PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سطح دسترسی به هر فایل یا permission

AriyaDownload
August 9th, 2012, 15:15
سلام
در مورد permission سوال داشتم
سوالم این هست وقتی برای یک فایل سطح دسترسی تعیین می کنیم مثلا 644
این سطح دسترسی برای این افراد هست. (User, Group, World)
حالا می خواستم بدونم این افراد چه کسایی هستن؟
مثلا فرق user با Group یا World چی هست؟
ممنون می شم دوستان راهنمایی کنن

DaryaHost
August 9th, 2012, 15:26
یوزر که کاربرای عضو هستن و group که از اسمش پیداس گروه خاص هست و world هم همه دسترسی دارن بهش

AriyaDownload
August 9th, 2012, 15:58
یوزر که کاربرای عضو هستن و group که از اسمش پیداس گروه خاص هست و world هم همه دسترسی دارن بهش
خوب همین
کاربرهای عضو کجا؟
مثلا کنترل پنل من سی پنل هست برای فولدری 644 رو تنظیم می کنم
الان یک نفر تمام دسترسی ها رو داره و دو گروه فقط دسترسی خواندن اون فایل رو دارن (اون یک نفری که تمام دسترسی ها رو داره در دنیای حقیقی کی هست؟)
منظور از یوزر همون ادمین هست یا نه؟
گروه خاص کیا هستن و از کجا این افراد تعیین می شن؟
واقعا تو این مورد یکم گیج شدم
ممنون از اینکه وقتتون رو گذاشتید و به سوا من پاسخ دادید

DaryaHost
August 9th, 2012, 16:09
والا من فکر کنم تو سی ام اس ها تاثیر دازه مثلا وردپرس یا نیوک
خواهش میکنم عزیز وظیفم بود

---
August 9th, 2012, 16:53
در جواب سوال اول توضیحاتی رو با مثال میگم خدمتتون
مثلا دایرکت ادمین یا سیپنل زمانی که شما هاستی رو میسازید در فیلد یوزرنیم نام کاربر رو مشخص میکنید . مثلا Arash
لینوکس یه سیستم چند کاربره هست و قابلیت لاگین همزمان رو دارند .
با انجام این عمل شما یه کاربر توی سیستم عامل میسازید به نام Arash چون این کاربر باید متعلق به گروهی باشه و شما هنگام ثبت کاربر گروهی رو برای اون نساختید پس بصورت پیشفرض سیستم عامل به همین نام گروهی رو با نام Arash میسازه .
فکر کنم متوجه شده باشید معنی و مفهوم یوزر و گروه رو پس میریم سراغ سطوح دسترسی
User : در اینجا یوزر Arash هست که owner هم نامیده میشه .
Group : در اینجا گروه Arash هست . ( سطح دسترسی گروه مبحث متفاوتی داره توی هاستینگ گروه و کاربر فقط یک عضو داره پس زیاد به چشم نمیاد . )
World : منظور دیگران هستند که Other هم نامیده میشه یعنی من یا شما که نه کاربر هستیم و نه عضو گروه به عنوان میهمان عمل میکنیم guest
اما این مفاهیم اولیه میریم سراغ سوال بعدیتون
زمانی که شما از Home لیست بگیرید یا یک فایلی رو باز کنید کنار دسترسی ها نوع فایل هم نوشته شده :

drwxr-sr-x 5 1000 1000 4096 Aug 7 01:51 mod_ruby-1.3.0
-rw-r--r-- 1 root root 114246 Nov 8 2008 mod_ruby-1.3.0.tar.gz

در بالا یک فایل داریم و یک پوشه و قرمز رنگ هم نوع دسترسی هاست همونطور که میبینید کنار دسترسی پوشه یک حرف d که آبی کردم مشخص هست .
d یعنی Directory این توضیح رو دادم برسیم به مبحث umask
اگر دستور umask رو توی لینوکس بزنید در جواب بهتون 022 یا 0022 نمایش میده که برای سطح دسترسی پیشفرض به کار میره هنگام ساخت فایل و دایرکتوری که میشه 644 و 755
با توضیحات بالا اگر دسترسی Execute رو بردارید از روی پوشه نمیتونید واردش بشید توی LPI میگن نمیشه cd کرد بهش و یه سری اختلالات رو ایجاد میکنه که میتونید برید در مورد سطوح دسترسی مطالعه کنید . شما میتونید فایل ها رو بخونید ببینید و لی نمیتونید واردش بشید .