PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمی در مورد vps توضیح بدید

mohebali
November 8th, 2009, 10:29
با سلام
من داشتم دنبال وی پی اس می گشتم که همش با یه کلماتی رو به رو می شدم که خب گنگ بود واسم
مدیریت سرور چیه؟
نگهداری سرور اون وقت چیه؟
برای یه سرور مجازی باید چیکارا کرد؟
اینایی که میگم مثلا اینقدر رم اینقدر هارد و... به جز هزینه اینا دیگه چه چیزایی لازمه؟

HugeServer
November 8th, 2009, 10:39
با سلام
من داشتم دنبال وی پی اس می گشتم که همش با یه کلماتی رو به رو می شدم که خب گنگ بود واسم
مدیریت سرور چیه؟
اینایی که میگم مثلا اینقدر رم اینقدر هارد و... به جز هزینه اینا دیگه چه چیزایی لازمه؟

سرور مجازی یا همان وی پی اس یا وی دی اس، یک سرور به صورت مجازی بر روی یک سرور اختصاصی هست. و در صورت کلی شما میتونید فرض کنید كه با داشتن سرور مجازی یک سرور اختصاصی کوچیک را دارید.

در مورد مدیریت سرور، پیشه خودت فرض کن برای کامپیوتر خودت میخوای برنامه های جانبی نصب کنی و یا اینکه فایروال نصب کنید، یا اینکه آنتی ویروس. مدیریت سرور هم یکی تو این مایعها هست. یک مدیره سرور باید با دستورات اجرایی سرور آشنا باشه تا در مگه مشکل بدون كه مشکل از کجا هست و چه کار باید بکند. مدیریت سرور شامل تنظیمات و کانفیگ های برنامه آن و همچنین تنظیم فایروال ها و مسائل امنیتی و جلوگیری از خراب کاری های یوزر خطی یا اینکه شخصی كه قصد تجاوز به سرور رو دارد. نگهداری سرور هم جزو همین مسائل حساب میشه اینه كه بتونید سرور رو همیشه بالا نگه دارید، و برنامه ها همیشه آپ دت باشند و اینجور مسائل .
برای یک سرور مجازی شما بعد از خرید آن، یا مدیریت شد، یا اینکه بدون منیج میخرید. حالا بعد از خرید باید به فکر مسائل دیگه باشید، از قبیل مدیریت نصب و راهاندازی نرمافزار ها برای یک سایت هاستینگ. در مورد وی پی اس برای شما باید رم هارد مقدار استفاده از سی پی یو و همچنین پهنای بند ماهیانه و و و و حتا تعداد آی پی های سرور مهم باشد

اگر چیزی از قلم افتاد، ببخشید.

Roka
November 8th, 2009, 10:41
با سلام
مدیریت سرور چیه؟

سرور هم مثل کامپیوتر شخصی شما هست

فرف هایی که داره

- شما دسترسی فیزیکی ندارید
- اکثراً لینوکس هست و از طریق ssh باید کار کنید که مثلماً دستور هاش رو باید یاد بگیرید !

بعد از نظر کلی دو نوع سرور داریم
1 : dedicated
2 : vps
که گذینه 1 ، سرور اصلی هست ، یعنی پیکربندی فیزیکی دارد
و گذینه دو ، توسط یک نرم افزار که روی سرور اصلی ( dedicated ) اجرا هست و قطعات سرور از قبیل رم / هارد / پورت ارتباطی / یا به عبارتی استفاده از منابع سرور اختصاصی ساخته میشود و در نتیجه پیکربندی فیزیکی ندارد !

حالا در مورد سئوالات شما :

سئوال :
-مدیریت سرور چیه؟
-نگهداری سرور اون وقت چیه؟
-برای یه سرور مجازی باید چیکارا کرد؟

جواب : همه اینها یک جواب داره و بستگی به نوع سیستم عامل شما باید یه چیزایی رو یاد بگیرید ولی کاری که انجام میدید ، چک کردن نرم افزار هایی که نصب هست ، مثلاُ mysql یا حالا هر چیزی ، باید چک کنید مشکلی نداشته باشه
از سرور بک آپ بگیرید تا در صورت بروز هر مشکل بتونید از بک آپ استفاده کنید
و کار هایی از این قبیل که نمیشه بیان کرد و کلاً فرض کن سیستم خونگیت هست ، باید مواظب باشی خراب نشه ، چه از نظر نرم افزاری ، چه از نظر سخت افزاری !!!

سئوال : اینایی که میگم مثلا اینقدر رم اینقدر هارد و... به جز هزینه اینا دیگه چه چیزایی لازمه؟

جواب : اگر بخواید سایت بالا بیارید از سرور ، باید کنترل پنل نصب کنید که اگر directadmin یا cpanel یا .. بخواید هزینه داره و اگه یه چیز مثل webmin یا kloxo نصب کنید ، مجازی هستند ! ( البته این ها که گفتم برای لینوکس هست )

اگر هم برای استفاده دیگر بخواید ، فقط اینکه نرم افزاری که میخواید استفاده کنید پولی باشه باید پول بدید !

البته ناگفته نماند در صورت self-manage هزینه دیگری ندارید
و اگر به صورت مدیریت شده دریافت کنید ، باید هزینه پشتیبانی یا همون مدیریت رو هم پرداخت کنید ! حالا بستگی به شرکت داره که چقدر دریافت کنه !

mohebali
November 8th, 2009, 10:50
ثلا فرض کنیم که تا حدودی یاد گرفتم
چقدر از وقت من رو میگیره؟
مثلا روزی چند ساعت؟
یا....

Roka
November 8th, 2009, 10:55
ثلا فرض کنیم که تا حدودی یاد گرفتم
چقدر از وقت من رو میگیره؟
مثلا روزی چند ساعت؟
یا....

من آخرین باری که به وی پی اس هاستینگم سر زدم ، یادم نمیاد کی بود !

بستگی به مدیریت داره
کارای زیادی انجام ندی رو سرور
تست های بی مورد

به چیزی که مطمئن نباشی دست نزنی و قبلش توی همین سایت بگردی راه حل دقیق مشکلات رو پیدا کنی یا اگر هم نیست ، تاپیک باز کنی که بهت کمک کنند و کم کم یاد بگیری

هیچ نیازی به وقت گذاشتن نداری !!!

mohebali
November 8th, 2009, 10:59
ممنون
نصب نرم افزارها به چه صورتی است؟
گرافیکی یا دستوری؟!!!!

HugeServer
November 8th, 2009, 11:02
ممنون
گرافیکی یا دستوری؟!!!!
اگر كه سرور لینوکس باشه، به صورت دستوری هست كه به صورت راحت میتونید نصب هر گونه نرم افزار رو در هامین انجمن یاد بگیرید، فقط کمی سرچ نیاز هست.
اگر هم كه ویندوز باشه سرور شما میتونید بصورت گرافیکی و رموت دسکتاپ کار کنید.

Roka
November 8th, 2009, 11:03
ممنون
گرافیکی یا دستوری؟!!!!
دو حالتش هست ، بستگی به سیستم عامل داره ولی توصیه میکنم دستوریش رو یاد بگیرید ! ( لینوکس )
اگر ویندوز هم بخواید که ریموت میکنید و هر کاری داشته باشید انجام میدید !

mohebali
November 8th, 2009, 11:15
ممنون
معمولا سرورهای کجا خوب هستند؟

Roka
November 8th, 2009, 12:52
ممنون
معمولا سرورهای کجا خوب هستند؟
شما باید دنبال سرور بد باشی ! که خیلی کم گیر میاد
همه سرور ها خوب هستند
مهمترین امر مدیر سرور هست ( از نظر سواد / اخلاق و ... )
اگه میخوای وی پی اس بگیری ، قبل از انتخاب دیتاسنتر یا کشور یا هر چیز دیگه ، از کسی که میخوای خرید کنی باید بهش اعتماد داشته باشی !

هر جا هم میبینی میگند که فلان سرور خوب نیست ، خود سرور مشکلی نداره و مدیر سرور داره بیشتر از حد استاندارد ازش کار میکشه !