دوستان تو یه انجمن یه بحثی بین من و یک شخصی به وجو آمده میخوام اساتید نظراشان را بدند تا لینک را در انجمن بزارم
متن :

متن بنده : سلام دوستان اینقدر نگین لگو به قسمت بالای سایت هدر (سر برگ) میگن. لگو به ارم و برند اختصاصی یه شرکت .موسسه. سایت و... میگویند

جواب ایشان : دوست عزیزم من خودم اولین کسی بودم که سایز رو پرسیدم . ولی خب فرمایش شما اشتباه که میفرمایید هرچی سایز بیشتر باشه فضای بیشتری واسه طراحی داریم (این حالت عادیشه ) ما میتونیم بطور حرفه ای با تغییر resolution فضای بیشتری ایجاد کنیم

فضا و resolution رابطه مستقیم دارند . فضا ربطی به سایز نداره . در ضمن هر زمان می تونیم سایز sample رو تغییر بدیم منتهی های مراتب باید اینقدر حرفه ای باشیم که متناسب با عکس resolution رو تنظیم و هماهنگ کنیم تا در کیفیت تغییر ایجاد نشه . در ضمن هرچی resolution کمتر باشه کیفیت در کارهای انیمیشنی بیشتر میشه .

یادتون باشه همیشه این سایز هست که حجم فایل رو بیشتر میکنه نه resolution .

در مورد لوگو : کلمه لوگو در وبستر به معنی پرچم تبلیغاتی هست میتونه بنر یا هدر باشه میتونه یک لینک و یک عکس باشه . لوگو سایز های مختلفی داره و جاهای مختلفی در سایت قرار میگیره ولی باید یک لینک رو هم با خودش حمل کنه . ولی متاسفانه توی ایران فقط به بنر تبلیغاتی لوگو میگن

__________________________________________________ ____

جواب بنده : سلام دوست عزیز درست است رزولشون بالا باشه در محیط طراحی فظا بیشتر هست اما زمان چاپ در سایز کار هیچ تفاوتی نمیکند ، بهطور مثال برای طراحی کارت ویزیت اگر رزولشن 300 dpi باشد زمان چاپ هیچ تغیری در سایز ایجاد نمیشود . با این حرف شما که هرچه سایز بیشتر باشد حجم افزایش میابد کاملا مخالفم . به طور مثال شما یه سند به ابعاد 600*800 با رزولش 300 ایجاد کرده و یکی با رزولشن مثلا 28 کار ها را ذخیره کرده و سپس تفاوت حجم را مشاهده میکنید . طراحی برای استفاده در اینترنت که کلا مقولش فرق میکنه که نباید رزولشن بالا کار کرد تا حجم کار زیاد شود

معنی کلمه لگو تا اونجایی که در همه جا مرسوم است به معنای نماد یک کمپانی است که معرف ان شرکت بوده و انحصاری بوده تا زمانی با ان لگو شخصی برخورد کرد سریعا دریابد که متعلق به کدام شرکت است میتواند یک کلمه ، نماد و . . . . و به هیچ وجه یک لگو نمیتونه بنر یا هدر باشه .

جواب ایشان : دوست عزیز بحث ما چه ربطی به چاپ و زمان چاپ داره ؟ نمیدونم چرا منظور منو متوجه نمیشید من منظورم resolution یک فایل که به اشتراک میگذاره( shared resolution ) نیست من منظورم resolution رئال real هست .

متاسفانه شما از کامپیوتر فقط الفبا شو میدونید و حرفه ای نیستید .همینم خوبه ها. ولی کافی نیست . مثل اینکه ما الفبای انگلیسی رو بدونیم ولی نتونیم به اون زبان حرف بزنیم .

ما در طراحی illustrator cs5 هرچه قدر لایر های بیشتری استفاده کنیم حجم عکس بطور تصاعدی در resolution shared بالا میره و شما اینطور فکر میکنید که عکس حجیم تره . اما resolution real همچنان همونطوریکه بار اول تنظیم شده باقی میمونه . و هییییییییییچگونه دخالتی در سایز و حجم عکس نداره و فقط روی کیفیت تاثیر میگذاره . در ضمن باز هم میگم در تمام فایل ها صادق نیست معمولا برای بعضی از طراحی های داخلی بهتره resolution پایین تری انتخاب کنیم . بازهم اشتباه میکنید اگر فکر میکنیدهرچه resolution real بیشتر باشه عکس باکیفیت ترخواهد شد. ما هر چقدر هم resolution shared رو بالا ببریم در resize قابل حل هست یک بار هم گفتم نتیجه بهتری هم می گیریم .

دوست عزیز پیشنهاد میکنم اینجا رو مطالعه کنید

PHOTOSHOP Image Size and Resolution

در مورد logo همونطور که می بینید معنیش میشه مدل طراحی که وظیفش تبلیغات باشه و یک لینک هم داشته باشه . من هم عرض کردم متاسفانه 90 % مردم ایران معنی این کلمه رو نمیدونن و به اشتباه اونو بکار میبرند مثل شما . و فکر میکنن فقط به اون نماد میشه گفت لوگو . ولی خب در حقیقت زیاد تفاوت نداره و لوگوی یک شرکت میتونه هم banner اش باشه هم Header اش باشه و هم اونو توی billboard شخصیش بذاره این سلیقه اون کمپانی هست . شاید کسی بخواد بنر و لوگو ش مثل هم باشه این که قانون نیست تفاوت داشته باشند .

جواب بنده : سلام دوست عزیز باتوجه به توضیحاتی که دادید و برداشتی که از ما داشتین به این نتیجه رسیدم که احتیاجی نمیبینم که خودمو به شما یشناسونم . قضاوت را میسپارم به کاربران حرفه ای

جواب ایشان :
ناگفته نمونه هم banner ها و هم header ها و هم billboard ها همگی نوعی logo هستند و در زیر مجموعه آن قرار دارند .

اگه برای مثال کلمه لوگو رو برابر کلمه طوطی قرار بدیم و

banner ها ماکائو ها باشند و

header ها کاکادو ها باشند و

billboard ها کاسکو باشند

آیا میتوان گفت کاسکو ها طوطی نیستند ؟

چقدر درس دادن به شما سخت ؟ دارم فکر میکنم معلماتون چی می کشن .)