاه را به فروش می رساندند، بازه قیمتی هم از 8000 تومان شروع می شد تا 50000 تومان. به تبع خصلت ما ایرانی ها سراغ ارزان ترینشان رفتم که ای کاش نمی رفتم! بله قالب فروشی که در یکی از سایت های معروف خریداری کرده بودم متعلق به شخص دیگری بود که توسط افراد دیگری که قبلا فایل را خریداری کرده بودند دستکاری شده بود تا حدی که نام مترجم این پوسته را تغییر دادند و به نام خود زده بودند اما یکجای کارشان ایراد داشت آدرس سایت منتشر کننده را پاک نکرده بودند!!!

زمانی که در تنظیمات این پوسته می چرخیدم با آدرس اصلی صاحب فایل روبرو شدم و زمانی که وارد سایت آن بنده خدا شدم همین قالب با قیمت 45 هزار تومان توسط مترجم اصلی در حال فروش بود.اما متاسفانه دریغ از یک پشتیبانی درست و حسابی. البته به ایشان حق می دهم فایلی که با این همه زحمت از سایت های خارجی خریداری و سپس به فارسی ترجمه کرده بودند به راحتی و با کمترین قیمت در بین کاربران به صورت غیرمجاز در حال منتشر شدن است و ایشان هم نتوانستند پیگیر موضوع باشند حتی در یکی از نظراتی که ایشان در پاسخ به یکی از کاربران در این خصوص داده بودند عنوان کرده بودند که پیگیری کردم اما فایده ای نداشت!!

با حرف ایشان باز هم کاری ندارم اما از آنجایی که آدرس سایت ایشان در فایل موجود بود و مطمئن هستم در کدنویسی مهارت بالایی داشتند به نظرم به راحتی می توانستند با یک سیستم آمارگیری به راحتی پیگیر نصب این قالب روی سایت ها باشند و آمار دقیق دستشان باشد و پشتیبانی بهتری به عمل آورند تا خشک و تر نسوزند.

قالبی که بنده تهیه کرده بودم متاسفانه هنوز هم مشکلاتی دارد که بنظر می آید باید در آپدیت های بعدی حل شوند اما با این وضعیت فکر نمی کنم آپدیتی جهت برطرف شدن مشکلات منتشر شود.

بگذریم، کل این داستان را خدمتتان عرض کردم تا به این نتیجه برسم که اگر فروشگا فایل دارید برای حفظ امنیت فایل خود چه اقداماتی انجام داده اید؟ آیا قفل شان کرده اید تا کپی نشوند؟ آیا یک سیستم فعالسازی پیاده کرده اید؟ آیا به این فکر کرده اید که همین الان ممکن است یکی از فایل های شما توسط یکی از همان به ظاهر خریداران گرامی بدون اجازه شما در حال فروش غیرقانونی است؟

بله کمی ترسناک به نظر می رسد، متاسفانه نکته جالب اینجاست که در اکثر موارد، این دسته از کاربران که عمدتا کم سن و سال هستند از تگ هایی استفاده می کنند که در گوگل نتایج بالاتر و بهتری نسبت به تگ های ثبت شده توسط شما دارد، در واقع این دسته از کاربران حرف دل هم سن و سال های خودشان را بهتر از ما می دانند!! خوب با این وضعیت طبعا فروشگاه شما هیچ وقت در گوگل نمایان نمی شود و درآمدی هم ندارید.

در داستان بالا برای قالب چون در اکثر موارد مالکیت با یک فرد خارجی است یک ایرانی دلسوز پیدا می شود و آن را از سایت های آن طرفی خریداری می کند و بعد هم ترجمه و تا دلش می خواهد با همان یک لایسنس منتشرش می کند در صورتی که برای هر کاربر باید یک لایسنس جداگانه تهیه شود،کاربرانی هم که این قالب ها را خریداری و سپس جداگانه برای خود به فروش می رسانند با این استنباط که شما یک فایل را به دهها نفر می فروشید دست به انتشار بدون اجازه قالب های این چنینی می زنند.

همه اینها برمی گردد به یک قانون، آن هم قانون کپی رایت معروف خودمان که هیچی اثری غیر از اسم آن تابحال نشنیده ایم،از آنجایی که کپی رایت در ایران عزیز رعایت نمی شود این دسته از مترجمین ما نیازی به تهیه این لایسنس ها نمی بینید البته اگر مترجمین ما هم قصد چنین کاری داشته باشند چون دسترسی به سرورهای شرکت تولید کننده این پوسته ندارند امکان تهیه لایسنس وجود ندارد و به اصطلاح قالب را نال می کنند.

برای هر نوع فایل دیجیتالی ما داستان متفاوتی داریم اما اکثر فایل هایی که در فروشگاه های ایرانی به فروش می رسند شامل ورد،پی دی اف و فایل های لایه باز فتوشاپ و …مشمول این وضعیت هستند.

راه و روش قفل کردن یا بالا بردن امنیت این دسته از فایل ها جهت جلوگیری از کپی و انتشار غیرمجاز متفاوت می باشد، بنده به تازگی با یکی از این موارد در خصوص فایل های تجربیات خدمت سربازی مواجه شدم، به صورت اتفاقی در یک جستجوی گوگلی متوجه شدیم یکی از سایت هایی که حتی در مرکز توسعه تجارت الکترونیک، ستاد ساماندهی و شورای انفورماتیک کشور و سه درگاه بانکی معتبر کشور ثبت شده، به صورت غیرمجاز در حال فروش فایل های ماست آن هم با کلیه توضیحات و تگ های ما، بدون کوچکترین تغییری، حتی به ویرگول های ما هم رحم نکرده بود!!

تصمیم گرفته بودم هر طور شده موضوع به صورت مسالمت آمیز حل شود و از آنجایی که صاحب اصلی اثر ما بودیم اگر کار به شکایت در پلیس فتا می کشید هم مشکلی نداشتیم، در اولین اقدام متوجه شدم که ایشان از درگاهی غیر از درگاه اصلی که برای مجوزش اقدام کرده بود در حال کسب درآمد است و نکته جالب اینجا بود که حتی بانکی مانند بانک ملت متوجه این نوع از کلاهبرداری نشده بودند، یعنی شما خیلی راحت می توانید برای سایتی با آدرس X درخواست درگاه کنید و بعد از تایید شدن درگاه، روی دامنه ای با آدرس Y فعالیت کنید.هیچ نوع نظارتی هم نمی شود فقط زمانی گندش درمی آید که یک نفر اعتراض و موضوع را گزارش کند.

بعد از گرفتن هوئیز از دامنه متوجه شدم آدرسی که برای دامنه ir ثبت کرده بودند جعلی بود و با آدرسی که در صفحه مجوز مرکز توسعه تجارت الکترونیک ثبت شده بود کاملا متفاوت بود!! بنده هم فقط از روی مشخصات مجوز درگاه بانکی و پیدا نمودن شماره پذیرنده وی با یک تراکنش غیرواقعی توانستم به سایت اصلی ایشان برسم که در آن شماره تماس و اینکه چه کسی است مشخص شد.

خوب به اطلاعات اولیه جهت برقراری تماس دست پیدا کرده بودم نوبت مرحله بعدی بود به ایشان ایمیلی زدم با این مضمون که بدون اجازه در حال فروش فایل های ما هستید لطفا حذف کنید واگرنه مجبور به پیگیری و شکایت قضایی می شویم. پاسخ ایشان واقعا جالب بود خیلی راحت توپ را در زمین ما انداختند و خود را به آن راه زدند که نه شما از ما گرفتید و چند بار با امثال شما برخورد داشتیم که موضوع را با وکیل و شکایت حل کردیم!!

به ناچار تصاویری از فایل ورد که نسخه PDF اش را در فروشگاه گذاشته بودیم را برایشان فرستادم قانع نشدند و عنوان کردند که تاریخ پست مطالب شما در سایت جدید است و سایت من مطلبش قدیمی تر از شماست و تعداد بک لینک و این طور چیزها بیشتر از شماست!، بله بنده خدا این یکی را درست می گفت دلیلش را توضیح دادم که از ووکامرس به EDD منتقل کردیم و کلیه آدرس و بک لینک های قبلی حذف شد و از اول شروع کردیم به همین جهت تاریخ پست ها جدید است که باز هم قانع نشدند، مجبور شدم از خود فایل Properties بگیرم و از سربرگ Details اطلاعات مربوط به تاریخ ایجاد فایل و تعداد تغییرات را برایشان بفرستم که مجدد قانع نشدند و عنوان کردند که ممکن است دستکاری کرده باشید.

از ایشان خواستم که تصویری از یک قسمت از فایل را برای ما بفرستند چون در آن قسمت روی یکی از کلماتی که رنگش با بقیه متن متفاوت بود به یکی از مطالب همین وبلاگ لینک داده بودیم که فقط برای خریداران آن فایل باز می شد (یعنی نوشته از نوع رمزدار بود) در تصویری که فرستاده بودند دقیقا همان قسمت پاک شده بود و فضای خالی بین خطوط کاملا مشخص بود که دستکاری شده بود، دیدم ایشان قانع شدنی نیستند البته خودشان را به آن راه زده بودند ، در نهایت تصمیم گرفتم همان چیزی را که می خواهند با یک ترفند کوچک نشان شان دهم.

ادامه این داستان هیجان انگیز و نحوه اثبات ادعای خود و روشی که جهت قفل این دسته از فایل ها معرفی کردم را در لینک زیر مطالعه کنید.
http://www.1javan.com/2017/05/01/how...ent-our-store/
منبع: وبلاگ یک جوان