PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تذکر: نحوه بکار بردن "می فرمائید" و "عرض می کنم"!!!!!

Hostpolis
January 28th, 2012, 01:07
سلام خدمت همه دوستان و همکاران، آقایان و خانم ها.

این مورد ناپسند در بکار بردن تعارفات کم کم داره فراگیر میشه و در عجبم که چرا مدیران انجمن تا بحال پیگیر این مورد نشدن.

لطفا در بکار بردن تعارفات بیشتر ملاحظه کنید.

در باب صحبت کردن وقتی:

شما موردی رو می خواهید متذکر بشید از جمله: "من عرض کردم" و امثالهم استفاده میکنید. عرض کردم فقط برای اول شخص مفرد و اول شخص جمع استفاده میشه. (اول شخص جمع فقط وقتی که همه افراد تمایل داشته باشند که خودشون رو در خضوع بیشتری نسبت به مخاطب قرار بدند. در غیر این صورت از متذکر شدیم، اعلام کردیم و ... استفاده میشه.

موردی که می خواهید به بیانات قبلی مخاطب مرتبط کنید یا به بیانات آتی از جمله: "شما فرمودید" ... و "شما بفرمائید" استفاده میکنید. فرمودن فقط برای دوم شخص استفاده میشه.

عرض کنید جمله زشت و توهین آمیزی هست.

امیدوارم دوستان کمی در نحوه بکارگیری تعارفات دقت بیشتری کنند.

cartman10mpi
January 28th, 2012, 01:43
خوب چیزی به نامه زبان نوشتار و زبان گفتار داریم ، زبان مردم داریم و رشتهٔ مهمی به نام زبانشناسی. که در فارسی به شدت کاربرد داره.
در منطقهٔ ما هم به مادر میگن مار ...
مار : حیوانیست خزنده که گاهان زهر دار است. از رده سوسماریان و زیر رده دوکاویان و ...... (ویکی)
چون اینجا فروم هست انسانها بیشتر به زبان گفتاری احساس راحتی‌ می‌کنن تا زبان نوشتاری.
بنده شخصاً برای خیلی‌ از استاد‌ها ، مدیر‌ها ، کارمند بانک ها،فروشنده‌ها ، عرض کردم نکته ئی‌ رو و هیچ کدوم شاکی‌ نشدن.

Hostpolis
January 28th, 2012, 02:28
دوست عزیز،

نکته اول: بنا به عرض بنده جمله ای که شما استفاده کردین در گفنگو با اساتید و مدیران و... درست استفاده کردید و من چیزی جز این نگفتم
نکته دوم: تعارفات به زبان گفتاری مربوط به گویش نمیشه. مربوط به ادب و تربیت هست. این انتخاب شماست که چگونه صحبت کنید با دیگران. ولی کم کم اجتماع نسبت به گفتار شما واکنش نشون میده.

Mohammad_reza
January 28th, 2012, 06:56
این انتخاب شماست که چگونه صحبت کنید با دیگران

فکر کنم باید جای دو عبارت رنگی رو در بالا تغییر بدید. :پی

نکاتی که شما به اونها اشاره کردید شاید 99% مردم اصلاً بهش توجهی نداشته باشند یا اصلاً ندونند که چی هست ... :)

Hostpolis
January 28th, 2012, 10:54
فکر کنم باید جای دو عبارت رنگی رو در بالا تغییر بدید. :پی

نکاتی که شما به اونها اشاره کردید شاید 99% مردم اصلاً بهش توجهی نداشته باشند یا اصلاً ندونند که چی هست ... :)

تذکر بجایی بود. ممنونم.

این مورد که می فرمائید 99 درصد مردم توجهی ندارند رو نمی تونم بپذیرم. من 12 سال هست که در این زمینه فعالیت میکنم و 1 سال هست که در این فروم عضو هستم. هیچوقت در دنیای واقعی به این اندازه ندیدم که مردم کوچه و بازار این اصطلاحات رو نابجا استفاده کنند. و بیشتر فقط میتونم رو حساب گروه سنی بگذارم.

مواردی که عرض کردم برای ایراد گرفتن نیست. کار حرفه ای مستلزم برخورد حرفه هم هست. گفتار، رفتار و کردار درست موجب پیشرفت میشه. من نوعی نمیتونم انتظار داشته باشم که سایت فلان شرکت بزرگ رو هاست کنم ولی نتونم درست با مدیرانش صحبت کنم.

2JZ
August 3rd, 2017, 15:02
آپ تاپیک.
تازگی خیلی از کاربران نحوه به کار بردن این ۲ عبارت رو نمیدونن...

Bozurg
August 3rd, 2017, 15:12
درسته! خیلی محترمانه تر هست به طرف مقابل بگیم بگو، یا در مورد فرد غایب بگیم گفت تا بگیم عرض کنید یا بگیم عرض کردن

معمولا من در برخورد با این جملات در جواب میگم میفرمایم :d

- - - Updated - - -

دوست عزیز،

نکته اول: بنا به عرض بنده جمله ای که شما استفاده کردین در گفنگو با اساتید و مدیران و... درست استفاده کردید و من چیزی جز این نگفتم
نکته دوم: تعارفات به زبان گفتاری مربوط به گویش نمیشه. مربوط به ادب و تربیت هست. این انتخاب شماست که چگونه صحبت کنید با دیگران. ولی کم کم اجتماع نسبت به گفتار شما واکنش نشون میده.

99% هم هرکار غلطی بکنن دلیل بر درست بودنش نیست!
99% درصد مردم آب رو هدر میدن کار درستی هست؟
99% مردم هر آخر هفته کلی هوا آلوده میکنن میرن شمال طبیعت رو تخریب میکنن کار درستی هست؟
99% مردم خونه هاشون رو تابستون تا 10 درجه سانتیگراد سرد میکنن زمستون تا 30 درجه سانتیگراد گرم میکنن، کار درستی هست؟
و .....

- - - Updated - - -

نمونه گفتاری :
99% مردم به okay band میگن آکبند.
به لاکژری میگن Lock cherry
رابیتز میگن راویز
به تهران میگن تهرون
و....

بد نیست وقتی یک نفر نکته درستی رو اشاره میکنه گاهی هم پذیرا باشیم

JeyServer
August 3rd, 2017, 16:30
یادم میاد یکی از استاتید دانشگاه هم یکبار به من گفت "شما عرضی داشتید؟" من ابتدا فکر کردم که ایشون مشکلی با من داشتند ولی به فاصله چند روز متوجه شدم که ایشون از کمبودِ اطلاعات ادبی رنج میبردند و این اشتباه رو برای همه دانشجو هاشون بکار میبردند و واقعا متاسف شدم برای خودم!

viasky
August 3rd, 2017, 16:39
بنده این مورد و خیلی داخل انجمن مشاهده کردم
شما عرض‌کردید
من فرمودم
و...

babakebrahimi
August 3rd, 2017, 23:52
دقیقا موردی هست که من هم اخیرا خیلی میبینم توی انجمن:))
و منتظر یه همچین تاپیکی بودم:d

AtrafNet
August 4th, 2017, 00:26
سلام خدمت همه دوستان و همکاران، آقایان و خانم ها.

این مورد ناپسند در بکار بردن تعارفات کم کم داره فراگیر میشه و در عجبم که چرا مدیران انجمن تا بحال پیگیر این مورد نشدن.

لطفا در بکار بردن تعارفات بیشتر ملاحظه کنید.

در باب صحبت کردن وقتی:

شما موردی رو می خواهید متذکر بشید از جمله: "من عرض کردم" و امثالهم استفاده میکنید. عرض کردم فقط برای اول شخص مفرد و اول شخص جمع استفاده میشه. (اول شخص جمع فقط وقتی که همه افراد تمایل داشته باشند که خودشون رو در خضوع بیشتری نسبت به مخاطب قرار بدند. در غیر این صورت از متذکر شدیم، اعلام کردیم و ... استفاده میشه.

موردی که می خواهید به بیانات قبلی مخاطب مرتبط کنید یا به بیانات آتی از جمله: "شما فرمودید" ... و "شما بفرمائید" استفاده میکنید. فرمودن فقط برای دوم شخص استفاده میشه.

عرض کنید جمله زشت و توهین آمیزی هست.

امیدوارم دوستان کمی در نحوه بکارگیری تعارفات دقت بیشتری کنند.

سلام
جسارتاً من نفهمیدم چی شد؟ یعنی الان به کسی بگن "عرض کنید" توهین حساب میشه؟
خب چرا؟ فقط چون دستور زبان و ضمیر مناسب رعایت نشده یا اینکه معنای منظوری (فحش) خاصی فکر میکنید پشتش هست؟

من معتقدم کلاً زبان (فارسی یا غیرفارسی) ایجاد شده برای راحتی ما انسان ها در برقراری ارتباط برای همین هرگز به پاس داشتن پارسی و دقیق رعایت کردن دستور زبان هم اعتقاد ندارم.
از نظر من همینکه بتونیم منظورمون رو براحتی و با کمترین زحمت اون جور که دوست داریم به مخاطب برسونیم کفایت میکنه برای همین هیچ مشکلی با خلاصه سازی گفتگو های نوشتاری هم ندارم.

به نظرم به جای درگیری سر این مسائل کوچک می تونیم به مسائل و مشکلات بزرگتری هم فکر کنیم و به جای فرهنگ سازی های کوچک اینطوری که فقط یه فعل رو تغییر بدیم می تونیم فرهنگ سازی های بزرگتری هم کنیم مثل فرهنگ سازی برای فحش ندادن یا حداقل کمتر کردن دایره فحش ها، فرهنگ سازی برای زرنگی نخوندن د.زدی و حروم خوری و اختلاس، فرهنگ سازی برای خیره نشدن تو چشم بقیه مردم تو فضا های سر بسته، فرهنگ سازی برای خودشیفته و مغرور نبودن و از بالا به بقیه نگاه نکردن و کلی فرهنگ غلط دیگه که ما رو کشوری جهان سومی کرده و اگه یکم هم دولت هم مردم به فکر بودیم شاید طی این همه سال پس از انقلاب می تونستیم حداقل فرهنگ خودمون رو اصلاح کنیم اما حیف که اکثراً فقط منافع خودمون رو دیدیم و می بینیم :)

Bozurg
August 4th, 2017, 08:14
سلام
جسارتاً من نفهمیدم چی شد؟ یعنی الان به کسی بگن "عرض کنید" توهین حساب میشه؟
خب چرا؟ فقط چون دستور زبان و ضمیر مناسب رعایت نشده یا اینکه معنای منظوری (فحش) خاصی فکر میکنید پشتش هست؟

من معتقدم کلاً زبان (فارسی یا غیرفارسی) ایجاد شده برای راحتی ما انسان ها در برقراری ارتباط برای همین هرگز به پاس داشتن پارسی و دقیق رعایت کردن دستور زبان هم اعتقاد ندارم.
از نظر من همینکه بتونیم منظورمون رو براحتی و با کمترین زحمت اون جور که دوست داریم به مخاطب برسونیم کفایت میکنه برای همین هیچ مشکلی با خلاصه سازی گفتگو های نوشتاری هم ندارم.

به نظرم به جای درگیری سر این مسائل کوچک می تونیم به مسائل و مشکلات بزرگتری هم فکر کنیم و به جای فرهنگ سازی های کوچک اینطوری که فقط یه فعل رو تغییر بدیم می تونیم فرهنگ سازی های بزرگتری هم کنیم مثل فرهنگ سازی برای فحش ندادن یا حداقل کمتر کردن دایره فحش ها، فرهنگ سازی برای زرنگی نخوندن د.زدی و حروم خوری و اختلاس، فرهنگ سازی برای خیره نشدن تو چشم بقیه مردم تو فضا های سر بسته، فرهنگ سازی برای خودشیفته و مغرور نبودن و از بالا به بقیه نگاه نکردن و کلی فرهنگ غلط دیگه که ما رو کشوری جهان سومی کرده و اگه یکم هم دولت هم مردم به فکر بودیم شاید طی این همه سال پس از انقلاب می تونستیم حداقل فرهنگ خودمون رو اصلاح کنیم اما حیف که اکثراً فقط منافع خودمون رو دیدیم و می بینیم :)

مثل این هست که به هلپ دسک مایکروسافت پیام بدی بعد جای اینکه بهت بگه how can i help you بهت بگه what the f...king you want

در زبان فارسی نیست در همه دنیا و در هر زبانی بیان صحیح حداقل چیزی هست که در هر مرواده صحیح توقع میره

همین مسائل کوچیک جمع میشه که یک کشوری میشه ایران یه کشوری میشه ژاپن، همه چیز رو میگیم اینکه مهم نیست ولش کنید، خوب اون مسئله بزرگ دقیقا چیه ؟

اگر ساده ترین مسائل مراوده رو ندونیم پس چی میدونیم ؟ چجوری میخوایم تجارت کنیم ؟ به مشتریمون بگیم عرض کنید بعد توقع داشته باشیم احساس کنه بهش احترام میزاریم ؟

با اینکه بخش دوم صحت هم و مواردی که گفتی هم اهمیت داره موافق هستم اما از اهمیت اولی کم نمیکنه شاید حتی بشه گفت اولی زیرساخت بعدی ها هست.

میخوایم راحت صحبت کنیم میتونیم بگیم خوب بگو، تو گفتی ، گفت! هیچ لزومی نداره بگیم عرض کن، عرض کرد!!!

AtrafNet
August 4th, 2017, 11:24
مثل این هست که به هلپ دسک مایکروسافت پیام بدی بعد جای اینکه بهت بگه how can i help you بهت بگه what the f...king you want

در زبان فارسی نیست در همه دنیا و در هر زبانی بیان صحیح حداقل چیزی هست که در هر مرواده صحیح توقع میره

همین مسائل کوچیک جمع میشه که یک کشوری میشه ایران یه کشوری میشه ژاپن، همه چیز رو میگیم اینکه مهم نیست ولش کنید، خوب اون مسئله بزرگ دقیقا چیه ؟

اگر ساده ترین مسائل مراوده رو ندونیم پس چی میدونیم ؟ چجوری میخوایم تجارت کنیم ؟ به مشتریمون بگیم عرض کنید بعد توقع داشته باشیم احساس کنه بهش احترام میزاریم ؟

با اینکه بخش دوم صحت هم و مواردی که گفتی هم اهمیت داره موافق هستم اما از اهمیت اولی کم نمیکنه شاید حتی بشه گفت اولی زیرساخت بعدی ها هست.

میخوایم راحت صحبت کنیم میتونیم بگیم خوب بگو، تو گفتی ، گفت! هیچ لزومی نداره بگیم عرض کن، عرض کرد!!!

اما مشکل منم همینه که آیا "عرض کنید" معادل f.u.c.k.i.n.g می تونه باشه آخه؟
عرض کنید و می فرمایید که استارتر گفتن ظاهراً فقط مشکل ضمیری داره آیا حالا مثلاً فکر کنید من دارم با شما حرف میزنم یه دفعه حواسم نیست یا هر چی فعل سوم شخص به کار میبرم آیا بهتون توهین کردم؟

من حتی کسایی رو می شناسم که خیلی هم آدم های خوبی هستن ولی ادبیات نوشتاری تو رعایت فعل ها رو خوب بلد نیستن و مثلاً از فاعل "شما" استفاده میکنن اما فعل رو اول شخص یا سوم شخص میگن.

از نظر من که تغییرات ضمیری فعل توهین و فحش حساب نمیشه بلکه برای شخص من تازه کوچک دیده شدن خود نویسنده ای هست که ضمایر رو بلد نیست.

شما وقتی ببینید یه ایرانی نمی تونه درست ضمایر فارسی رعایت کنه خودتون احساس فحش خوردن نمیکنید بلکه برای شخص مقابل احساس ترحم میکنید و دوست داریم بهش یاد بدید که بلد نیست و بهتره به جای فلان فعل از فلان یکی استفاده کنه :)

ببخشیدا ولی در کل من بازم توهینی که می تونه تو "عرض کنید" و "می فرمائید" رو متوجه نشدم :39:

Bozurg
August 4th, 2017, 13:25
اما مشکل منم همینه که آیا "عرض کنید" معادل f.u.c.k.i.n.g می تونه باشه آخه؟
عرض کنید و می فرمایید که استارتر گفتن ظاهراً فقط مشکل ضمیری داره آیا حالا مثلاً فکر کنید من دارم با شما حرف میزنم یه دفعه حواسم نیست یا هر چی فعل سوم شخص به کار میبرم آیا بهتون توهین کردم؟

من حتی کسایی رو می شناسم که خیلی هم آدم های خوبی هستن ولی ادبیات نوشتاری تو رعایت فعل ها رو خوب بلد نیستن و مثلاً از فاعل "شما" استفاده میکنن اما فعل رو اول شخص یا سوم شخص میگن.

از نظر من که تغییرات ضمیری فعل توهین و فحش حساب نمیشه بلکه برای شخص من تازه کوچک دیده شدن خود نویسنده ای هست که ضمایر رو بلد نیست.

شما وقتی ببینید یه ایرانی نمی تونه درست ضمایر فارسی رعایت کنه خودتون احساس فحش خوردن نمیکنید بلکه برای شخص مقابل احساس ترحم میکنید و دوست داریم بهش یاد بدید که بلد نیست و بهتره به جای فلان فعل از فلان یکی استفاده کنه :)

ببخشیدا ولی در کل من بازم توهینی که می تونه تو "عرض کنید" و "می فرمائید" رو متوجه نشدم :39:

احتمالا متوجه معنیش نشدی.
ببین یه نفر میاد به خودش میگه "این حقیر" این به معنی حقیر بودنش نیست، از سر تواضع میگه
اما وقتی فرد دیگری بهش بگه "حقیر" توهین محسوب میشه

در انگلیسی من میتونم بگم i fu...king look for it توهین هم محسوب نمیشه ولی وقتی کسی دیگه بهم بگه what you fu...king look for توهین محسوب میشه

بحث اول شخص و دوم شخص دقیقا همینه، اول شخص خیلی افعال رو میتونه در هر زبانی به کار ببره چون در مورد خودش هست توهین محسوب نمیشه. ولی در مورد شخص دیگه توهین هست.

پس جمله " حقیر عرض کردم" نه تنها توهین نیست بلکه احترام و تواضع هست.
اما جمله " تو حقیر عرض کن" کاملا توهین هست.

در همین قیاس عرض کردن برای اول شخص موردی نداره ولی عرض کن در دوم شخص و سوم شخص کاملا توهین هست!

باور نمیکنی اول شخص و دوم شخصش عوض میشه برو یه گنده لات محله بگو "نوکرتم داداش" ببین واکنشش چیه
دفعه بعد برو بگو "نوکرمی دادا" ببین واکنشش چیه!

پس ربطی به قشر نداره یا زبان یا راحتی، کاملا مرتبط به ادب هست!