PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Ubuntu Server یا CentOS ؟

iGeek
June 24th, 2013, 01:25
با سلام،

دوستان به عنوان سیستم عامل یک سرور کدوم رو پیشنهاد میکنید؟ برای کارهایی مثل هاست کردن وب سایت، راه اندازی smtp سرور و از این قبیل

به شخصه فکر میکنم اوبنتو سرور پایدارتر و سریع تره و همینکه بر پایه دبیان هم هست یعنی اینکه بسته های بسیار زیادی برای اون هست. نظر شما چیه؟

Domain
June 24th, 2013, 01:33
از لحاظ پایداری و stability به نظر بنده CentOS - RPM Based Distro حرف اول و آخر رو می‌زنه.

nikit
June 24th, 2013, 02:06
از لحاظ پایداری و stability به نظر بنده CentOS - RPM Based Distro حرف اول و آخر رو می‌زنه.

موافقم، از طرفی هم مشکلی پیش بیاد حل کردنش به دلیل اینکه کمبود آموزش کمی دشوار هستش

ali.abry
June 24th, 2013, 12:24
بستگی مستقیم به سرویسایی که میخاین راه بندازین داره . مثلا اگر برای هاست کردن چند تا سایت از cpanel می خاین استفاده کنین خوب cpanel اصلا برای دبیان بیس پشتیبانی نداره .

به هر کدوم تسلط بیشتری داری از همون استفاده کن .

iGeek
June 24th, 2013, 12:49

با توجه به مصرف منابع کمتر و نداشتن رابط گرافیکی به نظر میرسه که اوبونتو سرور باید بیشتر پایدار باشه. شما از چه نظری CentOS رو پایدارتر میدونید؟ به علت اینکه بسته های آپدیتش خیلی کمتر از ابونتو هست میگین؟

بستگی مستقیم به سرویسایی که میخاین راه بندازین داره . مثلا اگر برای هاست کردن چند تا سایت از cpanel می خاین استفاده کنین خوب cpanel اصلا برای دبیان بیس پشتیبانی نداره .

به هر کدوم تسلط بیشتری داری از همون استفاده کن .

نه قصد راه اندازی سی پنل نداریم سرویس های مورد نظر این ها هستند:
DNS Server
LAMP Server
Mail Server
Samba Server

البته این سرویس هایی که ذکر شد فکر کنم در هر دوی این سیستم عامل ها به خوبی پشتبیانی بشن ولی بیشتر از نظر پایداری، مصرف منابع و امنیت در اجرای این سرویس ها یا به طور کلی مد نظره.

hassan5099
June 24th, 2013, 13:02
سلام برای هاست و وبسایت
فکر کنم
CentOS بهترین گزینه هست

guerillamethod
June 24th, 2013, 18:51
زیاد فرقی ندارند، مهم به کانفیگ های سرویس ه و شرایط سرور است.

Domain
June 24th, 2013, 21:13
با توجه به مصرف منابع کمتر و نداشتن رابط گرافیکی به نظر میرسه که اوبونتو سرور باید بیشتر پایدار باشه. شما از چه نظری CentOS رو پایدارتر میدونید؟ به علت اینکه بسته های آپدیتش خیلی کمتر از ابونتو هست میگین؟

من به خاطر API Stability میگم:

If you're supporting a product that was deployed on an RHEL box,
you don't have to worry about the underlying technology the product uses having it's API change
(with new versions of apache, php, perl, python, glibc, whatever).
This even applies to most kernel modules provided for RHEL.

As an example, if I've developed a web application that runs on RHEL 5.0,
I can be fairly certain that it will continue to run on RHEL 5.6 two years later,
all the while the RHEL system has been getting security updates and bug fixes the whole time.

چیزی که خود Redhat توی features میگه:

More secure applications.
Protection against commonly exploited security flaws, like buffer overflows integrated in the standard software stack.
The highest-grade protection via the SELinux security feature, protecting system services from attacks, offering full transparency, and making it easy to extend and adopt.
Smart card authentication support.

ali.abry
June 24th, 2013, 22:03
این سرویس ها رو تو هردو می تونی راه اندازی کنی . فقط samba توی اوبونتو اگر نسخه 4رش رو میخای نصب کنی باید دستی خودت کامپایل کنی چون اون نسخه 4 ری که تو مخازن هست خیلی قدیمیه و نسخه alpha هست . برای نسخه 3 هم فکر میکنم مال بیشتر از 6 ماه پیش باشه نسخه ای که الان تو مخازن هست . تو دبیان هم به همین صورته.
البته رپوزیتوری های غیر رسمی هستن که اخرین نسخه samba رو برای اوبونتو بیرون میدن من خودم تستشون نکردم . کامپایلش کار سختی نیست .
در کل چون سرویس ها رو رو هردو میشه راه انداخت به هر کدوم بیشتر تسلط داری با همون کار کن . بیشتر پایداری همون طور که دوستان گفتن بر میگرده به نوع کانفیگی که انجام میدی به خود سیستم ارتباط انچنانی نداره.

iGeek
June 25th, 2013, 12:25
سایت های خارجی رو هم که بررسی میکردم عمدتا CentOS رو توصیه میکردن و میگفتن پچ و آپدیت های امنیتی اوبونتو بسیار زیاده و همین باعث ناپایداری سرور میشه ولی از طرفی CentOS خیلی کم نیاز به این نوع آپدیت ها داره. از طرفی من تصور میکردم CentOS به طور پیشفرض با Gnome نصب میشه (که به هر حال متخصصان میدنن امنیت گنوم هم اندکی از Terminal کمتره و مصرف منابع بالاتری داره) ولی ظاهرا CentOS رو به چند شیوه میشه نصب کرد و همین باعث باز بودن دست کاربر میشه.

تشکر از دوستان ;)

ali.abry
June 25th, 2013, 15:10
تمام توزیع هارو میشه بدون پوسته گرافیکی نصب کرد فقط باید از طریق نصاب متنی برای نصب اقدام کنین تو اخرین مراحل نصب یک صفحه میاد برای انتخاب چه چیز هایی نصب بشه. اگر اون توزیع نصاب متنی نداشته باشه نمیشه بدون پوسته گرافیکی نصب کرد مگر این که امکان انتخاب چه چیز هایی نصب بشه رو تو نصاب گرافیکیش هم گذاشته باشن .