PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیت الله منتظری به دیار حق شتافت.

LoveLife
December 20th, 2009, 11:24
این مرجع تقلید كه هشتاد و هفتمین سال عمرش را می‌گذراند، شب گذشته بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

دفتر آیت‌الله منتظری ضمن تایید این خبر اعلام كرد كه تاكنون زمان مراسم تشییع پیكر وی مشخص نشده است.

آیات امینی، صانعی، شبیری زنجانی و گرامی هم اكنون در بیت آیت‌الله منتظری حضور دارند.

ایشان متولد 1301 ه - ش در نجف آباد اصفهان بود.

آغاز به تحصیل علوم دینی از 12 سالگی در حوزه های علمیه : نجف آباد، اصفهان؛ و هجرت به قم در سن 19 سالگی؛ تحصیلات علمی ایشان همراه شهید آیت الله مرتضی مطهری بود و درجه اجتهاد را در سن 24 سالگی كسب كرد و استادی دروس مقدماتی و عالی حوزوی (صرف و نحو، فقه و اصول، كلام و فلسفه، اخلاق و حدیث) را بر عهده داشت، برخی از اساتید معظم له آیات : حاج آقا رحیم ارباب، شیخ محمد حسن عالم نجف آبادی، حاج میرزا علی آقا شیرازی، محقق داماد، سید محمد حجت، سید صدر الدین صدر، سید احمد خوانساری، حاج آقا رضا بهاء الدینی، سید محمد حسین طباطبایی، حاج آقا حسین بروجردی و حاج آقا روح الله خمینی(قدس الله اسرارهم) بود.

نقش اساسی در رهبری مبارزات انقلاب اسلامی (1357-1342) به ویژه پس از تبعید امام خمینی از ایران به خارج از كشور داشت. در پی مبارزات فراگیر و خستگی ناپذیر تحمل 3 سال تبعید (در شهرهای مسجد سلیمان، طبس، خلخال و سقز)، تحمل 5/5 سال زندان(زندان های قزل قلعه، قصر و اوین) تحمل شكنجه های بسیار و سلول انفرادی (6ماه)،آخرین محكومیت 10 سال و سرانجام در پی اوج گیری تظاهرات و فشارهای مردمی در هشتم آبان ماه 1357 به همراه دیگر زندانیان سیاسی به ویژه آیت الله طالقانی (ره) آزاد شد.

مسئولیت های پس از انقلاب؛ ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی، امام جمعه تهران و قم، قائم مقام رهبری، مسئول نصب قضات، ائمه جمعه و نماینده ولی فقیه در دانشگاهها و سپاه، نصب اعضای هیأت عفو زندانیان، تعیین شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم. نصب نماینده امام جهت تعیین هیأت 7 نفره واگذاری زمین، جذب و ارسال كمك های مردمی به جبهه ها در طول هشت سال جنگ، مؤسس و ریاست عالی دانشگاه امام صادق (ع) و مركز جهانی علوم اسلامی و مدرسه دارالشفاء قم ، اشراف و تولیِّت برخی مدارس علمیه در قم، مبتكر هفته وحدت و ولایت، و ...

بیش از 30 اثر فقهی، اصولی، اجتماعی، كلامی، تاریخی، حقوقی و سیاسی تألیف كرد.

در سال‌های اخیر علاوه بر دیدارهای مردمی و اظهار نظر در باره مسائل روز و دفاع از حقوق همه طبقات مردم و پاسخ به استفتائات حاوی مسائل شرعی، سیاسی و شبهات ؛ به تدریس فقه، فلسفه ، حدیث و اخلاق مشغول بود.

علاوه بر مجموعه آثار، در این سال‌ها 10 اثر دیگر از آثار ایشان در حوزه های مختلف: حدیث، كلام، سیاست، حقوق و ...چاپ و منتشر شده است.

روح این بزرگمرد شاد !

لطفا سیاسی نکنید

Roka
December 20th, 2009, 12:34
روحش شاد ، یادش گرامی:53:

Vahid
December 20th, 2009, 12:41
آیت الله منتظری درگذشت

http://www.bbc.co.uk/worldservice/assets/images/2009/12/20/091220064832_mmontazeri466.jpg

آیت الله حسینعلی منتظری از مراجع تقلید شیعیان شنبه شب، در هشتاد و هفت سالگی در شهر قم درگذشت.
احمد منتظری، فرزند آقای منتظری در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا خبر درگذشت این روحانی منتقد را تائید کرده و گفته است که روحانیون بلندپایه قم در بیت آیت الله منتظری حضور یافته اند.
طبق اخبار آیات موسوی اردبیلی، شبیری زنجانی، صانعی، بیات زنجانی و امینی در منزل آقای منتظری حضور دارند.
آقای منتظری از مهم ترین روحانیون منتقد دولت ایران به شمار می رفت که در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر به صراحت موضعگیری کرد و از رفتار حکومت در قبال معترضان انتقاد کرد.
در دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر، آقای منتظری با انتقاد از عملکرد مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به بی اعتماد شدن مردم نسبت به حاکمیت هشدار داده بود.
آقای منتظری چند روز پیش گفته بود که در پی سرکوب "خشن" مردم پس از انتخابات اخیر، آنها از خواسته اولیه خود که ابطال انتخابات بود فراتر رفته اند و اکنون خواهان رفع "آفت هایی" هستند که به گفته او نظام گرفتار آنها شده است.
آیت الله منتظری طی ماه های اخیر بیانیه های متعددی در حمایت از معترضان و انتقاد از رفتار حکومت منتشر کرد که با خشم محافل تندرو در حکومت رو به رو شد.
او در این مدت بارها از مراجع تقلید و روحانیون شیعه خواست برای دفاع از حقوق مردم در تحولات جاری دخالت کنند. او شهریور امسال نامه ای خطاب به "مراجع عظام تقلید و علمای اعلام قم، نجف، مشهد مقدس، تهران، اصفهان، تبریز، شیراز و سایر بلاد اسلامی" در همین زمینه منتشر کرد.
او در این نامه وقایع بعد از انتخابات اخیر را "حوادث و فجایعی" دانست که مراجع و علمای دینی مشاهده کرده یا دیده اند و با اشاره به آنچه که "حق کشی ها، ظلم ها، تخلفات فراوان به نام دین و با تایید بخش اندکی از روحانیون حکومتی و وابسته" نامید، نوشت که هنگامی که اقشار وسیعی از مردم در صدد ابراز اعتراض خود از راه های شرعی و قانونی مسالمت آمیز بر آمدند، حکومت "جمعیت چند میلیونی را آشوبگر و اغتشاشگر و عوامل بیگانه نامید و به بدترین وضع و با خشونت کامل، مردان و زنان بی دفاع را مورد ضرب و شتم و سرکوب قرار داد و عده زیادی را بازداشت و گروهی را در خیابان ها و عده ای را در زندان های مخوف به شهادت رساند."
جانشینی آیت الله خمینی

آیت الله حسینعلی منتظری در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد. او نزد آیت الله محمدحسین بروجردی، آیت الله روح الله خمینی و علامه محمدحسین طباطبایی تحصیل کرد و درجه‌ اجتهاد دریافت کرد.
او پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ از جمله نزدیکان آیت الله خمینی بود و بارها به علت فعالیت های سیاسی زندانی شد.
در زمان تبعید آیت الله خمینی در نجف او نماینده تام الاختیار آیت الله خمینی در ایران شد.
پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، آیت الله منتظری رییس مجلس خبرگان قانون اساسی شد و در سال ۱۳۶۴، مجلس خبرگان رهبری، با آنکه آیت الله خمینی همچنان در قید حیات بود، آیت الله منتظری را به جانشینی رهبر جمهوری اسلامی برگزید.
اختلافات میان آیت الله خمینی و آیت الله منتظری پس از اعدام هزاران زندانی سیاسی در زندان در تابستان ۱۳۶۷ و نیز بازداشت مهدی هاشمی برادر هادی هاشمی، داماد آیت الله منتظری بالا گرفت و نهایتا در سال ۱۳۶۸ آیت الله خمینی در نامه ‌ای آیت الله منتظری را از مقام جانشینی خود عزل کرد.
حصر خانگی

پس از انتخاب آیت الله علی خامنه ‌ای به رهبری جمهوری اسلامی، آیت الله منتظری در سال ۱۳۷۱ در یک سخنرانی از سیاست ‌های امنیتی - نظامی حکومت انتقاد کرد. در پی این سخنرانی انتقاد آمیز جمعی از هواداران آیت الله منتظری بازداشت شدند.
در سال ۱۳۷۶ نیز آقای منتظری در سخنانی فراقانونی بودن رهبری را زیر سئوال برد. او در سخنان خود نسبت به حکومتی شدن مرجعیت هشدار داد و از اختیارات فراقانونی آیت الله خامنه ای انتقاد کرد.
در پی این سخنان، حسینه و دفتر آقای منتظری تخریب و اشغال شد. آیت الله منتظری سپس چند سال تحت حصر خانگی بود که در واپسین سال ریاست جمهوری سید محمد خاتمی موانع ایجاد شده در اطراف منزل او برچیده شد.
آیت الله منتظری چند سال پیش با انتشار خاطرات خود بر روی اینترنت بخشی از اسناد و نامه‌های تاریخی مربوط به انقلاب و جمهوری اسلامی را منتشر کرد.

LoveLife
December 20th, 2009, 12:42
فردا مراسم تدفین این بزرگمرد قم هست !
بنده خواهم رفت ! به طور حتم !

behnam7436
December 20th, 2009, 12:43
روحش شاد
ايام محرم هم به همه تسليت ميگم
التماس دعا

Vahid
December 20th, 2009, 12:44
من هم باید برم

Veria
December 20th, 2009, 12:45
روحش شاد

LoveLife
December 20th, 2009, 13:09
وحید من فکر کردم نجف آباد خاک می کنند ، بلیط نجف آباد رزو کرده بودم ! ولی گویا قم فردا ساعت 9 صبح هست !
اگه خواستی بیا هماهنگ کن !

---------- Post added at 09:39 AM ---------- Previous post was at 09:27 AM ----------

http://i50.tinypic.com/28ap0ld.jpg

akbar123sat
December 20th, 2009, 13:22
واقعا ایشون مردم بزرگی بودن سالها در تبعید خانگی به سر بردند . و همیشه سخن حق را گفتند . عمر تمام شدنی هستش مهم اینه که ایندگان درباره ادم چی بگن . مطمعنا همه اقشار جامعه از رحلت ایشان ناراحت هستند . بهتر است برخی ها که فکر میکنن عمر نوح دارن این مسله رو ببنید و درس عبرتی بگیرند که همه روزی رفتنی هستند .

mehdi24
December 20th, 2009, 13:39
روحش شاد

Online24
December 20th, 2009, 13:57
:-o

واقعا خبر از این بدتر نمیشد !

روحش شاد و یادش گرامی :(( :(( :((

LoveLife
December 20th, 2009, 14:21
ترافیک عجیبی جاده تهران - قم اتفاق افتاده !
احتمال بستن جاده برای جلوگیری از حضور مردم وجود داره ! (ترافیک ساختگی )

Apadanapayment
December 20th, 2009, 14:24
ترافیک عجیبی جاده تهران - قم اتفاق افتاده !
احتمال بستن جاده برای جلوگیری از حضور مردم وجود داره ! (ترافیک ساختگی )

ایشالا تشییع پیکر میلیونی آیت الله منتظری خاری در چشم بعضیا باشه

Online24
December 20th, 2009, 14:38
قرار عمومی نمیزارید ؟!

LoveLife
December 20th, 2009, 14:44
من و وحید فردا اون جا هستیم !

نجف آباد هم تعطیل شده ! خیلی مرید داشته تو نجف آباد !
یه سری عکس های امروز تو این وبلاگ هست
Green Wave: تعطیلی کامل شهر نجف آباد در سوگ آیت الله عظمی منتظری به روایت عکس (http://lordomid.blogspot.com/2009/12/blog-post_3683.html)

akbar123sat
December 20th, 2009, 15:08
الان تو تلفزیون زرقابی دیدم که در حد 10 ثانیه گفتش که ایت الله منتظری به رحمت خدا رفتن و با دکترش مصاحبه کردش و دکترش میگفت 100000 تا مریضی داشت و برای همین مرحوم شدن . حالا لازم بود یه بچه تو قرقوزستان پاش پیچ تلوزیون روزی 1000 بار اعلام میکرد و .... نمونه اش رو دیدیم یک زن مصری تو دادگاه المان و... جه داستانی شدش مخ مردم رو خوردن در حالی که ما اصلا نه مصری بودیم نه المانی که ناراحت بشیم ولی یکی از بزرگترین علمای شیعه و مراجع تقلید که بعد از ایت الله خمینی در جایگاه بسیار بالایی قرار داشتند اینطوری خبر رسانی بشه واقعا تاسف بر انگیز هست .

به نظرم یکی از روحانیونی بودن که جایگاه بسیار قوی در بین مردم داشتن و من شخصا ایشون رو خیلی قبول دارم .

bijans
December 20th, 2009, 15:11
این آقا تنها کسی بود که به قتل عام 1367 که بیش از 10000 نفر زندانی سیاسی در آن کشته شدند (زمانی که میرحسین موسوی نخست وزیر بود) اعتراض کرد و حکم خمینی رو اجرا نکرد.

4dmin
December 20th, 2009, 15:21
من و وحید فردا اون جا هستیم !

نجف آباد هم تعطیل شده ! خیلی مرید داشته تو نجف آباد !
یه سری عکس های امروز تو این وبلاگ هست
green wave: تعطیلی کامل شهر نجف آباد در سوگ آیت الله عظمی منتظری به روایت عکس (http://lordomid.blogspot.com/2009/12/blog-post_3683.html)

فيليه!
اين همون منتظري مشهوره ؟

Online24
December 20th, 2009, 15:22
مقاله مفید در مورد این بزرگوار

حسین‌علی منتظری - ویکی‌پدیا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87_%D9%85 %D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%B1%DB%8C)

irlogo
December 20th, 2009, 15:25
خدا رحمتش کنه، اونایی که میان قم قدم روی چشم ما می زارن

4dmin
December 20th, 2009, 15:32
بنده خدا سايتش زيره ديداسه!

the requested resource could not be loaded. Libcurl returned the error:
Operation too slow. Less than 5 bytes/sec transfered the last 20 seconds

LoveLife
December 20th, 2009, 15:34
نه عزیز ! بازدید کننده زیاد ! خودش صد برابر دی داس بار رو سرور فشار می یاره !

kianonline
December 20th, 2009, 15:40
با سلام

بنده هم واقعا متاسفم شدم ! خدا رحمتش کند. بنده و همکارنمان هم سعی خواهیم کرد که در مراسم شرکت کنیم.

پاینده باشید.

iranoptic
December 20th, 2009, 16:55
و کل من علیها فان...

tak
December 20th, 2009, 17:19
دوستان بنده takweb.ir هستم
بابت پست اولم پوزش می خوام
در مورد ایشان اطلاعات بیشتری کسب کردم و نظرم تفییر کرده
(خداوند بیامرزتش)

این نامه ها هم جالبن:

آخرین مكاتبه منتظری با امام خمینی
به گزارش رهوا به نقل از صحیفه امام خمینی متن آخرین مكاتبه آیت الله منتظری با امام خمینی (ره) و جوابیه امام خمینی به ایشان بدین شرح می باشد:

بسم اللّه الرحمن الرحیم.

محضر مبارك آیت اللّه العظمى امام خمینى - مدظله العالى

مخاطب:
منتظرى، حسینعلى پس از سلام و تحیت، مرقومه شریفه مورخ 6/1/68 واصل شد.
ضمن تشكر از ارشادات و راهنماییهاى حضرتعالى به عرض مى رساند، مطمئن باشید همان طور كه از آغاز مبارزه تاكنون در همه مراحل همچون سربازى فداكار و از خود گذشته و مطیع در كنار حضرتعالى و در مسیر اسلام و انقلاب بوده ام، اینك نیز خود را ملزم به اطاعت و اجراى دستورات حضرتعالى مى دانم، زیرا بقا وثبات نظام اسلامى مرهون اطاعت ازمقام معظم رهبرى است.

براى هیچ كس قابل شك نیست كه این انقلاب عظیم تا كنون در سایه رهبرى و ارشادات حضرتعالى از خطرات مهمى گذشته ، و دشمنان زیادى همچون منافقین كوردل، كه دستشان به خون هزاران نفر از مردم و شخصیتهاى عزیز ما و از جمله فرزند عزیز خود من(1) آغشته است، و سایر جناحهاى مخالف و ضد انقلاب و سازشكار و لیبرال مابهاى كج فكر را رسوا واز صحنه خارج نموده است.

آیا جنایات هولناك وضربات ناجوانمردانه این روسیاهان كوردل به انقلاب و كشور و ملت عزیز و فداكار ما فراموش شدنى است? و اگر بلندگوهاى آنان و رادیوهاى بیگانه خیال مى كنند با جوسازیها و نشر اكاذیب و شایعه پراكنیها به نام اینجانب مى توانند به اهداف شوم خود برسند و در همبستگى ملت ما رخنه كنند، سخت در اشتباهند.

و راجع به تعیین اینجانب به عنوان قائم مقام رهبرى، خود من از اول جدا مخالف بودم، و با توجه به مشكلات زیاد و سنگینى بار مسئولیت، همان وقت به مجلس خبرگان نوشتم كه تعیین اینجانب به مصلحت نبوده است.

و اكنون نیز عدم آمادگى خود را صریحا اعلام مى كنم.

و از حضرتعالى تقاضا مى كنم به مجلس خبرگان دستور دهید مصلحت آینده اسلام و انقلاب و كشور را قاطعانه در نظر بگیرند.

و به من اجازه فرمایید همچون گذشته یك طلبه كوچك و حقیر در حوزه علمیه به تدریس و فعالیتهاى علمى و خدمت به اسلام و انقلاب، زیر سایه رهبرى حكیمانه حضرتعالى، اشتغال داشته باشم.
و اگر اشتباهات و ضعفهایى كه لازمه طبیعت انسان است رخ داده باشد، انشاءاللّه با رهبریهاى حضرتعالى مرتفع گردد.

و از همه برادران و خواهران عزیز و علاقه مند تقاضا مى كنم مبادا در مورد تصمیم مقام معظم رهبرى و خبرگان محترم، به بهانه حمایت از من، كارى انجام دهند و یا كلمه اى بر زبان جارى نمایند، زیرا مقام معظم رهبرى و خبرگان جز خیر و مصلحت اسلام و انقلاب را نمى خواهند.

امید است این شاگرد مخلص را همیشه از راهنماییهاى ارزنده خود بهره مند، و از دعاى خیر فراموش نفرمایید.

والسلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته .
7 / 1 / 68 - حسینعلى منتظرى

8 فروردین 1368 / 20 شعبان 1409
مكان:
تهران، جماران
موضوع:موافقت با استعفاى آقاى منتظرى از قائم مقامى رهبرى

بسم اللّه الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقاى منتظرى - دامت افاضاته با سلام و آرزوى موفقیت براى شما، همانطور كه نوشته اید رهبرى نظام جمهورى اسلامى كار مشكل و مسئولیت سنگین و خطیرى است كه تحملى بیش از طاقت شما مى خواهد.

و به همین جهت، هم شما و هم من از ابتدا با انتخاب شما مخالف بودیم، و در این زمینه هر دو مثل هم فكر مى كردیم.

ولى خبرگان به این نتیجه رسیده بودند، و من هم نمى خواستم در محدوده قانونى آنها دخالت كنم.
از اینكه عدم آمادگى خود را براى پست قائم مقامى رهبرى اعلام كرده اید پس از قبول، صمیمانه از شما تشكر مى نمایم.

همه مى دانند كه شما حاصل عمر من بوده اید، و من به شما شدیدا علاقه مندم.

براى اینكه اشتباهات گذشته تكرار نگردد، به شما نصیحت مى كنم كه بیت خود را از افراد ناصالح پاك نمایید، و از رفت و آمد مخالفین نظام،كه به اسم علاقه به اسلام و جمهورى اسلامى خود را جا مى زنند، جدا جلوگیرى كنید.

من این تذكر را در قضیه مهدى هاشمى (2) هم به شما دادم.

من صلاح شما و انقلاب را در این مى بینم كه شما فقیهى باشید كه نظام و مردم از نظرات شما استفاده كنند.

از پخش دروغهاى رادیو بیگانه متاثر نباشید.

مردم ما شما را خوب مى شناسند، و حیله هاى دشمن را هم خوب درك كرده اند كه با نسبت هر چیزى به مقامات ایران كینه خود را به اسلام نشان مى دهند.

طلاب عزیز، ائمه محترم جمعه و جماعات، روزنامه ها، و رادیو - تلویزیون، باید براى مردم این قضیه ساده را روشن كنند كه در اسلام مصلحت نظام از مسائلى است كه مقدم بر هر چیز است، و همه باید تابع آن باشیم.

جنابعالى انشاءاللّه با درس و بحث خود حوزه و نظام را گرمى مى بخشید.

والسلام علیكم.

aminzadeh
December 20th, 2009, 17:46
به نظر می رسه به علت فوت آیت الله منتظری v pn بسته شده

irlogo
December 20th, 2009, 17:52
به نظر می رسه به علت مردن منتظری v pn بسته شده
ظاهرا

---------- Post added at 05:50 PM ---------- Previous post was at 05:50 PM ----------

دوستان بنده takweb.ir هستم
بابت پست اولم پوزش می خوام
در مورد ایشان اطلاعات بیشتری کسب کردم و نظرم تفییر کرده
(خداوند بیامرزتش)

این نامه ها هم جالبن:

این را از کجا آوردید؟

---------- Post added at 05:52 PM ---------- Previous post was at 05:50 PM ----------

http://www.leader.ir/langs/fa/img/member/last-news.jpg پیام تسلیت رهبر معظّم انقلاب اسلامی در پی درگذشت فقیه بزرگوار آیت الله منتظری (1388/09/29)

http://media/album/medium/14791_193.jpg

□ عکس (http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=photo&albumId=779) □نسخه چاپي (http://www.leader.ir/langs/fa/print.php?sec=content&id=6231)

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت فقیه بزرگوار آیت الله آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری رحمۀ الله علیه را تسلیت گفتند.
متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
اطلاع یافتیم که فقیه بزرگوار آیت الله آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری رحمۀ الله علیه دارفانی را وداع گفته و به سرای باقی شتافته اند. ایشان فقیهی متبحّر و استادی برجسته بودند و شاگردان زیادی از ایشان بهره بردند. دورانی طولانی از زندگی آن مرحوم در خدمت نهضت امام راحل عظیم الشأن گذشت و ایشان مجاهدات زیادی انجام داده و سختی های زیادی در این راه تحمل کردند. در اواخر دوران حیات مبارک امام راحل امتحانی دشوار و خطیر، پیش آمد که از خداوند متعال میخواهم آن را با پوشش مغفرت و رحمت خویش بپوشاند و ابتلائات دنیوی را کفاره ی آن قرار دهد. اینجانب درگذشت ایشان را به همه ی بازماندگان بویژه همسر مکرّمه و فرزندان محترم آن مرحوم تسلیت میگویم و رحمت و مغفرت الهی را برای وی مسألت میکنم.
سیّد علی خامنه ای
29/ آذر/ 1388

LoveLife
December 20th, 2009, 17:53
آیت الله منتظری دوستان !

tak
December 20th, 2009, 17:56
آیت الله منتظری دوستان !

آیت الله آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری رحمۀ الله علیه

goldstar
December 20th, 2009, 19:19
این پیام داده نمیشد بهتر بود!

LoveLife
December 20th, 2009, 19:44
چرا ؟

goldstar
December 20th, 2009, 20:27
چرا نداره بیچاره رو مرده جای خدا مجازات کردن! و میخوان اون دنیا بهش تخفیف بدن!

HugeServer
December 20th, 2009, 22:20
همین الان تلویزیون آلمان art، زندگی‌ نامه این بزرگ ور رو شرح داد، و گفتش که چه قد مردم ایران ایشون رو دوست داشتن
خدا رحمتش کنه,:63:

saeidj
December 20th, 2009, 22:24
وقتی شنیدم خیلی شکه شدم.

نمیگم خدا بیامرزش چون جاش تو بهش هست لازم نیست امرزیده بشه

HugeServer
December 20th, 2009, 22:36
آیتالله منتظری به جهان یادآوری میکند که دموکراسی امتیازی نیست که تنها به مسیحیت تعلق دارد، بلکه میتواند متعلق به پیراوان هر دینی باشد
فرانکفورتر آلگماینه، در این مورد نوشت: «حداقل چیزی که از فتوای آیتالله منتظری استنباط میشود، پشتیبانی او از جبهه اصلاحات است. او در فتوای خود گفته است: حاکمیتی که برپایه باطوم ایجاد شده، مرتکب قتل میشود، دستگیر میکند و با روشهای قرون وسطائی یا استالینیستی شکنجه میدهد، حق رهبری را از خود سلب کرده است».

فرانکفورتر آلگماینه در گزارش خود افزود: «آیتالله ۸۸ ساله حسینعلی منتظری و آیتالله ۷۷ ساله علی سسیستانی، بزرگترین مراجع تقلید جهان شیعه هستند. این روزنامه شرحی از سوابق آیتالله منتظری، اعتراض وی به اعدامهای دستجمعی سال ۱۹۸۹ برکناری از جانشینی آیتالله خمینی و حبس خانگی وی منتشر کرد.

روزنامه فرانکفورتر روندشاو، در تفسیر کوتاهی ضمن اشاره به فتوای قتل سلمان رشدی در سال ۱۹۸۹ نوشت: «اصطلاح فتوا خاطره بدی را در ما زنده میکند. اما فتوای اخیر آیتالله منتظری ماهیت دیگری دارد. وی در محکومیت کمنظیر سرکوب جنبش مردمسالاری مردم ایران، از ارزشهائی سخن میگوید که جهان غرب آن را کمتر در جهان اسلام تجربه کرده است: آزادی و عدالت. آیتالله منتظری به جهان یادآوری میکند که دموکراسی امتیازی نیست که تنها به مسیحیت تعلق دارد، بلکه میتواند متعلق به پیراوان هر دینی باشد».

مفسر فرانکفورتر روندشاو، آرزو میکند که کاش شخصیت صاحبنفوذی مثل آیتالله منتظری در آلمان هم وجود میداشت تا حزبی را که قاتل مروی، زن جوان مصری، را میستاید، محکوم کند. یکی از احزاب نوفاشیستی آلمان، دست به این اقدام زده است.

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs052.snc3/13933_209244679894_163089794894_3071273_4480141_n. jpg

TukaNet
December 20th, 2009, 22:58
گالری تصاویر یاهو از مرحوم منتظری : Top Iranian dissident cleric dies - Yahoo! News Photos (http://news.yahoo.com/nphotos/Montazeri-Grand-Ayatollah/photo//091220/481/b6712c5009f0420391390f3769b5c28f//s:/ap/20091220/ap_on_re_mi_ea/ml_iran_obit_montazeri;_ylt=Apl8v5h_gAryRfToBBUTA7 kUewgF;_ylu=X3oDMTFiMjFmbGY0BHBvcwMxMQRzZWMDeW5fcl 9qdW1wX3Bob3RvBHNsawN0aGVib2R5b2ZncmE-#photoViewer=/091220/photos_wl_afp/b8cf06f529c2f96a95ce57262a9b4f67)

Vahid
December 20th, 2009, 23:15
بچه ها من نتونستم بیام :(
دپرس شدم
برم بخوابم تا یه کاری نکردم با اینا .....

Subhosting
December 20th, 2009, 23:29
خدایش بیامرزد و رحمتش کند...

LoveLife
December 21st, 2009, 00:12
جاده تهران قم ! ترافیک عجیبی شده !
قم کاملا شلوغ شده !
نجف آباد حکومت نظامی شده !
تلفن های نجف آباد اختلال شدید !

HugeServer
December 22nd, 2009, 05:17
http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs022.snc3/10931_213890139453_45061919453_2890205_2862360_n.j pg
حضور میلیونی مردم درمراسم تشییع پیکر حضرت آیت الله العظمی منتظری / قم 30 آذر
Funeral of Grand Ayatollah Montazeri / Qom, Dec 21st

مراسم تدفین آیت الله حسینعلی منتظری برگزار شد

مراسم خاکسپاری آیت الله حسینعلی منتظری با حضور جمعیت بزرگی از هوادارانش و شخصیت های مذهبی و سیاسی ایران در قم برگزار شد، اما به گفته فرزند آقای منتظری، پس از پایان این مراسم بیت او به محاصره نیروهای انتظامی و نظامی در آمد.
پیکر آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه و از منقدان سرشناس رهبران کنونی جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، ۲۱ دسامبر (۳۰ آذرماه) در شهر قم، محل اقامت او، تشییع و پس از اقامه نماز به امامت آیت الله موسی شبیری زنجانی در حرم حضرت معصومه به خاک سپرده شد.
قرار بود دوشنبه شب مراسمی هم در مسجد اعظم قم برگزار شود که به گفته فرزند آقای منتظری این مراسم از جانب خانواده او لغو شده است.
سعید منتظری به بی بی سی فارسی گفت که اعضای خانواده مطلع شده اند که مسجد اعظم از ساعت ها قبل، توسط نیروهای بسیج و سپاه پر شده و به همین دلیل مراسم دوشنبه شب را لغو کرده اند.
او در مورد وضعیت اطراف بیت آقای منتظری گفت: "اطراف منزل مثل حکومت نظامی شده است و انواع و اقسام نیروهای نظامی و انتظامی با سپر و باتوم در آنجا مستقر شده اند و اجازه رفت و آمد به بیت را نمی دهند".
مراسم تشییع آقای منتظری حدود ساعت ۹ بامداد از برابر خانه او آغاز شد در حالیکه جمعیت کثیری از عزاداران، خودرو حامل پیکر آیت الله فقید را تا محل اقامه نماز میت مشایعت می کردند.
به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - قبل از اقامه نماز، پیام تسلیت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و پس از آن پیام احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری، قرائت شد.
یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که در هنگام خوانده شدن پیام آیت الله خامنه ای، گروهی از تشییع کنندگان با فریاد کشیدن و سر دادن شعار نسبت به آن اعتراض کردند.
بر اساس گزارش ایلنا، احمد منتظری در سخنان خود از سوگواران خواست تا پس از پایان مراسم نماز، صحن حرم را ترک کنند.
خبرگزاری رویتر به نقل از شاهدان عینی، شمار عزاداران را "صدها هزار تن" گزارش کرده و سایت کلمه، متعلق به میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت، هم گفته است که تشییع پیکر آیت الله منتظری با حضور صدها هزار نفر از نقاط مختلف کشور به سوی حرم حضرت معصومه تشییع شد.
آقای موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالف دولت به همراه شماری از مراجع تقلید، روحانیون ارشد و فعالان سیاسی، از جمله آیت الله یوسف صانعی، آیت الله سید جلال الدین طاهری اصفهانی، محمود هاشمی شاهرودی، قربانعلی دری نجف آبادی، علی اکبر محتشمی پور، هادی غفاری، هادی خامنه ای (برادر رهبر جمهوری اسلامی)، غلامحسین کرباسچی شهردار سابق تهران، حبیب الله پیمان و عزت الله سحابی از چهره های ملی مذهبی در مراسم تشییع حضور داشتند.
اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و محمد خاتمی رئیس جمهور سابق نمایندگانی را برای شرکت در مراسم خاکسپاری آیت الله منتظری به قم فرستاده بودند. از طرف آقای هاشمی رفسنجانی، آقایان نوری شاهرودی و علمی حسینی و از طرف آقای خاتمی نیز محمد شریعتی دهاقان در این مراسم شرکت داشتند.
یک شاهد عینی به بی بی سی گفت که مأموران مانع از ورود آیت الله صانعی به داخل صحن حرم حضرت معصومه، محل دفن آیت الله منتظری شدند که این امر اعتراض گروهی از مردم حاضر در صحنه را برانگیخت.

تنش های پراکنده
شاهد عینی دیگری به بی بی سی فارسی گفت که پس از مراسم تشییع جنازه، برخی نیروهای لباس شخصی به گروهی از تشییع کنندگان حمله کردند و درگیری های پراکنده ای اتفاق افتاد.
به گفته او، این نیروها به پاره کردن پوسترهای آیت الله منتظری اقدام کردند و کوشیدند هواداران را از اطراف بیت او متفرق کنند.
آقایان موسوی و کروبی به مناسبت درگذشت آیت الله منتظری عزای عمومی اعلام کرده و از مردم خواسته بودند در مراسم عزاداری آیت الله شرکت کنند.
برخی گزارش ها حاکی از آن بوده که ماموران دولتی در چند شهر از جمله تهران، از عزیمت چند دستگاه اتوبوس حامل فعالان سیاسی منتقد دولت برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری جلوگیری کرده اند یا به بازرسی آنها پرداخته اند.
سایت کلمه هم از اقدام ماموران در متوقف ساختن یک اتوبوس حامل دانشگاهیان و فعالان سیاسی که از تبریز عازم قم بوده خبر داده است.
گزارش هایی هم از دستگیری برخی افراد که به قصد شرکت در مراسم تشییع جنازه آقای منتظری عازم قم بودند، منتشر شده است.
یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که زمانی که مراسم تشییع جنازه در قم جریان داشت، محدودیت امنیتی چندانی به چشم نمی خورد، اما حضور مأموران امنیتی محسوس بود.
او گفت که در جریان تشییع پیکر آیت الله منتظری، برخی شعارهای متداول مخالفان هم داده شد. به گفته وی در بعضی از این شعارها به تندی از رهبران ایران انتقاد می شد.
واحد مرکزی خبر، خبرگزاری وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در خبری نوشته است: "در حاشیه مراسم تشییع و تدفین آیت الله حسینعلی منتظری و با وجود درخواست خانواده ایشان درباره پرهیز از منحرف کردن این مراسم، عده ای سعی کردند با شعارهای افراطی و ساختارشکن، فضایی جنجالی و ملتهب به وجود آورند که با واکنش مردم روبرو شدند".
گفته می شود که آیت الله منتظری وصیت کرده بود در محلی در حرم حضرت معصومه در قم دفن شود اما با توجه به اختلاف وی و رهبری جمهوری اسلامی، در مورد اجرای این خواست آیت الله فقید تردیدهایی ابراز می شد.
پیش از تدفین آیت الله منتظری، سایت پارلمان نیوز، پایگاه فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی، گزارش کرد که موافقت اولیه برای خاکسپاری آیت الله منتظری در حرم حضرت معصومه از پیش کسب شده است.
این سایت به نقل از ناصر منتظری، نوه آیت الله، گزارش کرد که موافقت اولیه برای دفن آیت الله در کنار مزار محمد منتظری، فرزند او در داخل حرم، گرفته شد.
ناصر منتظری به خبرنگار پارلمان نیوز گفت که "اگر اختلافاتی بر سر محل دفن ایشان مطرح بوده، بین خود مسئولان بوده و به بیت ایشان چیزی منتقل نشده است".
او همچنین گفته است که وصیت نامه آقای منتظری در اختیار فرزند ارشد او است و قرار است در سایت آیت الله منتظری منتشر شود.
در ایران مراسم روز سوم، هفتم و چهلم درگذشتگان هم به طور سنتی رایج است و انتظار می رود به مناسبت درگذشت آیت الله منتظری نیز چنین مراسمی برگزار شود.
گزارش های رسیده از تعطیلی بازار و برگزاری مراسم عزاداری در نجف آباد، محل تولد آیت الله منتظری حکایت دارد.
از اصفهان هم به نقل از شاهدان عینی خبر می رسد که مردم عزادار در میدان امام خمینی تجمع کرده و مشغول عزاداری بوده اند.

BBC NewS

---------- Post added at 02:47 AM ---------- Previous post was at 02:40 AM ----------

خاکسپاری آیت الله منتظری در قم (http://www.bbc.co.uk/persian/meta/dps/2009/12/nb/091221_rm_montazeri_funeral_16x9_nb.asx)
پوشش خبری شبکه تلویزیونی انگلیسی‌زبان ایران (http://www.bbc.co.uk/persian/meta/dps/2009/12/nb/091221_op_montazeri_funeral_presstv_16x9_nb.asx)

next
December 22nd, 2009, 09:48
خدایش بیامرزد و رحمتش کند...

Vahid
December 22nd, 2009, 12:10
بخویند لطفا !

ابراهيم نبوي

اول، مجاهد نستوه

آیت الله منتظری درگذشت. خبر مرگ او در حالی اعلام شد که آیت الله منتظری بیست سالی مغضوب نظام حاکم بود و حذف او از قدرت، نه به سادگی و سهولت، بلکه با هزینه ای گران تمام شد، در این معامله حکومت جمهوری اسلامی بهترین انسان ممکن را از دست داد و منتظری از زیر بار قدرت حکومتی آزاد شد. آیت الله منتظری که در زمان وقوع انقلاب 56 ساله بود، تقریبا تمام زندگی اش را در مجادله با استبداد گذرانده بود، او از دوران جوانی به زندان افتاده بود و تقریبا همیشه به عنوان یکی از شاگردان نوگرای آیت الله خمینی شناخته می شد. وقتی انقلاب شد، انقلاب ایران با سه روحانی شناخته می شد، آیت الله خمینی، منتظری و طالقانی. آیت الله طالقانی که به لحاظ نظری و فکری به آیت الله نائینی نزدیک بود، در شهریور سال 1358 درگذشت، آیت الله خمینی نیز از همان ابتدای انقلاب آیت الله منتظری را به عنوان نزدیکترین روحانی مورد اعتماد خود به مردم معرفی کرد.

دوم، قائم مقام رهبری

پیش از آن که منتظری از حکومت حذف شود، آیت الله خمینی بارها و بارها او را فرزند خود خطاب کرده بود، گفته بود " من در منتظری خلاصه شده ام، نه یک بار، چندین بار" و منتظری بموجب قانون و با تصویب مجلس قائم مقام رهبر انقلاب بود. پیش از آن یک فرزند آیت الله، محمد منتظری، در جریان عملیات تروریستی مجاهدین خلق کشته شده بود. سالهایی بود که خشونت از در و دیوار می بارید. خشم تنها قاضی میان دولت و رقبا و مخالفین سیاسی بود. در این میان آیت الله منتظری حامی دولت و جناح چپ دولت بود و جناح راست که توسط آیت الله خامنه ای رهبری می شد، حامی راست های دولت و توسط جناح چپ مورد اتهام بود، جناح راست با قدرت موتلفه که در حقیقت بازار و قوه قضائیه و دادگاه انقلاب را در اختیار داشت، سعی می کرد دولت موسوی را بی اعتبار کند. در همین رفت و آمدها و مجادله میان چپ و راست بود که آیت الله با وزرای حامی خامنه ای گفته بود که عرضه اداره یک نانوایی را هم ندارند. آیت الله خمینی به حمایت خود از منتظری و دولت موسوی ادامه داده بود، و این بود تا چند ماه پیش از مرگ آیت الله.

سوم: سه تصمیم خطرناک آیت الله

آیت الله خمینی، سه تصمیم بزرگ زندگی سیاسی اش را گرفت، بسیاری از نزدیکان آیت الله خمینی معتقدند که وی در سال آخر توسط دفترش اداره می شد، دفتری که در سه تصمیم آخر آیت الله خمینی نقش تعیین کننده داشت. از سال 1367 منتظری از قدرت حذف شد، قطعنامه 598 توسط خمینی پذیرفته شد و فتوای قتل سلمان رشدی صادر شد. این سه تصمیم با آنچه آیت الله در پنج سال قبل از آن کرده بود، منافات داشت. منتظری حتی تا فروردین 68 هم مورد احترام شخص خمینی بود، اگرچه رفتارش بشدت منتقدانه بود. دو کتاب سلمان رشدی قبل از سال 67 در ایران چاپ شده بود و مهدی سحابی مترجم بچه های نیمه شب از دست خاتمی جایزه بهترین ترجمه سال را گرفته بود و آیت الله خمینی در مورد جنگ تا سال 67 شیوه ای دیگر در تصمیم گیری داشت. انگار هر سه تصمیم چنان گرفته شده بود، گویی می دانند آیت الله بزودی خواهد مرد. در همان دوران بود که برادر داماد و شاگرد آیت الله یعنی سید مهدی هاشمی، از فرماندهان سپاه پاسداران توسط حکومت اعدام شده بود، و او مدتها بود که در مورد شکنجه زندانیان سیاسی با دادستانی انقلاب، و دفتر آیت الله خمینی وارد مجادله شده بود. دعوا بر سر شکنجه زندانیان موضوعی تازه نبود، موتلفه که توسط اسدالله لاجوردی اداره کامل دادستانی انقلاب را برعهده داشت، دل خونی از آیت الله داشت. چرا که خانه آیت الله منتظری تنها پناه کسانی بود که در زندان ها شکنجه می شدند، مورد بدرفتاری قرار می گرفتند، یا اعدام می شدند.

چهارم: دعوا در عزای آیت الله خمینی

من خبر مرگ آیت الله خمینی را از همان شب قبل شنیدم. سه چهار سالی بود که دیگر علاقه ای به سیاست نداشتم و برایم خاطره ای تلخ از انقلاب مانده بود. درگیر ادبیات و سینما شده بودم، فقط من نبودم که چنین حالی داشتم، محسن مخملباف و سید حسن حسینی و فریدون عموزاده خلیلی و جمعی بزرگ از بچه مسلمان های پیشین از حوزه هنری بیرون آمده بودند و در آثارشان دیگر اثری از انقلاب که نبود، هیچ، بلکه منتقد جدی وضع موجود بودند، اما همه ما هنوز به میرحسین موسوی اعتقاد داشتیم، هنوز فکر می کردیم او با دیگران فرق می کند، خاتمی هم در وزارت ارشاد کورسویی از امید بود. نمی دانم چه شد که وقتی آیت الله خمینی مرد، من که سالها بود با او قهر کرده بودم، یکباره دچار دلهره ای عجیب شدم. انگار که نمی توانستم ایرانی بدون او را باور کنم. صبح که ملت به خیابان ریختند، من هم به خیابان رفتم، پیاده از میدان ولی عصر تا بهشت زهرا. وسط راه با اسماعیل برخورد کردم، و در میان آن جمعیت عزادار که مثل رودخانه ای بی بازگشت و خروشان می رفت با اسماعیل بر سر آیت الله منتظری به دعوا برخاستم. در میان جمعیت جزوه " رنجنامه سید احمد خمینی برای آیت الله منتظری" که شرح مبسوطی از اتهامات به منتظری بود، پخش می شد. اسماعیل بی پروا و بی دلیل منتظری را شیخ ساده لوح می خواند و من از این بی پروایی او و کسانی که پیراهن عثمان مرگ آیت الله را در دست گرفته بودند و علیه منتظری شعار می دادند، خشمگین بودم. احساسی از بی عدالتی را در حذف منتظری می کردم و می دانستم تمام این رفتار یک کودتای سیاسی است. چند سال بعد اسماعیل، از قدرت حذف شد، پشیمان شده بود از آنچه کرده است. و بعد از کنار گذاشتن همه چیز به سوی خاتمی آمده بود. بسیاری از دوستانی که در آن سالهای سرد و سیاه گم کرده بودیم در سالهای اصلاحات پیدا شدند. همه می دانستند که انگار در تمام این سالها ساعتها رو به عقب می رفت. من به ادبیات پناه برده بودم، بسیاری در سیاست قربانی شده بودند و برخی دیگر تمام باورهایشان را از دست داده بودند. آیت الله منتظری بطور کلی از ذهن و زبان مردم حذف شده بود.

پنجم: توافق جمعی خلق خشمگین

گوئی توافقی ملی در میان همه مردم نسبت به آیت الله منتظری وجود داشت. جز گروهی کوچک در روزنامه سلام، دیگران حتی نامش را هم نمی بردند. وزارت اطلاعات خانه و کوچه منتظری را از روی نقشه ارتباطات سیاسی حذف کرده بود. دوستان آیت الله برخی شان دشمن رسمی و علنی او شده بودند تا زنده بمانند. آنان که آیت الله منتظری از مرگ و زندان نجات شان داده بود، نامی از او نمی بردند. شاگردان منتظری نیز نامی از او نمی بردند، انگار که مرده است. او را در خانه اش دفن کرده بودند. در مجادله " مذهب علیه مذهب" نیز برخی از ما ها که شاید می دانستیم حق با منتظری است، واهمه داشتیم که نکند به سوی او برویم و دوباره سروکله انقلاب و دین و دولت دینی پیدا بشود و این بار با قدرتی بیشتر. انگار همه بر سر مردی که حق می گفت توافق کرده بودند، توافقی رذیلانه برای دفن حقیقتی که هیچکس درباره آن صحبت نمی کرد. منتظری زندانی نبود، تبعید هم نشده بود، بازداشت هم نشده بود، او در خانه خودش نشسته بود و در خانه اش را بسته بودند و هیچ کس حق نداشت به او نزدیک شود، انگار که خانه جذامیان. وزارت حقیقت، فقط در 1984 ارول نبود که همه روزنامه ها و خاطرات گذشته را اصلاح می کرد، در ایران یک وزارت حقیقت، کارش پاک سازی کامل منتظری از دیوارها، حافظه، کتابها و همه جای کشور بود. انگار هیچ کس یادش نمی آمد مردی که پشت دیوارهای خانه محصور زندانی شده، زمانی مرد دوم حکومت بوده است. مردی که به نام " امید امت و امام" خوانده می شد و ناگاه با بخشنامه وزیر اطلاعات تبدیل به " شیخ ساده لوح" شده بود.

ششم: جاده ابریشم از کوچه منتظری گذشت

زودتر از همه آنها بودند که فهمیدند اینترنت موضوعی مهم در زندگی سیاسی کشور خواهد بود. وقتی که آیت الله منتظری در خانه ای محصور و بسته تمام شریان های حیاتی اش را با مردم از دست داد. حقیقت این بود که بسیاری از کسان دوست نداشتند که با موضوع منتظری مواجه شوند، نه به این خاطر که او حقیقت را نمی گفت، بلکه به این دلیل که توجه به او ما را دچار عذاب وجدان می کرد. عصر اصلاحات، با خود چند چیز تازه آورده بود، اول از همه جنبشی فکری که به همگان اجازه می داد از همه چیز سووال کنند، و دوم اینترنت که تازه وارد شده بود و بدون آنکه همه متوجه شوند بسرعت داشت گسترش پیدا می کرد. در سال 1376 سایت گویا به عنوان اولین وب سایت معتبر سیاسی کار خود را آرام آرام آغاز کرد، سال 1377 روزنامه های اصلاح طلب آمدند، سال 1378 خاطرات آیت الله منتظری نوشته شد. او تمام اتفاقاتی را که افتاده بود، جلوی چشم همگان گذاشته بود. اسناد و مدارکی غیرقابل انکار که گفتگوی دو مرد بالای حکومت، آیت الله خمینی و آیت الله منتظری را نشان می داد. برای نخستین بار موضوع قتل های تابستان 67 بعد از دوازده سال با جدیت مطرح شد، نامه ها در دسترس همگان قرار گرفت و انگار تمام آن روزنامه هایی که وزارت حقیقت حذف کرده بود، دوباره در دسترس همگان قرار گرفت. تلاش های خاتمی و هاشمی و برخی دیگر از مسوولان وقت چنان کرد که محاصره رهبری که به محاصره حکومتش درآمده بود، شکسته شود و او دوباره بتواند با شاگردانش ارتباط برقرار کند. شاگردانی که حالا دیگر خودشان راه زندان را یاد گرفته بودند. عمادالدین باقی، اکبر گنجی، محسن کدیور، هادی و احمد قابل و بسیاری دیگر از شاگردان آیت الله ساکنان دائمی زندان شده بودند. اگر چه برخی اسرار آشکار شده بود. حالا دیگر لاجوردی که یک سوی پنهان دعوای منتظری بود، در خیابان کشته شده بود، عبدالله نوری که روزی شاگرد آیت الله بود و بعد مخالف او شده بود و دوباره بخاطرش زندان رفته بود، نیز در زندان بسر می برد.

هفتم: جنبش اصلاحات و ولایت فقیه

اگرچه جنبش اصلاحات نه در موقعیت انکار حکومت جمهوری اسلامی بود و نه حتی اگر در چنین موقعیتی بود، می توانست توفیقی پیدا کند، اما موضوع ولایت فقیه به بحثی همگانی تبدیل شده بود. از آن مهم تر موضوع رابطه دین و دولت بود که بشدت نقد می شد. مهم ترین تئوریسین اسلام انقلابی یعنی مهندس بازرگان، مرده بود و پیش از مرگ خود را نقد کرده بود و گفته بود که دخالت دین در دولت را اصولا انکار می کند. بسیاری از مسلمانان انقلابی پیرو آیت الله خمینی در عمل نگاه انقلابی و اسلام گرا و معتقد به ورود دین به دولت را کنار گذاشته بودند. بسیاری از آنها که زمانی برای آیت الله خمینی و انقلاب اسلامی جان می دادند، با هر نوع دخالت دین در دولت مخالف بودند و همه این تحولات در وضعی رخ داده بود که سید محمد خاتمی و دوستانش بحث جامعه مدنی را مطرح می کردند، جامعه ای که در آن حقوق مدنی افراد موضوع اصلی زندگی انسانی باشد. این، البته، موضوعی نبود که نه بتوان گفت و نه بتوان نهان کرد. حکومت عملا بیان اعتقادات سکولار را جرم تلقی می کرد و از آن بدتر که اگر کسی سابقه دینی داشت، این نه تنها جرم بود، بلکه الحاد تلقی می شد. در چنین وضعی نگاهی تازه به ولایت فقیه و حکومت دینی به موضوع زندگی سیاسی کشور تبدیل شد. بسیاری از روحانیون، و بخصوص نسل جوان روحانیت، مانند محسن کدیور و دوستانش عملا منکر ولایت فقیه بودند و حتی آنها هم که صریحا انکار ولایت فقیه را نمی کردند، جز این نمی گفتند. اصلا ولایت فقیه در آن شرایط معنی نداشت. در این میان آیت الله منتظری در حقیقت محور مشترک همه کسانی شد که علیه تعریف رسمی از ولایت فقیه موضع می گرفتند. آیت الله در آخرین تفاسیر خود تقلید را در هیچ امر اجتماعی و سیاسی جایز نمی دانست.

هشتم، جنبش سبز و مرجع سبز

جنبش سبز دوران بازشناسی آیت الله منتظری بود. او رسما دولت موجود را نامشروع دانست و صریحا علیه دولت و رهبر و تمام حکومت موضع گرفت. شاید این می توانست آغازی باشد بر حضور دوباره آیت الله منتظری در میدان رهبری جنبشی که بتواند مردم را از انقلابی که سی سال از عمر آن گذشته بود نجات دهد. تقریبا همه باور داشتند که آیت الله منتظری تنها مرجع تقلید و عالیترین روحانی است که مشروع بودن حکومت را انکار می کند و بر این باور است که " حکومت سرانجام در مقابل جنبش سبز تسلیم می شود" اما گوئی همان بازی قدیمی تکرار شده بود. آیت الله همه حرف هایش را می زد، دقیقا همان حرف هایی را می زد که مردم می خواستند، اما گوئی مردم باورشان نمی شد که برای کنار گذاشتن حکومتی که آیت الله ها را برسر کار آورد، آیت الله منتظری بهترین رهبری است. شاید مساله اصلی این باشد که دوران رهبران بزرگ بسر رسیده است و ابهت و اقتدار مردان بزرگ در شیوه های ارتباطی جدید قابل تعریف نیست. انگار اینترنت با کاریزما بیگانه است. مردان بزرگ در دهکده جهانی آنچنان قابل لمس می شوند که نه دیگر تقدس شان باقی می ماند و نه دیگر ابهت شان.

نهم، مرگی شبیه ماندن، مرگی شبیه رفتن

آیت الله منتظری دیروز درگذشت، گفته شد که او در خواب درگذشته است. مرگی آرام، به نشانه آرامش وجود آدمی که جز قدرتمندان مستبد هیچ دشمنی نداشت. او دوبار در انقلاب ایران تاثیر گذاشت، بار اول با حیاتش، و بار دوم با مرگ خود.

ابراهیم نبوی

29 آذر 1388

iranoptic
December 22nd, 2009, 23:22
منبع ؟
اورژانسی لطفا !

LoveLife
December 23rd, 2009, 00:07
فکر کنم کتاب عالیجنابان خاکستری باشه اسمش !

خاطرات آیت الله رو بخونید ! ببینید چه قدر این انسان مظلوم بوده !

بنده به خاطر هیج مسائله سیاسی ایشون رو دوست نداشتم،ایشون انسانی بسیار مظلوم ، بسیار مظلوم ، با ایمان و با صداقت دل بودند ! هنوز شوکه هستم !

متاسفانه کسی اجاز نداد حرف هاش رو بزنه ! برید کتاب خاطرات ایشون رو بخونید متوجه می شید انسان با دین و آزاده یعنی چی !

jafarjeni
December 23rd, 2009, 00:31
آخه حالا موقع مردن بود مرد ! به خاطر تو کل اینترنت و بستن فقط سایت فارس نیوز میاد ..

HugeServer
December 23rd, 2009, 00:35
آخه حالا موقع مردن بود مرد ! به خاطر تو کل اینترنت و بستن فقط سایت فارس نیوز میاد ..
سلام عزیزم.

یک مقدار جنبه ادب را هم نگاه دار، ایشون مرد بزرگی‌ بودن، اینجور حرف زدن هم چه در بارهٔ ایشون درست نمی‌باشد.