PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آيا روشن گذاشتن طولاني مدت كامپيوتر درست است؟

rominait
April 9th, 2013, 13:21
آيا روشن گذاشتن طولاني مدت كامپيوتر درست است؟
امروزه دانش كامپيوتر آنقدر پيشرفت كرده است كه مي توان بدون مشكل كامپيوتر را براي مدت طولاني يا حتي به صورت 24 ساعته روشن نگه داشت حتي مي توان از زمان بي كاري كامپيوتر براي Update آنتي ويروس كامپيوتر و اسكن آن استفاده كرد. ولي براي روشن نگه داشتن طولاني كامپيوتر نكته هايي وجود دارد كه ياد آوري انها خالي از لطف نيست
بدانيد كه:

هر بار روشن يا خاموش كردن كامپيوتر باعث تغيير دماي آن مي شود. كه به اين تغييرات دمايي تنش هايي حرارتي گفته مي شود. و از لحاظ فيزيكي مي تواند آسيب پذيري هر قطعه اي را ( حتي غير الكترونيكي ) افزايش دهد. مشكل ديگري كه هنگام روشن كردن كامپيوتر وجود دارد، جرقه اي است كه هنگام وصل كليد زده مي شود. اين جرقه هاي اضافه ولتاژ هاي نا خواسته اي ايجاد مي كنند. با اينكه فيلتر هايي براي حذف اين نوسانات ولتاژ وجود دارند اما هميشه مقداري از نوسانات از اين فيلتر ها عبور مي كنند. بنابراين اگر قرار است پس از مدت كوتاهي دوباره كامپيوتر خود را روشن كنيد بهتر است اصلاً آنرا خاموش نكنيد. پس براي افزايش عمر كامپيوتر خود بهتر است از روشن و خاموش كردن هاي بيهوده كامپيوتر خودداري كنيد.
هارد ديسك كامپيوتر شما مي تواند با سرعت 5400 يا 7200 يا 15000 دور در دقيقه ديسك هاي خود را به بچرخاند. وقتي كه يك كامپيوتر روشن است بيرينگ ( يا به قول عوام بلبرينگ ) آن در حال سايش است. و بد نيست بدانيد هارد ديسك هاي امروزي به طور متوسط مي توانند 100000 تا 250000 ساعت بدون مشكل و بدون وقفه كار كنند. كامپيوتر هايي كه براي سرور ها ساخته مي شوند از تكنولوژي استفاده مي كنند كه بتوانند هفت روز هفته را به صورت شبانه روزي كار كنند. و چكيده اين تكنولوژي در كامپيوتر هاي شخصي استفاده شده است بنابراين بيشتر آنها مي توانند براي يك دهه يا حتي بيشتر بدون مشكل كار كنند. بنابراين خيلي لازم نيست نگران هارد ديسك خود به عنوان يكي از قطعات داراي استهلاك مكانيكي نگران باشيد.
فن CPU، منبع تغذيه، حتي كارت گرافيكي مقداري برق مصرف مي كنند. اما اگر از مود ذخيره انرژي ( Power Option ) در كامپيوتر خود استفاده كنيد. مي توانيد مصرف آنرا به ميزان قابل توجهي كاهش دهيد. و اگر از مانيتور CRT براي كامپيوتري كه قرار است مدت طولاني روشن بماند استفاده مي كنيد بهتر است آنرا با يك مانيتور LCD تعويض كنيد چون اين مانيتورها مانند يك بخاري برقي در تابستان هستند. و نه تنها انرژي بيشتري مصرف مي كنيد بلكه بايد براي تهويه گرماي انها هم فكري بكشيد. كامپوتر هايي (مادر برد هايي ) كه داراي برچسب EPA يا Energy Star هستند مي توانند. به راحتي مانيتور يا هارد ديسك ( اگر براي مادربرد و CPU اين عمل انجام نشود ) را در حالت خواب قرار دهند كه سبب كاهش مصرف انرژي مي شود و در عين حال كار خود را انجام مي دهند بدون اينكه صدمه اي به به يكي از قطعات آن وارد شود.

مانيتور هاي CRT قديمي با مشكلي مواجه بودند كه اگر يك تصوير را طولاني مدت نمايش مي دادند آن تصوير روي صفحه نمايش به صورت هاله باقي مي ماند يا اصطلاحاً مي گفتند تصوير روي صفحه نمايش سوخته است. كه راه حل اين مشكل استفاده از Screen Saver است. اما اين مشكل در مانيتور هاي CRT امروزي به مراتب كمتر شده است و در مانيتور هاي LCD هم چنين مشكلي وجود ندارد.

اگر مي خواهيد كامپيوتر خود را براي مدت طولاني روشن بگذاريد بهتر است يك محافظ در برابر صاعقه براي آن نصب كنيد.

shazo
April 9th, 2013, 13:22
سلام در کل چیزه خوبی نیست

چون هر قطعه یه عمر مفیدی داره..

nerd
April 9th, 2013, 15:38
سلام در کل چیزه خوبی نیست

چون هر قطعه یه عمر مفیدی داره..

در کل این جمله در مورد تمام قطعات درست نیست!!

psfa
April 9th, 2013, 17:01
برای ما که کلا 5, 6 ساعت خاموش میشه در روز :d

masoud-h
April 28th, 2013, 14:24
من یک سیستم دارم که برای دانلود هستش و شاید هر دو هفته یکبار یک ریست بشه و باز هم خاموش نمیشه
الان حدود 3 سال هستش که هر روز داره دانلود میکنه
البته هاردش دیگه خیلی کند شده
این رو هم بگم هر دو ماه یکبار کامل سرویس میشه دستگاه

seyed-reza
April 28th, 2013, 14:26
میشه برای چندین مدت طولانی کامپیوتر را روشن نگه داشت ولی عمر مفید قطعات را خیلی کم می کنه

hostarya
April 28th, 2013, 15:25
اگر سیستم قوی باشد و هر مدتی یک بار سرویس شود فکر نکنم به این زودی ها طوریش شه
درکل باید هزینه شه
ولی سیستم من که جمعا روزانه حداکثر 6ساعت خاموش میشه و مشکلی پیش نیومده

vahab00
April 28th, 2013, 17:13
والله مطلب جالبی بود
خوشمان آمد
کامپیوتر من صبح ها ساعت 8-9 روشن میشه تا شب ها ساعت 2-3 خاموش میشه و این پروسه به صورت دائمی در جریان هست 8-}
البته گاهی هم استثنا وجود داره اما کامپیوتر من کلا تجربه خاموش بودن به مدت حداقل 12 ساعت رو نداشته :67:
اگه از سیستم درست استفاده بشه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
مونیتور من crt هست و شخصا ال سی دی هم گرفتم اما نتونستم باش کنار بیام پس دوباره برگشتم به crt
در مورد بخاری بودن واقعا حق دارید اما اینکه نیاز به خنک کننده دارند فکر نکنم درست باشه
چون من یکی لاقل مشکلی شکر خدا نداشتم باهاش
خلاصه ماهم تجربه مان را بیان کردیم
ممنون از مطلب مفیدتان
یا حق

delta
April 28th, 2013, 17:22
والله مطلب جالبی بود
خوشمان آمد
کامپیوتر من صبح ها ساعت 8-9 روشن میشه تا شب ها ساعت 2-3 خاموش میشه و این پروسه به صورت دائمی در جریان هست 8-}
البته گاهی هم استثنا وجود داره اما کامپیوتر من کلا تجربه خاموش بودن به مدت حداقل 12 ساعت رو نداشته :67:
اگه از سیستم درست استفاده بشه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
مونیتور من crt هست و شخصا ال سی دی هم گرفتم اما نتونستم باش کنار بیام پس دوباره برگشتم به crt
در مورد بخاری بودن واقعا حق دارید اما اینکه نیاز به خنک کننده دارند فکر نکنم درست باشه
چون من یکی لاقل مشکلی شکر خدا نداشتم باهاش
خلاصه ماهم تجربه مان را بیان کردیم
ممنون از مطلب مفیدتان
یا حق

نمیدونم جریان چیه اما منم با crt خیلی راحت هستم.از led تا 3d هم مانیتورشو دارم اما یک جوری هستند و حس میکنم چشم رو زود خسته میکنند..اما با crt راحت چندین ساعت پشت سر هم بشینی پاش راحتی.. :66:

در مورد روشن موندن سیستم هم باید بگم قطعات و کیفیت قطعات خیلی مهم هستند. کم کم باید یک پاور گرین نصب کنی تا خیالت راحت باشه وگرنه هفته ای یک پاور باید قربانی بدی!!:67:

TARIMEHR
April 28th, 2013, 17:35
هرکی کامپیوترش زیاد روشن باشه ، صاحب یک دستگاه هلی کوپتر میشه =))

من خودم پارسال صاحب هلی کوپتر شدم رفتم فن cpu رو عوض کردم خوب شده بود
الان چند وقتی هست که صاحب یک فروند بالگرد جنگنده هستم 8-}

vahab00
April 28th, 2013, 18:13
نمیدونم جریان چیه اما منم با crt خیلی راحت هستم.از led تا 3d هم مانیتورشو دارم اما یک جوری هستند و حس میکنم چشم رو زود خسته میکنند..اما با crt راحت چندین ساعت پشت سر هم بشینی پاش راحتی.. :66:

در مورد روشن موندن سیستم هم باید بگم قطعات و کیفیت قطعات خیلی مهم هستند. کم کم باید یک پاور گرین نصب کنی تا خیالت راحت باشه وگرنه هفته ای یک پاور باید قربانی بدی!!:67:

سیستمم ک عوض کردم هارد و پاور رو کندم و زاپاس دارم ;)
آره بخدا CRT یه چیز دیگست . ال سی دی خسته میکنه آدمو اما CRT اینطور نیست

هرکی کامپیوترش زیاد روشن باشه ، صاحب یک دستگاه هلی کوپتر میشه

الان چند وقتی هست که صاحب یک فروند بالگرد جنگنده هستم

ای گفتی داداش 8-}
منم فن سیستم قبلیم شده بود هلی کوپتر
آخرشم فنو کلا از جاش در آوردم و پروانه رو هم در آوردم اون بندش خراب شده بود اما همونطوری میرفت سرجاش و کار میکرد
اما خدایی از وقتی که بندش رو در آورده بودم هرگز صدا نگرفت :d
الانم رو سیستم جدیدم 6 تا فن خنک کننده نصب هست که وقتی دما بالامیره خودکار روشن میشه
یه حالی میده ک نپرس :d اصلا یه وضعی :d

bamahost
April 28th, 2013, 18:37
با درود
من 9 سال پیش سیستم خریدم و هنوزم بدون تعویض سیستم دارم باهاش کار میکنم و هر روز از ساعت 9 -10 صبح روشن هست تا اخر شب بعضی وقتا هم شده تا 30 ساعت مدام روشن باشه
بعضی شبا هم ساعت 1-2 که میخوام بخوابم میزارمش رو دانلود شبانه:d
3 تا فن داره کیسم که کلا 2 تاش تاحالا روشن نشده چون قطعات ضعیفه دما از 30 بالا تر نمیره و همون 1 دونه هم همش داره تو این 9 سال کار میکنه
همچنین فن سی پی یو هم اورجینال 9 سال پیشه هیچ کدام از فن ها هم هلیکوپتری نیست چون هر 5-6 ماه 1 بار برچسبشون رو در میارم و روغن موتور میریزم توش و میچرخونم
هر 5-6 ماه 1 بار هم کل سیستم رو بلوور میگیرم با آخرین سرعت هیت سینک cpu رو با مسواک تمیز میکنم:d و روی cpu هم خمیر سیلیکون تازه میریزم
در کل راضیم تا الانم فقط 2 بار پاور خریدم هر 2 هم 30تومنی بود 500w مارکشم گمنام ( ایرانی یا چینی)
نحوه استفاده از کامپیوتر خیلی مهمه

GEO
April 28th, 2013, 18:42
این مقاله پست اول ریشه علمی نداره چون هیچ اشاره ای به خازنهای سیستم که طول عمر دارند نکرده

paradiseserver
April 28th, 2013, 18:45
آيا روشن گذاشتن طولاني مدت كامپيوتر درست است؟

امروزه دانش كامپيوتر آنقدر پيشرفت كرده است كه مي توان بدون مشكل كامپيوتر را براي مدت طولاني يا حتي به صورت 24 ساعته روشن نگه داشت حتي مي توان از زمان بي كاري كامپيوتر براي Update آنتي ويروس كامپيوتر و اسكن آن استفاده كرد. ولي براي روشن نگه داشتن طولاني كامپيوتر نكته هايي وجود دارد كه ياد آوري انها خالي از لطف نيست
بدانيد كه:

هر بار روشن يا خاموش كردن كامپيوتر باعث تغيير دماي آن مي شود. كه به اين تغييرات دمايي تنش هايي حرارتي گفته مي شود. و از لحاظ فيزيكي مي تواند آسيب پذيري هر قطعه اي را ( حتي غير الكترونيكي ) افزايش دهد. مشكل ديگري كه هنگام روشن كردن كامپيوتر وجود دارد، جرقه اي است كه هنگام وصل كليد زده مي شود. اين جرقه هاي اضافه ولتاژ هاي نا خواسته اي ايجاد مي كنند. با اينكه فيلتر هايي براي حذف اين نوسانات ولتاژ وجود دارند اما هميشه مقداري از نوسانات از اين فيلتر ها عبور مي كنند. بنابراين اگر قرار است پس از مدت كوتاهي دوباره كامپيوتر خود را روشن كنيد بهتر است اصلاً آنرا خاموش نكنيد. پس براي افزايش عمر كامپيوتر خود بهتر است از روشن و خاموش كردن هاي بيهوده كامپيوتر خودداري كنيد.
هارد ديسك كامپيوتر شما مي تواند با سرعت 5400 يا 7200 يا 15000 دور در دقيقه ديسك هاي خود را به بچرخاند. وقتي كه يك كامپيوتر روشن است بيرينگ ( يا به قول عوام بلبرينگ ) آن در حال سايش است. و بد نيست بدانيد هارد ديسك هاي امروزي به طور متوسط مي توانند 100000 تا 250000 ساعت بدون مشكل و بدون وقفه كار كنند. كامپيوتر هايي كه براي سرور ها ساخته مي شوند از تكنولوژي استفاده مي كنند كه بتوانند هفت روز هفته را به صورت شبانه روزي كار كنند. و چكيده اين تكنولوژي در كامپيوتر هاي شخصي استفاده شده است بنابراين بيشتر آنها مي توانند براي يك دهه يا حتي بيشتر بدون مشكل كار كنند. بنابراين خيلي لازم نيست نگران هارد ديسك خود به عنوان يكي از قطعات داراي استهلاك مكانيكي نگران باشيد.
فن CPU، منبع تغذيه، حتي كارت گرافيكي مقداري برق مصرف مي كنند. اما اگر از مود ذخيره انرژي ( Power Option ) در كامپيوتر خود استفاده كنيد. مي توانيد مصرف آنرا به ميزان قابل توجهي كاهش دهيد. و اگر از مانيتور CRT براي كامپيوتري كه قرار است مدت طولاني روشن بماند استفاده مي كنيد بهتر است آنرا با يك مانيتور LCD تعويض كنيد چون اين مانيتورها مانند يك بخاري برقي در تابستان هستند. و نه تنها انرژي بيشتري مصرف مي كنيد بلكه بايد براي تهويه گرماي انها هم فكري بكشيد. كامپوتر هايي (مادر برد هايي ) كه داراي برچسب EPA يا Energy Star هستند مي توانند. به راحتي مانيتور يا هارد ديسك ( اگر براي مادربرد و CPU اين عمل انجام نشود ) را در حالت خواب قرار دهند كه سبب كاهش مصرف انرژي مي شود و در عين حال كار خود را انجام مي دهند بدون اينكه صدمه اي به به يكي از قطعات آن وارد شود.

مانيتور هاي CRT قديمي با مشكلي مواجه بودند كه اگر يك تصوير را طولاني مدت نمايش مي دادند آن تصوير روي صفحه نمايش به صورت هاله باقي مي ماند يا اصطلاحاً مي گفتند تصوير روي صفحه نمايش سوخته است. كه راه حل اين مشكل استفاده از Screen Saver است. اما اين مشكل در مانيتور هاي CRT امروزي به مراتب كمتر شده است و در مانيتور هاي LCD هم چنين مشكلي وجود ندارد.

اگر مي خواهيد كامپيوتر خود را براي مدت طولاني روشن بگذاريد بهتر است يك محافظ در برابر صاعقه براي آن نصب كنيد.

درود
مقاله خوبی بود

والا سیستم ما 24 ساعته روشن هست
من شخصا این ماه 320 تومان خرج سیستم کردم :(

reza*
April 28th, 2013, 19:00
وقتی زیاد روشن میمونه ماله من کند میشه که فکر کنم دلیلش نرم افزاری باشه نه سخت افزاری . فکر کنم تعداد پوروسه های پشت پرده زیاد میشن و الکی رم و سی پیو میگرن .

نرم افزار یا روشی برای مدیریت اینا هست ؟

rezarostami
April 28th, 2013, 19:17
مقاله فوقق تایید میشه بنابر تجربه شخصی . قبلا که بازی خور بودیم در 12 ساعت شبانه روز 20 بار سیستم خاموش روشن میشد هر وقت گیم اور میشدیم سیستم خاموش میشد و بعد از نیم ساعت دوباره روشن می شد که آخر موجب سوختگی سی پی یو و مین شد . اما سیستم جدید ما دارای یک یک فن خنک کنده اندازه بشقاب میوه خوری فکر کنم 16 یا 17 سانت باشه به اضافه 2 فن جانبی غیر از سی پی یو مدت 5 سالی هست که سیستم خداروشکر بدون مشکل کار میکنه البته تهویه برای هر سیستم مهمه اگر سیستم مدت زمان زیادی روشن باشه و تهویه خوب نداشته باشه باز هم خرابی به بار میاره البته این موضوع یکسره روشن بودن برای لپ تاپ هم ما تست کردیم به مدت 6 ماه ولی الان دیگه از وقتی گرونی شروع شده دیگه با لپ تاپ کار نمی کنیم. :دی

چقد حرفیدیم :دی ;)

اینم با اجازه استارتر زنگ تفریح

http://www.0up.ir/gallery2/images/l41a0125pmb2u2ehscy.jpg

hostarya
April 28th, 2013, 19:21
مقاله فوقق تایید میشه بنابر تجربه شخصی . قبلا که بازی خور بودیم در 12 ساعت شبانه روز 20 بار سیستم خاموش روشن میشد هر وقت گیم اور میشدیم سیستم خاموش میشد و بعد از نیم ساعت دوباره روشن می شد که آخر موجب سوختگی سی پی یو و مین شد . اما سیستم جدید ما دارای یک یک فن خنک کنده اندازه بشقاب میوه خوری فکر کنم 16 یا 17 سانت باشه به اضافه 2 فن جانبی غیر از سی پی یو مدت 5 سالی هست که سیستم خداروشکر بدون مشکل کار میکنه البته تهویه برای هر سیستم مهمه اگر سیستم مدت زمان زیادی روشن باشه و تهویه خوب نداشته باشه باز هم خرابی به بار میاره البته این موضوع یکسره روشن بودن برای لپ تاپ هم ما تست کردیم به مدت 6 ماه ولی الان دیگه از وقتی گرونی شروع شده دیگه با لپ تاپ کار نمی کنیم. :دی

چقد حرفیدیم :دی ;)

اینم با اجازه استارتر زنگ تفریح

http://www.0up.ir/gallery2/images/l41a0125pmb2u2ehscy.jpg

8-}:)) اصن یه وضعی !:66:

nerd
April 28th, 2013, 20:27
این مقاله پست اول ریشه علمی نداره چون هیچ اشاره ای به خازنهای سیستم که طول عمر دارند نکرده
خازن های جدید خصوصا سری Military Design بکار رفته در مادربرد و گرافیک های MSI بیش از 100 هزار ساعات (12 سال) عمر مفید دارند
یعنی شما قرار نیست بعد از این مدت سخت افزارتون رو با مدل های جدید عوض کنید؟ سیستم عامل و نرم افزار های 12 سال پیشو میخاید استفاده کنید؟
معمولا هر 6 ماه تا 1 سال یک نسل جدید از نرم افزار ها و سخت افزار ها میاد، شما قراره بیشتر از 12 تا 24 نسل عقب بمونید در دنیای امروز؟
موردی که فرمودید در مورد ابر کامپیوتر ها که بازه استفادشون معمولا 30 ساله هست درسته اما نه در مورد سیستم های شخصی

masoud-h
April 29th, 2013, 00:17

من هم CRT دارم هم LCD
crt خیلی چشم رو خراب میکنه اصلا نمیتونم باهاش کار کنم من :66:

masoud-h
April 29th, 2013, 00:19
هرکی کامپیوترش زیاد روشن باشه ، صاحب یک دستگاه هلی کوپتر میشه =))

الان چند وقتی هست که صاحب یک فروند بالگرد جنگنده هستم 8-}

یه فن خوب بگیر که بالگرد نداشته باشی ;)
من از فن OCZ استفاده میکنم و خیلی خوب کار میکنه حرارت cpu کمتر از ۳۵ هستش همیشه با دور فن حدود ۸۰۰rmp

shazo
April 29th, 2013, 00:33
سلام

هر قطعه یه عمر مفیدی داره..

و وقتی هم روشنه به نوعی داره از عمرش کاسته میشه..!

nerd
April 29th, 2013, 04:50
سلام

هر قطعه یه عمر مفیدی داره..

و وقتی هم روشنه به نوعی داره از عمرش کاسته میشه..!

علیک سلام
خیر این جمله در حالت کلی درست نیست

hades_54
April 29th, 2013, 08:05
به نظر من بستگی به نوع استفاده داره
من خودم سیستمم توی کل روز حداکثر 3-4 ساعت خاموشه,صبح تا شب خودم کار میکنم شب تا صبح دانلود میکنه
مشکل خاصی هم نداشتم,فقط هر چند ماه یکبار یه باد میگیرم گردو خاکش بپره

وقتی زیاد روشن میمونه ماله من کند میشه که فکر کنم دلیلش نرم افزاری باشه نه سخت افزاری . فکر کنم تعداد پوروسه های پشت پرده زیاد میشن و الکی رم و سی پیو میگرن .

نرم افزار یا روشی برای مدیریت اینا هست ؟
نرم افزاریه دوست عزیز,ویندوزتونو عوض کنید درست میشه
بهترین راه برای مدیریت همون Task Manager هست که میتونید کل پروسه های در حال اجراء رو ببینید و روش مدیریت داشته باشید

GEO
April 29th, 2013, 19:22
خازن های جدید خصوصا سری Military Design بکار رفته در مادربرد و گرافیک های MSI بیش از 100 هزار ساعات (12 سال) عمر مفید دارند
یعنی شما قرار نیست بعد از این مدت سخت افزارتون رو با مدل های جدید عوض کنید؟ سیستم عامل و نرم افزار های 12 سال پیشو میخاید استفاده کنید؟
معمولا هر 6 ماه تا 1 سال یک نسل جدید از نرم افزار ها و سخت افزار ها میاد، شما قراره بیشتر از 12 تا 24 نسل عقب بمونید در دنیای امروز؟
موردی که فرمودید در مورد ابر کامپیوتر ها که بازه استفادشون معمولا 30 ساله هست درسته اما نه در مورد سیستم های شخصی

جسارت نباشه اما فکر نمیکنم اندازه من تجربه در سخت افزار داشته باشید
از سال 82 نمایندگی اواژنگ رو داشتم و چند سالی هم میشه که نمایندگی ویستا و ..... با تکیه بر نوشتن این دو خط به عنوان مقاله نمیشه تایید کامل کرد خیلی فاکتور ها از جمله کیس استاندار (توی ایران اگر پیدا کردید سلام من رو بهش برسونید ، پیدا هم بشه امثال من و شما حاضر نیستیم 500 تومن پول برای کیسهایی از قبیل ترمالتک ، کولر مستر و ... بپردازیم) ، تهویه مناسب ، حداکثر مچینگ بین سخت افزار ها باید باشه که شما ادعا کنی که یک مادربرد 12 سال عمر میکنه تجربه 10-11 ساله من میگه عمر مفید مادربردها 3-4 سال هست در شدت کاری بالا و این عمر با روشن گذاشتن مداوم کم خواهد شد به دلایلی که عرض خواهم کرد
عمر تعیین شده برای خازنهای جامد و یا مالتی دیزاین بر اساس ولتاژ و فرکانس بهینه سی پی بو تعیین میشه این یعنی کسی که آورکلاک میکنه و یا با توجه به نحو استفاده بار کاری روی یکی از سخت افزارها از قبیل رم ، هارد و ... بیشتر باشه دیگه این تخمین عمر صادق نیست
از طرفی بافرینگ و حافظه اشغال شده رم رو ما داریم که در صورت ریستارت نشدن سیستم یا خاموش نکردن باعث افزایش ترافیک کاری سی پی یو و در نتیجه بالا رفتن دما و .... خواهد شد

اگر هم از دسته از استفاده کننده هایی هستید که هر چند وقت یکبار به گفته خودتون آپگرید میکنید که دیگه لزومی نداره به فکر عمر قطعات باشید بهتره خاموش کنی عزیز سیستم رو وقتی کار نداری که برق اضافه هم مصرف نکرده باشه

ADMlN
April 29th, 2013, 20:21
وقتی همه کارشناس خبره میشن /:)

حالا انگار همه مشکلات ما حل شده مونده زمان روشن بودن سیستم !!!

delta
April 29th, 2013, 20:38
من هم CRT دارم هم LCD
crt خیلی چشم رو خراب میکنه اصلا نمیتونم باهاش کار کنم من :66:

شما احتمالا نسل جدید هستی عزیز.. من هنوزم هنوزه کنسول سگا مگا رو به پلی استیشن 3 نمیدم!!:67: crt و ویندوز xp خاطره هست.

یادش بخیر روی همین crt هر شب کاور میکشیدم و روی کیس هم همینطور تا خاک نخوره..:)) الان از کیس و مانیتور به عنوان میز و جالباسی و ... هم استفاده میشه!!

bamahost
April 29th, 2013, 20:59
شما احتمالا نسل جدید هستی عزیز.. من هنوزم هنوزه کنسول سگا مگا رو به پلی استیشن 3 نمیدم!!:67: crt و ویندوز xp خاطره هست.

یادش بخیر روی همین crt هر شب کاور میکشیدم و روی کیس هم همینطور تا خاک نخوره..:)) الان از کیس و مانیتور به عنوان میز و جالباسی و ... هم استفاده میشه!!
جناب دلتا درست میگن CRT یه چیزه دیگست اصلا نمیشه با مانیتور های امروزی مقایسش کرد من الان یه مانیتور crt دارم و هنوزم دارم باهاش کار میکنم 9 ساله داره خدمات 24 ساعته میده سامسونگ صفحه تخته و اصلا هم چشممو اذیت نمیکنه ولی برعکس LCD خیلی اذیت میکنه چون یکم که زاویه دیدت عوض بشه تصویر تار میشه ولی CRT رو میشه از توی تخت خواب هم دید:d LED رو هم تست نکردم تا حالا

از سال 82 نمایندگی اواژنگ رو داشتم و چند سالی هم میشه که نمایندگی ویستا و ..... با تکیه بر نوشتن این دو خط به عنوان مقاله نمیشه تایید کامل کرد خیلی فاکتور ها از جمله کیس استاندار (توی ایران اگر پیدا کردید سلام من رو بهش برسونید ، پیدا هم بشه امثال من و شما حاضر نیستیم 500 تومن پول برای کیسهایی از قبیل ترمالتک ، کولر مستر و ... بپردازیم) ، تهویه مناسب ، حداکثر مچینگ بین سخت افزار ها باید باشه که شما ادعا کنی که یک مادربرد 12 سال عمر میکنه تجربه 10-11 ساله من میگه عمر مفید مادربردها 3-4 سال هست در شدت کاری بالا و این عمر با روشن گذاشتن مداوم کم خواهد شد به دلایلی که عرض خواهم کرد
عمر تعیین شده برای خازنهای جامد و یا مالتی دیزاین بر اساس ولتاژ و فرکانس بهینه سی پی بو تعیین میشه این یعنی کسی که آورکلاک میکنه و یا با توجه به نحو استفاده بار کاری روی یکی از سخت افزارها از قبیل رم ، هارد و ... بیشتر باشه دیگه این تخمین عمر صادق نیست
از طرفی بافرینگ و حافظه اشغال شده رم رو ما داریم که در صورت ریستارت نشدن سیستم یا خاموش نکردن باعث افزایش ترافیک کاری سی پی یو و در نتیجه بالا رفتن دما و .... خواهد شد

اگر هم از دسته از استفاده کننده هایی هستید که هر چند وقت یکبار به گفته خودتون آپگرید میکنید که دیگه لزومی نداره به فکر عمر قطعات باشید بهتره خاموش کنی عزیز سیستم رو وقتی کار نداری که برق اضافه هم مصرف نکرده باشه

دوست عزیز من با قسمتی از حرفتون مخالفم شما میگی عمر مفید مادربورد 3-4 ساله؟ من الان نزدیک به 10 ساله دارم از این سیستمم روزی 17-18 ساعت کار میکشم مدام هم روشن بوده هیچ قطعه ای هم به جز پاور عوض نکردم هنوزم داره مثل ساعت سوئیسی کار میکنه تازه بیشتر قطعاتش هم چینیه حتی ساتا هم ساپورت نمیکنه اصلا اون موقع فکر کنم نبود :-|

TARIMEHR
April 29th, 2013, 21:31
دوست عزیز من با قسمتی از حرفتون مخالفم شما میگی عمر مفید مادربورد 3-4 ساله؟ من الان نزدیک به 10 ساله دارم از این سیستمم روزی 17-18 ساعت کار میکشم مدام هم روشن بوده هیچ قطعه ای هم به جز پاور عوض نکردم هنوزم داره مثل ساعت سوئیسی کار میکنه تازه بیشتر قطعاتش هم چینیه حتی ساتا هم ساپورت نمیکنه اصلا اون موقع فکر کنم نبود :-|

اره منم شنیدم زغال سنگ خیلی قویه اما نمیدونستم اینقد
الان به قدرت سیستم های زغالی پی بردم :d
مین بورد های 10 ساله پیش اصلا با امروز قابل قیاس نیستن

masoud-h
April 29th, 2013, 21:41

نسل جدید کجا بود بابا شما اگه سگا بازی میکنی من هنوز آتاری رو دارم 8-} ( *** و ولیسش خیلی حال میده )

خاطره یه چیز هستش راحتی چشم و شفافیت تصویر هم یه چیز جدا هستش ;)

TARIMEHR
April 29th, 2013, 21:46

گفتی سگا یاده آتوری میکرو با اون دسته های زاقارتش افتادم
میکرو خریده بودم 7 هزار تومن
قیمت بازیش بود 2500 8-}
یه تفنگ داشت باهاش کلاغ میکشتیم =))

nerd
April 29th, 2013, 22:36

من جسارت نکردم خدمت شما و دیگر دوستان با تجربه و در حد تجربیات و معلومات خودم عرض کردم
در مورد کیس استاندارد حق با شماست
طبیعتا هیج جای پستم در مورد اورکلاک کردن صحبتی نکردم و واضحه که در شرایطی خارج از حالت استاندارد اعداد عرض شده متفاوت هست.
در شرایط کاری بالا رو نمیدونم منظورتون چیه ولی اگر یک مثال شخصی بخوام بزنم بنده سیستمی که 15 سال پیش خریدم و حدود 7 سال هم مداوم روشن بوده (حداقل روزی 16 ساعت) هنوز هم بدون مشکل کار می کنه (البته این مورد میتونه یک مثال خاص باشه) و در نظر بگیرید که تکنولوژی هم مال 15 سال پیشه (حالا دیگر تجربیاتی که دیدم بماند)
در مورد حافظه درست میفرمایید اما بحث بنده استهلاک سیستم بود و نه کند شدن نرم افزاری
اون هم طبیعتا راه داره این همه سیستم که سال ها بدون ریست کار می کنند حتما از تکنیک های پیشرفته trash management استفاده می کنند.
در مورد اپگرید هم بنده این روش رو ندارم ولی به ناچار معمولا قبل از اینکه قطعات خراب بشن با توجه به نرم افزار های جدید مجبور به آپگرید هستیم و کل پیام بنده همین بود که بهتره حساسیت بی مورد ندشته باشیم و معمولا عواملی فارق از عمر مفید (به جز هارد، پاور و فن) در تهیه سخت افزار جدید نقش داره

why.darkness
April 29th, 2013, 22:43
اگه دقیق علمی فکر کنیم بله ! هر قطعه و چیپ موجود در روی برد کامپیوتر دارای عمر مفیدی هستش برای مثال خازن های چوک و یا هر نوع چیپ و حتی cpu تک تک اینها دارای عمر مفید هستند :) ولی خب برای مثال عمر خازن های چوک روی بردهای گیگابایت تا جایی که من میدونم ۴۵۰ هزار ساعت عمر مفید هست که به چشم نمیاد :ی

از نظر من هرچقدر با سلیقه استفاده کنیم بهتره تو این وضع بازار و تورم با این گرونی قطعات خیلی .... من خودم مانیتور گرفتم ۱۴۰ تومن الان چون عذیت میشم میخوام مانیتور بگیرم میگن ۱ تومن ! خود همین مانیتورمو میگن ۲۸۰ تومن !!! پس در نتیجه کار ازش کم بکشیم بهتره دیگه ;)

Reza.exe
April 29th, 2013, 22:46
من 4 ماهه سیستمم روشنه :)

hassan5099
April 29th, 2013, 23:05
سلام من هم معمولا با قطع شدن برق سیستمم خاموش میشه
یه کیس دارم گذاشتن تو مخابرات فکر کنم الان 1ساله خاموش نشده

GEO
April 29th, 2013, 23:42
جناب دلتا درست میگن CRT یه چیزه دیگست اصلا نمیشه با مانیتور های امروزی مقایسش کرد من الان یه مانیتور crt دارم و هنوزم دارم باهاش کار میکنم 9 ساله داره خدمات 24 ساعته میده سامسونگ صفحه تخته و اصلا هم چشممو اذیت نمیکنه ولی برعکس LCD خیلی اذیت میکنه چون یکم که زاویه دیدت عوض بشه تصویر تار میشه ولی CRT رو میشه از توی تخت خواب هم دید:d LED رو هم تست نکردم تا حالا

مادربرد اینتل 478 شما (احیانا) ، الان هم مثل روز اول کار میکنه ؟
عرض بنده هم کلی بود و نه در مورد یک مادربرد ف ما حتی مادربردهایی داشتیم که برای مشتری 6 ماه هم کار نکرده پس این دلیل نمیشه که وقتی مادربرد شما هنوز داره کار میکنه (احتمالا با نشتی خازن و افت کیفیت محسوس) عمر مفید رو بشه به همه مادربرها تعمیم داد

قطعه ای به حز قطعات چینی خیلی وقته که دیگه در بازار کامپیوتر نیست بهرت اگر بگم آسیای جنوب شرقی کل بازار کامپیوتر ما رو اشغال کرده

salem
April 29th, 2013, 23:54
والا من تو 2 سال اخیر یادم نمیاد که خاموش کرده باشم . به یو پی اس هم وصله برق هم بره 5 ساعت برق داره همیشه هم در حال دانلود قطعاتی که موقع خرید انتخاب مییش خیلی مهم هستن . مهمترینش پاور هستش که خودم از گرین 1000 واتش استفاده میکنم

bamahost
April 30th, 2013, 00:08
مادربرد اینتل 478 شما (احیانا) ، الان هم مثل روز اول کار میکنه ؟
عرض بنده هم کلی بود و نه در مورد یک مادربرد ف ما حتی مادربردهایی داشتیم که برای مشتری 6 ماه هم کار نکرده پس این دلیل نمیشه که وقتی مادربرد شما هنوز داره کار میکنه (احتمالا با نشتی خازن و افت کیفیت محسوس) عمر مفید رو بشه به همه مادربرها تعمیم داد

قطعه ای به حز قطعات چینی خیلی وقته که دیگه در بازار کامپیوتر نیست بهرت اگر بگم آسیای جنوب شرقی کل بازار کامپیوتر ما رو اشغال کرده

بله حرف شما کاملا درسته دیگه مثل 10 سال پیش کار نمیکنه الان خیلی افت سرعت و مشکل براش پیش میاد که من همش دارم رفع میکنم
الانم دارم با همین سیستم کار میکنم به طور مثال بازی هایی که 7-8 سال پیش بازی میکردم مثل gta الان روی سیستم با گیر رو به رو میشه ولی اون موقع اصلا اینجوری نبود ولی الان هم دارم باهاش به راحتی کار میکنم به جز بازی همه کاری برام انجام میده خیلی هم برنامه روش نصب میکنم به قدری که بعضی مواقع سرعت به شدت افت میکنه ولی خوب تا الان هیچ خازنی نه نشتی پیدا کرده نه باد کرده
فقط گرافیکم که 128 هست خازناش باد کرده ولی بازم دارم باهاش کار میکنم اونم بخاطر گرم شدن بیش از حده چون 2 سال فن نداشت تا پارسال براش فن خریدم الانم داره با خازن های باد کرده 3 سال کار میکنه امید دارم تا 3 سال دیگه هم کار کنه:d

GEO
April 30th, 2013, 00:29
بله حرف شما کاملا درسته دیگه مثل 10 سال پیش کار نمیکنه الان خیلی افت سرعت و مشکل براش پیش میاد که من همش دارم رفع میکنم
الانم دارم با همین سیستم کار میکنم به طور مثال بازی هایی که 7-8 سال پیش بازی میکردم مثل gta الان روی سیستم با گیر رو به رو میشه ولی اون موقع اصلا اینجوری نبود ولی الان هم دارم باهاش به راحتی کار میکنم به جز بازی همه کاری برام انجام میده خیلی هم برنامه روش نصب میکنم به قدری که بعضی مواقع سرعت به شدت افت میکنه ولی خوب تا الان هیچ خازنی نه نشتی پیدا کرده نه باد کرده
فقط گرافیکم که 128 هست خازناش باد کرده ولی بازم دارم باهاش کار میکنم اونم بخاطر گرم شدن بیش از حده چون 2 سال فن نداشت تا پارسال براش فن خریدم الانم داره با خازن های باد کرده 3 سال کار میکنه امید دارم تا 3 سال دیگه هم کار کنه:d
پس خودتون تصدیق میکنید که این عمر ، عمر مفید حساب نمیشه برای سیستم
با این تفاصیر اولین باری که نیاز به نصب ویندوزی حتی کمی بالاتر از ایکس پی معمولی (یه چیز مثل ایکس پی دارک لایت) پیدا کنید حتی ویندوز رو براتون کامل نمیکنه