PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تفاوت i7 و سری 3400 Xeon

Aria
January 19th, 2010, 08:40
سلام.

چندین مورد پیش اومده که دوستان از من سرور i7 خواستند و من بهشون سرور 3400 سری معرفی کردم و گفتند که نه ! الا و بلا ما i7 می خوایم !

لازم هست یک توضیح کلی بدم.

شرکت Intel دو سری از CPU های مستقل در سری Nehalem رو برای سیستم های شخصی و سیستم های سرور تولید کرده که این دو سری به همراه توضیحات فنی، به شرح زیر هستند:

1. سری شخصی - Core i7

این سری از CPU ها، بهترین و کم هزینه ترین انتخاب برای سیستم های خانگی از سری Nehalem بوده که دارای 4 هسته فیزیکی و 4 هسته مجازی که در کل 8 هسته را تشکیل می دهد.
از جمله شاخص های این نوع CPU ها قدرت Turbo Max شدن اونها هست که به طور کلی این دسته CPU های شرکت Intel رو با تمامی CPU های موجود در بازار و حتی سری های قدیمی Intel متمایز می کنه !

2. سری سرور - Xeon 3400

این سری از CPU ها در واقع تمامی رده ها و دسته بندی های سری Core i7 را دارا بوده و همینطور از یک سری قابلیت های اضافه که مخصوص عملیات سرور می باشد را در خود جای داده است!
از جمله مهمترین نکات در سری پردازشگر های Xeon به کشش بالا در حالت فشار به سرور می توان نام برد که وجه تمایز فاحش بین CPU های خانگی و CPU های مخصوص سرور است.

مقایسه دو نوع از این CPU ها:

1. پردازشگر Core i7 920 (http://ark.intel.com/Product.aspx?id=37147)

تعداد هسته 4 عدد فیزیکی و 4 عدد مجازی (در کل 8 هسته)
سرعت هسته 2.66 گیگاهرتز
قدرت Turbo تا 2.93 گیگاهرتز
قدرت مجازی سازی VT-x (سطح متوسط)
حالت ادقام ندارد!
قابلیت DMI ندارد!

2. پردازشگر Xeon X3450 (http://ark.intel.com/Product.aspx?id=42929)

تعداد هسته 4 عدد فیزیکی و 4 عدد مجازی (در کل 8 هسته)
سرعت هسته 2.66 گیگاهرتز
قدرت Turbo تا 3.2 گیگاهرتز
قدرت مجازی سازی VT-d (سطح پیشرفته)
حالت ادقام دارد!
قابلیت DMI دارد! (تا حد 2.5 GT/s)

همانطور که مشخص است، به غیر از Xeon بودن و پایدار بودن و مقاوم بودن بیشتر CPU Xeon 3450 نکاتی همچون قدرت Turbo بیشتر و قدرت مجازی ساز به صورت Direct I/O که همان انتقال پروسه ها از سرور های مجازی *به صورت مستقیم* به پردازنده اصلی سرور و به بخش پردازنده داخلی CPU است را دارا می باشد و همینطور حالت ادقام که به کلی در مباحث سرور، یکی از کلیدی ترین نکات در قدرت سرور به شما می رود را داراست !

این تاپیک تنها جنبه آموزشی و روشن سازی موارد را دارد و خوشحال میشم اگر دوستان هم اطلاعات بیشتری دارند و یا اگر اشتباهی در گفته های من مشاهده می کنند، این نکته رو برای من و دیگر خوانندگان تاپیک مشحص کنند.

با تشکر.

Arashdn
January 19th, 2010, 08:48
فقط سری 34 زئون های اینطوریه؟
یا سری های دیگه هم هستن؟ اگر هستن کدوم سری ؟

Aria
January 19th, 2010, 09:00
سلام.

در حال حاظر، فقط سری 3400 هست که این قابلیت ها رو دارا هست.

در واقع همانطور که عرض شد، سری 3400 در ادامه فروش بالای سری Core i7 بیرون اومد و دلیلش هم تنها این بود که استفاده از سری i7 در فعالیت های مربوط به سیستم های سرور به کلی متوقف بشه چون شرکت Intel از آینده این عمل بسیار وحشت داشت و به همین دلیل به سرعت سری 3400 رو تولید کرد!

با تشکر.

Arashdn
January 19th, 2010, 09:48
سلام.

در حال حاظر، فقط سری 3400 هست که این قابلیت ها رو دارا هست.

در واقع همانطور که عرض شد، سری 3400 در ادامه فروش بالای سری Core i7 بیرون اومد و دلیلش هم تنها این بود که استفاده از سری i7 در فعالیت های مربوط به سیستم های سرور به کلی متوقف بشه چون شرکت Intel از آینده این عمل بسیار وحشت داشت و به همین دلیل به سرعت سری 3400 رو تولید کرد!

با تشکر.
فعلا که داره استفاده میشه
بخصوص i7 920 که همه دیتاسنتر ها دارنش ...

Aria
January 19th, 2010, 10:35
فعلا که داره استفاده میشه
بخصوص i7 920 که همه دیتاسنتر ها دارنش ...

سلام.

مشخصاً این صحبت منطقی و حرفه ای نیست!

از اون لحاظ اگر بررسی بشه، بله، CPU های Pentium 4 HT هم هنوز داره استفاده میشه !!

ولی من قصدم از ایجاد تاپیک، بالا بردن سطح اطلاعات افراد بود و همینطور روشن کردن حقیقت و معرفی سرور های حرفه ای!

با تشکر.

IFACO.Net
January 19th, 2010, 10:55
سری Core i7 رو بیشتر دیتاسنترهای آلمانی و هلندی استفاده می کنند ولی دیتاسنترهای حرفه ای انگلستان ، آمریکا و کانادا بیشتر زئون استفاده می کنند

همانطور که جناب آریا گفتند Core i7 در اصل برای دسکتاپ ساخته شده است و زئون برای سرور

و در مورد سری زئون هم ذکر این نکته لازمه که گرچه سری 3400 سی پی یو های قوی و خوبی هستند ولی برای سرور های قدرتمند و مخصوصا سرویس های مجازی سری 5400 و سری 5500 ایده آل هستند
و اخیرا هم سری Xeon 7450 با 6 هسته واقعی و با تکنولوژی 45 نانومتری و کش بسیار بالاتر و ایده آل برای سرور مجازی از طرف اینتل ارائه شده است که متاسفانه هنوز اکثر دیتاسنترها آن را ارائه نکرده اند !

Aria
January 19th, 2010, 11:11
سلام.

با صحبت شما موافق هستم ولی در مورد 5400 سری یکم تردید دارم که قابل مقایسه با سری 3400 و یا 5500 باشه !

سری 5400 به دلیل DDR2 بودن و در کل قدیمی بودن، به هیچ وجه قابل مقایسه با تکنولوژی جدید Nehalem نیست و اتفاقاً ما الان داریم سرور های 3400 سری رو هم قیمت با dual 5405 به مشتری ارائه میدیم و جالب هست که مشتریان با تجربه، همه دارن سری 3450 رو انتخاب می کنند و اصلاً میلی به 5405 یا 5410 و یا حتی 5420 هم نشان نمیدن !!

با تشکر.

MagicVps.Com
January 19th, 2010, 20:03
ضمن تشکر از شما دوست عزیز بابت مقایسه سیپوها و یک نکتهم هم این وسط به نظرم ذکر نکردین در این مقایسه و اون هم مقدار کش هر کدوم از این سیپو ها هستش ممکنه این نکته را هم بگید و توضیحی دراین مورد هم بدین با تشکر

مقایسه دو نوع از این CPU ها:

1. پردازشگر Core i7 920

تعداد هسته 8 عدد
سرعت هسته 2.66 گیگاهرتز
قدرت Turbo تا 2.93 گیگاهرتز
حالت ادقام ندارد!
قابلیت DMI ندارد!

2. پردازشگر Xeon X3450

تعداد هسته 8 عدد
سرعت هسته 2.66 گیگاهرتز
حالت ادقام دارد!

Dadeha.com
January 19th, 2010, 21:04
هدف اسپم نيست. يه پرانتز ، آگهي يا هرچيزي در نظر بگيريدش ولي واقعا نميشد ديگه.
من خيلي از نكته ها و آموزش هايي كه جناب آريا تا كنون قرار دادند استفاده كردم.

بسيار عالي و جوري توضيح ميدند كه واقعا آدم از خوندش لذت ميبره.

دستتون درد نكنه و اميدوارم هرجا هستيد موفق و پيروز باشيد

IFACO.Net
January 19th, 2010, 21:29
2. پردازشگر Xeon X3450 (http://ark.intel.com/Product.aspx?id=42929)

تعداد هسته 8 عدد
سرعت هسته 2.66 گیگاهرتز
حالت ادقام دارد!

.

فکر کنم در اینمورد اشتباهی شده، چون طبق اظهار سایت اینتل این سی پی یو 4 هسته ای هست شاید اینهم 4 هسته مجازی داره
Intel® Xeon® Processor 3000 Sequence - Specifications (http://www.intel.com/p/en_US/products/server/processor/xeon3000/specifications)

البته Core i7 هم همانطور که خودتون گفتید 4 هسته ای هست ، که 4 هسته مجازی داره که فرقی در قدرت پردازش نداره !
http://www.intel.com/products/processor/corei7/specifications.htm

با تشکر

goldstar
January 19th, 2010, 21:48
4 هسته مجازی هم داره

MagicVps.Com
January 22nd, 2010, 23:53
ضمن تشکر از شما دوست عزیز بابت مقایسه سیپوها و یک نکتهم هم این وسط به نظرم ذکر نکردین در این مقایسه و اون هم مقدار کش هر کدوم از این سیپو ها هستش ممکنه این نکته را هم بگید و توضیحی دراین مورد هم بدین با تشکر

مقایسه دو نوع از این cpu ها:

1. پردازشگر core i7 920

تعداد هسته 8 عدد
سرعت هسته 2.66 گیگاهرتز
قدرت turbo تا 2.93 گیگاهرتز
قدرت مجازی سازی vt-x (سطح متوسط)
حالت ادقام ندارد!
قابلیت dmi ندارد!

2. پردازشگر xeon x3450

تعداد هسته 8 عدد
سرعت هسته 2.66 گیگاهرتز
قدرت turbo تا 3.2 گیگاهرتز
قدرت مجازی سازی vt-x (سطح متوسط)
قدرت مجازی سازی vt-d (سطح پیشرفته)
حالت ادقام دارد!
قابلیت dmi دارد! (تا حد 2.5 gt/s)

دوست عزیز در مورد کش این دو مدل سیپو توضیحی ندادین

Aria
January 23rd, 2010, 08:45
سلام.

من این چند روز یک مقدار درگیر 3 سفارش همزمان و مدیریت شده بودم که داشتم موارد ذکر شده توسط مشتری رو بر روی سرور ایشان پیاده سازی می کردم (گرچه کماکان در حال کار هستم :-< )

در هر حال، پاسخ پرسش های شما به شرح زیر است:

اولاً خواهش می کنم و تشکر از شما که با سوالات مفید، به بهتر شدن این آموزش کمک می کنید.

در مورد Cache در سیستم های سری جدید Nehalem در واقع Cache نقش چندانی نداره و مهمترین نکات قدرت پردازش داخلی CPU می باشد که همانطور که مشاهده می شود، سیستم Turbo خودکار در سری CPU های Nehalem به چشم می خورد که خود به تنهایی مدرک اثبات قدرت و بی نیاز بودن به Cache در CPU های جدید می باشد.
در هر حال، برای کاملتر شدن این فرایند و قدرتمند شدن CPU های جدید، شرکت Intel مقدار 8 مگابایت را به عنوان Cache برای هر دو (سری 3400 و سری core i7) قرار داده است.

فکر کنم در اینمورد اشتباهی شده، چون طبق اظهار سایت اینتل این سی پی یو 4 هسته ای هست شاید اینهم 4 هسته مجازی داره
Intel® Xeon® Processor 3000 Sequence - Specifications

البته Core i7 هم همانطور که خودتون گفتید 4 هسته ای هست ، که 4 هسته مجازی داره که فرقی در قدرت پردازش نداره !
http://www.intel.com/products/proces...ifications.htm

صحبت شما کاملاً متین !
من به دلیل اینکه تصور کردم تمامی دوستان از این مورد (4 هسته فیزیکی و 4 هسته مجازی) مطلع هستند، تعداد هسته ها را 8 عدد اعلام کردم که البته در سایت Intel هم توضیحات لازم داده شده و اگر بر روی نام CPU که به صورت Bold در تاپیک اول کلیک کنید، متوجه می شوید که دلیل لینک کردن نام CPU به لینک مشخصات آن، برای کسب اطلاعات بیشتر و روشن سازی چنین ابهاماتی بوده است.

در هر حال، من این مورد را در پست اول اصلاح کردم.

با تشکر از شما برای گوش زد کردن این نکته ضریف و مهم.

در هر حال، اگر کماکان هر یک از دوستان اطلاعات کاملتر و یا سوال و یا اشکالی دارند، خودشحال میشم این موارد را با خوانندگان دیگر تاپیک در میان بگزارند.

با تشکر.