PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نصب فونت فارسی در لینوکس

najmehdj
November 12th, 2009, 09:40
من یک سری فونت فارسی دانلود کردم برای لینوکس ولی نمیدونم چطوری نصب می شه کسی میتونه کمک کنه؟ یا بازم کسی برای کمک در این انجمن وجود نداره:76::76::76::76:

Metalik
November 12th, 2009, 09:53
چه لینوکسی آخه؟؟ چه میز کاری؟؟

* Login as root.
Change you current working directory to /usr/share/fonts/
* cd /usr/share/fonts/
Make a new directory " TTF-fonts ".
* mkdir TTF-fonts
copy the new fonts to /usr/share/fonts/TTF-fonts
* cp -pR new-fonts /usr/share/fonts/TTF-fonts
Run this command to add the new font path
* chkfontpath -a /usr/share/fonts/TTF-fonts

najmehdj
November 12th, 2009, 10:15
لینوکسم فدرا ۸

najmehdj
November 12th, 2009, 12:18
لینوکسم فدرا ۸

یک روش ساده برای نصب فونت وجود داره که اون رو توضیح می‌دم:
۱- ابتدا باید فونتهای استاندارد فارسی را از سایت شرکت فارسی‌وب تولید کننده شریف لینوکس تهیه کنیم. این فونتها رایگان بوده و از کیفیت بی‌نظیری برخوردار هستند. وقتی استفاده کنید متوجه می‌شوید.
http://www.farsiweb.ir/font/farsifonts-0.4.zip
برای باز کردن یک فایل زیپ شده در لینوکس باید بسته unzip روی سیستم شما نصب باشد در ذیل نحوه چک کردن بسته و نحوه استفاده از آن را می‌بینید:
کد: انتخاب همه
$ rpm -q unzip
$ unzip farsifonts-0.4.zip

شایان ذکر است که دستور فوق موقعی کار می‌کند که شما در مسیری که بسته را دانلود کردید باشید. در غیر این صورت پس از unzip باید مسیر را بصورت کامل تایپ کنید.
پس از باز شدن فایل مربوطه به عنوان کاربر روت به مسیر زیر بروید و فایلهای گفته شده را پاک کنید :
$ su -
# cd /usr/share/fonts/bitmap-fonts/
# rm -rf 9x15.pcf 9x15B.pcf 10x20.pcf console8x16.pcf

وقتی شما به کاربر ریشه متصل می‌شوید علامت انتهای shell شما به # تغییر می‌کند. سعی می‌کنیم این استاندارد نویسی رعایت شود. تا بدانید که کدام دستورات را با کاربر ریشه اجرا کرده‌ایم. پس از پاک کرده فایلها به روی دسکتاپ خود در محیط گنوم بروید و کلیدهای ctrl+L را فشار دهید. صفحه‌ای برای شما باز می‌شود عبارت زیر را در آن تایپ کنید و ok نمایید
fonts:

حال فونتهای فارسی‌وب را در پنجره باز شده کپی کنید. سپس به محیط ترمینال با کاربر خودتان بازگردید و دستور زیر را اجرا کنید یا اینکه logout کرده و مجددا وارد محیط گرافیک شوید.
$ fc-cache

روشی دیگر هم وجود دارد. می‌توانید در پوشه home خود یک دایرکتوری به اسم fonts. بسازید و فایلهای ttf را در داخل آن کپی کنید. در صورت داشتن دیسک جانبی نیز می‌توانید بسته fonts-persian را نصب نمایید.
همه چیز آماده‌ است .
اینم راه نصب ولینک برای دانلود فونت فارسی
موفق باشید
من استفاده کردم وعالی بود<:-P<:-P

najmehdj
November 12th, 2009, 12:52
برای نصب فونتهای فارسی و یا انگلیسی می تونین فونتهایی رو که می خواین نصب کنین،در داخل یک پوشه با نام دلخواه(مثلا با نام farsi در مسیری که گفته خواهد شد ذخیره کنید)
با کمک دستور زیر:
mkdir /usr/share/fonts/farsi

با این دستور در واقع یک پوشه با نامی که گفت شد،در مسیر مورد نظر ساخته اید.
حالا کافیه که فونتهای مورد نظر رو در پوشه مورد نظر کپی کنید.با کمک دستور زیر:
#cp -r /media/fonts /usr/share/fonts/farsi

در واقع با این دستور فونتها رو در داخل پوشه ای که ساخته ایم،کپی کرده ایم.
البته فراموش نشه که در این مثال من فرض کردم که فونتهایی که می خواین نصب کنین تو یه سی دی هست با نام fonts که در دایرکتوری
media/
مانت شده.بنابراین برای اینکه بخواین فونتها رو نصب کنید،باید ادرس اونها رو در ترمینال وارد کنید(به جای آدرسی که من وارد کردم).اگه مبتدی هستید و با شیوه آدرس دهی زیاد آشنایی ندارین،می تونین بعد از نوشتن دستور زیر در ترمینال،
cp -r
پوشه ای رو که توش فونتها قرار دارند،بگیرید و دراگ کنید داخل پنجره ترمینال.به همین سادگی آدرس اونا کپی می شه.البته اول و اخر آدرس یه کوتیشن ( ' ) قرار می گیره که باید اونا رو پاک کنین چون که اضافی هستن.بقیه دستور هم که تغییر نمی کنه.