PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : به دست گرفتن قدرت در شرکت!

delta
October 22nd, 2013, 20:05
سلام.دوستانی که ثبت شرکت کردند سوال دارم ازشون..قراره با چند تا دوستان یک شرکت خصوصی بزنیم.تو دفعه قبل تجربه بدی داشتم و نمیخوام تکرار بشه.. اینبار 4 نفر هستیم و قرار هست هر کسی سمتی رو بگیره.یکی که مدیر عامل هست و یکی هم مدیر هیئت مدیره و... حالا سوال اینجاست.چطور میشه مدیر عامل نشد و مدیر هیئت مدیره هم نشد اما قدرتت از همه تو شرکت بالاتر باشه؟ منظورم اینه پشت پرده باشی اما مدیر عامل نتونه برات شاخ و شونه بکشه و اگر مشکلی پیش آمد بندازتت بیرون و.. در واقع شما قدرت اول شرکت باشید؟ چیکار باید کرد موقع ثبت؟

ممنون از دوستان..

aligoli
October 22nd, 2013, 20:18
سلام.دوستانی که ثبت شرکت کردند سوال دارم ازشون..قراره با چند تا دوستان یک شرکت خصوصی بزنیم.تو دفعه قبل تجربه بدی داشتم و نمیخوام تکرار بشه.. اینبار 4 نفر هستیم و قرار هست هر کسی سمتی رو بگیره.یکی که مدیر عامل هست و یکی هم مدیر هیئت مدیره و... حالا سوال اینجاست.چطور میشه مدیر عامل نشد و مدیر هیئت مدیره هم نشد اما قدرتت از همه تو شرکت بالاتر باشه؟ منظورم اینه پشت پرده باشی اما مدیر عامل نتونه برات شاخ و شونه بکشه و اگر مشکلی پیش آمد بندازتت بیرون و.. در واقع شما قدرت اول شرکت باشید؟ چیکار باید کرد موقع ثبت؟

ممنون از دوستان..

در تهران هستید ؟
نوع شرکتی که قصد ثبت دارید چیست ؟

delta
October 22nd, 2013, 20:39
خیر شهرستان..شرکت کامپیوتری هستش.فروش قطعات و لوازم کامپیوتر.. فقط میخوام بدونم سمتی چیزی یا تبصره ای چیزی وجود داره بشه قدرت کامل رو در دست گرفت تا مدیر عامل و... هم نتونن بهت امر و نهی کنن؟ ( تجربه قبلی بنده بسیار بد بوده و چون قبول کردم رییس هیئت مدیره بشم مدیر عامل از قدرتش استفاده میکرد و آخر سر هم بیخیال شدم و بیرون آمدم) الان میخواهیم شرکت بزنیم چند نفره و میخوام پشت پرده بیشتر فعالیت کنم و گرچه کارهای اصلی شرکت با من هست نمیخوام مدیر عامل یا... بشم.اما در این حال میخوام قدرت کامل شرکت دست خودم باشه تا دوباره اوضاع قبلی تکرار نشه...

websazha
October 22nd, 2013, 20:47
سلام
تا اونجایی که زمانی که ثبت شرکت می کردم از دوست ما که وکیل نیز هست پرسیده بودم در مورد میزان تصمیم گیری و ارشد بودن تصمیم ها .
جواب این بوده شما در زمان ثبت شرکت سهم را مشخص می کنید.و می توانید بیشترین سهم به مدیر و یا هر کسی اختصاصی دهید الزاما نیاز نیست مدیر عامل سهم بیشتری داشته باشد شما هیئت مدیره می شود و مدیری که بر فرض 10 درصد دارد شما 55 درصد همین کافی هست و باقی سهام هم برای ..
امیدوارم اطلاعات درست بوده باشد اما قبل از اقدامی مطمئنن با وکیل مجرب مشاوره ای داشته باشد .( دفاتر ثبت شرکت خیر)

delta
October 22nd, 2013, 20:55
سلام
تا اونجایی که زمانی که ثبت شرکت می کردم از دوست ما که وکیل نیز هست پرسیده بودم در مورد میزان تصمیم گیری و ارشد بودن تصمیم ها .
جواب این بوده شما در زمان ثبت شرکت سهم را مشخص می کنید.و می توانید بیشترین سهم به مدیر و یا هر کسی اختصاصی دهید الزاما نیاز نیست مدیر عامل سهم بیشتری داشته باشد شما هیئت مدیره می شود و مدیری که بر فرض 10 درصد دارد شما 55 درصد همین کافی هست و باقی سهام هم برای ..
امیدوارم اطلاعات درست بوده باشد اما قبل از اقدامی مطمئنن با وکیل مجرب مشاوره ای داشته باشد .( دفاتر ثبت شرکت خیر)

با تشکر از شما دقیقا همین 5 درصد منو زمین زد.منتهی بحث اینجاست آیا هر کسی سهام بیشتری داشته باشه سمت بالاتری موقع ثبت بهش تعلق نمیگیره؟ مثلا اگر من 60 درصد سهام مال من باشه میشه سمت دیگری داشته باشم با همین 60 درصد سهام؟ و مدیر عامل 40 درصد سهام داشته باشه؟

my1zarb
October 22nd, 2013, 21:09

ممنون از دوستان..

سلام
دقیقاً منظور شما رو متوجه نشدم.
اما بهترین راه برای شرکت و هر چیز دیگر عقد یک قرارداد، تعهد یا ... دیگر بطور رسمی با مهر و امضا هست.
در شرکت شخص یا اشخاصی که حق امضاء دارند (منطقاً) بیشترین دسترسی ها رو دارا خواهند بود.

websazha
October 22nd, 2013, 21:15
با تشکر از شما دقیقا همین 5 درصد منو زمین زد.منتهی بحث اینجاست آیا هر کسی سهام بیشتری داشته باشه سمت بالاتری موقع ثبت بهش تعلق نمیگیره؟ مثلا اگر من 60 درصد سهام مال من باشه میشه سمت دیگری داشته باشم با همین 60 درصد سهام؟ و مدیر عامل 40 درصد سهام داشته باشه؟

بله مدیریت فرد دیگری هست که فقط 1% سهام داشته باشد تفاوتی ندارد.امکان پذیر هست اینگونه شما فقط سهام دار خواهید بود می توانید به هیئت مدیره و یا حتی مدیریت راه پیدا کنید و نخواهید وارد نمی شود. برفرض بیشترین میزان سهام به شما تعلق دارد توجه داشته باشید همیشه بیش از 50% باشد.

camelian77
October 22nd, 2013, 21:17
احتمالا شما در حال تاسیس مسئولیت محدود هستید، درسته؟ پیشنهاد من این هست که درصد بیشتری سهم اولیه از بقیه شرکا داشته باشید، پست رئیس هیئت مدیره رو بردارید و به اساس نامه یه بند اضافه کنید که نظر رئیس هیئت مدیره بر نظر مدیرعامل ارجح است.

delta
October 22nd, 2013, 21:35
احتمالا شما در حال تاسیس مسئولیت محدود هستید، درسته؟ پیشنهاد من این هست که درصد بیشتری سهم اولیه از بقیه شرکا داشته باشید، پست رئیس هیئت مدیره رو بردارید و به اساس نامه یه بند اضافه کنید که نظر رئیس هیئت مدیره بر نظر مدیرعامل ارجح است.

بسیار ممنون از پاسختون.پس میشه با اضافه کردن یک بند یا تبصره قدرت رو به کسی غیر از مدیر عامل منتقل کرد؟

TARIMEHR
October 22nd, 2013, 21:40
بسیار ممنون از پاسختون.پس میشه با اضافه کردن یک بند یا تبصره قدرت رو به کسی غیر از مدیر عامل منتقل کرد؟

بعید میدونم اینطور باشه
شما با داشتن بیشترین سهام ، باز هم به عنوان سرمایه گذار شناخته میشید و موقع دعوی مدیرعامل شرکت میتونه با خرید سهامتون عملا شمارو کنار بگذاره.
شما که نمیتونی مدیریت عاملیشو ازش بگیری. شرکتیه که ثبت کرد و مسئولش هست اما اون میتونه سهام شمارو رو ازتون(از راه خرید) بگیره

my1zarb
October 22nd, 2013, 21:45

با داشتن حق امضاء هر اتفاق مهمی در شرکت رخ دهد، باید به تایید همه صاحبان امضاء برسد.
شاید با داشتن حق امضاء به هدفتان برسید.

camelian77
October 22nd, 2013, 21:50

فکر نمی کنم به هر کسی. مطمئن هستم که به رئیس هیئت مدیره می شه. کلا در شرکت های مسئولیت محدود مدیر عامل لزوما از سهام داران نیست ولی اعضای هیئت مدیره عموما هستند. بازم پیشنهاد ام همونه. خودتون بین ۵۱ تا ۹۹ درصد سهام رو در اختیار داشته باشید و همچنین رئیس هیئت مدیره باشید. اختیار تغییر اساسنامه و لیست شرکا و درصد سهم و ... رو به امضای رئیس هیئت مدیره محدود کنید و اختیارات مالی رو به امضای دو طرف.

اگر این قدر به شرکا نا مطمئن هستید از شرکت تضامنی استفاده کنید یا اصلا باهاشون شراکت نکنید! یا سهامی خاص ثبت کنید . که مجبور بشن سرمایه اولیه رو به عنوان ضمانت بگذارند.

در مورد:

موقع دعوی مدیرعامل شرکت میتونه با خرید سهامتون عملا شمارو کنار بگذاره.

در این جا اگر شما (سهامدار) موافق نباشید، رئیس مجمع سهام داران (‌که الزاما مدیرعامل نیست) باید موافقت ۶۷ درصد سهام ها رو (:دی) بدون توجه به رای اشخاص بگیره. (یعنی رای به میزان سهم و همچنین رای به شماره‌ی افراد -- هر دو ) تا بتونه شما رو بیرون کنه. که معمولا خیلی سخت اتفاق می افته.

کاری معمولا ما انجام می دادیم در ایران اضافه کردن یکی از اعضای خانواده به سهام داران بود که هیچ وقت در مجمع شرکت نمی کرد و همیشه رای ما بالاتر می بود و از قدرت بیشتری برخوردار. بهش می گن اصل حمایت حداقلی -- یعنی شما همراه برادر / خواهر / پدر مادر ... هستید و مجموع سهام شما از ۵۱ بیشتره، دو نفر از ۴ نفر هم هستید، پس شرطی که بالا نوشتم هیچ وقت بر آورده نمی شه و نمیشه شما رو بیرون کرد. :-)

بازم تکرار می کنم که اگر اینقدر مشکل خواهید داشت در آینده با شرکاتون اصلا شراکت نکنید یا مدل شراکت رو تغییر بدید. ببخشید پر چونگی کردم.

vp_server
October 22nd, 2013, 22:12
رئیس هیئت مدیره بر مدیر عامل ارجعیت ندارد؟!
در یک شرکت مسئولیت محدود 2 نفره که سهام مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره هر کدام 50% است , کدامیک قدرت بیشتری داد؟
در صورتی که حق امضا را هم یکی از این 2 نفر داشته باشد چگونه است؟

shahab-f
October 22nd, 2013, 22:15
تنها چیزی که می تونه به شما قدرت بده دانش فنی و سرمایتونه همین

ehsan_296
October 22nd, 2013, 22:28
خیر شهرستان..شرکت کامپیوتری هستش.فروش قطعات و لوازم کامپیوتر.. فقط میخوام بدونم سمتی چیزی یا تبصره ای چیزی وجود داره بشه قدرت کامل رو در دست گرفت تا مدیر عامل و... هم نتونن بهت امر و نهی کنن؟ ( تجربه قبلی بنده بسیار بد بوده و چون قبول کردم رییس هیئت مدیره بشم مدیر عامل از قدرتش استفاده میکرد و آخر سر هم بیخیال شدم و بیرون آمدم) الان میخواهیم شرکت بزنیم چند نفره و میخوام پشت پرده بیشتر فعالیت کنم و گرچه کارهای اصلی شرکت با من هست نمیخوام مدیر عامل یا... بشم.اما در این حال میخوام قدرت کامل شرکت دست خودم باشه تا دوباره اوضاع قبلی تکرار نشه...

مدیر فنی هم جوابه :)

camelian77
October 22nd, 2013, 23:31
رئیس هیئت مدیره بر مدیر عامل ارجعیت ندارد؟!
در یک شرکت مسئولیت محدود 2 نفره که سهام مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره هر کدام 50% است , کدامیک قدرت بیشتری داد؟
در صورتی که حق امضا را هم یکی از این 2 نفر داشته باشد چگونه است؟

هیچی،‌اون شرکت بیچاره می شه با دعوا کردن. ارجحیت تصمیم ها رو اساس نامه شرکت تعیین می کنه

vp_server
October 22nd, 2013, 23:59
هیچی،‌اون شرکت بیچاره می شه با دعوا کردن. ارجحیت تصمیم ها رو اساس نامه شرکت تعیین می کنه
رئیس هیئت مدیره توانایی عزل مدیر عامل راندارد؟
حق امضا برای برتری کافی نیست؟

novintak2
October 23rd, 2013, 00:10
من پست دوستان دیگه رو نخوندم

زمانی که خودتونو رو میزنید عضو هیئت میدیره سهم خود را بالا بزنید ینی اگه به اونا 10% سهم بدید به خودتون 70% بدید

camelian77
October 23rd, 2013, 00:57
رئیس هیئت مدیره توانایی عزل مدیر عامل راندارد؟
حق امضا برای برتری کافی نیست؟

همونطور که عرض کردم حق امضا رو صورت جلسه تاسیس و سپس اساس نامه تعیین می کنه، نه قانون تجارت. توی شرکت سابق ای که داشتم من مدیر عامل بودم و شریکم رئیس هیئت مدیره. و مشکلی هم نداشتیم. بعد از اینکه از ایران اومدم بیرون کلیه‌ی حقوق رو به ایشون منتقل گردم که راحت باشه.

و خیر، رئیس هیئت مدیره توانایی عزل مدیر عامل رو نداره. خود هیئت مدیره داره با ۲/۳ آرا یا چیزی که آیین نامه داخلی تعیین کرده.

سپس اگر مشکلی این وسط بود جلسه ‌ی فوق العاده ی سهام داران تشکیل می شه و ....

delta
October 23rd, 2013, 01:55
بازم تکرار می کنم که اگر اینقدر مشکل خواهید داشت در آینده با شرکاتون اصلا شراکت نکنید یا مدل شراکت رو تغییر بدید. ببخشید پر چونگی کردم.

والا تو صحبتهای قبلمم گفتم چون تجربه بدی داشتم میخوام اینبار احتیاط کنم..آن دفعه قبلی هم طرف از برادر بهم نزدیکتر بود اما فکر کنم همتون به نتیجه من رسیدید که دیگر به برادرتون هم اعتماد نکنید در شراکت! کلا وقتی شراکت پیش میاد به خاطر تفاوت نظرها کلی مشکلات پیش میاد.
الان هم صحبتهای من این بود که اینبار که تاسیس شرکت بشه به علت اینکه کارهای دیگری دارم نمیتونم مسئولیت مدیر عاملی رو بگیرم اما از طرفی هم نمیخوام یک ماه برم یک جایی برای خرید شرکت برگشتم بهم بگن سهمت رو بردار برو بیرون!! حداقل قدرت اینو داشته باشم که نتونن مشکل ساز برام بشن یا به قولی شاخ بشن برام..

camelian77
October 23rd, 2013, 02:00
بالای ۵۱ درصد سهام رو به خودتون و شخصی کاملا مورد اعتماد (همسر / فرزند / پدر مادر)‌ اختصاص بدید و تمام

vp_server
October 23rd, 2013, 02:03
بالای ۵۱ درصد سهام رو به خودتون و شخصی کاملا مورد اعتماد (همسر / فرزند / پدر مادر)‌ اختصاص بدید و تمام
یک رئیس هیئت مدیره با ۵۲٪ از سهام چه برتری هایی نسبت به مدیر عامل دارد؟
توانایی عزل مدیر عامل و آوردن مدیر عامل جدید را دارد؟
البته در شرکتی با ۱ رئیس هیئت مدیره

camelian77
October 23rd, 2013, 02:27
بله. اگر تعداد شرکا ۲ نفر باشد در این حالتی که شما گفتید می تونه سمت مدیر عاملی رو از ایشون بگیره و به شخص دیگه بده.

ولی مطمئن نیستم که بتونه سهام ایشون رو تصاحب کنه

(من سرور فروش نیستم! من حقوق دانم :-دی )