PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : در مورد ESXi

PDhost.net
March 24th, 2010, 14:14
سلام من امروز دارم با ESXi کار می کنم .

1- چرا یک تاپیک مخصوص این باز نمی کنید ؟
2- در مورد نحوه کار این سیستم مجازی سازی سوال دارم .

سوال ها :
1- در مورد اشتراکی قرار دادن ram , cpu :
برخی از افراد میگن که فقط openvz امکان اشتراک گذاری رم و cpu رو داره و esxi مثل xen اختصاصی کار میکنه . در صورتی که من دیدم اینجا میشه pool تعریف کرد و ram , cpu رو به pool داد پس احتمالا باید یه راهی برای اشتراکی کردن ram , cpu هم در این باشه . لطفا بحث کنیم یه نتیجه گیری راجع بهش بشه .

2- در مورد هارد امکان اشتراک گذاشتن فضاها هست با استفاده از گزینه "allocate space on demand " اما یک مشکلی در مورد نحوه کار کردن این دارم .

ببینید زمانی که esxi رو نصب می کنیم هر هارد واقعی رو به عنوان یک data store معرفی می کنه . esxi یک shell مخصوص به خودش رو داره که yum , apt , ... در اون نیستند و صرفا برای wget کردن iso ها استفاده داره . بقیه کارها رو باید از محیط گرافیکی اش که Vsphere Client هست انجام داد . که خوب و ساده هم هست .
در این shell حتی زمانی که به وی پی اس ساخته شده بخوای بری نمیشه و فقط میشه تا هارد بری ... /vmfs/datastore1 برای مثال .
cant cd to /datastore/vps رو میده . اما از محیط گرافیکی میشه رفت داخل data store ها و فایل ها رو هم دید .

حالا مشکل :
در esxi برای اختصاص هر 256 GB هارد میاد و یک فایل virtual Fat (VFAT) می سازه و فایل ها رو توی اون ایمیج قرار میده . امکان افزایش سایز این ایمیج وجود داره اما امکان کاهش آن نیست . مثلا 100 رو میشه کرد 150 گیگ اما برعکسش رو نمیشه و باید vfat پاک بشه و یک vfat با سایز جدید مثلا 50 ساخته بشه .
فضا رو میشه اشتراکی کار کرد اما محدودیت اعمالی به سرور چی میشه .

منظورم اینه . مثلا فرض کنید سرور 500 گیگ هارد داره این رو برای2 وی پی اس 250 گیگی قرار میدیم . بعد از مدنی می خوایم 100 گیگ از یکیشون کم کنیم و یک vps سوم تعریف کنیم . در اینجا چه بلایی سر فایل ها میاد ؟ باید بیای اون vfat وی پی اس رو پاک کنی بعد بیای یک vfat با سایز جدید بسازی . تا بتونی وی پی اس سوم رو هم تعریف کنی . و یا اینکه کلا بی خیال کم کردن محدودیت وی پی اس دوم بشی و همزمان به صورت share بیای و وی پی اس سوم رو هم بسازی . که در این صورت limit ها روی سرور دوم اعمال نشده اند درست ...
عملا دسترسی به فایل ها از shell هم که نداری بیای کپی شون کنی یه جائی تغییرات رو انجام بدی بعد برگردونی سرجاش فایل ها رو ... تازه بخوای این کار رو هم انجام بدی ممکنه مجبور بشی سیستم عامل رو هم مجدد نصب کنی.

راه حل چیست ؟

Veria
March 24th, 2010, 14:40
شما سوالات خودتون در مورد این مجازی ساز رو توی بخش VMware بپرسید.
در مورد سوال اول بحث تعریف کردن این حالت ها کمی مفصله. سعی میکنم آموزشهای اون رو آماده کنم. اما در حالت کلی منابع شیر هستند مگر اینکه خودتون اختصاصی کنید و محدودیت تعریف کنید.
در مورد استفاده از خط فرما به راحتی میشه وارد پوشه هرکدوم از وی پی اس ها شد که فکر میکنم مشکل شما در استفاده از فاصله در اسم وی پی اس باشه. لطفا اسمی که برای وی پی اس وارد کردید رو اینجا قرار بدید.
کامندهای شل هم محدود نیستن اما با لینوکس تفاوت دارند. شما کل کارهایی که از طریق محیط گرافیکی انجام میدید از طریق شل هم قابل انجام هست.
اما در مورد فضای هارد. در صورتی که فایل هارد رو پاک کنید کل اطلاعات اون وی پی اس رو پاک کردید. من عمل داون گرید هارد رو تست نکردم اما تا اونجایی که میدونم قبل از اینکار باید پارتیشن از داخل وی پی اس تغییر فضا داده بشه.
کلا توی مجازی سازهایی که ایزوله و اختصاصی وی پی اس میسازن به سادگی نمیشه فضای هارد رو تغییر داد.

PDhost.net
March 24th, 2010, 17:42
درسته :دی اسم وی پی اس رو بدون فاصله گزاشتم و تونست بره توش . با فاصله ها رو چه طوری باید وارد شد مگه ؟

آره فکر می کنم down grade نشه کرد هارد رو . اما رم و cpu رو میشه . فقط باید vps رو اول stop کنیم .

asrhosting
March 27th, 2010, 16:45
سلام . مگه شما با openvz مشکلی دارید ؟

Veria
March 27th, 2010, 17:07
برای اسم های فصله دار به این صورت عمل کنید.
مثلا فولدری به اسم vps no1

cd vps\ no1
یا

cd "vps no1"

Veria
March 27th, 2010, 17:19

openvz همه چی رو شیر میکنه. به همین خاطر میشه تغییر داد.
عرض کردم اونهایی که کرنل اختصاصی میدن و وی پی اس کاملا ایزوله هست.

PDhost.net
March 28th, 2010, 11:08
درسته . به نظر من esxi از openvz خیلی بهتره . فقط در این پهنای باند مصرفی vps رو از کجا باید محدود کرد ؟ گراف ها رو هم نتونستم هنوز به صورت تاریخچه تبدیل کنم فقط realtime گراف میده . از اونجائی که کرنل ها جدا هست بهتر عمل میکنه اما خوب محدودیتهایی هم داره دیگه مثل همین که هارد رو نمیشه کم کرد ...

PDhost.net
March 28th, 2010, 12:33

سلام رضا .

من سرور رایان نت رو پس دادم و از hugeserver از ovh فرانسه سرور گرفتم و از اینا راضی هستم حداگثر زمان پاسخگویی شون اگه از ساپورت نتونی بهشون تماس بگیری و مجبور به تیکت زدن بشی 3 ساعت بوده . سرورشون هم خوبه . ovh هم خیلی خوبه کلی آموزش و ... نوشته مثل تون گیگا مسخره بازی در نیاورده تنظیمات شبکه سرور رو هم زورش بیاد به آدم بگه ! فعلا راضی هستم . دیگه hypervm هم نگرفتم و esxi سفارش دادم این بهتره . هر وی پی اس جدا سیستم عامل خودش رو داره کامل کرنل ها جدا هست . یکی ddos میشه اون یکی رو نمی خوابونه و ...