صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: استفاده از پایگاه های nosql برای ذخیره سازی 300 میلیون رکورد اطلاعات

عضو انجمن ahmad19 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    284
    تشکر تشکر شده 
    229
    تشکر شده در
    190 پست

پیش فرض استفاده از پایگاه های nosql برای ذخیره سازی 300 میلیون رکورد اطلاعات

سلام
    من حدود 300 میلیون رکورد اطلاعات دارم ک خیلی هاش تکراریه
    و با فرمت های مختلفی هست
    یه سری هاش فایل sql هست
    یه سری اکسس
    یه سری هم تو فایل تکست هست ک با , یا : از هم جدا شدند
    خالا می خوام همه اینا رو بکنم یه دیتابیس ک بتونم تو برنامه ازشون استفاده کنم
    بهم پیشنهاد دادن از دیتابیس های غیر رابطه ای nosql استفاده کنم
    حالا کدوم بهتره و ایا می شه همه این فایل ها رو باهم تو دیتابیسی جمع آوری کرد و تکراری هاش رو حذف کرد
    ممنون می شم کسایی ک بلدن راهنمایی کنن
    شرکت فنی و مهندسی دانش بنیان پاسارگاد تلگرام: 09101004330 احمد مهدیلو
    سفارش ها در http://021host.eu
    تماس مستقیم : 00436889587387 Telegram: @mahdilou

2. # ADS

عضو جدید phpcoding آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    1
    تشکر تشکر شده 
    46
    تشکر شده در
    33 پست

پیش فرض پاسخ : استفاده از پایگاه های nosql برای ذخیره سازی 300 میلیون رکورد اطلاعات

با سلام
    دوست عزیز این نظر شخصی بنده بعد از 8 سال تجربه کاری تو این زمینه اس (حالا من این مطلبو میگم باز یه سری دوستان فول متخصص که فرق کارل پی اچ پی و زبان کرل رو نمیدونن نیان بگن دیتابیس چه ربطی به فریم وورک داره . این فقط یه مثاله ک دوستمون متوجه بشه !!!!!!!!!!!!!!!! )
    بانک اطلاعاتی database یه شباهت جزئی به فریم وورک ها داره . کار رو آسون تر میکنه . یعنی دیتابیس چیزیه که هر کسی میتونه باهاش کار کنه و به قول دوستمون که اینجا تاپیک زده بود در مورد یه فریم وورک کار راه بندازه . ولی خب از سرعت خیلی خیلی پایینی برخورداره . شاید کسایی که تازه کارن پیش خودشون بگن نه . ما که تا صفحه رو لود میکنیم خروجی سمت کلاینت بارگذاری میشه . سرعتش بالاس پس امثال استکی چی میگن سرعت phpmyadmin پایینه ؟ ولی خب این حقیقته که برنامه نویس های بزرگتر از من هم قبولش دارن . که کوئری های دیتابیس سرعت چشم گیر پایین دارن و همینطور منابع زیادی سمت سرور مصرف میکنن از جمله رم و سی پیو . مسلما شما نمیتونید سرعت پردازش یک اسکریپت NoSQL و یک اسکریپت پایگاه داده Database رو با هم یکی کنید . شاید به قول معروف با چشم غیر مسلح قابل دیدن نباشن چون تفاوتشون صدم ثانیه ایه . ولی خب واسه کسی مث من که برنامه نویس چت رومه و اسکریپت های فول اختصاصی برای چت روم مینویسه (مثل آخرین پروژم که اسکریپت NoSQL چت رومه) این صدم ثانیه خیلی چشم گیره . و من باید اونو ملاک کارم قرار بدم . ولی خب یه جایی هم میرسه که شما به دیتابیس نیاز دارید . مثلا همین پروژه های چت روم من . تا چند وقت پیش همه اطلاعات رو NoSQL میکردم به جز لیست کاربران و لیست پیام های کاربران . چون داخل چت روم یکی لیست کاربرانه که از تیبل آنلاینز خونده میشه معمولا و یکی لیست پیام هاس که به تیبل پیام ها مدام درخواست ارسال میشه از سمت کلاینت select & insert . واسه همین برای خود بنده سخت بود که این دوتا تیبل رو بیارم داخل پوشه ها و فایل ها و کاری کنم که سرعتش نه تنها کمتر نشه بلکه بیشترم بشه . واسه همین تموم قسمت هارو NoSQL میکردم به جز قسمت آنلاین ها و پیام تا اینکه چند ماهیه یه تکنیک جالب یاد گرفتم که دیگه کلا phpmyadmin رو حذف میکنم و حتی پیام ها و انلاین هارو میارم داخل فایل ها و البته سرعت رو هم چندین برابر کردم .
    پیشنهاد من به شما اینه . ببینید چی نیاز دارید ؟ کدومش برای شما بهتره . اگر ملاک کار شما سرعته که خب بدون شک NoSQL بهتر انتخابه . اگر ملاک کار شما سرعت نیست و مواردی همچون زمان و سرعت و امکاناته که خب اصلا از نظر این سه تا مورد اصلا نمیشه NoSQL رو با DataBase مقایسه کرد و دیتابیس سرتره
    شما باید ببینید نیازتون چیه !
    ویرایش توسط phpcoding : March 24th, 2017 در ساعت 05:35
    انجام پروژه های:php-c#-c++-java-basic-css-html-javascript-python
    مشاوره با مسئول پروژه ها-حامد دعایی:+989901567129
    تماس با برنامه نویس-امیرعلی استکی:+989017735378

عضو انجمن ahmad19 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    284
    تشکر تشکر شده 
    229
    تشکر شده در
    190 پست

پیش فرض پاسخ : استفاده از پایگاه های nosql برای ذخیره سازی 300 میلیون رکورد اطلاعات

ممنون از شما دوست عزیز
    نیاز رو که فکر می کنم به طور کامل توضیح دادم
    خود من هم بیش از 10 ساله دارم با دیتابیس ها کار می کنم و از همه توانایی هاشون آگاهم و تسلط دارم
    اما به پیشنهاد چند تا از دوستان خارجی می خواستم mongodb رو نصب کنم و این کارا رو انجام بدم
    اما یکی دیگه از همکاران گفتن CouchDB یا RavenDB رو استفاده کنم
    اما چون شخضا تجربه کار با اینا رو نداشتم به معایب و مزایاشون آگاه نیستم و خواستم از دوستانی ک وارد ترند کمک بگیرم
    شرکت فنی و مهندسی دانش بنیان پاسارگاد تلگرام: 09101004330 احمد مهدیلو
    سفارش ها در http://021host.eu
    تماس مستقیم : 00436889587387 Telegram: @mahdilou

تشکر تشکر کرده 
    1
    تشکر تشکر شده 
    46
    تشکر شده در
    33 پست

در مورد revendb که چیزی نشنیدم
    ولی کاوچ دی بی که تقریبا همون NoSQL هستش با این تفاوت که نرم افزار میزبان داره مثل PHPMyAdmin . و یه سری فرق های جزئی دیگه
    مانگو دی بی هم اصلا در این مورد پیشنهاد نمیکنم
    بهترین راه برای شما که سرعت ملاک کارتونه استفاده از NoSQL خالصه . یعنی ذخیره اطلاعات در فایل ها و خوندن فایل ها با توابعی مثل file_get_contents یا fopen روی همون هاست میزبان

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    566
    تشکر تشکر شده 
    1,153
    تشکر شده در
    790 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط phpcoding نمایش پست ها
    در مورد revendb که چیزی نشنیدم
    ولی کاوچ دی بی که تقریبا همون NoSQL هستش با این تفاوت که نرم افزار میزبان داره مثل PHPMyAdmin . و یه سری فرق های جزئی دیگه
    مانگو دی بی هم اصلا در این مورد پیشنهاد نمیکنم
    بهترین راه برای شما که سرعت ملاک کارتونه استفاده از NoSQL خالصه . یعنی ذخیره اطلاعات در فایل ها و خوندن فایل ها با توابعی مثل file_get_contents یا fopen روی همون هاست میزبان
    شرمنده از استارتر

آیا یک فایل متنی با 300 میلیون خط تکس خوندن سرچ و ... از یک دیتابیس 300 میلیون خطی سریع تر هست ؟

و یک توضیح جامع بدید از nosql چون بنده هم دیتابیس سنگینی دارم که هرچقدر هم بخوام اون رو چندین تیبل کنم باز هم سرعت خوندن کم هست ( موتور innodb)
    ویرایش توسط hoka : March 24th, 2017 در ساعت 18:04

تشکر تشکر کرده 
    1
    تشکر تشکر شده 
    46
    تشکر شده در
    33 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط hoka نمایش پست ها
    شرمنده از استارتر

آیا یک فایل متنی با 300 میلیون خط تکس خوندن سرچ و ... از یک دیتابیس 300 میلیون خطی سریع تر هست ؟

و یک توضیح جامع بدید از nosql چون بنده هم دیتابیس سنگینی دارم که هرچقدر هم بخوام اون رو چندین تیبل کنم باز هم سرعت خوندن کم هست ( موتور innodb)
    اشتباه شما و یه سری دیگه از دوستان اینه که فک کردید خط فرمان php هم مثل ویندوزه . درسته اگه یک فایل با سیصد میلیون لاین رو داخل ویندوز باز کنید نه تنها نرم افزار میزبان هنگ میکنه بلکه مجبور میشید سیستم رو ری استارت کنید . ولی پی اچ پی مگه ویندوزه که بخواد فایلی رو بخونه و هنگ کنه ؟
    بله دوست عزیز یک فایل با سیصد میلیون لاین از یک دیتابیس خیلی خیلی خیلی سبک تره . بخاطر زیاد بودن محتوای فایل هم سرعت کمتر نمیشه . در صورت زیاد بودن فایل ها سرعت کم میشه ولی وقتی فقط یه فایل باشه با میلیون ها لاین سرعت به مشکلی نمیخوره . چون فقط یک کوئری برای خوندن فایل هست اونم این :
    کد PHP:
    file_get_contents("address.txt"); 
    وسلام . حالا هر چند خط که میخواد باشه . سرعتش بالاس !!!

8. تعداد تشکر ها از phpcoding به دلیل پست مفید

عضو انجمن AtrafNet آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    2,584
    تشکر تشکر شده 
    729
    تشکر شده در
    417 پست

اشتباه شما و یه سری دیگه از دوستان اینه که فک کردید خط فرمان php هم مثل ویندوزه . درسته اگه یک فایل با سیصد میلیون لاین رو داخل ویندوز باز کنید نه تنها نرم افزار میزبان هنگ میکنه بلکه مجبور میشید سیستم رو ری استارت کنید . ولی پی اچ پی مگه ویندوزه که بخواد فایلی رو بخونه و هنگ کنه ؟
    بله دوست عزیز یک فایل با سیصد میلیون لاین از یک دیتابیس خیلی خیلی خیلی سبک تره . بخاطر زیاد بودن محتوای فایل هم سرعت کمتر نمیشه . در صورت زیاد بودن فایل ها سرعت کم میشه ولی وقتی فقط یه فایل باشه با میلیون ها لاین سرعت به مشکلی نمیخوره . چون فقط یک کوئری برای خوندن فایل هست اونم این :
    کد PHP:
    جناب جسارته حق با شماست سرعت کار این تابع file_get_contents بالاست اما به دلیل اینکه تمامی محتویات فایل رو در رم buffer میکنه مصرف رم خیلی زیادی می تونه در فایل های حجیم داشته باشه.
    برای همین اکثراً در کار با فایل های حجیم در PHP پیشنهاد میکنن که به جای file_get_contents از تابع fopen برای ایجاد یک file pointer و سپس از تابع fgets برای خواندن تیکه تیکه فایل (مثلاً خط به خط) استفاده کنن.
    چون اینطوری تابع fgets فقط همون مقدار از فایل که نیازه رو تو مموری بافر میکنه و نه ممکنه که اخطار سر ریز بافر در حجم های خیلی بالا پیش بیاد و نه مشکل مصرف بیش از حد رم داره.
    نمونه کد در این لینک: http://stackoverflow.com/questions/1...e-files-in-php که البته طبق گفته این لینک که درست هم هست علاوه بر مشکل سرعت و بافر در حجم های خیلی زیاد ممکنه مشکل Time Out هم پیش بیاد.

همچنین درباره سرعت دیتابیس نسبت به فایل هم پیشنهاد میکنم لینک های زیر رو مطالعه کنید:

http://stackoverflow.com/questions/6...database-speed
    http://stackoverflow.com/questions/8...e-access-speed

درسته فایل دسترسی سریع تری داره اما در مقیاس اطلاعاتی خیلی زیاد برای خود مدیر سایت مشکل ساز میشه و حتی بعداً اگه بخواد سایت رو بفروشه نمی تونه.

10. تعداد تشکر ها از AtrafNet به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    566
    تشکر تشکر شده 
    1,153
    تشکر شده در
    790 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط AtrafNet نمایش پست ها
    جناب جسارته حق با شماست سرعت کار این تابع file_get_contents بالاست اما به دلیل اینکه تمامی محتویات فایل رو در رم buffer میکنه مصرف رم خیلی زیادی می تونه در فایل های حجیم داشته باشه.
    برای همین اکثراً در کار با فایل های حجیم در PHP پیشنهاد میکنن که به جای file_get_contents از تابع fopen برای ایجاد یک file pointer و سپس از تابع fgets برای خواندن تیکه تیکه فایل (مثلاً خط به خط) استفاده کنن.
    چون اینطوری تابع fgets فقط همون مقدار از فایل که نیازه رو تو مموری بافر میکنه و نه ممکنه که اخطار سر ریز بافر در حجم های خیلی بالا پیش بیاد و نه مشکل مصرف بیش از حد رم داره.
    نمونه کد در این لینک: http://stackoverflow.com/questions/1...e-files-in-php که البته طبق گفته این لینک که درست هم هست علاوه بر مشکل سرعت و بافر در حجم های خیلی زیاد ممکنه مشکل Time Out هم پیش بیاد.

همچنین درباره سرعت دیتابیس نسبت به فایل هم پیشنهاد میکنم لینک های زیر رو مطالعه کنید:

درسته فایل دسترسی سریع تری داره اما در مقیاس اطلاعاتی خیلی زیاد برای خود مدیر سایت مشکل ساز میشه و حتی بعداً اگه بخواد سایت رو بفروشه نمی تونه.
    به نظر بنده هم همین موضوع هست که کار با یک فایل بسیار بسیار بزرگ در حد 20 گیگ ( حدود 300 میلیون خط ) در یک سرور معمولی بسیار سخت هست . به دو دلیل . اول اینکه شما باید یک فایل رو مدام در حال ادیت قرار بدید ( اگر دیتابیس ایستا باشه مثل تیبل پست های وردپرس مشکلی نیست ) ولی اگر یک دیتابیس با این حجم مدام در حال نوشتن و ویرایش باشه قطعا به مشکل خواهد خورد دقیقا مثل موتور MyISAM که کوئری ها در صف قرار میگیرن

بنده خودم الان سخت به دنبال روشی هستم که سرعت کار با دیتابیسم رو افزایش بده و قطعا فردا دیتابیس رو در یک فایل متنی مثل csv میریزم و تست میکنم . البته که خود phpmyadmin از موتور csv پشتیبانی میکنه ولی هیچ کس توصیه نمیکنه

- - - Updated - - -

کد PHP:
    البته کوئری زیاد هست ولی بدترین کوئری این کوئری ای که معرفی کردید هست به دلیل اینکه تمام فایل به یکباره در سیستم باز میشه بدون هیچ لیمیتیشنی . حتی دیتابیس رو هم لیمیت قرار میدن براش چه برسه به یک فایل چند ده گیگی . شما از nosql در فایل های چندین گیگی دینامیک استفاده میکنید ؟
    ویرایش توسط hoka : March 25th, 2017 در ساعت 01:12

کاربر اخراج شده
    تشکر تشکر کرده 
    57
    تشکر تشکر شده 
    47
    تشکر شده در
    32 پست

بهترین حالت هنوز Mysql هست به شرط اینکه اطلاعات را بین تعداد زیادی table تقسیم کنید .

من یک اسکریپت که سال های گذشته واسه یک دوست نوشتم که تعداد row هاش بسیار بسیار زیاد بود ( تا جایی یادم بود 50 میلیون عدد ) ( لاگ و ip و ... ذخیره میشد )

table پایه رو شماره گذاری کردم از 000001 تا 999999 و از table پایه کپی برداری کردیم روی همه ی table ها کمی زمان برد اما هنوز که هنوزه بعد از چندسال هنوز داره با یک vps ram 4 این همه داده رو استفاده میکنه با بیشترین سرعت ممکن .

واسه مشخص کردن شماره ی table هم یک فانکشن گذاشتیم که با توجه به اون درخواست و مقدار های ip و زمانش یک عدد بین این اعداد خروجی داده بشه و شماره ی table مشخص بشه .

تشکر تشکر کرده 
    1
    تشکر تشکر شده 
    46
    تشکر شده در
    33 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط AtrafNet نمایش پست ها

و باز هم دوستان متخصص
    من نگفتم عدل بیان همینی که من نوشتمو استفاده کنن . این کدی که من نوشتم یه کد مفهومیه فقط دوست عزیز . کاش فرق کد مفهومی و نمونه کد رو میدونستید !!!

دیگه اون بستگی به سلیقه شما داره که چطوری با NoSQL کار کنید . اگر قرار باشه مثل یه برنامه نویس تازه کار همه اطلاعات رو بریزید توی یه فایل با فرمت txt که حتی خروجی فایل رو هم نتونید کنترل کنید که نه تنها تو فروش سایت به مشکل میخورید بلکه هر کی هم رسید میشه هکر و هکتون میکنه . باید اصولی کار بشه .

نقل قول نوشته اصلی توسط hoka نمایش پست ها
    به نظر بنده هم همین موضوع هست که کار با یک فایل بسیار بسیار بزرگ در حد 20 گیگ ( حدود 300 میلیون خط ) در یک سرور معمولی بسیار سخت هست . به دو دلیل . اول اینکه شما باید یک فایل رو مدام در حال ادیت قرار بدید ( اگر دیتابیس ایستا باشه مثل تیبل پست های وردپرس مشکلی نیست ) ولی اگر یک دیتابیس با این حجم مدام در حال نوشتن و ویرایش باشه قطعا به مشکل خواهد خورد دقیقا مثل موتور MyISAM که کوئری ها در صف قرار میگیرن

بنده خودم الان سخت به دنبال روشی هستم که سرعت کار با دیتابیسم رو افزایش بده و قطعا فردا دیتابیس رو در یک فایل متنی مثل csv میریزم و تست میکنم . البته که خود phpmyadmin از موتور csv پشتیبانی میکنه ولی هیچ کس توصیه نمیکنه

- - - Updated - - -

البته کوئری زیاد هست ولی بدترین کوئری این کوئری ای که معرفی کردید هست به دلیل اینکه تمام فایل به یکباره در سیستم باز میشه بدون هیچ لیمیتیشنی . حتی دیتابیس رو هم لیمیت قرار میدن براش چه برسه به یک فایل چند ده گیگی . شما از nosql در فایل های چندین گیگی دینامیک استفاده میکنید ؟
    شما فرق کد مفهومی و نمونه کد رو میدونید ؟

واقعا هر سری من خواستم تو این انجمن به کسی کمک کنم بعدش اعصاب خوردی بوده برام . مشکل دوستمون حل شد . با تیم ویور نمونه کد براشون نوشتم که کلا مشکلشون حل شد
    حالا این وسط یه چیزی واقعا برای من عجیبه . اونموقع که این آقا نیاز داره . هیچ کس وارد تاپیکش نمیشه . دو روز سه روز که گذشت مشکلش که توسط یکی مث من حل شد همه میشن متخصص میریزن داخل تاپیکش و شروع میکنن نظر دادن . مثل سری قبلی که دوستان تفاوت کارل پی اچ پی و زبان کرل رو نمیدونستن . اونوقت میخواستن به من توجیه کنن که کرل یه چیز دیگس

من خودم تا الان NoSQL که حجم فایل هام بیشتر از 3KB بشه کار نکردم . چون به نظرم اصولی نیست . حتی برای insert کردن در یک تیبل در دیتابیس . ولی خب الان مشکل دوستمون چیز دیگه ایه و نیاز ایشون چیز دیگه
    ویرایش توسط phpcoding : March 25th, 2017 در ساعت 05:28

14. تعداد تشکر ها از phpcoding به دلیل پست مفید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)