PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال بنیادین در مورد dns

amira
November 15th, 2011, 02:14
سلام
من چند روزیست که یک vps اوبونتوی ۱۰.۴ گرفتم و در حال تجربه کردن روی این سرور هستم.
الان هم کنترل پنل رایگان EHCP رو روش ریختم و یک آی پی هم بیشتر ندارم. . . با سرچ هام در اینترنت متوجه شدم که با روش vhost میشه بر روی همین یک آی پی تا چنیدن سایت رو میزبانی کرد.

اما چیز کلی که من میدونم اینه که هر دومینی بر روی اینترنت برای اینکه هدایت بشه به هوستینگ خودش نیاز به یک DNS داره! که این DNS رو سرور تولید میکنه!
اما خود سرور چطور DNS تولید میکنه! الان در این پنلی که من دارم باید یک دومین بهش بدم و آی پی سرور رو هم همینطور تا DNS رو تولید کنه. . در واقع من باید برای سرورم حتما یک دومین اختصاصی داشته باشم؟!
اگر باید یک دومین اختصاصی داشته باشم مگه خود اون دومین نباید یک DNS داشته باشه؟ قضیه چیه؟ :d

پیشاپیش ممنونم

cartman10mpi
November 15th, 2011, 07:17
در دامنه‌ها فاکتوری هست به نام nameserver ... در اصل اون به دامنه میگه که برای خدمات DNS باید به کدوم DNS Server وصل بشه .
دامنه بعد از وصل شدن به DNS server نسبت به تنظیمات اون DNS server اطلاعات رو از خود همون سرور(در هاستینگ‌های معمولی‌) و یا از سرور‌های Exernal می‌خونه . و یا به صورت cluster میتون هر سرویسی رو از یک سرور دیگه بگیر مثل ftp , mail , web

DeltaGostar
November 15th, 2011, 08:53
در این سیستم EHCP

گزینه ای به نام DNS یا DNS SERVER اگر دارد آن را بر روی دامنه ns1.domain.com ns2. ست کنید و از داخل پنل دامنه Child name sever

نیم سرور ها بر روی اون ای پی که سیستم هاستینگ نصب است ست کنید - مشکل شما اللان فقط کار و دانش EHCP است .

amira
November 15th, 2011, 09:06
مرسی از توضیحت دوست عزیزم، اما من جواب سوالمو نگرفتم. . . الان روی سرور چیکار کنم که dns ساخته بشه؟

DeltaGostar
November 15th, 2011, 09:09
نام دامنه بفرمائید ؟
ip ?

amira
November 15th, 2011, 09:15
در این سیستم EHCP

گزینه ای به نام DNS یا DNS SERVER اگر دارد آن را بر روی دامنه ns1.domain.com ns2. ست کنید و از داخل پنل دامنه Child name sever

نیم سرور ها بر روی اون ای پی که سیستم هاستینگ نصب است ست کنید - مشکل شما اللان فقط کار و دانش EHCP است .

نیم سرور یعنی سایتهای دیگه که قراره هوست بشن؟ آخه اونها بر روی آی پی ست نمیشن و DNS میخوان
من الان وارد پنل میشم، ولی تا جایی که یادمه child name server نداشت

---------- Post added at 09:15 AM ---------- Previous post was at 09:13 AM ----------

نام دامنه بفرمائید ؟
ip ?

سوال کلی من همین بود!
آیا باید domain جداگانه برای این سرور بخرم؟

DeltaGostar
November 15th, 2011, 09:27
اکثر شرکت های دامنه در پنلشون DNS دارن . شما دامنه باید تهیه کنید که این امکانات رو داشته باشه - تمام دامنه ها زبان DNS میفهن و روی ای پی ست نمیشد
شما باید یه دامنه به عنوان دامنه مادر ثبت کنید و تهیه کنید که قابلیت ساخت DNS اختصاصی را داشته باشد .

و بهتون هم پشنهاد میکنم پنل و سیستم عامل دیگری جهت هاستینگ انتخاب کنید مثل centos / fedora و پنل های رایگان lxadmin هم ساده و قدرتمند و پایدار تر و مشکل DNS هم ندارید .

amira
November 15th, 2011, 09:48
مرسی رفیق، پنل رو خیلی سریع یه نگاه انداختم، قیافش که حرفه ای به نظر میرسه!
الان باید از خونه برم بیرون . . برگردم یه سری سوال دیگه هم دارم

amira
November 16th, 2011, 11:36
پس اوضاع از این قرار شد که من باید یک دامنه بگیرم (example.com)به عنوان مادر . . بعد اونو در سرور ثبت کنم تا سرور دی ان اس اختصاصی خودشو ثبت کنه!
بعد در پنل دامنه باید دی ان اس اختصاصی رو بزنم (که نمیدونم چیه) یعنی همون ns1.example.com یا چیز دیگه؟

و اون دی ان اس سرور هم برای هوست کردن بقیه دامنه ها استفاده میشه!

خوب ببینم دامنه های IR این امکان ساخت DNS اختصاصی رو دارن؟

DeltaGostar
November 16th, 2011, 14:24
بله دقیقا
بله دامنه >ir هم دارد . ولی پشنهاد نمیکنم .