PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مطب مجازي

bepad
October 27th, 2009, 18:44
سلام سريع ميگم
بنده ي رشتم علوم تجربي ليسانس دارم اما به دلايلي دور از رشته اصليم مشغول هستم قصد دارم اينجا بيماري انفولانزا خوكي رو شرح بدم و اگر سوالي داشتيد پاسخ بدم

این بیماری با آلوده شدن فرد به ویروس h1n1آغاز شده و علائم آن مشابه آنفولانزای فصلی میباشد و شامل :
تب،سرفه،گلودرد،آبریزش بینی،بدن درد،سردرد،سرفه و کوفتگی است.
دربعضی از بیماران اسهال و استفراغ نیز مشاهده شده است.
همانند آنفولانزای فصلی در آنفولانزای نوعaنیز گروههای در معرض خطر افراد با سن بیش از 65 سال، کودکان با سن کمتر از 5 سال، زنان باردار و افراد با بیماریهای مزمن نظیر آسم،دیابت،بیماریهای قلبی و افرادیکه سطح ایمنی بدن آنان پایین است مانند مبتلایان به hivمیباشند

نحوه انتقال بیماری (سرایت )

بررسی در خصوص نحوه انتقال و سرایت ویروس آنفولانزای نوع aهمچنان ادامه دارد. ویروس آنفولانزای نوعaمشابه ویروس آنفولانزای فصلی میتواند از فرد مبتلا ( بیمار ) به فرد دیگرواز طریق عطسه و،سرفه منتقل شود.
انتقال از طریق سطوح آلوده به ویروس بطور مثال آلوده شدن سطوح با ترشحات بینی نیز جز موارد امکان پذیر برای انتقال بیماری میباشد.
بهتر است ترشحات تنفسی و مایعات خروجی بدن را بصورت بالقوه با پتانسیل انتقال عفونت در نظر بگیریم.
بهتر است از روبوسی،هم غذایی( خوردن غذا بصورت مشترک) یا نوشیدن آب،آبمیوه و امثالهم با ظرف مشترک و رفتارهای اینگونه بر اساس فرهنگ هر جامعه خوداری شود.

گروه های پر خطر ( با خطر پذیری بالا )

برخی از ا فراد از ریسک بالای برای ابتلا به بیماری آنفولانزای نوعaبرخوردار و عوارض آن در این گروه از افراد حادتر است.

کودکان کمتر از 5 سال و برای کودکان زیر 2 سال بسیار بالا میباشد.
افراد با سن بیش از 65 سال
افراد با شرایط خاص نظیر افراد مبتلا به بیماریهای ریوی،قلبی عروقی،کلیوی،هپاتیت،خونی،ن ارساییهای متابولیکی مانند دیابت و....
زنان باردار
افراد بالای 19 سال که برای یک دوره طولانی در حال مصرف آسپیرین میباشند.

توصیه ها برای افراد سالم

ازارتباط و تماس با افراد دارای علائم سرماخوردگی اجتناب و در صورت ضرورت حداقل فاصله یک متر رعایت شود.
مدت زمان و تعداد موارد تماس و ارتباط با افرادبیمار به حداقل ممکن کاهش یابد.
مدت زمان حضور خود را در مکانهای عمومی را در جوامع با شیوع بالای بیماری به حداقل ممکن کاهش دهید.
جریان هوا را در محل زندگی یا کار خود را بهبود بخشید و تا حد امکان پنجره ها را باز نگه دارید.
در طول شبانه روز و بصورت مکرر دستهای خود را با آب و صابون یا مایع شوینده بشویید. دستها پس از کف آلود شدن کامل باید حداقل 20 ثانیه بهم مالیده شده و تمام زوایا دستها شستشو شود.

توصیه برای مبتلایان به آنفولانزای نوعa ( خوکی )

در صورت ابتلا طول دوره بیماری یک هفته یا بیشتر میباشد.
بجز در مواقع لزوم نظیر مراجعه به مراکز درمانی بایستی فرد بیمار در خانه به استراحت بپردازد و حداقل تماس را با سایر افراد داشته باشد.از حضور در محل کاریاتحصیل یا انجام مسافرت جدا اجتناب نمائید.
حداقل برای 7 روز از زمان آغاز و مشاهده علائم آنفولانزای نوع aو 24 ساعت پس از اتمام علائم آنفولانزای نوعa( هرکدام که طولانی تر ا ست ملاک میباشد)از حضور در مکانهای عمومی نظیر کار،تحصیل و ... خوداری کنید.
چنانچه فرد بیمار در دوره بیماری از خانه به منظور مراجعه به مراکز پزشکی و دارویی خارج میشود بایستی بینی و دهان خود را با ماسک کاملا بپوشاند.وبهنگام عطسه و سرفه بطور کامل مجاری تنفسی و دهان خود را با دستمال بپوشاند.
یک فرد مبتلا به آنفولانزای فصلی یک روز قبل از بروز علائم و 7 روز پساز آغاز علائم قابلیت انتفال بیماری را دارد.کودکان و بخصوص اطفال ممکن است از فرد بیمار در دوره طولانی تر بیماری را بگیرند.احتمالا در آنفولانزای نوعaنیز اینگونه است.
انتظار میرود بیشتر افراد مبتلا بدون نیاز به مصرف دارو بهبود یابند اما چنانچه بیماری در شما بصورت شدید بروز کند بایستی حتما تحت درمان و مراقبت قراربگیرید.
پس در صورت ابتلا به بیماری :

حتما به پزشک مراجعه نمایید بخصوص اگر جزا فراد پر خطر نظیر زنان باردار،اطفال،افراد مبتلا به آسم ، دیابت و....میباشید .
حداقل 7 روز از آغاز و مشاهده علائم تا 24 ساعت پس از بر طرف شدن علائم( هر کدام که طولانی تر است ملاک میباشد)بجز در موارد ضروری از خانه خارج نشوید.
در صورت ضرورت به خروج از خانه از ماسک استفاده کنید.
بحد کافی استراحت کنید.
مایعاتی نظیر آب ،آبگوشت و نوشابه ورزشی بنوشید.
بهنگام عطسه و سرفه دهان وبینی خود را کاملا با دستمال بپوشانید.
دستهای خود را بطور مرتب بشویید بخصوص بعد از عطسه و سرفه یا تعویض ماسک
بیمار بایستی در خانه و در اتاق جداگانه نگهداری شود.
چنانچه در فضای خانه شما امکان اختصاص اتاق به تنهای برای شما وجود ندارد حتما از ماسک استفاده کنید.
از لمس بینی و دهان و چشم خود توسط دست اجتناب کنید.
تماس خود را با سایرافراد و اعضای خانواده به حداقل ممکن کاهش دهید.

علائم هشدار دهنده
با مشاهده علائم هشدار دهنده زیر بایستی فورا به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

◄ کودکان با علائم هشدار دهنده زیر نیاز به مراقبت های پزشکی دارند:

تنفس تند یا تنفس سخت
تغییر رنگ پوست به خاکستری (کبود) یا آبی فام
عدم نوشیدن مایعات به حدکافی
استفراغ شدید یا مستمر
ناتوانی در ایستادن ( خود را نگه داشتن) یا عدم واکنش مناسب به محرک های محیطی و بیرونی
تحریک پذیری و رنجور بودن کودک
بهبودی نسبی و بعداز آن برگشت مجدد تب یا وخیم شدن ( بدتر شدن) سرفه ها

◄ بزرگسالان با علائم هشدار دهنده زیر نیاز به مراقبت پزشکی دارند:

دشواری در تنفس یا نفس های کوتاه
احساس درد یا فشار در قفسه سینه یا شکم
سرگیجه ناگهانی
پریشانی
استفراغ شدید یا مستمر
بهبودی نسبی و بعداز آن برگشت مجدد تب یا وخیم شدن ( بدتر شدن) سرفه ها

توصیه برا ی افراد خانواده بیمار:

افراد خانواده بیمار بصورت مکرر و مرتب دستهای خود را با آب و صابون بشویند و این نکته را بطور مرتب به کودکان گوشزد کنند.
افراد با ریسک بالا نظیر بیماران مبتلا به آسم،دیابت،افرادبالای 65سال، زنان باردار و... نبایستی از افراد مبتلا به آنفولانزای نوعaمراقبت نمایند.
از تماس رو در رو با بیمار تا حد ممکن اجتناب شود.
در صورتیکه از کودک مبتلا نگهداری میکنید.چانه کودک را در زمانیکه در آغوش شماست بر روی شانه خود بگذارید تا به صورت شما عطسه یا سرفه نکند.
ضرورتی به شستشوی ظروف غذا خوری بیمار بصورت جداگانه نمیباشد.اما نبایستی بهیچ عنوان بدون شستشو مورد استفاده مجدد قرارگیرد.
حوله،ملحافه و لباس بیمار را با ماشین لباسشویی و پودرهای موجود در خانه شستشو و با حرارت بالا خشک کنید.دقت کنید برای پیشگیری از ابتلا خودتان این ملزومات را در زمان جمع آوری و انتقال به ماشین لباسشویی بغل نکنید. دستهای خود را بعد از انتقال ملحافه و لباسها به داخل ماشین لباسشویی با آب و صابون بشویید.
سطوحی نظیر میز، کناره تخت ،حمام ، اسباب بازی کودک و.... را با دستمال آغشته به ماده ضدعفونی کننده تمیز کنید.( مطابق با دستورالعمل درج شده بر روی بسته ضدعفونی کننده)
اقلام یکبار مصرف بیمار نظیر دستمال کاغذی را در یک کیسه زباله قرار داده و با بستن درب کیسه از خانه خارج شود.

نکات تغذیه ای برای مبتلایان به آنفولانزای خوکی

صیه های غذایی برای بیمار مبتلا به آنفولا نزا

دریافت ویتامین ث و انتی اکسیدان و افزایش دریافت ان ،بدین منظور مصرف میوه و سبزیجات و بطوراخص مرکبات توصیه میشود.

مصرف لیمو شیرین را فراموش نکنید.
سوپ سبزیجات و مرغ توصیه میشود.
نوشیدن آبمیوه تازه و نوشیدنیهای گرم
استفاده از شلغم در رژیم غذایی

مواردیکه توصیه به پرهیز از آن میشود :

از خوردن شیرینی و شکلات اجتناب شود.
از مصرف غذاهای سرخ کردنی پرهیز شود.
مصرف پنیر و فرآورده های لبنی چرب را کاهش دهید.
از مصرف غذاهای شور و نیز شیرین اجتناب شود.

سوالات رو تك تك بپرسيد اگر تونستم پاسخ ميدم

Sajad
October 27th, 2009, 20:24
من یکی از آشناهام اینجوری شده :-s
خطر خاصی که نداره ؟ بعد یک هفته سلامتی برمیگرده ؟

bepad
October 27th, 2009, 22:47
سلام
اگر به پزشك مراجعه شده و بعد از ازمايش قطعي شده كه انفولانزا خوكي است ميبايست تنها مايعات و غذاي گرم بخوره همچنين بين 2 تا 4 روز تنها استراحت كنند و با خوردن داراهاي تجويزي انشالله خوب ميشن

حالا اگر علائم زير رو داره بايد در بيمارستان بستري بشه
سرفه شديد
تنگي نفس

سوالي بود در خدمتم

bepad
October 27th, 2009, 22:50
در ضمن توصيه ميشه افراد زير 5 سال از واكسن بزنند تا مشكلي پيش نياد

Kambiz
October 27th, 2009, 23:59
مرسی دکتر جان :دی
مفید بود

bepad
October 28th, 2009, 00:25
در مورد موارد ديگر هم سوالي بود بپرسيد اگه بتونم كمك ميكنم دارم روي تخريب كار هاستينگ بر روي رفتار افراد كار ميكنم

zoghal
October 28th, 2009, 09:38
من هر ساله درگیر حساسیت های فصلی هستم. 2 هفته پیش عوارض سرما خوردگی نمایان شد . که با مراجعه به پزشکم و دریافت دارو های همیشگی (سفراکس و ...) بهبود یافتم. البته به دلیل ماموریت نتونستم دوره رو کامل کنم. اما ظاهری بهبود یافتم.
حالا چند روزی هست که فقط و فقط تک سرفه های خشک دارم. و هیج عوارض دیگری ندارم. البته مقداری ترشح در قفسه سینه یافت میشه. که فکر میکنم . مال سیگار جدید باشه. نظر شما چیست؟

bepad
October 28th, 2009, 11:21
سلام
اگر حساسيت فصلي باشد و درمان شده و بعد از چند روز سرفه هاي خفيف و خشك شروع شده يكي از دلايل زير رو داره

1-مبتلا شدن به انولانزاي جديد
2-چون شما سيگار مصرف ميكنيد ممكن است مصرف سيگار باعث تشديد بيماري شده است

دوباره به دكتر مراجعه كنيد و يا اينكه قبل مراجعه به مدت 48 ساعت از كپسول اموكسي سيسلين هر روز 3 بار استفاده كنيد اگر خوب نشد به دكتر حتما مراجعه كنيد

علائم تنگي نفس هم داريد و اگر داريد دقيقا در كجا قفسه سينه يا گلو؟

nilkooh
October 28th, 2009, 11:33
سلام
واکسن آنفولانزای معمولی روی نوع خوکی هم تاثیر داره؟

Vahid
October 28th, 2009, 11:40
این فروم یه روانشناس + روانپزشک میخواد اینا رو درست کنه
منو بن کردند 1 روز/:)

bepad
October 28th, 2009, 11:40
سلام

يك نوع جديد واكسن انفولانزاي خوكي براي كودكان زير 5 سال اومده و با جرات ميتونم بگم اگر كدوكي بزنه اصلا مبتدا نميشه از يه دكتري شنيدم اگر چند تاشو براي فرد بالغ هم زد اثر داره اما اين مورد رو اگر خواستيد مراجعه كنيد دوباره سوال كنيد اما در مورد كودكان ثابت شده است

همچنين واكسن ها به دليل درخواست بالا نوبتي است و اگر ميخواهيد بايد نوبت بزنيد 7 روز اينده به دستتون ميرسه

bepad
October 28th, 2009, 11:42
در مورد واكسن هاي سرماخوردگي هم بايد عرض كنم به دليل بالا بودن اسد كربنات h1n1 اين نوع واكسن اگر از 100% حساب كنيد 10 درصد بيشتر در جلوگيري از مبتدا شدن اثر نداره

Vahid
October 28th, 2009, 11:43
؟؟

bepad
October 28th, 2009, 11:49
؟؟

مدير محترم مطلبو به حاشيه نبر لطفا:77:

bepad
October 29th, 2009, 14:44
خودم هم مريض شدم:104:

AmirHosein
October 29th, 2009, 14:45
خودم هم مريض شدم:104:
:))

bepad
October 29th, 2009, 14:52
:))
خنده داره با مزه:49:

AmirHosein
October 29th, 2009, 14:54
خنده داره با مزه:49:
:dخوب میشی‌

bepad
October 29th, 2009, 14:58
:dخوب میشی‌

<:-P

zoghal
October 30th, 2009, 09:08
سلام
اگر حساسيت فصلي باشد و درمان شده و بعد از چند روز سرفه هاي خفيف و خشك شروع شده يكي از دلايل زير رو داره

1-مبتلا شدن به انولانزاي جديد
2-چون شما سيگار مصرف ميكنيد ممكن است مصرف سيگار باعث تشديد بيماري شده است

دوباره به دكتر مراجعه كنيد و يا اينكه قبل مراجعه به مدت 48 ساعت از كپسول اموكسي سيسلين هر روز 3 بار استفاده كنيد اگر خوب نشد به دكتر حتما مراجعه كنيد

علائم تنگي نفس هم داريد و اگر داريد دقيقا در كجا قفسه سينه يا گلو؟

خیر تنگی تنس ندارم

bepad
October 30th, 2009, 18:55
اگه تنگي نفس نيست پس يك بيماري فصلي ساده ست