صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: معنای دقیق پورت در سرور چیست؟

کاربر اخراج شده
    تشکر تشکر کرده 
    464
    تشکر تشکر شده 
    663
    تشکر شده در
    375 پست

پیش فرض معنای دقیق پورت در سرور چیست؟

سلام دوستان
    یه سوال فنی
    مثلا میگن پورت این سرور 1 گیگابیت هست
    دقیقا یعنی چی؟
    یعنی همزمان تا 1 گیگ دانلود رو ساپورت میکنه؟
    و اگر از 1 گیگ بیشتر درخواست دانلود باشه جواب نمیده؟
    یعنی مثلا 1000 نفر همزمان 1 فایل 1 مگی رو دانلود کنند نفر 1001 که بیاد سرور جواب نمیده؟
    یه توضیح دقیق میدین؟
    ممنون

2. # ADS

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    569
    تشکر تشکر شده 
    1,269
    تشکر شده در
    882 پست

پیش فرض پاسخ : معنای دقیق پورت در سرور چیست؟

سلام
    تا اون جایی که من می دونم همون سرعت اینترنت سرور است که دیتاسنتر در اختیارشون گذاشته.
    اما من از جایی که ازشون سرور دارم سوال کردم میگفتن وقتی سرور مجازی یا VPS می خری به کل این پورت دسترسی نداری چون این پورت به صورت اشتراکی بین چند VPS تقسیم میشه اما وقتی سرور اختصاصی می خری اون موقع کل پورت مال خودته.
    بعد اینطوری نیست که شما میگی 1000 نفر همزمان مشکل داشته باشه هر نفر که 1 مگابیت سرعت اینترنت سرور رو مصرف نمیکنه که.اگر اینطور بود که همه باید جمع میکردن میرفتن.حتی اگر هر نفر درحال دانلود یک فایل 1 گیگابایتی از سرور شما هم باشه بازم پورت سرور آن چنان درگیر نمیشه بلکه پهنای باند سرور کم میشه و Ram و CPU بیشتر درگیر میشه.
    البته من در مقامی نیستم که در این مباحث تخصصی شرکت کنم اما پیشنهاد میکنم شما خودتون رو با این چیزا اذیت نکنید سرور مورد نظر رو خریداری کنید و کارتون رو هر چه سریع تر شروع کنید.

4. تعداد تشکر ها از iHSG به دلیل پست مفید

کاربر اخراج شده
    تشکر تشکر کرده 
    464
    تشکر تشکر شده 
    663
    تشکر شده در
    375 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط iHSG نمایش پست ها
    سلام
    تا اون جایی که من می دونم همون سرعت اینترنت سرور است که دیتاسنتر در اختیارشون گذاشته.
    اما من از جایی که ازشون سرور دارم سوال کردم میگفتن وقتی سرور مجازی یا VPS می خری به کل این پورت دسترسی نداری چون این پورت به صورت اشتراکی بین چند VPS تقسیم میشه اما وقتی سرور اختصاصی می خری اون موقع کل پورت مال خودته.
    بعد اینطوری نیست که شما میگی 1000 نفر همزمان مشکل داشته باشه هر نفر که 1 مگابیت سرعت اینترنت سرور رو مصرف نمیکنه که.اگر اینطور بود که همه باید جمع میکردن میرفتن.حتی اگر هر نفر درحال دانلود یک فایل 1 گیگابایتی از سرور شما هم باشه بازم پورت سرور آن چنان درگیر نمیشه بلکه پهنای باند سرور کم میشه و Ram و CPU بیشتر درگیر میشه.
    البته من در مقامی نیستم که در این مباحث تخصصی شرکت کنم اما پیشنهاد میکنم شما خودتون رو با این چیزا اذیت نکنید سرور مورد نظر رو خریداری کنید و کارتون رو هر چه سریع تر شروع کنید.
    ممنون از شما
    برای خرید سرور این سوال رو نپرسیدم
    یه سوالی بود ذهنمو درگیر کرده بود سرچ زدم گوگل چیز درست درمونی پیدا نکردم گفتم از اساتید بپرسم

عضو انجمن SixthElement آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    258
    تشکر تشکر شده 
    442
    تشکر شده در
    263 پست

سلام دوست گرامی

پورت به معنای بندرگاه یا محل ورود و خروج هستش. تمام مسیر های ورود و خروجی کامپیوتر رو بهش میگن پورت. مثلا پورت خروجی گرافیک، پورت شبکه یا پورت یو اس بی، پورت سریال و پارالل و...

و اما در حوزه کلاد و شبکه،
    پورت اصطلاح غلطیه که با سوء استفاده از دانش کم ملت ، اون رو بجای عرض باند غالب می کنند. مثلا میگن پورت ۱ گیگا بیته. اما این ارتباط یک گیگابیت دلیل ارتباط شما با شبکه با سرعت ۱ گیگابیت نیست. ممکنه شما با سوییچ واقعی یا مجازی خودتون با سرعت ۱ گیگابیت متصل باشید ولی در راه مسیر سرعت شما به ۱۰۰ مگابیت کاهش پیدا کرده باشه. مثال واقعی که سالهای گذشته برای من اتفاق افتاد و سرویس دهنده زیر بار نرفت این بود که ماشین مجازی که من اجاره کرده بودم با سرعت ۱ گیگابیت به سوییچ مجازی وصل بود ولی کارت شبکه سرور با سرعت ۱۰۰ مگابیت به شبکه وصل بود و اون بنده خدا می گفت سرعت اتصال شما یا به قولی پورت شما ۱ گیگه.

در انتها به زبان ساده بگم پورت با اتصال شما به شبکه اون چیزی نیست ویندوز یا لینوکس شما به شبکه متصله.

با توجه به عرض باند ۳۰۰ گیگابیتی ارتباط ایران با بیرون کشور ارتباط با شبکه به دو صورت تقسیم میشه. البته این تقسیم بندی مختص ایرانه و در باقی کشورها به جوک بیشتر شبیه هستش.

اولین فاکتوری که ارتباط شما با شبکه رو تعریف می کنه ، سرعت ارتباط شما با شبکه داخل کشوره. مثلا میگن پورت اینترانت شما ۱۰۰ مگه . دقت کنید این عدد مطلقا چیزی نیست که آیکون کارت شبکه شما نشون میده. حداقل در ایران با توجه به زیرساخت و امکانات و دانشی که هست این عدد معمولا در خوشبینانه ترین حالت ۳۰ درصد پایین تره. حتی اگر سرویس دهنده وجدان داشته باشه و تمام عرض باند رو در اختیار شما بگذاره جایی باید وجود داشته باشه که امکان پاسخ به درخواست شما رو بده. مثلا شما ماشینی دارید که با سرعت ۱۰۰۰ کیلومتر در ساعت می تونه حرکت کنه. تو جاده پر ترافیکی که ماشین ها بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر نمی تونن حرکت کنند، عملا سرعت شما محدود میشه.

دومین فاکتوری که در ارتباط مهمه به زبان عامیانه خودمون سرعت ارتباط با اینترنت بین المللیه. این فاکتور همون اتوبانه که به دلیل ترافیک سنگین و تعداد خطوط کم (۳۵۰ گیگابیت) عملا شما رو محدود می کنه. مثلا اگر از مرکز داده تبیان بخواین سرور بگیرین، ارتباط با شبکه بین‌المللی رو برای هر یونیت ۲ مگابیت تضمین می کنه و بیشتر رو هر چقدر شانس با شما یار باشه بهتون میده. مثلا برای یک رک کامل تا ۸۰ مگابیت عرض باند رو به شما قول میده که معمولا روی تک سشن امکان پذیر نیست. یا پارس آنلاین این عدد رو ۴ مگابیت اعلام می کنه.

در نهایت کلاهی که سر ما میره اینه که حجم زیادی از ترافیک داده توی شبکه داخل کشور جابجا میشه و هزینه ای بسیار بسیار پایین تر داره ولی اون بالایی ها و آی اس پی ها پول ترافیک بین المل رو از ما می گیرند.

پیروز باشید

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

7. تعداد تشکر ها ازSixthElement به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    272
    تشکر تشکر شده 
    278
    تشکر شده در
    184 پست

سلام

https://en.wikipedia.org/wiki/Port_(...er_networking)

به صورت کامل توضیح داده شده.

ویرایش توسط Santourio : April 1st, 2016 در ساعت 13:37
    Telegram ID : Santourio , YId: Bj.street Site: Www.STYleFa.iR

9. تعداد تشکر ها از Santourio به دلیل پست مفید

کاربر اخراج شده
    تشکر تشکر کرده 
    464
    تشکر تشکر شده 
    663
    تشکر شده در
    375 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط SixthElement نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی

پورت به معنای بندرگاه یا محل ورود و خروج هستش. تمام مسیر های ورود و خروجی کامپیوتر رو بهش میگن پورت. مثلا پورت خروجی گرافیک، پورت شبکه یا پورت یو اس بی، پورت سریال و پارالل و...

پورت اصطلاح غلطیه که با سوء استفاده از دانش کم ملت ، اون رو بجای عرض باند غالب می کنند. مثلا میگن پورت ۱ گیگا بیته. اما این ارتباط یک گیگابیت دلیل ارتباط شما با شبکه با سرعت ۱ گیگابیت نیست. ممکنه شما با سوییچ واقعی یا مجازی خودتون با سرعت ۱ گیگابیت متصل باشید ولی در راه مسیر سرعت شما به ۱۰۰ مگابیت کاهش پیدا کرده باشه. مثال واقعی که سالهای گذشته برای من اتفاق افتاد و سرویس دهنده زیر بار نرفت این بود که ماشین مجازی که من اجاره کرده بودم با سرعت ۱ گیگابیت به سوییچ مجازی وصل بود ولی کارت شبکه سرور با سرعت ۱۰۰ مگابیت به شبکه وصل بود و اون بنده خدا می گفت سرعت اتصال شما یا به قولی پورت شما ۱ گیگه.

در انتها به زبان ساده بگم پورت با اتصال شما به شبکه اون چیزی نیست ویندوز یا لینوکس شما به شبکه متصله.

با توجه به عرض باند ۳۰۰ گیگابیتی ارتباط ایران با بیرون کشور ارتباط با شبکه به دو صورت تقسیم میشه. البته این تقسیم بندی مختص ایرانه و در باقی کشورها به جوک بیشتر شبیه هستش.

اولین فاکتوری که ارتباط شما با شبکه رو تعریف می کنه ، سرعت ارتباط شما با شبکه داخل کشوره. مثلا میگن پورت اینترانت شما ۱۰۰ مگه . دقت کنید این عدد مطلقا چیزی نیست که آیکون کارت شبکه شما نشون میده. حداقل در ایران با توجه به زیرساخت و امکانات و دانشی که هست این عدد معمولا در خوشبینانه ترین حالت ۳۰ درصد پایین تره. حتی اگر سرویس دهنده وجدان داشته باشه و تمام عرض باند رو در اختیار شما بگذاره جایی باید وجود داشته باشه که امکان پاسخ به درخواست شما رو بده. مثلا شما ماشینی دارید که با سرعت ۱۰۰۰ کیلومتر در ساعت می تونه حرکت کنه. تو جاده پر ترافیکی که ماشین ها بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر نمی تونن حرکت کنند، عملا سرعت شما محدود میشه.

دومین فاکتوری که در ارتباط مهمه به زبان عامیانه خودمون سرعت ارتباط با اینترنت بین المللیه. این فاکتور همون اتوبانه که به دلیل ترافیک سنگین و تعداد خطوط کم (۳۵۰ گیگابیت) عملا شما رو محدود می کنه. مثلا اگر از مرکز داده تبیان بخواین سرور بگیرین، ارتباط با شبکه بین‌المللی رو برای هر یونیت ۲ مگابیت تضمین می کنه و بیشتر رو هر چقدر شانس با شما یار باشه بهتون میده. مثلا برای یک رک کامل تا ۸۰ مگابیت عرض باند رو به شما قول میده که معمولا روی تک سشن امکان پذیر نیست. یا پارس آنلاین این عدد رو ۴ مگابیت اعلام می کنه.

در نهایت کلاهی که سر ما میره اینه که حجم زیادی از ترافیک داده توی شبکه داخل کشور جابجا میشه و هزینه ای بسیار بسیار پایین تر داره ولی اون بالایی ها و آی اس پی ها پول ترافیک بین المل رو از ما می گیرند.

پیروز باشید

با تشکر از شما دوست عزیز از راهنمایی که کردید
    حالا سوال اصلی این بود
    که برفرض سروری پورت 100 مگ داره
    اگر همزمان به ندازه 100 مگ در ثانیه از سرور دانلود بشه سایت از کار میفته؟
    من تو فکر اینم که اگر یه روزی یه سرور بگیرم 1 گیگ
    یه سایت دانلودی بزنم
    در جه صورتی سایت من از کار میفته؟
    در صورتی که همزمان انلاینی های سایت دانلود کنند و مجموع سرعت دانلودشون بالای 1 کیگ باشه؟

- - - Updated - - -

جناب شما فرمودید مثلا پارس انلاین 4 مگ رو تضمین میکنه
    من میخوام بدونم در چه صورتی اون سرور دچار اختلال برای بازدید کننده ها میشه
    چند تا انلاین و یا چقدر سرعت دانلود کاربر باعث اختلال در سرور میشه
    صرفا هدفم از سوال همینه
    برای سایتی که در اینده میخوام راه بندازم مهمه این موارد رو بدونم
    که مثلا اگر سرور 100 مگ تحویل گرفتم در چه مقدار دانلود و بازدید ممکن هست سرور دان بشه و کشش نداشته باشه

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    517
    تشکر تشکر شده 
    284
    تشکر شده در
    232 پست

دقیقاً من از یه هاستینگ معتبر پارس پرو...... سرور مجازی گرفتم هیچ جوری زیر بار نمیرفتن ، سرعت دانلود فقط 3 مگ سرورم هنگ میکرد تازه با منابع اختصاصی هرچیم که میگفتم زیر بار نمیرفتن خیلیام هستن که معتبر نیستن اما کارشون خوبه ولی بعداً تو این آشفته بازار خراب میشن چون اینکار تمام وقتشونو میگیره بابت پول کمی که در میارن و ادامه داستان

12. تعداد تشکر ها از live به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    586
    تشکر تشکر شده 
    980
    تشکر شده در
    668 پست

سلام، اینها تمامی چیز هایی هست که از از نظر بندست اساتید در صورت غلط بودن تصحیح کنن:

شما یک شیشه ی آب معدنی رو در نظر بگیر به طور کلی محلی که آب از اون خارج میشه اصطلاحاً دانلود و محلی که آب داخلش میریزن آپلود میگن حالا تا چقدر این دانلود و آپلود گنجایش داره قطعاً اندازه ی همون سوراخی که در بالای شیشه تعبیه شده! البته این یه مثال سادست و در پورت سرور به صورت همزمان دانلود و آپلود صورت میگیره.

البته نکته ای که وجود داره اینه که 1 گیگابیت تقسیم بر 8 میشه و میشه 100 تا 200 مگابایت و اگر دقت کنید از دیتاسنتری که سرور رو میگیرد به طور میگه 200 مگابایت رو تضمین میکنه ولی بیشتر رو نه البته شایدبیشتر هم بره (خود منم هنوز مفهوم دقیق این بیت و بایت رو نفهمیدم چرا مثل آدم سرعت به آدم نمیگن!).

نکته دیگه اینکه پورت سرور با پهنای باند سنجیده میشه که در بعضی جاها (اکثراً) به جای ترافیک اشتباه گرفته میشه! مثلاً 1 گیگابیت پهنای باند سرور.

نکته ی آخر اینکه اگر این پهنای باند 1 گیگابیتی به اتمام برسه تقریباً سرور تعطیل میشه! اما تعطیلی سرور به معنای خرابی پورت سرور نیست به معنای اینه که بازدید دیگه ای رو نمیپذیره و یا به زور دانلود و آپلودی صورت میگیره که باید پهنای باند بیشتری رو به سرور اختصاص داد اما زمانی که دانلود و یا آپلودی صورت میگیره به صورت لحظه ای و یا مقطعی هست مگر اینکه بازدید در تمامی ساعات زیاد باشه و از توان اون پهنای باند بر نیاد.

در دو صورت پهنای باند بیش از اندازه درگیر میشه: بازدید بیش از طرفیت پهنای باند و یا حملات ddos.
    ویرایش توسط سرزمین : April 1st, 2016 در ساعت 16:35

14. تعداد تشکر ها از سرزمین به دلیل پست مفید

کاربر اخراج شده
    تشکر تشکر کرده 
    464
    تشکر تشکر شده 
    663
    تشکر شده در
    375 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط سرزمین نمایش پست ها
    سلام، اینها تمامی چیز هایی هست که از از نظر بندست اساتید در صورت غلط بودن تصحیح کنن:

شما یک شیشه ی آب معدنی رو در نظر بگیر به طور کلی محلی که آب از اون خارج میشه اصطلاحاً دانلود و محلی که آب داخلش میریزن آپلود میگن حالا تا چقدر این دانلود و آپلود گنجایش داره قطعاً اندازه ی همون سوراخی که در بالای شیشه تعبیه شده! البته این یه مثال سادست و در پورت سرور به صورت همزمان دانلود و آپلود صورت میگیره.

البته نکته ای که وجود داره اینه که 1 گیگابیت تقسیم بر 8 میشه و میشه 100 تا 200 مگابایت و اگر دقت کنید از دیتاسنتری که سرور رو میگیرد به طور میگه 200 مگابایت رو تضمین میکنه ولی بیشتر رو نه البته شایدبیشتر هم بره (خود منم هنوز مفهوم دقیق این بیت و بایت رو نفهمیدم چرا مثل آدم سرعت به آدم نمیگن!).

نکته دیگه اینکه پورت سرور با پهنای باند سنجیده میشه که در بعضی جاها (اکثراً) به جای ترافیک اشتباه گرفته میشه! مثلاً 1 گیگابیت پهنای باند سرور.

نکته ی آخر اینکه اگر این پهنای باند 1 گیگابیتی به اتمام برسه تقریباً سرور تعطیل میشه! اما تعطیلی سرور به معنای خرابی پورت سرور نیست به معنای اینه که بازدید دیگه ای رو نمیپذیره و یا به زور دانلود و آپلودی صورت میگیره که باید پهنای باند بیشتری رو به سرور اختصاص داد اما زمانی که دانلود و یا آپلودی صورت میگیره به صورت لحظه ای و یا مقطعی هست مگر اینکه بازدید در تمامی ساعات زیاد باشه و از توان اون پهنای باند بر نیاد.

در دو صورت پهنای باند بیش از اندازه درگیر میشه: بازدید بیش از طرفیت پهنای باند و یا حملات ddos.
    ممنون
    مثالتون ساده بود اما کاربردی
    و میتونم بگم متوجه شدم
    دست همه دوستان درد نکنه

عضو دائم RoobinaServer آواتار ها
    Tehran | تلگرام : @rbserver | کانال تلگرام : @roobinaserver
    تشکر تشکر کرده 
    438
    تشکر تشکر شده 
    7,424
    تشکر شده در
    5,193 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط SixthElement نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی

پیروز باشید

سلام

در مورد پهنای باند داخلی متاسفانه حرف شما را قبول نداریم چون چنین مشکلی ندیدیم شاید این مشکل برای شما یا عده ای از کاربران که از عده ای فروشنده تهیه کرده اند اتفاق افتاده و نمیتوان به عنوان یه دانش عمومی برای کل ایران این 30% کمتر را درنظر گرفت و فاکتور عملیاتی در محاسبات آن را حساب کرد.

استارتر یک سوال علمی در مورد تجهیزات و موارد مربوط به شبکه کرده اند که کلی و استاندارد بوده است بهتره پهنای باند داخل کشور را کلا زیر سوال نبریم تا کسانی مثل استارتر که هنوز وارد این صحبت ها کامل نشده اند دید اشتباه بدی در این موارد پیدا نکنند.

- - - Updated - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط DeLtAvPs نمایش پست ها
    ممنون
    مثالتون ساده بود اما کاربردی
    و میتونم بگم متوجه شدم
    دست همه دوستان درد نکنه
    یه چیزی را در نظر بگیرید

پهنای باند 100 مگابیت حدود 30 ترابایت (کمی بیشتر هست حساب نکردم الان) ماهانه ترافیک میتواند مصرف کند حال شما 1 گیگابیت را در نظر بگیرید میشود ماهانه بالای 300 ترابایت

این حجم بسیار برای یک سایت دانلودی زیاد هست و مطمئن باشید اگر چنین حجم مصرفی داشته باشید خواه نا خواه با توجه به درامدی که داره اینقدر توجیح اقتصادی داره که این ترافیک را بین چند سرور با پورت های مختلف تقسیم کنید

در اصل به این سطح از خدمات برسه معمولا نباید روی یک سرور باشید و خود به خود دیگر این پهنای باند و ... حساسیت کمتری پیدا میکنند، البته در نظر بگیرید که بنده در حد یک مصرف کننده و میزبان سایت صحبت کردم و طبیعتا در سطح کریر این مورد بسیار متفاوت هست.

موفق باشید
    ویرایش توسط RoobinaServer : April 1st, 2016 در ساعت 17:05
    میزبان داده پرداز - روبینا سرور - (تلفن و راه های ارتباطی - Roobinaserver.ir)
    پرووایدر خدمات دیتاسنتری در تهران
    از سال 1385 تا کنون

17. تعداد تشکر ها ازRoobinaServer به دلیل پست مفید

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)