PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یلدا مبارک!!

WebRang
December 21st, 2009, 00:26
http://keshvary.files.wordpress.com/2007/12/shabe_yalda_4.jpg

مهر رخشا نکوترین چهر است
شب یلدا تولد مهر است

این همایون شب خیال انگیز
هست درآخرین شب پاییز

بیخ وبن در حماسه گستردست
در نهادش حماسه پرور دست

لفظ یلدا اگر چه سریانیست
شب مهرآفرین ایرانی ست

پ.ن: زیادی نخورید، چاق میشید :)) ...

---------- Post added at 12:26 AM ---------- Previous post was at 12:24 AM ----------

http://www.blogfa.com/layouts/shamim/puce_menu.gifیلدا چیست؟ (http://www.otherhistory.blogfa.com/post-20.aspx)
یلدا برگرفته از واژه ای سریانی است و مفهوم آن « میلاد» است. ایرانیان باستان این شب را شب تولد الهه مهر « میترا» می پنداشتند، و به همین دلیل این شب را جشن می گرفتند و گرد آتش جمع می شدند و شادمانه رقص و پایکوبی می کردند.آن گاه خوانی الوان می گستردند و « میزد» نثار می کردند.
میزد نذری یا ولیمه ای بود غیر نوشیدنی، مانند گوشت و نان و شیرینی و حلوا، و در آیین های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده ها و فرآورده های خوردنی فصل و خوراک های گوناگون، از جمله خوراک مقدس و آیینی ویژه ای که آن را « میزد» می نامیدند، بر سفره جشن می نهادند

و بازمانده این رسوم هنوز پابرجاست و به ویژه به وسیله خانواده های زرتشتی در ایران و هندوستان و سایر کشورهای جهان، تمام و کمال اجرا می گردد

باوری بر این مبنا نیز بین مردم رایج بود که در شب یلدا، قارون ( ثروتمند افسانه ای) ، در جامه کهنه هیزم شکنان به در خانه ها می آید و به مردم هیزم می دهد، و این هیزم ها در صبح روز بعد از شب یلدا، به شمش زر تبدیل می شود، بنابراین، باورمندان به این باور، شب یلدا را تا صبح به انتظار از راه رسیدن هیزم شکن زربخش و هدیه هیزمین خود بیدار می ماندند و مراسم جشن و سرور و شادمانی بر پا می کردند

مراسم تولد میترا به عنوان شبی مقدس همراه با آیین مهر« میترائیسم»، از طریق مانویان و نوافلاطونیان مشرق زمین، به اروپا رفت و پس از بسط و گسترش آیین مسیحیت، بسیاری از آداب و رسوم « کیش مهر» جذب آن شد و میلاد مهر، که به عقیده مهرپرستان منجی بشریت در پایان دنیا خواهد بود، به مسیح منتسب گشت و شب یلدا تبدیل شد به شب نوئل که در روز 25 ماه دسامبر جشن گرفته می شود و چند شب با شب یلدای ما فاصله دارد

---------- Post added at 12:26 AM ---------- Previous post was at 12:26 AM ----------

شب یلدا (http://aftabgardoon.mihanblog.com/post/1314)
http://img.tebyan.net/big/1384/09/39186149052236208107134711381551376622143.jpg
شرق شناسان و مورخان متفق القولند كه ایرانیان نزدیك به ? هزار سال است كه شب یلدا آخرین شب پاییز و آذر ماه را كه درازترین و تاریك ترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند، در كنار یكدیگر خود را سرگرم می کنند تا اندوه غیبت خورشید و تاریكی و سردی روحیه آنان را تضعیف نكند و با به روشنی گراییدن آسمان (حصول اطمینان از بازگشت خورشید در پی یك شب طولانی و سیاه كه تولد تازه آن عنوان شده است) به رختخواب روند و لختی بیاسایند.
مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن «ساتورن» خوانده می شد. جشن ساتورن پس از مسیحی شدن رومی ها هم اعتبار خود را از دست نداد و ادامه یافت كه در همان نخستین سده آزاد شدن پیروی از مسیحیت در میان رومیان، با تصویب رئیس وقت كلیسا، كریسمس (مراسم میلاد مسیح) را دسامبر قرار دادند كه چهار روز و در سال های كبیسه سه روز بیشتر از یلدا (شب ?? دسامبر) فاصله ندارد و مفهوم هر دو واژه هم یكی است. از آن پس این دو میلاد تقریباً باهم برگزار می شده اند.
آراستن سرو و كاج در كریسمس هم از ایران باستان اقتباس شده است، زیرا ایرانیان به این دو درخت مخصوصاً سرو به چشم مظهر مقاومت در برابر تاریكی و سرما می نگریستند و در خور روز؛ در برابر سرو می ایستادند و عهد می كردند كه تا سال بعد یك نهال سرو دیگر كشت كنند.
پیشتر، ایرانیان (مردم سراسر ایران زمین) روز پس از شب یلدا (یكم دی ماه) را خور روز و دی گان؛ می خواندند و به استراحت می پرداختند و تعطیل عمومی بود. در این روز عمدتاً به این لحاظ از كار دست می كشیدند كه نمی خواستند احیاناً مرتكب بدی كردن شوند كه میترائیسم ارتكاب هر كار بد كوچك را در روز تولد خورشید گناهی بسیار بزرگ می شمرد. هرمان هیرت، زبان شناس بزرگ آلمان كه گرامر تطبیقی زبان های آریایی را نوشته است كه پارسی از جمله این زبان ها است نظر داده كه دی- به معنای روز- به این دلیل بر این ماه ایرانی گذارده شده كه ماه تولد دوباره خورشید است. باید دانست كه انگلیسی یك زبان گرمانیك (خانواده زبانهای آلمانی) و از خانواده بزرگ تر زبان های آریایی (آرین) است. هرمان هیرت در آستانه دی گان به دنیا آمده بود و به زادروز خود كه مصادف با تولد دوباره خورشید بود، مباهات بسیار می كرد.
فردوسی به استناد منابع خود، یلدا و خور روز، را به هوشنگ از شاهان پیشدادی ایران (كیانیان كه از سیستان پارس برخاسته بودند) نسبت داده و در این زمینه از جمله گفته است:
كه ما را ز دین بهی ننگ نیست
به گیتی، به از دین هوشنگ نیست
همه راه داد است و آیین مهر
نظر كردن اندر شمار سپهر
آداب شب یلدا در طول زمان تغییر نكرده و ایرانیان در این شب، باقیمانده میوه هایی را كه انبار كرده اند و خشكبار و تنقلات می خورند و دور هم گرد هیزم افروخته و بخاری روشن می نشینند تا سپیده دم بشارت شكست تاریكی و ظلمت و آمدن روشنایی و گرمی (در ایران باستان، از میان نرفتن و زنده بودن خورشید كه بدون آن حیات نخواهد بود) را بدهد، زیرا كه به زعم آنان در این شب، تاریكی و سیاهی در اوج خود است.
واژه یلدا، از دوران ساسانیان كه متمایل به به كارگیری خط (الفبای از راست به چپ) سریانی شده بودند به كار رفته است. یلدا- همان میلاد به معنای زایش- زاد روز یا تولد است كه از آن زبان سامی وارد پارسی شده است. باید دانست كه هنوز در بسیاری از نقاط ایران مخصوصاً در جنوب و جنوب خاوری برای نامیدن بلندترین شب سال، به جای شب یلدا از واژه مركب شب چله (?? روز مانده به جشن سده، شب سیاه و سرد) استفاده می شود
خور روز (دی گان)- یكم دی ماه- در ایران باستان در عین حال روز برابری انسان ها بود. در این روز همگان از جمله شاه لباس ساده می پوشیدند تا یكسان به نظر آیند و كسی حق دستور دادن به دیگری را نداشت و كارها داوطلبانه انجام می گرفت، نه تحت امر. در این روز جنگ كردن و خونریزی، حتی كشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود. این موضوع را نیروهای متخاصم ایرانیان می دانستند و در جبهه ها رعایت می كردند و خونریزی موقتاً قطع می شد و بسیار دیده شده كه همین قطع موقت جنگ، به صلح طولانی و صفا انجامیده بود.

TukaNet
December 21st, 2009, 01:57
شب یلدا رو تبریک میگم به همه بروبکس
امیدوارم شب خوشی برای همه دوستان باشه

---------- Post added at 01:57 AM ---------- Previous post was at 01:52 AM ----------

این هم چندتا اس ام اس (پیامک) یلدایی ...

چون تیر رها گشتـه ز چلّـه شده ایم / مهمان شمــا در شب چلّـه شده ایم

از برکت ایـن سفــره ی الــوان شما / تا خرخره خورده ، چاق و چلّـه شده ایم

بیا ای دل کمی وارونه گردیم / برای هم بیا دیوونه گردیم

شب یلدا شده نزدیک ای دوست / برای هم بیا هندونه گردیم

میان دوستـــان افتاده ای تک / رخت هندونه ، زلفت عین پشمک

برایت می زنم اینک پیامک / شب یلدای تو ای گــــــل مبارک

1eng.ir
December 21st, 2009, 02:03
http://i3.tinypic.com/7yodqiv.jpg
http://www.persianadmins.com/temppic/yalda.jpg

nswir
December 21st, 2009, 11:16
امشبه؟

WebRang
December 21st, 2009, 11:24
نه فردا شبه! =))
آره عزیز امشبه!

AfraServer
December 21st, 2009, 13:19
سلام
يكي مياد بگه شب يلدا چند دقيقه از روز هاي معمولي بيشتره ؟

Sajad
December 21st, 2009, 13:42
یک دقیقه :)

1eng.ir
December 21st, 2009, 14:17
یک دقیقه :)
نه بیش تر از 1 دقیقه بیشتر از بیشتر شباست :55:

TukaNet
December 21st, 2009, 15:40
1 دقیقه و 15 ثانیه و 82 صدم ثانیه بیشتر :78:
شوخی بودا ، جدی نگیرید :d

WebRang
December 21st, 2009, 15:56
سلام
يكي مياد بگه شب يلدا چند دقيقه از روز هاي معمولي بيشتره ؟
بیا قزوین سیتی! باهم بیدار وای میستیم تا تایم بگیریم!
:x

TukaNet
December 21st, 2009, 16:10

اقا محمد (1eng.ir) شما هم میای ؟؟ گزوین سیتی ؟؟ :d

WebRang
December 21st, 2009, 16:12
:109: :109: :109: :109:

AfraServer
December 21st, 2009, 16:20

قربونت آقا ،‌مرسي ،‌نميخواد
ميرم پيش خدا ازش ميپرسم ،طرف سيتي شما كه ثانيه از يادم ميره

1eng.ir
December 21st, 2009, 16:40
آواتار جدید مبارک
وبرنگ که گزوینیه از من میترسه :-p
اگه شما نمیترسی بیا از کرج میریم گزوین شکار :d
یه گونی با خودت بیار، شکار کردیم بریزیم تو گونی با خودمون بیاریم ;)

packsaft
December 21st, 2009, 17:05
آواتار جدید مبارک

ای رفیق نامرد:d

من نبودم گفتی تنها بریم شکار! آره؟:78:

منم میام گونی هم یه چندتا میارم با خودم محض احتیاط یکیشون پاره شد اونیکی هست :))

iranwebbase
December 21st, 2009, 18:24
دوستان يلداتون مبارك

:110:

TukaNet
December 21st, 2009, 19:10
آواتار جدید مبارک

آخه من فکر شما رو می کنم ، من بیام که چیزی گیر شما نمیاد :d
من خودم ترکماااااا :78:
گزوین که هیچ ، اسپانیا هم میریم =))

Kambiz
December 21st, 2009, 19:45
آواتار جدید مبارک

داری می ری بگو منم شبانه راه بیوفتم بیام ، نامرد ها رو با هم خفت کنیم ، بندازیم توگونی :65:

---------- Post added at 07:45 PM ---------- Previous post was at 07:43 PM ----------

آخه من فکر شما رو می کنم ، من بیام که چیزی گیر شما نمیاد :d
من خودم ترکماااااا :78:
گزوین که هیچ ، اسپانیا هم میریم =))

منم ترکما :76:
با هم بریم + ممد = 4 تا گونی قزوینی :65:

1eng.ir
December 21st, 2009, 19:53
دهه :d سک*سیش نکنین دیگه :-p

پ.ن: امضا رو داشته باشین ;)

TukaNet
December 21st, 2009, 20:01
محمد شما play کن ، اصلا لازم نیست بیای ، من مواد خام میرسونم بهت :))
چند گونی کافیته ؟؟

Amir
December 22nd, 2009, 01:43
شب چله ی (یلدا) همگی مبارک
فال حافظ یادتون نره !

:-:-: FAL -E- HAFEZ - Display Fal :-:-: فال حافظ - نمایش فال :-:-: (http://www.falehafez.org/fal.html)

http://www.falehafez.org/images/pics/pic3.jpg

به تيغم گر کشد دستش نگيرم /
وگر تيرم زند منت پذيرمکمان ابرويت را گو بزن تير/
که پيش دست و بازويت بميرمغم گيتی گر از پايم درآرد/
بجز ساغر که باشد دستگيرمبرآی ای آفتاب صبح اميد/
که در دست شب هجران اسيرمبه فريادم رس ای پير خرابات/
به يک جرعه جوانم کن که پيرمبه گيسوی تو خوردم دوش سوگند/
که من از پای تو سر بر نگيرمبسوز اين خرقه تقوا تو حافظ/
که گر آتش شوم در وی نگيرم

تعبیر:دل به دریا زده ای و بی محابا پیش می روی و خود را به تقدیر سپرده ای. بهتر است که کمی دقت کنی و با تعمق و تعقل به کار خود بپردازی تا موجب ندامت و پشیمانی نشوی.

4dmin
December 22nd, 2009, 01:52
شب چله ی (یلدا) همگی مبارک
فال حافظ یادتون نره !

:-:-: Fal -e- hafez - display fal :-:-: فال حافظ - نمایش فال :-:-: (http://www.falehafez.org/fal.html)

http://www.falehafez.org/images/pics/pic3.jpg

به تيغم گر کشد دستش نگيرم /
وگر تيرم زند منت پذيرمکمان ابرويت را گو بزن تير/
که پيش دست و بازويت بميرمغم گيتی گر از پايم درآرد/
بجز ساغر که باشد دستگيرمبرآی ای آفتاب صبح اميد/
که در دست شب هجران اسيرمبه فريادم رس ای پير خرابات/
به يک جرعه جوانم کن که پيرمبه گيسوی تو خوردم دوش سوگند/
که من از پای تو سر بر نگيرمبسوز اين خرقه تقوا تو حافظ/
که گر آتش شوم در وی نگيرم

تعبیر:دل به دریا زده ای و بی محابا پیش می روی و خود را به تقدیر سپرده ای. بهتر است که کمی دقت کنی و با تعمق و تعقل به کار خود بپردازی تا موجب ندامت و پشیمانی نشوی.

دكتر جون درسته كه ميگن كريسمس همون يلدا بوده در گذر تاريخ كانورت شده ؟
آواتار قبلي هم بيشتر به مرام ومسلك حضرتعاتي ميخورد(اگر فضولي نباشه)

---------- Post added at 01:52 AM ---------- Previous post was at 01:50 AM ----------

اينم فال نتي ما

المنه لله که در ميکده باز است زان رو که مرا بر در او روی نياز است
خم‌ها همه در جوش و خروشند ز مستی وان می که در آن جاست حقيقت نه مجاز است
از وی همه مستی و غرور است و تکبر وز ما همه بيچارگی و عجز و نياز است
رازی که بر غير نگفتيم و نگوييم با دوست بگوييم که او محرم راز است
شرح شکن زلف خم اندر خم جانان کوته نتوان کرد که اين قصه دراز است
بار دل مجنون و خم طره ليلی رخساره محمود و کف پای اياز است
بردوخته‌ام ديده چو باز از همه عالم تا ديده من بر رخ زيبای تو باز است
در کعبه کوی تو هر آن کس که بيايد از قبله ابروی تو در عين نماز است
ای مجلسيان سوز دل حافظ مسکين از شمع بپرسيد که در سوز و گداز است

تعبیر:به خوشی های ناپایدار روزگار دل نبند. راه چاره برای تو باز است فقط با چشم بینا و دل آگاه می توانی آن را بیابی. دوستان مشفق را فراموش نکن.

Amir
December 22nd, 2009, 02:18
دكتر جون درسته كه ميگن كريسمس همون يلدا بوده در گذر تاريخ كانورت شده ؟
آواتار قبلي هم بيشتر به مرام ومسلك حضرتعاتي ميخورد(اگر فضولي نباشه)

بله امکانش هست چون درباره کشوری کهن تر از تاریخ صحبت میکنیم
ما در گذشته خیلی مراسم ها داشتیم که خانواده ها را دور هم جمع می کرد
همه به شادی بودند و فکر نکنم مراسم عزا و امثال اینها نداشته بودیم

ممنون از نظرتون اما "فریدون فرخزاد" هم اسطوره ای بود.

شب چله همگی به شادی و مستی !:53:

TukaNet
December 22nd, 2009, 02:20
فال من زیاد جالب نبود ، یه جورایی آبرو ریزی بود :-s
از فال گرفتنم پشیمون شدم :71: