PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش ساخت افزونه وردپرس

rezaonline.net
July 22nd, 2012, 21:09
بعد از غيبتي طولاني اومدم يه سلام تپل بدم و برم سراغ يه چيزي که به درد همتون ميخوره .
حقيقتش ميبينم که در وبلاگستان فارسي خيلي ها هستن که افزونه ها رو فارسي ميکنن ، معرفي ميکنن و … اما حقيقتش کمتر کسائي هستن که خودشون بيان افزونه بنويسن و من دوست دارم ايراني جماعت توي اين زمينه حرفي واسه گفتن داشته

فرض رو بر اين ميگيرم که شما php رو در حد متوسط بلديد ، سعي ميکنم ساده توضيح بدم و از پيچيدگي جلوگيري کنم ، اگه مشکلي داشتين بهترين محل انجمن نوپاي wp-parsi هست .

تابع register_activation_hook
اين تابع وقتي افزونه رو فعال ميکنيد ، صدا زده ميشه .
دو آرگومان ميگيره اولي ، فايل افزونه است که با ثابت __FILE__ مقدار دهي ميشي و آرگومان دوم نام تابعي هست که قراره کاري رو با نصب افزونه برامون انجام بده . مثال :

register_activation_hook(__FILE__,'reza_install');
function reza_install()
{
add_option('reza_plugin_name','reza_jigar');
}

تابع register_deactivation_hook
اين تابع عکس تابع قبليه ، وقتي افزونه غيرفعال ميشه ، اين تابع صدا زده ميشه .
دو آرگومان ميگيره ، اولي فايل افزونه است که با ثابت __FILE__ مقدار دهي ميشه ، و دومي نام تابعي که قراره کاري رو با غيرفعال کردن افزونه انجام بده ، مثلاً حذف جدولهاي ديتابيس افزونه يا يک آپشن . مثال :

register_deactivation_hook( __FILE__, 'reza_remove' );
function reza_remove()
{
delete_option('reza_plugin_name');
}

تابع add_filter
اين تابع ، فيلتري رو بر يکي از توابع وردپرس وارد ميکنه ، شبيه يک صافي عمل ميکنه ، براي وقتي که بخوايد يک چيزي رو جايگزين کنيد يا مثلاً حروف عربي رو به فارسي تبديل کنيد و يا يک شورت کد ساده بنويسيد .
دو آرگومان ميگيره ، اولي اسم تابعي که قرار فيلتر روش انجام بشه ، دومي اسم تابعي که خودمون تعريف ميکنيم تا عمل فيلتر شدن رو انجام بده . مثال : تبديل عبارت [rezaonline] در محتوا به لينک رضا آنلاين .

add_filter('the_content', 'reza_filter');
function reza_filter($content)
{
$rezaonline_link = "<a href='http://rezaonline.net'>rezaonline.net</a>";
return str_replace('[rezaonline]',$rezaonline_link,$content);
}

تابع add_action
اين تابع اکشني رو بر يکي از توابع وردپرس وارد ميکنه ، مثلاً وقتي يک افزونه نصب ميکنيد و لازم است فايل استايل افزونه در قالب فراخواني بشه يک اکشن به تابع wp_head ميزنيد .
دو آرگومان ميگيره ، اولي اسم تابعي که قراره اکشن روش انجام بشه ، دومي اسم تابعي که کار اکشن رو انجام ميده . مثال :

add_action('wp_head','add_style');
function add_style()
{
echo '<script>alert("اکشن تاثير داده شده است !")</script>';
}

تابع is_admin
اين تابع در صورتي که کاربر لاگين کرده مدير باشد مقدار 1 را برميگرداند و در غير اينصورت مقدار 0 .
بدون آرگومان . مثال :

if(is_admin())
echo 'شما مدير هستيد . سلام مدير .';
else
echo 'شما کاربر هستي آآآ';

تابع add_menu_page
اين تابع همونطور که از اسمش پيداست يک صفحه جديد به منوي وردپرس اضافه ميکنه براي تنظيمات افزونه .
6 آرگومان ميگيره ، به ترتيب عنوان صفحه افزونه ، نام عنوان منو ، سطح دسترسي به افزونه ، آدرس کوئري استرينگ دسترسي ، تابع نمايش محتواي صفحه افزونه ، يک آيکن براي منو . مثال :
* لازم به ذکره اين تابع بايد داخل يک تابع ديگه که عمل اکشن رو به admin_menu ميده انجام بشه .

add_action('admin_menu','add_menu');
function add_menu()
{
add_menu_page('افزونه تست','افزونه تست', 'administrator','test_plugin', 'test_plugin_func','http://rezaonline.net/reza.png');
}
function test_plugin_func()
{
echo 'salam b safhe tanzimate afzone khosh amadid .';
}

آپشنها (ذخيره و تغيير اطلاعات در ديتابيس جدول wp_options )
اگر به ديتابيس وردپرس بريد و جدول wp_options رو ببنيد ميبينيد که اين جدول شامل يک سري کليد در فيلد option_name و يک سري مقدار در فيلد option_value هست .
اينها اطلاعاتي هستن که توسط خود وردپرس و توسط افزونه ها اينجا ثبت ميشن تا در سايت استفاده بشن .
مثلاً تابع get_option با توجه به کليد ، مقدار رو از ديتابيس ميگيره ، مثلاً دستور زير آدرس سايت رو نشون ميده .

echo get_option("siteurl");

الان وقتشه 4 تابع کار با جدول آپشن ها رو معرفي کنم ، اين توابع در افزونه ها و فرم هاي افزونه ها و صفحه تنظيمات قالب استفاده ميشه .
لازم به ذکره فيلد option_value از نوع longtext است ، پس تا دلتون ميخواد بريزين توش

تابع add_option
اين تابع براي افزودن و ذخيره کردن يک سري اطلاعات در جدول آپشن هست .
دو آرگومان ميگيرد ، آرگومان اول کليد آپشن و آرگومان دوم مقداري که بايد ذخيره شود (رشته يا آرايه). مثال :

add_option('reza_test','salam');

تابع get_option
براي گرفتن مقدار يک آپشن از طريق کليد آن .
يک آرگومان ميگيرد و آن کليد آپشن است . مثال نمايش مقدار آپشن قبلي :

echo get_option('reza_test');

تابع update_option
اين تابع براي تغيير مقدار يک آپشن استفاده ميشود.
دو آرگومان ميگيرد ، اولي کليد آپشن و دومي مقدار جديد . مثال :

update_option('reza_test','salami dobare');

تابع delete_option
براي حذف يک آپشن استفاده ميشود.
يک آرگومان ميگيرد که کليد آپشن است . مثال :

delete_option('reza_test');

*نکته پاياني در مورد آپشن ها اينکه شما به جاي مقدار ميتونيد از آرايه استفاده کنيد ، تابع بصورت خودکار آرايه ها را به رشته سرياليز شده تبديل ميکند و در ديتابيس ذخيره ميکند و در هنگام گرفتن آپشن باز عمل تبديل را خودکار انجام ميدهد .

در آخر اينکه ، وردپرس توابع بسيار زيادي داره و اين براي تازه کارها بسيار عالي است ، اما نقد بزرگ من به اين شيوه توسعه و addon ، متکي به توابع و عدم استفاده از ساختار شي گرايي است!

دوستاني که علاقه دارند براي وردپرس افزونه بسازند ، مستندات خود وردپرس محل مناسبي براي پيدا کردن ابزار کارتان است .
جلسه بعد با هم يک افزونه رو ميسازيم و ميريم سراغ کد زدن ، خودتون رو آماده کنيد

منبع : خودم (REZAONLINE.NET) (http://www.rezaonline.net/blog/how-to-make-wordpress-plugin-part1.html)

rezaonline.net
August 1st, 2012, 03:18
آموزش ساخت افزونه وردپرس - قسمت دوم

خب امیدوارم قسمت اول آموزش رو خونده باشین ، حسابی شاد و شنگول باشین ، خشاب هارو پر کرده باشین و میریم سراغ قسمت دوم .
در این قسمت ما بصورت عملی شروع میکنیم یک افزونه بنویسیم .

خب به نظرم رسید یک افزونه لینک های روزانه بنویسیم بهتر باشه . و کم‌کم طی چند مرحله دیگه با کمک و نظر شما کاملش کنیم و انشاالله استفاده کنیم .
در ادامه با من باشید.اولین قدم در ساخت افزونه وردپرس اینه که بدونی چی میخوای؟ what do you want؟
خب ما یک افزونه میخوایم که لینک های روزانه رو توش بنویسیم و در سایت نمایش بدیم ، این افزونه باید تعداد کلیک ها رو شمارش کنه ، همچنین یک تابع برای استفاده در قالب و یک ابزارک براش بنویسیم که توی ابزارک یه سری تنظیمات انجام بدیم مثلاً تعداد لینکها ، این افزونه باید توی قسمت مدیریت دارای سه صفحه برای نمایش لینک ها ، افزودن لینک و ویرایش لینک باشه .

خب بیایید شروع کنیم!
اینجا نقطه حساس برنامه است ، یعنی انتخاب اسم افزونه ، حساسه دیگه چرا میخندی؟ خب برای جلوگیری از هرگونه سو استفاده احتمالی اسم افزونه رو میذاریم reza-dailylink
به پوشه plugins واقع در wp-content برید و یک پوشه به اسم reza-dailylink ایجاد کنید ، محتوای پوشه هم یک فایل reza-dailylink.php بذارید ، از این به بعد تمامی کار ما با همین فایل هست .

تعریف افزونه به وردپرس
خب فایل reza-dailylink.php رو با برنامه Notepad++ Home (http://www.notepad-plus-plus.org/) ++Notepad باز کنید و 10 خط اول اون رو با دستورات زیر پر کنید ، یادتون Encoding رو روی UTF-8 Without BOM بذارید . همچنین دقیق خط ها رو اونطور که من میگم پر کنید تا وقتی مثلاً میگم برید خط 25 بدونید چه دستوری میگم! توی سورس خط شروع رو با #@ نشون میدم .
خب پس این ده خط رو کپی کنید و جیکتون در نیاد ;)

<?php
/*
Plugin Name: Reza Daily Link
Plugin URI: http://www.rezaonline.net/blog/
Description: افزونه لینک های روزانه
Version: 1.0
Author: رضا شیخله
Author URI: http://www.rezaonline.net/blog
License: GPL2
*/

الان برید توی افزونه ها، باید افزونه Reza Daily Link رو مشاهده کنید .

تعریف ثابت ها و اعتبار سنجی دسترسی مستقیم به فایل
دستورات زیر رو کپی کنید تاتوضیح بدم.

#@11
#
# برای جلوگیری از دسترسی مستقیم به فایل
#
defined('ABSPATH') or die('&lt;h3&gt;Access denied!');
#
# تعریف ثوابت مورد نیاز
#
define ('reza_dailylink_ver','1.0');
define ('reza_dailylink_dir', dirname(__FILE__));
define ('reza_dailylink_uri', get_option('siteurl').'/wp-content/plugins/reza-dailylink');

خط 15 چک کردیم که اگر ثابت ABSPATH تعریف نشده خطا بده ! خب حالا میپرسید این به چه دردی میخوره؟! خب ببنید افزونه های وردپرس ، توسط خود وردپرس باید اینکلود بشن و استفاده بشن ، الان اگر به آدرس site.ir/wp-content/plugins/reza-dailylink/reza-dailylink.php برید ، قطعاً توسط این دستور خطا براش شما ایجاد میشه .
متاسفانه خیلی ها این مورد رو رعایت نمیکنن .
خب توی خطهای 19 ، 20 ، 21 سه تا ثابت تعریف کردیم اولیش ورژن افزونه ، دومیشه دایرکتوری افزونه و سومیش uri پوشه افزونه هست ، مثلاً گاهی اوقات میخوایم از عکسی ، چیزی توی پوشه افزونه استفاده کنیم باید آدرسش رو با این بدیم.

فعالسازی افزونه و انجام تغییرات
کد زیر رو عیناً اضافه کنید تا توضیحات رو بدم خدمتتون

#@22
#
# انجام عملیات در هنگام فعال سازی افزونه
#
register_activation_hook(__FILE__,'reza_dailylink_ install');
function reza_dailylink_install()
{
global $wpdb;
$tbl = $wpdb->prefix."reza_dailylink";
require_once ABSPATH . 'wp-admin/includes/upgrade.php';
// Creat table
$creattbl = "CREATE TABLE IF NOT EXISTS $tbl
(
`id` INT( 10 ) NOT NULL AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY ,
`title` VARCHAR( 400 ) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_persian_ci NOT NULL ,
`addr` VARCHAR( 400 ) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_persian_ci NOT NULL ,
`des` TINYTEXT NULL ,
`click` INT( 10 ) NOT NULL DEFAULT '0',
INDEX ( `click` )
) ENGINE = MYISAM CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_bin;";
dbDelta($creattbl);
// Other Options
add_option("reza_dailylink_links", 10, '', 'yes');
add_option("reza_dailylink_show_visit", 1 , '', 'yes');
}

خب اگه آموزش قبلی رو خونده باشید باید بدونید که تابع reza_dailylink_install با فعال کردن افزونه صدا زده میشه .
ما برای افزونه به یک جدول مجزا نیاز داریم که اونو با فعالکردن افزونه میسازیم
این افزونه دارای 5 فیلد هست ، فیلد id برای شناسه هر لینک که بعداً استفاده میکنیم ، فیلد title عنوان لینک ، فیلد addr برای قرار گیری لینک ، فیلد des برای توضیحات و فیلد click برای نمایش تعداد کلیک ها .
خب برای کوئری نوشتن ساخت تیبل نیاز به تابع dbDelta هست که اون توی wp-admin/includes/upgrade.php
همچنین در کل وردپرس آبجکت wpdb کار کوئری زدن به دیتابیس رو انجام میده پس ما باید توی تابع ازش استفاده کنیم لذا اونو global تعریف میکنیم .
یه چیز دیگه ام دو تا آپشن میخوایم یکیش برای تعداد لینک های نمایشی ، یکی هم برای اینکه مدیر انتخاب کنه که تعداد بازدید ها نشون داده بشه یا نشه
این دو تا آپشن رو هم اینجا تعریف میکنیم

غیرفعالسازی افزونه و انجام تغییرات
کدهای زیر رو اضافه کنید

#@47
#
# انجام عملیات در هنگام غیرفعال سازی افزونه
#
register_deactivation_hook( __FILE__, 'reza_dailylink_remove' );
function reza_dailylink_remove()
{
// no action
}

خب در هنگام غیرفعالسازی افزونه ، تابع reza_dailylink_remove صدا زده میشه و اونطور که میبینید این تابع هیچ کاری نمیکنه !
در حقیقت من میتونستم تمامی رکوردها رو حذف کنم اما اینکار اینجا جایز نیست (اسلام اینو میگه :))
دلیلشم این که شاید یکی 200 تا لینک گذاشته با غیرفعال کردن افزونه همیش میپره .
قابلیت حذف و رست کردن جدول بعداً برای افزونه در نظر گرفته میشه

افزودن منوهای مدیریتی
دستورات زیر رو بنویسید در ادامه

#@56
#
# افزودن منوهای مدیریت وردپرس
#
if ( is_admin() )
{
add_action('admin_menu', 'reza_dailylink_admin_menu');
function reza_dailylink_admin_menu()
{
add_menu_page('لینک های روزانه', 'لینک های روزانه', 'administrator','reza_dailylink_main_html', 'reza_dailylink_main_html');
add_submenu_page('reza_dailylink_main_html','اف ودن لینک',"افزودن لینک", 'administrator','reza_dailylink_add_html','reza_da ilylink_add_html');
add_submenu_page('reza_dailylink_main_html','وی ایش لینک',"ویرایش لینک", 'administrator','reza_dailylink_edit_html','reza_d ailylink_edit_html');
}

تابع is_admin چیکار میکنه؟ آفرین درست گفتین ، چک میکنه که کسی که لاگین کرده مدیریه یا نه اگه مدیره که منو ها اضافه بشه اگرم نه که ...
میاییم پائین ، یک اکشن داریم به admin_menu برای نصب منو های مدیریتی
ما سه تا صفحه میخوایم ، یکیش برای نمایش تمامی لینک ها ، یکیش برای افزودن لینک ، یکیشم برای ویرایش لینک ها
خب من منو اصلی رو ، لینک های روزانه گذاشتم و بقیه رو بصورت زیر منو نشون دادم .
طرز کار این توابع رو بلدین دیگه ؟! اگه نه آموزش قبلی
خب باید الان ما بعد از اینا سه تابع تعریف کنیم برای نمایش محتویات برگه هایی که منو ها هستن .
یعنی روی منو ها کلیک کردن چی نشون بده .
منوی لینک های روزانه رو میبینید؟ تابع مربوط به لینک های روزانه میشه reza_dailylink_main_html
خب بریم واسه ادامه

تعریف محتویات صفحه منوی لینک های روزانه و نمایش تمامی لینک ها
خب دستورات زیر رو باز اضافه کنید (لطفاً کپی نکنید خودتون بنویسید)

#@70
/*reza_dailylink_main_html*/
function reza_dailylink_main_html()
{
global $wpdb;
$tbl = $wpdb->prefix . "reza_dailylink";
$wpdb->show_errors();
//start html
$result = $wpdb->get_results( "SELECT * FROM `$tbl` ORDER BY id DESC");
echo '<h3>لینکها :</h3>';
foreach($result as $row) :
?>
شناسه : <?php echo $row->id ;?> | عنوان :<?php echo $row->title ;?> | آدرس : <?php echo $row->addr;?> | توضیحات : <?php echo nl2br($row->des) ;?> | کلیک : <?php echo $row->click ;?> <hr>
<?php
endforeach;
}

خب تابع رو تعریف کردیم ، باز هم wpdb لعنتی که همه ازش میترسن رو global کردیم برای کار با کوئری ها .
جدولمون هم با پیشوندش صاف و صوف کردیم .
خطاهای کوئری رو هم گذاشتیم واسه دیباگ .
خب میریم واسه کوئری گرفتن کلاس wpdb که در اصل نسخه ابتدایی ezSql هست دارای یک متد get_result خوشکل هست که نتایج رو بصورت آبجکت برمیگردونه .
حالا ما با یک حلقه foreach اطلاعات رو نشون میدیم .
راستی شما sql خوندن بلدید؟
انتخاب همه از جدول لینکهای روزانه بر اساس شناسه قرار گیری در جدول از بزرگ به کوچک.
بعدم که نشون دادیم و ...

تعیین محتوای صفحه افزودن لینک
خب حالا باید دستورات اضافه کردن لینک ها رو بنویسیم
با یه نگاه به اون قسمت افزودن منو ها خط 66 میفهمید که تابع reza_dailylink_add_html وظیفه نمایش محتوا رو برعهده داره
اینا رو اضافه کنید (بنویسید خواهشاً تا یاد بگیرید)

#@86
/*reza_dailylink_add_html*/
function reza_dailylink_add_html()
{
global $wpdb;
$tbl = $wpdb->prefix . "reza_dailylink";
$wpdb->show_errors();
// start html
?>
<!-- افزودن لینک -->
<div class=warp>
<h3>افزودن لینک</h3>
<?php
// افزودن لینک به دیتابیس
if( ! empty($_POST['title']) and ! empty($_POST['addr']))
{
$title = htmlspecialchars(strip_tags(trim($_POST['title'])), ENT_QUOTES);
$addr = htmlspecialchars(strip_tags(trim($_POST['addr'])), ENT_QUOTES);
$des = htmlspecialchars(trim($_POST['des']), ENT_QUOTES);
$click = (int) $_POST['click'];
$do = $wpdb->query("INSERT INTO `$tbl` (title,addr,des,click) VALUES ('{$title}','{$addr}','{$des}',$click)");
if($do>0)
echo "<div id=message class='updated fade' ><p>لینک اضافه شد .</p></div>";
else
echo "<div id=message class='updated fade' style='background:pink' ><p>متاسفانه خطایی پیش آمد</p></div>";
}
?>
<form action='' method=post>
عنوان لینک : <input size=30 type=text name=title dir=rtl /> <br>
آدرس لینک : <input size=30 type=text name=addr dir=ltr /><br>
توضیحات : <textarea name=des rows=3 cols=40></textarea><br>
تعداد کلیک های پیشفرض : <input size=3 type=text name=click value=0 /><br>
<input type="submit" class="button" value="افزودن لینک" />
</form>
</div>
<?php
}

خب فکر کنم این قسمت یه کمی ...
طبق معمول اونچیزی که نیاز داریم wpdb لعنتی ، پس سه خط اول رو فهمیدید .
اون ایف میفارو هم ول کنید بیایید پایین سر فرمه خط 113
خب ما یک فرم داریم با 4 ورودی .
اسماشونم هست title , addr , des , click
فکر کنم میدونید هر کدوم واسه چین .
حالا دوباره برید بالا خط 100 سر ایف میفا :)
اونجا چک کردیم اگه فرم رو ثبت کردم و title , addr خالی نبودن بیا یه کار انجام بده و اون کار چیه؟
آفرین اضافه کردن به دیتابیس
خب من توی 4 خط بعد از ایف ، اومدم 4 مقدار برای قرار گیری توی دیتابیس آماده کردم ، حتماً تا بحال اسم sql injection یا تزریق به دیتابس به گوشتون خورده .
اینجاست که باید تعیین کنید حتماً اون چیزی رو که میخواید وارد دیتابیس کنه .
مثلاً اگه به جای عنوان بزنید <script>alert("xss"); </script> ، تابع strip_tags اونو حذف میکنه ، یا مثلاً 100 تا اسکیپ بزنید تابع trim حذفش میکنه یا بهر دلیلی کاراکتری نامشخص درج شد ، تابع htmlspecialchars اونو به یک رشته امن تبدیل میکنه .
خلاصه اینا ریزه کاری هایی هست که باید همین اول راه بدونید .
خب اینارو فهمیدید دیگه ، حالا میرسیم به کوئریه !
نرو! بشین ، همش یه خطه !
کلاً میگن sql زبان آدمیزاده ، منتها دقیقاً کجای دنیا این زبونی حرف میزنن من نمیدونم ، مثلاً کوردی مینوشتن چی میشد؟
تی که با برریت ;) (te ka baa berret)
خب دستور رو فارسی میخونم براتون
وارد کن داخل جدول لینک های روزانه در فیلد های title,addr,des,click مقادیر $title,$addr,$des,$click رو.
بعدم چک میکنیم که وارد شده یا نه و پیغام مناسب رو نشون میدیم .

تعیین محتوای صفحه ویرایش لینک
حتماً میدونید که تابع این قسمتم باید reza_dailylink_edit_html باشه
دستورات زیر رو بنویسید در ادامه اش

#@123
/*reza_dailylink_edit_html*/
function reza_dailylink_edit_html()
{
echo 'این صفحه هنوز کامل نشده است .';
}

خب همونطور که از دستور معلمومه میگه این صفحه هنوز کامل نشده ، یعنی چی ؟
یعنی که من خسته ام دیگه باید بخوابم ، تا همینجاشم نوشتم خداوکیلی به کوب نوشتم فقط به خاطر گل روی دوستی بود که با وجود اینکه میدونست وبلاگ من حقیر سال به سال آپدیت نمیشه اما گفت ادامه آموزش چی میشه ؟ :)
منم اینو توی انجمن گذاشتم ، برم بهش خبر بدم خوشحال بشه ماه رمضونی .

فکر کنم یکی اون ته گفت : آقا تموم شد ؟ ادامه نمیدید؟
خب باید بگم نه خیر ، هنوز کار داریم ، تازه گرم شدیم ، میخوایم این افزونه رو باهم بسازیم ، پس آروم آروم میریم جلو
کم کم امکانات ابزارک ، تابع برای قرار گیری در قالب و ... براش میذاریم .
خلاصه اینکه میخوام از وردپرس اتسعفا بدم ، باید یه چند نفرو راه بندازم ;)
افزونه رو هم تا اینجاش که تکمیل کردیم (که البته همشو من نوشتم و شما نیگا کردین) همینجا میذارم.

با تشکر رضا شیخله » rezaonline.net

survived
August 1st, 2012, 12:33
میخوام ورد پرس نصب کنم روی سرور خودم از صفر لطفا بلدید کمک کنید ممنون
survived91@yahoo.com

sazsaz
August 1st, 2012, 12:57
میخوام ورد پرس نصب کنم روی سرور خودم از صفر لطفا بلدید کمک کنید ممنون
survived91@yahoo.com

برو انجمن راهنمای وردپرس فارسی (http://wp-help.ir/index.php) جایی هست که تمام جواب هات را دریافت خواهی کرد چون تازه کاری نمی کشه