PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نصب openSSH برای اتصال از راه دور در لینوکس

itmseven_gmail_com
December 2nd, 2012, 01:37
برای اتصال از راه دور در یک سرور لینوکسی می توان از روشهای مختلف اقدام کرد .
telnet بعنوان یک روش برای اتصال از راه دور تلقی میشه ولی با توجه به ضعف هایی که در این روش وجود داره توصیه نمیشه . SSH که یکی دیگه از روشهای اتصال از راه دور هست بعنوان یک روش با قابلیتهای مشابه درنظرگرفته میشود . مناسب ترین راه برای مدیریت سرور SSH. هست که به شما اجازه می دهد یک اتصال ایمن رو برای مقاصد مختلف استفاده کنید . بسیاری از اوقات ، شما از SSH رو برای ورود به یک پوسته برای مدیریت از راه دور استفاده می کنید و چه بسا اینکه بتوان آنرا از طریق SFTP برای انتقال فایل بکار برد .
شما همچنین می توانید از آن برای فوروارد کردن و تونلینگ پورتها و یا حتی برای ایجاد یک اتصال *** ساده بکار ببرید .
در سرور اوبونتو openSSH عمومی ترین سرور شل امن بشماره می رود . در ادامه قصد دارم شما رو با نحوه نصب و کار با این برنامه در لینوکس اشنا کنم :نصب OpenSSH

در اوبونتو نصب OpenSSH ساده است ولی متاسفانه در این قسمت امکان استفاده از دستور apt – get وجود نداره و در عوض ما بایستی از دستور Tasksel استفاده کنیم .

$ tasksel install openssh-server

پیکربندی
در این قسمت با توجه به یک نیاز اولیه و یک ریموت کردن ساده پیکربندی هاشو میگم . هدف اصلی من اتصال از طریق پورت ۲۲ و لاگین با یک یوزرنیم و پسورد هست و بس ! ما در این پیکربندی قصد نداریم تنظیمات مربوط به استفاده از public key یا اعتبارسنجی و … رو ندارم .

.

وارد شدن با SSH
ورود از دیگر کامپیوتر ها در شبکه خیلی ساده است. مکینتاش و بسیاری از توزیع های لینوکس و یونیکس شامل یک SSH Clinet بصورت پیش فرض هستند . بنابریان شما میتونید ترمینال رو باز کرده و از دستور زیر استفاده کنید .

$ ssh 192.168.1.3

انتقال فایل با SFTP

OpenSSH شامل ماژولهایی برای به اشتراک گذاری فایل از طریق SFTP ، و یا SCP که یک پروتکل قدیمی تر است می باشد . ساده ترین راه برای استفاده از SFTP ، رابط کاربری گرافیکی زیبا برای انتقال فایل ها ، درست مثل FTP است. مشتریان SFTP شامل برنامه winSCP و fileZilla برای تمام سیستم عاملها می باشد . براحتی می تونید از این برنامه برای اتصال به سرور SSH خود از طریق پورت ۲۲ با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد شوید.

پاک کردن Telnet
برای حذف کردن و پاکسازی برنامه هم می توان از دستور زیر استفاده کرد

$ sudo apt-get remove telnetd[

موفق باشید

http://omid.4admins.org/?p=324#more-324