PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقایسه زبان های مختلف برنامه نویسی برای وب

babrebangal
February 17th, 2010, 12:56
مقایسه جالب سرعت اجرای برنامه ها سرور با زبان مختلف
Asp.Net vs php : speed comparison (http://naspinski.net/post/AspNet-vs-php--speed-comparison.aspx)

LoveLife
February 17th, 2010, 13:14
اگه ASP.Net رو بتونید خوب یاد بگیرید امکانات بسیار عالی داره !
امنیت بیشتری هم داره نسبت به php

M-Soltani.ir
February 17th, 2010, 13:25
دارم میخونم از 0 :دی

Arashdn
February 17th, 2010, 13:52
ولی پی اچ پی بین وب مستره ها رایج تره

msnasiri
February 17th, 2010, 14:04
ولی پی اچ پی بین وب مستره ها رایج تره

چون همه چیزش در اختیار خودته
من asp کار نکردم درست حسابی ولی دیدم که کار رو خیلی خیلی راحت می کنه یعنی خیلی کارا خودش انجام می ده
دلیلی هم که من زیاد ازش خوشم نمی اد همینه!

babrebangal
February 17th, 2010, 14:24
یه سوال javascript از همشون سرعتش بیشتر. پس چرا از همه کم کاربردتره؟

msnasiri
February 17th, 2010, 14:26
این کاینت ساید هست بحث فکر کنم سر سرورساید ها باشه

babrebangal
February 17th, 2010, 14:50
جاوااسکریپت هم کلاینت ساید هم سرور ساید، این هم درباره سرور سایدش داره صحبت می کنه احتمالا

msnasiri
February 17th, 2010, 14:54
جاوااسکریپت هم کلاینت ساید هم سرور ساید، این هم درباره سرور سایدش داره صحبت می کنه احتمالا

جالبه
نمی دونستم
ممنون که گفتید
اگه چند تا سایت که با اون طراحی شدن هم می شناسید بگید توی این مقایسه بیاریم
و اینکه لینک توضیح یا آموزش هم اگه ازش دارید بذارید ببینیم چی به چیه

babrebangal
February 17th, 2010, 16:20
والا من نمی دونم چی به چیه، تو یه کتاب آموزش جاوااسکریپت یه خورده دربارش نوشته بود. تا اونجایی که می دونم asp دو تا زبان داره یکیش vb هست یکیش javascript . سایت هایی که با asp هستن ممکن هست javascript باشن. اما چون اینجا جدا هست فکر کنم منظور jsp باشه. دوستان اگه کسی می دونه چه به چیه دریغ نکنه. در ضمن فکر کنم نمودار های این صفحه بهتر باشن WrenSoft - Zoom Search Engine - Benchmarking PHP vs ASP vs Javascript vs CGI (http://www.wrensoft.com/zoom/benchmarks.html)

---------- Post added at 04:16 PM ---------- Previous post was at 04:11 PM ----------

من تاحالا فکر می کردم asp.net سرعتش کمتر از php هست. اما حالا فهمیدم نه اینحوری نیست. جالبه که تنها رقیب net. همون ++C هست. البته اگه php هم کدهاش رو کامپایل شده اجرا کنه باید سرعتش از net. کمتر بشه.

---------- Post added at 04:20 PM ---------- Previous post was at 04:16 PM ----------

نه فکر کنم اینجا همون کلاینت ساید هست :دی

msnasiri
February 17th, 2010, 16:32
والا من نمی دونم چی به چیه، تو یه کتاب آموزش جاوااسکریپت یه خورده دربارش نوشته بود. تا اونجایی که می دونم asp دو تا زبان داره یکیش vb هست یکیش javascript . سایت هایی که با asp هستن ممکن هست javascript باشن. اما چون اینجا جدا هست فکر کنم منظور jsp باشه. دوستان اگه کسی می دونه چه به چیه دریغ نکنه. در ضمن فکر کنم نمودار های این صفحه بهتر باشن WrenSoft - Zoom Search Engine - Benchmarking PHP vs ASP vs Javascript vs CGI (http://www.wrensoft.com/zoom/benchmarks.html)

---------- Post added at 04:16 PM ---------- Previous post was at 04:11 PM ----------

من تاحالا فکر می کردم asp.net سرعتش کمتر از php هست. اما حالا فهمیدم نه اینحوری نیست. جالبه که تنها رقیب net. همون ++C هست. البته اگه php هم کدهاش رو کامپایل شده اجرا کنه باید سرعتش از net. کمتر بشه.

---------- Post added at 04:20 PM ---------- Previous post was at 04:16 PM ----------

نه فکر کنم اینجا همون کلاینت ساید هست :دی

حسابی تو شک انداختی
منم نظرم اینه که همون جاوا محصول sun یا jsp منظورتون بوده

ولی این رو هم ببینید بد نیست
Server-side JavaScript - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Server-side_JavaScript)

babrebangal
February 17th, 2010, 16:42
ممنون. این همه جا جاوااسکریپت داره. منظور من ؟ منظور لینک رو میگید ؟ من دقیقا نمی دونم منظور از javascript که تو لینک نوشته چیه، خودتون نگاه کنید ببینید منظور چیه.

skrsoft
February 17th, 2010, 19:29
با سلام خدمت دوستان

من يه توضيح بدم در مورد برنامه نويسي تحت وب

كلا دو نوع زبان برنامه نويسي تحت وب وجود دارد :

Client side : منظور زبان هاي سمت كلاينت هست مثل html,javascript,vbscript

Server Side : منظور زبان هاي سمت سرور هست مثل php,asp.net,jsp

مشخص است كه زبان هاي سمت كلاينت هيچ تعاملي با سرور ندارند اما زبان هاي سمت سرور بر روي سرور اجرا شده و نتيجه را به كلاينت بر مي گردانند .

يك نكته هم در مورد جاوا قابل ذكر است كه جاوا هم نسخه كلاينت دارد (java script) و هم نسخه سرور
(jsp:java server page).

در مورد php و asp.net مقايسه هاي زيادي انجام شده و هر كدوم كارايي خاص خودش رو داره .
يكي از اين موارد بحث هزينه ها است .

php رايگان است اما براي استفاده از asp.net بايد حتما از سرور ويندوز استفاده كرد كه مستلزم خريد لايسنس است .
همچنين براي استفاده از sql server كه براي بانك اطلاعاتي استفاده مي شود هم بايد هزينه جداگانه كرد در صورتي كه mysql يك نرم افزار بانك اطلاعاتي رايگان است .

يكي بحث قابليت اجرا شدن در محيط هاي مختلف است .

asp.net فقط بر روي سرور ويندوز و وب سرور IIS اجرا مي شود اما php در همه جا قابل اجرا است .
php مي تواند در انواع سيستم عامل ها اعم از ويندوز ، لينوكس ، mac os ، solaris و ... و انواع وب سرور ها مثل IIS و Apache , ... به خوبي كار كند .

يكي ديگر از موارد ديگري كه در مقايسه اين دو زبان مطرح است اين است كه فايل هاي asp.net كامپايل مي شود اما فايل هاي php به صورت سورس كد هست كه اين موضوع در دو مسئله مطرح است :
اولين مسئله مسئله امنيت است و مسوله دوم مسئله سرعت .

مسلما asp.net چون كامپايل مي شود و به سورس آن دسترسي نيست حتي در صورت هم شدن سرور هم كسي نمي تواند كد هاي برنامه را بخواند اما در php اينطور نيست در حالي كه بعضي از نرم افزار ها براي كد گذاري فايل هاي php طراحي شده است كه تاحدود اندكي توانسته اين مورد را حل كند (البته براي كاربران حرفه اي Decode كردن اين فايل ها چند دقيقه بيشتر زمان نميبرد).

در مورد سرعت هم مسلما asp.net به دليل اينكه كامپايل شده سرعت بيشتري دارد اما php هم آنقدر سرعتش كم نيست كه قابل توجه باشد (در مقايسه با asp.net).

مورد ديگر يادگيري اين دو زبان است .
php زباني است كه پايه اساس آن C++ و جاوا است يعني هر كس با اين دو زبان (مخصوصا C++) آشنايي داشته باشد در مدت اندكي مي تواند php‌ را فرا بگيرد .

اما asp.net يك زبان برنامه نويسي نيست !!!!!!!! =)) (حتما ميگيد تا اينجا گذاشتمون سر كار (شوخي) !!!)

asp.net يك تكنولوژي است كه مي توان با كليه زبان هاي مجموعه دات نت با آن كار كرد يعني يك برنامه نويس asp.net ميتواند براي كدنويسي از visual basic يا C# يا JAVA و يا C++ استفاده كند .

نكته آخري كه مطرح ميكنم بحث IDE است .
براي كار با asp.net مي توان از visual studio استفاده كرد كه خود مايكروسافت آن را ارائه داده است .
در صورتي كه براي كار با php هيچ ide استانداردي وجود ندارد و شما مي توانيد از هر ide و يا editori كه تمايل داريد استفاده كنيد .

من خودم به شخصه php‌رو ترجيح مي دم ;) .

تاحالا اين همه تايپ نكرده بودم (منظورم توي اين فرومه ). :57:

اگه سوالي بود در خدمتم .
موفق باشيد .

msnasiri
February 17th, 2010, 19:46
با سلام خدمت دوستان

مشخص است كه زبان هاي سمت كلاينت هيچ تعاملي با سرور ندارند اما زبان هاي سمت سرور بر روي سرور اجرا شده و نتيجه را به كلاينت بر مي گردانند .

يك نكته هم در مورد جاوا قابل ذكر است كه جاوا هم نسخه كلاينت دارد (java script) و هم نسخه سرور

در مورد php و asp.net مقايسه هاي زيادي انجام شده و هر كدوم كارايي خاص خودش رو داره .

php رايگان است اما براي استفاده از asp.net بايد حتما از سرور ويندوز استفاده كرد كه مستلزم خريد لايسنس است .
همچنين براي استفاده از sql server كه براي بانك اطلاعاتي استفاده مي شود هم بايد هزينه جداگانه كرد در صورتي كه mysql يك نرم افزار بانك اطلاعاتي رايگان است .

asp.net فقط بر روي سرور ويندوز و وب سرور IIS اجرا مي شود اما php در همه جا قابل اجرا است .
php مي تواند در انواع سيستم عامل ها اعم از ويندوز ، لينوكس ، mac os ، solaris و ... و انواع وب سرور ها مثل IIS و Apache , ... به خوبي كار كند .

يكي ديگر از موارد ديگري كه در مقايسه اين دو زبان مطرح است اين است كه فايل هاي asp.net كامپايل مي شود اما فايل هاي php به صورت سورس كد هست كه اين موضوع در دو مسئله مطرح است :

مسلما asp.net چون كامپايل مي شود و به سورس آن دسترسي نيست حتي در صورت هم شدن سرور هم كسي نمي تواند كد هاي برنامه را بخواند اما در php اينطور نيست در حالي كه بعضي از نرم افزار ها براي كد گذاري فايل هاي php طراحي شده است كه تاحدود اندكي توانسته اين مورد را حل كند (البته براي كاربران حرفه اي Decode كردن اين فايل ها چند دقيقه بيشتر زمان نميبرد).

در مورد سرعت هم مسلما asp.net به دليل اينكه كامپايل شده سرعت بيشتري دارد اما php هم آنقدر سرعتش كم نيست كه قابل توجه باشد (در مقايسه با asp.net).

php زباني است كه پايه اساس آن C++ و جاوا است يعني هر كس با اين دو زبان (مخصوصا C++) آشنايي داشته باشد در مدت اندكي مي تواند php‌ را فرا بگيرد .

اما asp.net يك زبان برنامه نويسي نيست !!!!!!!! =)) (حتما ميگيد تا اينجا گذاشتمون سر كار (شوخي) !!!)

asp.net يك تكنولوژي است كه مي توان با كليه زبان هاي مجموعه دات نت با آن كار كرد يعني يك برنامه نويس asp.net ميتواند براي كدنويسي از visual basic يا C# يا JAVA و يا C++ استفاده كند .

براي كار با asp.net مي توان از visual studio استفاده كرد كه خود مايكروسافت آن را ارائه داده است .
در صورتي كه براي كار با php هيچ ide استانداردي وجود ندارد و شما مي توانيد از هر ide و يا editori كه تمايل داريد استفاده كنيد .

اگه سوالي بود در خدمتم .
موفق باشيد .

فکر نمی کنید جاوا اسکریپت یه چیزی جدا از محصول شرکت sun هست؟
جاوا اپلت یه چیزی ولی جاوا اسکریپت خیلی با جاوا فاصله داره

من زیاد asp.net کار نکردم فقط شنیدم یه چیزایی ولی مطمئنید که کامپایل می کنه؟
فایل خروجی چی هست؟

و به نظرم تنها چیزه asp.net همون IDE خیلی خوبش هست! (البته نه فقط تنها چیزش ولی نبود یه IDE استاندارد خیلی ادم رو اذیت می کنه)

skrsoft
February 17th, 2010, 20:13
دوست من
همونطور كه گفتم java script يه زبان سمت كلاينت و jsp يا java server page يه زبان سمت سرور هست .
اين دوتا كاملا با هم فرق مي كنند تا جايي كه ميشه كه بعضي ها java script رو زبان برنامه نويسي نمي دونند و به عنوان يك زبان اسكريپت نويسي بهش نگاه مي كنند .

در مورد اينكه asp.net فايل هاشو كامپايل ميكنه مطمئنم . خروجه يك يا چند فايل aspx است .
منظورم از فايل خروجي فايل يا فايل هاي نهايي برنامه است كه براي اجرا روي سرور منتقل ميشه .

موفق باشيد

babrebangal
February 18th, 2010, 01:35
با سلام خدمت دوستان

اگه سوالي بود در خدمتم .
موفق باشيد .

asp و cgi هم یک زبان نیستند. asp رو هم میشه با جاوااسکریپت نوشت, ASP Tutorial - Javascript (http://www.tizag.com/aspTutorial/aspJavascript.php) (و server side محسوب می شه)، اما مطلبی که تو لینک قبلی نوشته شده چیز دیگری هست.(نمی دونم دقیقا چی هست) اما درباره asp.net ، پروژه mono قابلیت اجرای تکنولوژی asp.net رو به هر محیطی می ده.(این مطلب اونقدر جاهای زیادی نوشته شده که می دونم تکراری است ، مطمئنا به قدرت net. در windows نمی رسد). اما برای asp.net هم نیازی به ide نیست. ide فقط کاررو آسون کرده.(متاسفانه در اصل php در رابطه با نداشتن یک ide استاندارد ضعف وجود دارد). کافی است کد #c بنویسید و کامپایل کنید(visual studio معروف ترین و بهترین ide هست اما تنها نیست، codegear ، monodevelop , ...) در اصل حتی نیازی به iis هم نیست.(غیر از این با mono هم می شود asp.net را در apache داشت) حتی شما می تونید سرور خودتون رو خودتون بنویسید(در هر زبانی و محیطی و تکنولوژی ای) اما برای اینکار باید کمی زحمت بکشید و نتیجه کار مطمئنا جالب نخواهد بود.( مثل اختراع دوباره چرخ =)) ). برای asp.net نیازی به mssql وجود ندارد. تکنولوژی ado.net اجازه استفاده هر پایگاه داده ای را به شما می دهد. از jet گرفته تا oracle (که نسبتا به php خیلی جلوتر است و شما در asp.net نسبت به پایگاه داده مستقل هستید(اگر از ado.net درست استفاده کنید)). با اینکه خودم فقط با php کار می کنم و اونو ترجیح می دم(سادگی، قدرت، زیبای ...) اما نباید از (سرعت طراحی و احرا) asp.net هم غافل شد. برای من اینکه سرعت asp.net بعضی جاها از cgi ( با ++c ) بیشتر است خیلی جالب هست. حالا یه سوال دارم، امکان هست یکی از پروژه های کم کردن سرعت اجرا php رو که خودتون اونو ترجیح می دید معرفی کنید؟ (از وجود یه همچین چیزی مطلع هستم)

0x21HATE
March 6th, 2010, 20:35
کل قضیه اینتوریه که چون asp.net یک ide خیلی خوف به اسم visual studio داره واسه همین کارا رو خیلی راحت کرده . یعنی هتل در معنای واقعی کلمه .

ولی متاسفانه php یه جورایی صاحاب نداره واسه همین ide استانداردی ندارن . (من که خودم dreawaver استفاده می کنم )

من هم با asp.net و هم با php کار میکنم و شخصا php رو خیلی خیلی دوست دارم و بیشتر ازش استفاده می کنم فقط واسه پروژه های تجاری از asp.net استفاده می کنم

msnasiri
March 6th, 2010, 21:20
کل قضیه اینتوریه که چون asp.net یک ide خیلی خوف به اسم visual studio داره واسه همین کارا رو خیلی راحت کرده . یعنی هتل در معنای واقعی کلمه .

ولی متاسفانه php یه جورایی صاحاب نداره واسه همین ide استانداردی ندارن . (من که خودم dreawaver استفاده می کنم )

من هم با asp.net و هم با php کار میکنم و شخصا php رو خیلی خیلی دوست دارم و بیشتر ازش استفاده می کنم فقط واسه پروژه های تجاری از asp.net استفاده می کنم

بگیم سرمایه گذار فکر کنم بهتره تا صاحب

Rezash
March 6th, 2010, 21:23
چرا در پروژه هاي تجازي از asp.net استفاده مي كنيد؟مگه php چشه؟چه نقطه ضعفي داره؟

msnasiri
March 6th, 2010, 21:27
چرا در پروژه هاي تجازي از asp.net استفاده مي كنيد؟مگه php چشه؟چه نقطه ضعفي داره؟

ضعف که فکر نمی کنم
ولی چون اون پروژه ها بزرگن و به هماهنگی بیشتری نیاز داره و بدون هیچ شکی کلاس خیلی کمک می کنه

که داخل بحث کلاس می شه گفت asp.net قوی تر از php اومده جلو
و باز بخاطر Visual studio کار بزرگ رو خیلی راحت می کنه

Rezash
March 6th, 2010, 21:33
انسجام و هماهنگي بايد تو ذهن برنامه نويس باشه.هر چند اين ها هم بي تاثير نيست.
در مورد شي گرايي هم پي اچ پي داره كم كم خودشو مي كشه بالا(ايشالله). اينجا يا برنامه نويس خيلي حرفه اي نداريم يا افتخار نمي دن بحث كنن!!.يك چند صفحه اي تو ايران پي اچ پي بود كه خيلي قشنگ بحث شده بود.

Woshka
March 7th, 2010, 04:45

منظورشون JSP
Java Server Pages
CF
Cold Fuiosion

shahmoradi
July 6th, 2011, 23:20
خیلی جالب بود دمتون گرم با این مقاله های خوبتون
کلی استفاده کردیم

smail_f
December 5th, 2012, 00:51
بحث جالبی بود و اموزنده متشکرم

rezaonline.net