باسلام و عرض احترام خدمت دوستان محترم.
من جدیدا به مباحث مجازی سازی علاقه من شدم و در حال تحقیق بر روی این ۳ سیستم هستم.
هدف تولید نرم افزار تحت وبی هست که بتونه با نرم افزار مجازی ساز ارتباط برقرار کنه، به صورت خودکار ماشین مجازی بسازه، سیستم عامل رو نصب کنه و رمز عبور و آی پی و مک و .... رو ست کنه.
برای انجام این کار vmware یک api نسبتا خوب ارائه داده و نحوی که بعد از حدود ۲ ساعت تحقیق، موفق شدم با استفاده از api یک ماشین مجازی بسازم و یک image روش deploy کنم. حتی این امکان رو فراهم کردم که کاربر با استفاده از پنل سایت و وارد کردن نام دامنه و یک سری اطلاعات غیر تخصصی و فشردن یک کلیک، به سادگی روی سیستم عاملش dns، apache و mysql نصب کنه. برای آزمایش کارکرد من دانلود و نصب خودکار وردپرس رو هم اضافه کردم و همه چیز عالی و خوب بود. امکانات بی نظیری با استفاده از این مجازی ساز میشه به کاربر داد.
اجرای این نرم افزار با استفاده از vmware کار سختی نیست و با استفاده از سیستم های kvm و xen خیلی آسونه!
حالا سوال اصلی اینه که به نظر شما کدوم مجازی ساز ارزش کار کردن رو داره؟
این مقایسه برتری مطلق vmware رو نشون میده و این مقایسه تفاوت زیادی بین xen و kvm قائل نشده ولی اینجا بنچمارک ها برتری kvm رو نشون میدن.
در رابطه با xen طبق تحقیقاتی که کردم گویا هارددیسک رو شدیدا درگیر میکنه و مشکلاتی به همراه داره.
لطفا نظر/ تجربه شخصیتون در این رابطه رو با بنده در اشتراک بگذارید.
متشکرم.