PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کم شدن سرعت سرور های مجازی بر روی هر دو هارد!

mizbanaval
August 28th, 2013, 14:59
سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز
ما یک سرور رم 32 از رداستیشن خرید کردیم
تعداد 2 هارد (بدون رید) داریم که متاسفانه چند روزی هست سرعت لود دیتااستور ها -سرعت سرور های مجازی و سرعت کپی کردن اطلاعات بر( روی هر 2 هارد !) کم شده و تمام سرو رهای این 2 تا دیتااستور با مشکل مواجه شدن
این مورد برای ما عجیب هست چگونه 2 تا هارد همزمان مشکل دار میشن ؟ لازم به ذکر هست فقط 5 عدد سرور در دیتااستور ها وجود دارد و حدود 80 درصد منابع (رم -پردازشگر و..) بدون استفاده میباشد
ایا مشکل از هارد هست ؟ یا سخت افزار دیگر ؟ یا نرم افزار ؟
سیستم عامل esxi 5
ارادتمند

nginxweb
August 28th, 2013, 15:25
درود بر شما
دوست عزیز باید وضعیت و سلامت هارد ها را تست بفرمایید برای اینکار هم میتوانید از iotop استفاده نمایید که وضعیت read-write هارد دیسک ها را مشاهده نمایید و سرعت را بررسی نمایید اگر متوجه مشکل شدید درخواست hard disk check به دیتاسنتر بدید
لازم به دکر هستش برای نصب iotop از دستور زیر استفاده نمایید

yum install iotop

isatis7t
August 28th, 2013, 18:44
ماشین هایی که اجرا کردید رو بررسی کنید که چقدر روی هاردتون read و write دارند. دقت کنید که سرعت هارد در مجازی سازی وابستگی شدیدی به سرعت هارد دارد.

و طبق تجربه اینکه سعی کنید روی هارد هاتون رو مدیریت کنید و بیش از اندازه روی یک هارد ماشین نسازید و اونها رو روی چند تا هارد تقسیم کنید. اگر هم میبینید که ماشینی read & write زیادی دارد ترجیحا روی یک هارد خلوت تر قرار دهید.

با دسترسی Vcenter و vsphare می تونید میزان read & writeهر کدوم از ماشین ها و inventory تون رو به صورت گرافیکی مشاهده کنید.

LIAN2
August 28th, 2013, 22:32
داخل تب Performance مجازی ساز (اگر vmware هست) برید و Datastore انتخاب کنید.
Latency روی هارد را بررسی کنی اگر بیشتر از 40-50 باشه دچار افت سرعت , کیفیت و... میشید.
در کل عرض کنم هارد های Redstation و مخصوصا SAS 7.2K از نوع 16 مگابایت کش هستند و کیفیت مناسبی ندارند.
بعد از چک کردن Performance تک تک Datastore ماشین های مجازی (Vps) هاتون چک کنید تا ببینید کدام سرور بیش از حد مصرف میکنه.

mizbanaval
August 29th, 2013, 01:13
ممنون از همه ی دوستان
اما فکر کنم مشکل ما به هارد مربوط نبوده خودمون اول فکر میکردیم از هارد هست اما یک مورد عجیبی هست که لتنسی سرور های مجازی به طور غیر طبیعی بالا هست با توجه به اینکه سرور ها فشار خاصی روی هارد نمیارند لتنسی تک تک سرور ها رو چک کردیم همگی به طور عجیبی بالا بودند و طبق امار vsphere نوسان لتنسی بسایر بالا هست از 0 تا 300 و بر عکس در کمتر از 2 دقیقه !
من بعد 4- 5 سال کار چنین چیزی مشاهده نکرده بودم و همچنان تست های مختلفی روی سرور دارم اجرا میکنم
دیتاسنتر هم هارد هارو چک کرد و گفت سالم هست
نتیجش رو همینجا اعلام میکنم دوستان دیگر در اینده استفاده کنند
بازم ممنونم

LIAN2
August 29th, 2013, 02:26
اما فکر کنم مشکل ما به هارد مربوط نبوده خودمون اول فکر میکردیم از هارد هست اما یک مورد عجیبی هست که لتنسی سرور های مجازی به طور غیر طبیعی بالا هست با توجه به اینکه سرور ها فشار خاصی روی هارد نمیارند لتنسی تک تک سرور ها رو چک کردیم همگی به طور عجیبی
مشکل از هارد نیست؟
پس Latency چی بالاست؟
وقتی Latency بعضی VMها بالا باشه یعنی Virtual Machine هایی که Latency بالایی دارند مصرف (Read/Write) بالایی روی هارد دارند.
وقتی Latency تمامی VMها بالا باشه یعنی هارد یا حتی OS به مشکل برخورده.

mizbanaval
August 29th, 2013, 13:32
مشکل از هارد نیست؟
پس Latency چی بالاست؟
وقتی Latency بعضی VMها بالا باشه یعنی Virtual Machine هایی که Latency بالایی دارند مصرف (Read/Write) بالایی روی هارد دارند.
وقتی Latency تمامی VMها بالا باشه یعنی هارد یا حتی OS به مشکل برخورده.
دوست خوبم لتنسی هارد هارو عرض کردم
اما غیر طبیعی هستند ما چند سرور دیگر از زداستیشن داریم مقایسه کردیم به این نتیجه رسیدیم که لتنسی ها توسط یک اتفاقی یا مشکلی حالا یا سخت افزار یا نرم افزاری میتونه باشه این مورد رو ایجاد میکنه

koorosh_kabir
August 29th, 2013, 13:48
ممنون از همه ی دوستان
اما فکر کنم مشکل ما به هارد مربوط نبوده خودمون اول فکر میکردیم از هارد هست اما یک مورد عجیبی هست که لتنسی سرور های مجازی به طور غیر طبیعی بالا هست با توجه به اینکه سرور ها فشار خاصی روی هارد نمیارند لتنسی تک تک سرور ها رو چک کردیم همگی به طور عجیبی بالا بودند و طبق امار vsphere نوسان لتنسی بسایر بالا هست از 0 تا 300 و بر عکس در کمتر از 2 دقیقه !
من بعد 4- 5 سال کار چنین چیزی مشاهده نکرده بودم و همچنان تست های مختلفی روی سرور دارم اجرا میکنم
دیتاسنتر هم هارد هارو چک کرد و گفت سالم هست
نتیجش رو همینجا اعلام میکنم دوستان دیگر در اینده استفاده کنند
بازم ممنونم

والا چی بگم .لطفا نتایجتون را بزارید تا ما هم اگر روزی این مشکل به وجود اومد از تجارب شما بهره مند بشیم