PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهترین گرایش در ارشد برای رشته نرم افزار چیست ؟

usefee
December 3rd, 2009, 10:39
با سلام خدمت تمام دوستان
چند وقتیه که گرایشی که میخوام تو ارشد انتخاب کنم ذهنم رو مشغول کرده در صورتیکه کارشناسی من نرم افزار است و دامنه انتخابم تا حدودی گسترده .
ممنون میشم دوستانی که قبلا این تجربه رو داشتن یا در مورد این موضوع تحقیق کردن ، اطلاعاتشون رو در اختیار بنده و افراد دیگه ای که بعدها به این مشکل برمیخورن، بذارن .

Mohsen
December 3rd, 2009, 11:20
بین چه گزینه‌هایی می‌خواید انتخاب کنید؟
نرم‌افزار، هوش و it یا اینکه گزینه‌های دیگه‌ای هم در نظر دارین؟

usefee
December 3rd, 2009, 11:25
ممنون تسنیم جان که لطف کردی و تو بحث شرکت کردی >:D<
والا اگه لطف بکنی و یه توضیح مختصری در مورد تمام گرایش ها بدی خیلی خوب میشه . من خودم بین سه تا شک دارم اما چون هنوز اطلاعات کامل و جامعی از منبع موثقی دریافت نکردم توی تاپیک اعلام نکردم که ذهنیتی ایجاد نشه . :-s
با توجه به اینکه شما این مرحله رو پشت سر گذاشتی :71: خیلی ممنون میشم اگه یه توضیحی در مورد گریشها و جایگاهشون در بازار کار و ادامه تحصیلشون بدی تا بنده و باقی دوستان استفاده کنیم .

Mohsen
December 3rd, 2009, 12:15
عرض کنم خدمت شما که سوالت خیلی کلی هست و این طوری نمیشه جواب داد!
مثل این هست که یکی بیاد بگه من میخوام برم دبیرستان حالا ریاضی بخونم یا تجربی یا انسانی و اینکه در مورد آینده و ایناشون توضیح بدین! این طوری نمیشه جواب درست و حسابی داد!
در واقع بستگی به شرایط و طرح شما برای زندگی آینده تون داره و ...!
با این وجود من سعی میکنم یه توضیح کلی بدم خدمت شما!

1- مهم ترین ملاک در انتخاب رشته همیشه علاقه هست.
با توجه به اینکه شما بی کار نیستید ادامه تحصیل بدید (بعضی‌ها شغل و اینا دارن و فقط برای ارتقاء حقوق ادامه میدن، اونجا علاقه به اون صورت مطرح نیست)! این رشته بخش عمده‌ای از زندگی شما رو تشکیل میده. اگه ادامه تحصیل بدین 6 سال دوره دکترا و بعد از اون همه زندگی و اگه ادامه هم ندید ساعات کارتون رو ، بنابراین فارغ از اینکه کار هست یا نیست یا ... به علاقه تون توجه کنید!
2- ملاک بعدی رشته کارشناسی و قوت و ضعف علاقه شما در درس‌های کارشناسی هست
باید ببینید از چه درس هایی تو کارشناسی بیشتر خوشتون اومده و قوی تر بودید.
اگه با درس مهندسی نرم افزار مشکلی نداشتید، توصیه میشه نرم‌افزار بخونید، اما اگه حال تون مثل بعضی ها از این درس به هم میخوره زیاد دور ور نرم افزار نرید!
اگه تو درس هوش مصنوعی قوی بودید و لذت بردید هم می‌تونید هوش رو انتخاب کنید(البته این درس تو کارشناسی اختیاری هست)
در مورد it هم اگه خیلی با شبکه حال میکنید و یا میخواید به سمت مباحث بین مدیریت و کامپیوتر یا صنایع و کامپیوتر برید، it پیشنهاد خوبیه
البته خیلی نمیشه بین این گرایش ها خط کشید، مثلا طراحی الگوریتم هم به نرم‌افزار مربوط میشه هم به هوش یا پایگاه داده هم به نرم افزار مربوط میشه هم به IT
3- آینده کاری و ...
اگه میخواید ادامه بدید تا دکترا خیلی فرقی نمیکنه! با این وجود نرم افزار نسبت به هوش جایگاه بهتری داره چه کارشناسی ارشدش و چه دکتراش، این طور نیست که هوش بازار کار نداشته باشه ، اما بازار کار هوش تخصصی تر و محدود تر هست.
it هم بازار کار خیلی خوبی داره، تقریبا it و نرم‌افزار در یه سطح هستند ولی خوب it نسبت به نرم‌افزار کمتر بازارش استفاده شده(فارغ التحصیل های کمتری تو این رشته هست) که می تونه ملاک برتری it باشه.
4- آزمون ارشد!
تو رشته IT خیلی ها آزمون میدن از بچه‌های برق و عمران و مکانیک و صنایع گرفته تا ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر و ...! البته رقابت اصلی تو گرایش‌های شبکه و امنیت هست که ظرفیت محدودی هم دارند ولی خوب بقیه گرایش ها هم همچین بدون رقابت نیستند.
تو رشته کامپیوتر تعداد کمتری شرکت میکنند نسبت به IT اما رقبای جدی تری هستند چون اغلب رشته کارشناسی شون هم کامپیوتری بوده البته بچه‌های علوم کامپیوتر و ریاضی هم کم نیستند!
نهایتا اینکه تو هوش راحت تر میشه قبول شد نسبت به نرم‌افزار، چه از نظر تعداد شرکت کننده و چه از این نظر که با رتبه مشابه بشه جای بهتری قبول شد.

جمع بندی!
به شخصه توصیه من این هست:
الف) اگه به شبکه و امنیت شبکه علاقه دارید و می‌خواید فیلد کاری آینده تون باشه، کامپیوتر رو بی خیال شید و بشیند برای IT بخونید.
ب) اگه شبکه و امنیت مورد علاقه‌تون نیست، انتخاب اول تون کامپیوتر باشه، این جا هم بسته به میزان علاقه به درس‌های کارشناسی می تونید بین هوش و نرم یکی رو انتخاب کنید.
اگه انتخاب اولتون کامپیوتر باشه خیلی راحت می‌تونید IT هم امتحان بدید چون هم با هوش و هم با نرم افزار درس مشترک زیاد داره و مشکلی نخواهید داشت.
ج) اگه هم خیلی به هوش یا نرم‌افزار علاقه دارید، کلا امتحان دادن IT رو هم بی خیال شید (امتحان ها تو دو روز پشت سر هم هست و ...)

اگه جای خاصی از اینایی که گفتم نیاز به توضیح بیشتر داره بگید تا توضیح بدم
امیدوارم هر کدوم رو انتخاب می‌کنید با موفقیت به هدفی که برای خودتون تعیین کردید برسید.

usefee
December 3rd, 2009, 16:44
ممنون تسنیم جان بابت اطلاعاتت
والا من ب شخصه بین نرم افزار و آی تی دو دل هستم
در مورد هوش چون تا حالا درسی پاس نکردم و اصلا نمیدونم که چی هست و چی کار میکنن هیچ زمینه یا پیش زمینه ای ندارم ، اما با شبکه و نرم بیشتر آشنایی دارم و به هر دو هم علاقمندم . با هر کسی هم که صحبت کردم یا میکنم هر کسی فیلدی رو که خودش رفته داخلش رو پیشنهاد میده و هیچ کس بدون تعصب آدم رو راهنمایی نمیکنه :-<
گفتم شاید دوستان اینجا بتونن بدون غرض و تعصب راهنماییم کنن . . . :(

Mohsen
December 3rd, 2009, 17:14
ممنون تسنیم جان بابت اطلاعاتت
والا من ب شخصه بین نرم افزار و آی تی دو دل هستم
در مورد هوش چون تا حالا درسی پاس نکردم و اصلا نمیدونم که چی هست و چی کار میکنن هیچ زمینه یا پیش زمینه ای ندارم ، اما با شبکه و نرم بیشتر آشنایی دارم و به هر دو هم علاقمندم . با هر کسی هم که صحبت کردم یا میکنم هر کسی فیلدی رو که خودش رفته داخلش رو پیشنهاد میده و هیچ کس بدون تعصب آدم رو راهنمایی نمیکنه :-<
گفتم شاید دوستان اینجا بتونن بدون غرض و تعصب راهنماییم کنن . . . :(

خوب شما اگه بین نرم‌افزار و it دو دل هستید حالت دوم میشه دیگه!
شما درس های نرم افزار رو بخونید و it رو هم به عنوان رشته دوم امتحان بدید! اگه وقت کردید که مدیریت هم بخونید برای it که چه بهتر، اگه نه هم با همون درس‌های نرم‌افزار می‌تونید it رو هم تا حد قابل قبولی بزنید.
توجه کنید که همه چی به خواست شما بر نمیگرده! سر امتحان هزار تا مشکل ممکن پیش بیاد و ...! بنابراین اینکه دوتاش رو امتحان بدید بهتره!
من خودم تصمیمم it بود، می‌خواستم تجارت الکترونیک بخونم، اما خوب امتحان it رو خراب کردم و این خراب کردن تا اونجا بود که مجاز به انتخاب رشته هم نشدم! ولی خوب خدا رو شکر نرم‌افزار رو خوب دادم و قبول شدم، الانم که فکر میکنم می‌بینم برای تجارت باید می‌اومدم تهران که اصلا به صلاحم نبود! نرم‌افزار رو راحت دارم اصفهان می‌خونم و پایان نامه رو هم اگه خدا بخواد و گروه موافقت کنه، رو تجارت انجام میدم که دنبال علاقه خودم رفته باشم.
خلاصه همه چیز طبق خواست شما نیست! اگه مردد هستید بهترین حالت همون امتحان دادن هر دو رشته هست که خوشبختانه برای کامپیوتر و it امکان پذیر هست.

usefee
December 3rd, 2009, 17:18
ممنونم تسنیم جان
در مورد بازار شغلیشون میتونی یه توضیحی بدی . اینکه مثلا نرم افزار چه کارهایی میتونه بکنه و اینکه آی تی تو چه کارایی میتونه شرکت داشته باشه ؟
البته خودم یه سری اطلاعات دارم اما احساس میکنم شما که این مرحله رو گذرونین اطلاعاتتون بیشتر از بنده هست .

Mohsen
December 3rd, 2009, 17:32
خوب بازار شغلی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و نرم‌افزار اغلب سطوح میانی مدیریت شرکت‌های نرم‌افزاری(فناوری اطلاعات) یا قسمت نرم‌افزار(فناوری اطلاعات) شرکت‌ها و ادارت دولتی و خصوصی هست. در این مورد it با تنوعی که تو گرایش‌هاش داره دست استخدام کنندگان رو بازتر میزاره! و هر گرایش رو می‌تونند سر جای خودش استفاده کنند و نرم‌افزار هم که همه جا قابل استفاده هست.
تدریس تو دانشگاه پیام نور و آزاد هم از دیگر زمینه‌های کار موجود هست!
البته هیچی مثل این نیست که آدم برای خودش کار کنه!

usefee
December 3rd, 2009, 20:49
ممنونم تسنیم جان
من اتفاقا برای تدریس برنامه ریزی دارم اما غیر از اون میخوام کار دیگه ای هم داشته باشم .
خیلی از اساتید موفق اونایی هستن که تونستن خودشون بین صنعت و دانشگاه ارتباط برقرار کنن .

---------------------------------------------------------------------------------
باقی دوستان هم ساکت نشینن اگه کسی چیزی داره بگه :105:

hamidreza
December 3rd, 2009, 21:15
بین چه گزینه‌هایی می‌خواید انتخاب کنید؟
نرم‌افزار، هوش و it یا اینکه گزینه‌های دیگه‌ای هم در نظر دارین؟

رشته اي تي مستقل و در واقع يك رشته مديريتي هست و ارتباط زيادي به كامپوتر نداره چون ظرفيت خيلي خيلي پايينه بيشتر همون نخبه هاي IT قبول ميشن وقت گذاشتن رو اين رشته اشتباه :-& بهتره آدم mba بخونه تا اينو

saeidj
March 1st, 2010, 22:15
تسنیم جام واقعا خیلی ممنون توضیحات کامل و خوبی دادی

alimosavi
March 1st, 2010, 23:32
ارشدو دکتری فقط و فقط علاقه ...

1eng.ir
March 1st, 2010, 23:40
آف تاپیک: بابا جان بی خیال دانشگاه شین :d بچسبین به کار و زندگیتون. دانشگاه بعد از کارشناسی وقت طلف کردنه ;)

persiansoft
March 1st, 2010, 23:50
اول از همه بهترین ارشد رفتن به خدمت مقدس سربازی هست .
دوم بر می گرده به علاقه
اگر برنامه نویسیت خوبه برو نرم افزار
اگر برنامه نویسیت و تحلیلت خیلی خوبه برو هوش مصنوعی
اگر دنبال مدرک دهن پر کن هستی برو it
اگر دوست داشتی دهن همه با یک کامیون خاک پر بشه برو امنیت شبکه

اون 2تایی که سبز شده خوبه

M-Soltani.ir
March 2nd, 2010, 00:01
اول از همه بهترین ارشد رفتن به خدمت مقدس سربازی هست .
دوم بر می گرده به علاقه
اگر برنامه نویسیت خوبه برو نرم افزار
اگر برنامه نویسیت و تحلیلت خیلی خوبه برو هوش مصنوعی
اگر دنبال مدرک دهن پر کن هستی برو it
اگر دوش داشتی دهن همه با یک کامی.ن خاک پر بشه برو امنیت شبکه

اون 2تایی که سبز شده خوبه

کاربر گرامی دسترسی به این رنگ امکان پذیر نمیباشد

uoshij
July 17th, 2015, 01:14
سلام دوستان
با توجه به اینکه در ایران بحث کپی رایت رعایت نمیشه به نظر من معماری کامپیوتر یک انتخاب عالی هست. در این گرایش برخلاف باور برخی افراد شما علاوه بر سخت افزار دانش لازم را در معماری نرم افزار و معماری شبکه کسب خواهید کرد. با یک دانش مناسب می توانید بازار کار خوبی پیدا کنید. یکی از دوستان من که فارغ التحصیا معماری کامپیوتر هستش داره الان درب هوشمند می سازه که با ورود رمز درب اتوماتیک باز میشه که پول خوبی کسب می کنه. معماری همه جا کاربرد دارد مخصوصا تو صنعت از تولید خودرو گرفته تا دستگاههای خودکار و اتوماسیون صنعتی.

klax0n
July 17th, 2015, 09:41
دوست عزیز اگه فکر میکنی توی برنامه نویسی باید یه سری اصول رو رعایت کرد! (اصول شی گرایی، معماری ها، دیزاین پترن ها، موازی سازی و ...) برو نرم افزار
ولی اگه فکر میکنی برنامه نویسی اصولی مهم نیست و هم این که برنامه کار کنه تمومه (حالا با کدهای بد شکل، داغون کردن شی گرایی، با سرعت لاکپشتی و ...) برو هوش

معماری رو مگه اینکه خودت علاقه داشته باشی وگرنه توصیه نمیشه (حتی در صورت علاقه هم توصیه نمیشه)
آیتی هم که اصلا فایده نداره، مخصوصا برای شما که نرم افزار بودید (بیشتر درساشون مدیریتی و تئوری هست)
شبکه و امنیت هم توی بیشتر دانشگاه ها زیاد قوی نیستن و با اون چیزی که فکر میکنید فاصله داره (و همچنین قراره از گرایش های آیتی به کامپیوتر تغییر داده بشه، البته نمیدونم الان تکلیفش مشخص شده یا نه. ولی سال پیش صدای همه رو در آورد)

البته در کل با اینکه به نظرم ارشد اگه دانشگاهت در پیت نباشه دید و دانش خیلی خوبی پیدا میکنی، به نظرم تحصیلات تکمیلی مخصوصا دکترا اصلا ارزش وقت تلف کردن ندارن
و اگه هنوز سربازی نرفتی اول سربازی برو بعد ادامه تحصیل، شاید تونستی کار گیر بیاری
البته توی تعدادی از دانشگاه های خوب دولتی ارشد انقدر ازت کار میکشن که امکان کار همزمان رو نخواهی داشت

دوست عزیز شاید لحن صحبتام زیاد جدی نبود ولی بدون اینا همش تجربه ای بوده که واقعیه واقعیه و نه فقط یه توهم
مخصوصا دوتا خط اول

us12
July 17th, 2015, 09:57
حالا که تاپیک 2009 را بالا آوردید !
در تکمیل ش باید بگم ، دانشگاه و ارشد هیچ چیز را تضمین نمیکنه ، نه کار ، نه پول و نه علم فقط بعد از گذاراندن یکسری واحد یک تکه کاغذ به عنوان مدرک میگیرد که بعد از آن باید به فکر کوزه باشید ...

بهتره قبل از اینکه جوانی و وقت خود را در دانشگاه های ایران هدر دهید این کتاب را مطالعه کنید :

لینک کتاب امکان (http://alisekhavati.com/2012/05/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%86-%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4/)

کلا 90 صفحه است .

klax0n
July 17th, 2015, 11:15
حالا که تاپیک 2009 را بالا آوردید !
اصلا به تاریخش توجه نکردم! :39:

uoshij
July 17th, 2015, 13:04
دوست عزیز اگه فکر میکنی توی برنامه نویسی باید یه سری اصول رو رعایت کرد! (اصول شی گرایی، معماری ها، دیزاین پترن ها، موازی سازی و ...) برو نرم افزار
ولی اگه فکر میکنی برنامه نویسی اصولی مهم نیست و هم این که برنامه کار کنه تمومه (حالا با کدهای بد شکل، داغون کردن شی گرایی، با سرعت لاکپشتی و ...) برو هوش

معماری رو مگه اینکه خودت علاقه داشته باشی وگرنه توصیه نمیشه (حتی در صورت علاقه هم توصیه نمیشه)
آیتی هم که اصلا فایده نداره، مخصوصا برای شما که نرم افزار بودید (بیشتر درساشون مدیریتی و تئوری هست)
شبکه و امنیت هم توی بیشتر دانشگاه ها زیاد قوی نیستن و با اون چیزی که فکر میکنید فاصله داره (و همچنین قراره از گرایش های آیتی به کامپیوتر تغییر داده بشه، البته نمیدونم الان تکلیفش مشخص شده یا نه. ولی سال پیش صدای همه رو در آورد)

البته در کل با اینکه به نظرم ارشد اگه دانشگاهت در پیت نباشه دید و دانش خیلی خوبی پیدا میکنی، به نظرم تحصیلات تکمیلی مخصوصا دکترا اصلا ارزش وقت تلف کردن ندارن
و اگه هنوز سربازی نرفتی اول سربازی برو بعد ادامه تحصیل، شاید تونستی کار گیر بیاری
البته توی تعدادی از دانشگاه های خوب دولتی ارشد انقدر ازت کار میکشن که امکان کار همزمان رو نخواهی داشت

دوست عزیز شاید لحن صحبتام زیاد جدی نبود ولی بدون اینا همش تجربه ای بوده که واقعیه واقعیه و نه فقط یه توهم
مخصوصا دوتا خط اول

نرم افزار بخونه چی بشه؟ ما خوندیم چی شدیم؟ بازم معماری بخونه تو بیرون می تونه کاری پیدا کنه. درساشم راحتتره. مهندسی نرم افزار 1 و 2 خوندیم چی یاد گرفتیم؟ معماری ها فقط این دو درس رو ندارن. یعنی یکی معماری کامپیوتر بخونه از هیچ نظر از مهندس نرم افزار کم نداره. در خصوص هوش، من موندم واقعا یکی ارشد هوش مصنوعی داشته باشه چیکار میکنه واقعا؟ اگه بخوای برا خودت کار کنی معماری عالی هست. معماری کامپیوتر پایگاه داده رو هم در بر میگیره. یا مثلا می تونی سیستم های raid پیاده سازی کنی. خیلی پول سازه.

klax0n
July 17th, 2015, 13:56
نرم افزار بخونه چی بشه؟ ما خوندیم چی شدیم؟ بازم معماری بخونه تو بیرون می تونه کاری پیدا کنه. درساشم راحتتره. مهندسی نرم افزار 1 و 2 خوندیم چی یاد گرفتیم؟ معماری ها فقط این دو درس رو ندارن. یعنی یکی معماری کامپیوتر بخونه از هیچ نظر از مهندس نرم افزار کم نداره. در خصوص هوش، من موندم واقعا یکی ارشد هوش مصنوعی داشته باشه چیکار میکنه واقعا؟ اگه بخوای برا خودت کار کنی معماری عالی هست. معماری کامپیوتر پایگاه داده رو هم در بر میگیره. یا مثلا می تونی سیستم های raid پیاده سازی کنی. خیلی پول سازه.

دوست عزیز فکر کنم این مقایسه ای که کردی برای کارشناسی بود
وگرنه ارشد معماری و ارشد نرم افزار خیلی فرق داره
نرم افزار: سیستم عامل، پایگاه، توزیع شده، برنامه نویسی موازی، مهندسی نرم، دیتاماینینگ و ...
معماری: سیستم عامل، معماری و ...
و نرم افزار هم که هرجا فکرش رو کنید کاربرد داره (اگه واقعا کار بلد باشه شخص)
ولی معماری کاربردش محدوده
ارشد هوش هم که الان کارش داره خیلی خوب میشه. پردازش متن، پردازش تصویر، دیتا ماینینگ، شبکه اجتماعی و ... اینا الان خیلی کاربرد دارن

البته در کل دانشگاه اصلا توصیه نمیشه، چون وقت، انرژی و زندگی آدم رو تلف میکنه
حاشیه خیلی زیادی داره

asrhosting
July 17th, 2015, 14:28
خداوکیلی تاپیک سال 2009 رو چه طور پیدا کردین ؟

uoshij
July 20th, 2015, 11:02
دوست عزیز فکر کنم این مقایسه ای که کردی برای کارشناسی بود
وگرنه ارشد معماری و ارشد نرم افزار خیلی فرق داره
نرم افزار: سیستم عامل، پایگاه، توزیع شده، برنامه نویسی موازی، مهندسی نرم، دیتاماینینگ و ...
معماری: سیستم عامل، معماری و ...
و نرم افزار هم که هرجا فکرش رو کنید کاربرد داره (اگه واقعا کار بلد باشه شخص)
ولی معماری کاربردش محدوده
ارشد هوش هم که الان کارش داره خیلی خوب میشه. پردازش متن، پردازش تصویر، دیتا ماینینگ، شبکه اجتماعی و ... اینا الان خیلی کاربرد دارن

البته در کل دانشگاه اصلا توصیه نمیشه، چون وقت، انرژی و زندگی آدم رو تلف میکنه
حاشیه خیلی زیادی داره

خیلی ممنون بابت پاسختون. باید عرض کنم ارشد که پایاننامشونم یکیه. یکی معماری می خونه داره شبکه کار میکنه نرم افزار می تونه کار کنه خوب.
سیستم عامل پیشرفته، معماری پیشرفته، ریاضیات مهندسی پیشرفته، سیستم های توزیع شده و ... که یکین. بعدش مثلا نرم افزارها طراحی نرم افزار مطمئن می خونن معماری ها طراحی سیستم های مطمئن. درسایی که اخلاف دارن یکیش مثلا همین مهندسی نرم افزار پیشرفته هست که معماری ها به جاش آزمون و طراحی آزمون پذیر می خونن که خیلی درس شیرین تریه. باز از ما گفتن بود.
چرا معماری کاربردش محدوده؟ این همه سیستم های دیجیتال اطرافمون. از کارت بلیط الکترونیکی بگیر تا خونه های هوشمند. سیستم های کنترل دیجیتال. به نظر من چون تو ایران کپی رایت رعایت نمیشه حیفه نرم افزار خوند. واقعا مثلا با برنامه نویسی موازی کسی تو ایران پول در آورده؟ ولی با طراحی مدار واسط میشه پول کسب کرد. با avr میشه کاری ردیف کرد.