PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طرح جداسازی اینترنت از اینترانت در ایران ابلاغ شد

amir1
November 6th, 2011, 22:10
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بخشنامه نحوه جداسازی ترافیک داخلی (اینترانت) و ترافیک خارجی (اینترنت ) را به شرکت های ارایه کننده خدمات اینترنتی ابلاغ کرد.

طبق مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شرکت‌های اینترنتی که در این بخشنامه مستقیما به شرکت‌های PAP، عرضه و توزیع‌کننده اینترنت و شرکت مخابرات ایران اشاره شده است، در راستای جداسازی ترافیک داخلی و اینترنت از یکدیگر در لایه دسترسی باید ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این بخشنامه صرفا از طریق آدرس‌های عددی معتبر اینترنتی نسبت به ارایه خدمات دسترسی اقدام کنند.

مخاطبان این بخشنامه مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در صورت استفاده از آدرس‌های عددی خصوصی اینترنتی در محدوده تعیین‌شده باید نسبت به جایگزینی آنها با آدرس‌های عددی معتبر اینترنتی اقدام کنند.

با جداسازی ترافیک داخل کشور از اینترنت، دسترسی به سایت‌های ایرانی میزبانی‌شده در داخل کشور با سرعت و پهنای باند بیشتر ممکن خواهد بود اما دسترسی به اینترنت همچنان طبق روال گذشته امکان‌پذیر است و با اختصاص آدرس‌های IP معتبر امکان شناسایی و رهگیری کاربران تسهیل می‌شود.

همچنین تنظیم و پیکربندی مودم‌ها باید مطابق با دستورالعمل ارایه‌شده توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران انجام شود. تمامی مراکز ارایه‌دهنده خدمات میزبانی داخلی (IDC) نیز موظف شده‌اند نسبت به تامین و ارایه خدمات از طریق آدرس‌های عددی خصوصی اینترنتی اشاره‌شده در این بخشنامه اقدام کنند به نحوی که این خدمات از طریق تمامی آدرس‌های عددی اینترنتی داخل کشور قابل دسترسی باشد.

مراکز ارایه‌دهنده خدمات میزبانی داخلی نیز باید نام دامنه‌های سایت‌های میزبانی‌شده به آدرس‌های عددی خصوصی اینترنتی متناظر با آنها را صرفا از طریق سرورهای DNS که در آینده توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام خواهد شد، تبدیل کنند.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در صد و بیستمین جلسه خود به منظور اجرای آیین‌نامه ساماندهی آدرس‌های عددی اینترنتی در کشور مصوبه جلسه شماره 106 در اسفندماه سال 1389 کمیسیون و ساماندهی شبکه ملی اطلاعات، این بخشنامه را که پیشنهاد سازمان فناوری اطلاعات ایران بوده تصویب کرد.

در این مصوبه آمده است به منظور اجرای اهداف مصوبه جلسه شماره 106 کمیسیون تنظیم مقررات با عنوان آیین‌نامه ساماندهی آدرس‌های عددی اینترنتی در کشور از این پس سازمان فناوری اطلاعات بخشنامه‌های مربوطه را راسا به ذی‌نفعان بخش ابلاغ کند. در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خطاب به تمامی ثبت‌کنندگان محلی اینترنتی (LIR) (Local Internet Registry) و سایر شرکت‌ها و دستگاه‌های تامین‌کننده آدرس‌های عددی اینترنت در کشور آمده است که باید ضمن مراجعه به سامانه Matma.ir IP Addressing Accounts (http://www.matma.ir/ripe) نسبت به ثبت و به‌روزرسانی اطلاعات و تکمیل شناسنامه آدرس‌های عددی اینترنت خود مطابق آیین‌نامه مذکور حداکثر تا پایان آذرماه سال جاری اقدام کنند.

مطابق آیین‌نامه ساماندهی آدرس‌های IP در صورتی که ثبت‌کنندگان منطقه‌ای و محلی اینترنت نسبت به ثبت آدرس‌های خود حداکثر تا تاریخ اعلام‌شده در این سامانه اقدام نکنند، بازه آدرس‌های آنها به شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام خواهد شد تا آن شرکت نسبت به عدم مسیریابی و مسیردهی آدرس‌های عددی اقدام کند.

فهرست آدرس‌های عمومیIP که در سامانه مدیریت ثبت شده باشند، توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار خواهد گرفت تا فقط به مسیریابی و مسیردهی آنها اقدام کند.

آدرس‌هایIP واگذارشده چنانچه به مدت سه ماه مورد استفاده قرار نگیرند، باید به صورت کتبی به بازگرداندن آدرس مورد نظر به ثبت‌کننده محلی اینترنت یا تامین‌کننده آن اقدام شود و او نیز می‌تواند آدرس IPآزادشده را به مصرف‌کننده دیگری واگذار کند. با توجه به آیین‌نامه ساماندهی آدرس‌های IPکه به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسیده، مقرر شده است بانک اطلاعات متمرکزی از تمامی آدرس‌های واگذاری IP اعم از خصوصی و عمومی شامل نسخه چهار و شش در سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد شود.

با توجه به ضرورت مهندسی مجدد توزیع آدرس‌های عددی اینترنتی در کشور، مدیریت مهاجرت به نسخه شش و جلوگیری از بحران کمبود آدرس‌های عددی اینترنتی نسخه چهار و همچنین برای ایجاد امنیت در شبکه ملی IP و در راستای اجرای ماده 7 اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران و به منظور مدیریت و ساماندهی آدرس‌های عددی اینترنتی در کشور و تشکیل بانک اطلاعات متمرکز این آیین‌نامه تهیه شده است.

تمامی ثبت‌کنندگان محلی، تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان آدرس‌های IP موظف هستند اطلاعات مربوط به آدرس‌های IP موجود و تخصیص‌یافته از طرف ثبت‌کنندگان منطقه‌ای و همچنین واگذاری به تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان را در سامانه ثبت و در تجهیزات و شبکه خود صرفا از آدرس‌های IP ثبت‌شده استفاده کنند. استفاده از سایر محدوده‌های آدرس IP با استفاده از عمل تونل‌زنی ممنوع است. تمامی آدرس‌های IP باید قبل از استفاده در شبکه، در سامانه مدیریت ثبت و علاوه‌ بر اطلاعات ثبت‌کنندگان محلی اینترنت مربوط، تامین‌کنندگان و مصرف‌کننده نیز باید به‌ طور کامل مطابق فرم‌های نمونه موجود در سامانه ثبت شود.

B.Z
November 6th, 2011, 22:51
هروقت از این اخبارها میبینم حالم بد گرفته میشه این قسمتش جالبه

پیش از راه اندازی این سامانه، مشخصات IP آدرس‌هایی که از موسسه رایپ - ثبت کنندگان منطقه‌ای آدرس‌های عددی اینترنتی دریافت می‌شد و نیز IP آدرس‌های خصوصی که در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت بطور کامل قابل شناسایی نبود اما با آغاز فعالیت سامانه آدرس‌های عددی اینترنتی نابسامانی‌های موجود در بحث مدیریت این بخش ساماندهی می‌شود.
جرائم اینترنتی در فضای سایبر به واسطه این نابسامانی‌ها صورت می‌گیرد که با راه اندازی این سامانه، شرکت‌هایی که از ثبت کنندگان منطقه‌ای (RIPE)، آدرس عددی اینترنتی دریافت می‌کنند باید طبق فرم تعریف شده، اطلاعات مورد نیاز تمام IP ها را ارسال کنند. آدرس IP به منزله مشخصه هویتی است و باید مالک آن برای مباحث حقوقی، تجاری و مالی مشخص باشد.
با اجرا و پیاده‌سازی این سامانه از این پس IP آدرس‌ها شناسنامه دار می‌شوند. به این معنی که مالک هر IP آدرس یا بلوک آدرس و حتی استفاده کننده نهایی آن هم مشخص می‌شود. از آنجایی که در فضای سایبر بحث تراکنش‌های مالی و بحث‌های احراز هویت وجود دارد بهتر است که IP آدرس‌ها به نام فردی که از آن استفاده می‌کند باشد. این سامانه تمامی توزیع کنندگان، گیرندگان و مصرف کنندگان آدرس‌های IP را ملزم می‌کند که این آدرس‌ها را در سامانه متمایز به ثبت رسانده و مشخصات آن را کامل کنند. هم اکنون بیش از 3 میلیون آدرس IP در کشور وجود دارد که شمار آن به کلی با تعداد کاربران اینترنت متفاوت است چرا که در ایران از IP آدرس‌های خصوصی هم استفاده می‌شود که این امر در دنیا متداول نیست. آدرس یک هویت و موجودیت در اینترنت است. برای معرفی شرکت‌های بزرگ و متوسط توزیع‌کننده آدرسIP در کشور، با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مکاتبه صورت گرفته است و آدرس IP یا شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به اینترنت آدرس IP را می‌توان با شماره تلفن‌های افراد در شبکه تلفن مقایسه کرد. البته تفاوت‌های زیادی بین آدرس IP و شماره تلفن‌ها وجود دارد. ولی همانند آن پیش شماره دارد و وقتی کامپیوتری متصل به شبکه اینترنت است، این آدرس انحصاری بوده و فقط در اختیار آن کامپیوتر قرار دارد.

ساختار ارائه خدمات آدرس دهی IP
ساختار ارائه خدمات آدرس دهی IP شامل مدیریت، تأمین و توزیع و مصرف به شرح زیر می باشد:
1. مدیریت: مدیریت آدرس‌های IP با شرکت است.
2. تأمین و توزیع آدرسIP: آدرسهای IP متناسب با نیاز هر ثبت‌کننده محلی اینترنت اعم از دولتی و خصوصی از ثبت‌کننده منطقه‌ای اینترنت مربوطه تهیه و متناسب با ساختار شبکه آن ثبت‌کننده محلی اینترنت و طبق تعاریف و استانداردهای ارائه شده از طرف مراجع بین المللی مانند IANA (Internet Assigned Numbers Authority) توزیع می‌شود.
اهداف و قابلیت‌ها
از جمله اهداف و قابلیت های تعیین شده برای سامانه مدیریت آدرس های عددی اینترنتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. از انتقال ترافیک‌هایی که آدرس IP ارسال کننده و دریافت کننده آن قبلاً در سامانه ثبت نشده باشد، جلوگیری بعمل خواهدآمد.
2. به واسطه مدیریت روی IP آدرسها جرائم اینترنتی با احتمال بالا قابل پیگیری است.
3. مکان باز مهندسی و استفاده بهینه از آدرسهای اینترنتی با استفاده از این سامانه نیز مهیا می شود.
4. این سامانه قابلیت فعالیت روی شبکه IPV6 را نیز دارد.

Sir.DarKNesS
November 6th, 2011, 22:59
یعنی هر کاربر بهش یه ایپی ولید تعلق میگیره ؟

Optimus
November 6th, 2011, 23:01
نوشته ای پی ها داخلی
فکر کنم یعنی آی پی های اینولید که توی اینترانت ایران ساخته می شه به هر کاربر داده می یهش

B.Z
November 6th, 2011, 23:01
یعنی هر کاربر بهش یه ایپی ولید تعلق میگیره ؟
11. هرگونه آدرس‌های ip اعم از خصوصی و یا عمومی که اطلاعات آن در پایگاه داده ثبت نشده باشد، در شبکه ملی کشوری (نظیر شبکه ملی ip کشوری، شبکه ملی اینترنت و یا شبکه اینترانت کشوری) مسیردهی نخواهد شد.

Sir.DarKNesS
November 6th, 2011, 23:05
11. هرگونه آدرس‌های ip اعم از خصوصی و یا عمومی که اطلاعات آن در پایگاه داده ثبت نشده باشد، در شبکه ملی کشوری (نظیر شبکه ملی ip کشوری، شبکه ملی اینترنت و یا شبکه اینترانت کشوری) مسیردهی نخواهد شد.

نفهمیدم الان به ما ایپی ولید میدند بعد او ایپی رو باید ثبت کنیم با مشخصات ؟

B.Z
November 6th, 2011, 23:08
والا اینا که کارشون معلوم نیست ولی فکر کنم ای اس پی ها باید تمام ای پی هارو ثبت کنن بعد تحویل کاربر بدن

ahmad.m3710
November 6th, 2011, 23:13
مثل اینکه بید آی اس پی ها یک آی پی استاتیک رو برای کاربراشون ثبت کنن و به آقایون بدند. چه جالب !!!

MagicVps.Com
November 6th, 2011, 23:57
خلاصه و مفیدش اینه هرکاربر یه ایپی اختصاصی داره یعنی توی هر ای اس پی هر شخص سرویس گرینده یه ایپی اختصاصی و ولید داره برای خودش اینکه بگی این ایپی من نیست یا من فلان جا نرفتم این خبرها نیتس 3 سوت امارت از بیخ و بن در میارن که کجا بودی و کجا رفتی ظاهار همچنی داستانی داره تا جای که متوجه شدم

0060
November 7th, 2011, 00:55
غیر از این هم انتظار نمیرفت از روز اول که مطرح شد مشخص بود که برای محدودیت بیشتر وکنترل بیشتر هست

Optimus
November 7th, 2011, 12:27
اگر ما نخوایم همچین سرویسی را ، باید کی رو ببینیم؟

Fracture
November 7th, 2011, 13:09
اگر ما نخوایم همچین سرویسی را ، باید کی رو ببینیم؟
وکیل مهاچرت رو :105:
هرکاری دلشون بخواد میکنن.

MbjHosting
November 7th, 2011, 13:13
سلام.
کلا منظورش چه هست؟ وقت خواندنش را ندارم !

B.Z
November 7th, 2011, 13:16
سلام.
کلا منظورش چه هست؟ وقت خواندنش را ندارم !

دوستان تو قسمت پروژه های ملی /اینترنت ملی نوشته اصلا پروژه برای این است که دولت کنترل بیشتر داشته باشه
دارن یه کره دیگه میسازن همین !!!!

MbjHosting
November 7th, 2011, 13:18
اگر یکی از دوستان لطف کنند و خلاصه این اطلاعیه که در پست اول هست را بفرمایند واقعا ممنون می شوم !

باتشکر

EXXXIR
November 7th, 2011, 14:36
خلاصه داستان اینه که اینترنت بین الملی از اینترانت جدا میشه و هر موقع نیاز بود پای بنده خدا میره رو سیم اینترنت قطع میشه و میمونه سایتای داخل ایران که البته میگن سرعتش می خوان زیاد کنند که البته نمیدونم روی ایران چندتا سایت مفید وجود داره کلا که حالا بخوای با سرعت بالا کار کنیم.

این قضیه من دو روز پیش متوجه شدم که دارن رو اینترنت تست می کنند هر شب ساعتای 11 تا 3 صبح اینترنت قطع میشد بعد که بیشتر بررسی کردم دیدم سایتای داخل ایران با سرعت بالا میان ولی سایتای روی سرورهای خارج از ایران اصلا باز نمیشن که اینجا بود طمع اینترنت ملی چشیدم :D

این isp هم همه ip هایی که دستشون هست ثبت می کنند تو سایت که هر موقع نیاز شد با یک سرچ کوچیک میفهمن کدوم ای پی دست کدوم کاربر هست و الی آخر...

mohebali
November 7th, 2011, 14:47
آقا به درک پیگیری کنند به قول معروف طلا که .....
فقط کیفیت تغییری نکنه

MagicVps.Com
November 7th, 2011, 17:13
خلاصه و مفیدش اینه هرکاربر یه ایپی اختصاصی داره یعنی توی هر ای اس پی هر شخص سرویس گرینده یه ایپی اختصاصی و ولید داره برای خودش اینکه بگی این ایپی من نیست یا من فلان جا نرفتم این خبرها نیتس 3 سوت امارت از بیخ و بن در میارن که کجا بودی و کجا رفتی ظاهار همچنی داستانی داره تا جای که متوجه شدم

اگر یکی از دوستان لطف کنند و خلاصه این اطلاعیه که در پست اول هست را بفرمایند واقعا ممنون می شوم !

باتشکر

توی همون پیج قبلی خلاصش گفته شده بود ول یظاهار باز وقت نداشتید بخونید

MbjHosting
November 7th, 2011, 17:15
توی همون پیج قبلی خلاصش گفته شده بود ول یظاهار باز وقت نداشتید بخونید

خلاصه آن که exxxir عزیز گفت کامل تر بود.

0060
November 7th, 2011, 17:30
ول کنید تو رو به خدا از اول سال دهن ملت سرویس کردن با این اینترنت ملیشون هر روز یکیشون میاد یه حرف مفت میزنه میره تا چند ماه بعد یکی دیگشون میاد
ما که خدا رو شکر کمی و کاستی نداریم نفت روی سفره هامونه پول اب و برق هم نمیدیم حالا اینترنت و هم ملی کردن فدای سرشون:-| دهن ما رو گاییدن
خدا رو 1000 مرتبه شکر قطعنامه جدید احتمال 99% حمله نظامی توش هست خدا رو شکر ههممون داریم راحت میشیم یه فاتحه برای شادی روح خوتون بخونید

twitfa
November 7th, 2011, 17:53
اره منم دیدم جالب بود سایت گوگل باز نمیشد اما سایت leader.ir مثل موشک باز میشد اخه چی بگه ادم اینم شد کار ، خیال می کنند دیگه ترکوندن چهارتا سایت زدن که بهترین نمایش رو تو ie 6 میده
یه مشت ادم بی سواد بیشور ریخته اونجا ( البته تصحیح می کنم یه مشت ادم باسواد اگه سوادنداشتن اینجوری سره ما بلا نمیاوردن )

ViToN
November 7th, 2011, 18:04
ول کنید تو رو به خدا از اول سال دهن ملت سرویس کردن با این اینترنت ملیشون هر روز یکیشون میاد یه حرف مفت میزنه میره تا چند ماه بعد یکی دیگشون میاد
ما که خدا رو شکر کمی و کاستی نداریم نفت روی سفره هامونه پول اب و برق هم نمیدیم حالا اینترنت و هم ملی کردن فدای سرشون:-| دهن ما رو گ****
خدا رو 1000 مرتبه شکر قطعنامه جدید احتمال 99% حمله نظامی توش هست خدا رو شکر ههممون داریم راحت میشیم یه فاتحه برای شادی روح خوتون بخونید

دوست عزیز میدونم اعصابت خورده ولی بهتر بود عفت کلام رو تو محیط کاملا رسمی و عمومی حفظ می نمودی :) همین الانم با ایپی که لاگین کردید داخل فروم قابل ....

به هر حال گفتم مشکل برای شما و دیگر دوستان پیش نیاد تاپیک هم فقط قصدش اطلاع رسانی بود نه محلی برای بحث سیاسی

موفق موید باشی

0060
November 7th, 2011, 18:32
دوست عزیز میدونم اعصابت خورده ولی بهتر بود عفت کلام رو تو محیط کاملا رسمی و عمومی حفظ می نمودی :) همین الانم با ایپی که لاگین کردید داخل فروم قابل ....

به هر حال گفتم مشکل برای شما و دیگر دوستان پیش نیاد تاپیک هم فقط قصدش اطلاع رسانی بود نه محلی برای بحث سیاسی

موفق موید باشی

آخرش مردن دیگه یه روز زودتر /:)

از چی بگم از بچه های پایین شهر که غذا واسه خوردن دارن ماهی یه شب

اون که تنها دلیل خوابش به عشق فرداست تنها پاتوق عشق و حالش بهشت زهراست

tar.gz
November 7th, 2011, 19:29
مدیران نباید اجازه بدن این گونه تاپیکها ایجاد بشه. وقتی وزیر میگه "کنترل اینترنت دست ما نیست" شما با ایجاد این بحثها میخوایین چکار کنین؟؟ یعنی قدرتی بیشتر از ایشون دارید؟!!
با این مباحث فقط کاربرا بیشتر اذیت میشن!

Optimus
November 7th, 2011, 20:04
صحبت من و تو فایده ای نداره
بهتره بحث را کشش ندید!!

behrooz_iri
November 7th, 2011, 20:21
یه چیز جالب بهتون بگم و اونم اینه که پارس آنلاین که من ازش سرویس دارم آی پی اختصاصیش ماهی 6 تومان هست و حداقل هم برای 6 ماه باید سفارش بدید ( یعنی 36 تومان فقط بابت آی پی ) :))

Optimus
November 7th, 2011, 20:32
یه چیز جالب بهتون بگم و اونم اینه که پارس آنلاین که من ازش سرویس دارم آی پی اختصاصیش ماهی 6 تومان هست و حداقل هم برای 6 ماه باید سفارش بدید ( یعنی 36 تومان فقط بابت آی پی ) :))

درسته ولی اون آی پی ولید هست همه جا جواب می ده
ولی آی پی های اینترانت ملی فقط توی ایران جواب می ده ، چون اینترانت هست و مثلا کسی از خارج نمی تونه بهش وصل بشه!

zoghal
November 8th, 2011, 02:23
متاسفانه خیلی این رو دارید ساده می گیرید. بی برو برگرد خیلی ها تو این فروم شغلشون و درآمد ها شون رو از دست می دند.

خیلی هامون اینجا داریم رو هاستینگ کار میکنیم و درآمدی هم ازش داریم. شاید بگید خوب میایم رو سرور های داخلی، اما به این فکر کردید چند درصد از مشتری هاتون سایتشون از نظر آقایان مورد تائید هست؟ پس خواه نخواه خیلی از مشتری ها کم میشه. این رو در نظر بگیرید. خیلی ها هم امید به کار در خارج دارند. اینطوری اونا نمی تونند سایت ها رو باز کنند.(شک ندارم این مشکلات بوجود میاد.)

کسان دیگری درآمدشون از طریق تبلیغات از سایت های زرد یا حتی گوگل ادز هست. خوب اون ها هم به مرور کم میشه.

خیلی ها در زمینه هاستینگ شماره ثبت ندارند. ثبت هم کنند هزینه ها کمرشون رو خم میکنه. همین الانش هم خم کرده.

از طرفی دیتا سنتر هامون همون ای اس پی های بزرگ هستند دیگه. اینترنت اونها هم که میخواد داخلی بشه؟ چند درصدتون با سایت های داخلی مراجعه دارید؟. پس تعداد پرت هاشون پائین و خودشون وارد این بازار کزایی خواهند شد. خوب چندتا از شرکت ها امکانش رو دارند با هاشون رقابت کنند؟؟!؟!؟؟!

نکته ای دیگه که کف خودم برید. من الان 2 هفته هست دارم از **** استفاده میکنم. تو چند شبه گزشته بعد از 10-20 دقیقه ای پی هام بلوک شدند. تازه پرت ها رو پرت ست کرده بودم. حتی رو 21 هم کزاشتم باز مسدود شد ای پی و پرت (رو ای دی اس ال مخابرات.)

فرض هم بگیریم خیلی حال بدن و اجازه دست رسی بدن به ما. خوب فردا بحث تایین صلاحیت و گزنش ها بوجود میاد. و این رو فراموش نکنید که اولویت با چه کسانی هست.

و هزاران مشکلاتی که خودتون بهش آشنا هستید.

من هرچی فکر می کنم این کار به ضرر مملکت هست. هیچ تحلیل درستی ندارنند. اعتراض ها بالا میره. دوران بعد از انتخابات رو من یادم میاد . خیلی از افراد زمان شلوغی ها پای کامپیوتر بودن.تو فیس بوک بودن. اما با این کار وقتی ییکار باشند کجا می روند؟ وفتی هیچ سرگرمی دیگری ندارند. خوب می زنند بیرون تو این حالت که حساسیت ها زیاد میشه و با هر و تجمعی برخورد میشه و الی آخر. دیگه بحث خلاف و فحشا و ***ی و این ها که جای خود. امید وارم این اتفاقات اصلا نیوفته

nasa_de
November 8th, 2011, 03:11
مقدمه
پیش از راه اندازی این سامانه، مشخصات IP آدرس‌هایی که از موسسه رایپ - ثبت کنندگان منطقه‌ای آدرس‌های عددی اینترنتی دریافت می‌شد و نیز IP آدرس‌های خصوصی که در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گرفت بطور کامل قابل شناسایی نبود اما با آغاز فعالیت سامانه آدرس‌های عددی اینترنتی نابسامانی‌های موجود در بحث مدیریت این بخش ساماندهی می‌شود.
جرائم اینترنتی در فضای سایبر به واسطه این نابسامانی‌ها صورت می‌گیرد که با راه اندازی این سامانه، شرکت‌هایی که از ثبت کنندگان منطقه‌ای (RIPE)، آدرس عددی اینترنتی دریافت می‌کنند باید طبق فرم تعریف شده، اطلاعات مورد نیاز تمام IP ها را ارسال کنند. آدرس IP به منزله مشخصه هویتی است و باید مالک آن برای مباحث حقوقی، تجاری و مالی مشخص باشد.
با اجرا و پیاده‌سازی این سامانه از این پس IP آدرس‌ها شناسنامه دار می‌شوند. به این معنی که مالک هر IP آدرس یا بلوک آدرس و حتی استفاده کننده نهایی آن هم مشخص می‌شود. از آنجایی که در فضای سایبر بحث تراکنش‌های مالی و بحث‌های احراز هویت وجود دارد بهتر است که IP آدرس‌ها به نام فردی که از آن استفاده می‌کند باشد. این سامانه تمامی توزیع کنندگان، گیرندگان و مصرف کنندگان آدرس‌های IP را ملزم می‌کند که این آدرس‌ها را در سامانه متمایز به ثبت رسانده و مشخصات آن را کامل کنند. هم اکنون بیش از 3 میلیون آدرس IP در کشور وجود دارد که شمار آن به کلی با تعداد کاربران اینترنت متفاوت است چرا که در ایران از IP آدرس‌های خصوصی هم استفاده می‌شود که این امر در دنیا متداول نیست. آدرس یک هویت و موجودیت در اینترنت است. برای معرفی شرکت‌های بزرگ و متوسط توزیع‌کننده آدرسIP در کشور، با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مکاتبه صورت گرفته است و آدرس IP یا شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به اینترنت آدرس IP را می‌توان با شماره تلفن‌های افراد در شبکه تلفن مقایسه کرد. البته تفاوت‌های زیادی بین آدرس IP و شماره تلفن‌ها وجود دارد. ولی همانند آن پیش شماره دارد و وقتی کامپیوتری متصل به شبکه اینترنت است، این آدرس انحصاری بوده و فقط در اختیار آن کامپیوتر قرار دارد.
ساختار ارائه خدمات آدرس دهی IP
ساختار ارائه خدمات آدرس دهی IP شامل مدیریت، تأمین و توزیع و مصرف به شرح زیر می باشد:
1. مدیریت: مدیریت آدرس‌های IP با شرکت است.
2. تأمین و توزیع آدرسIP: آدرسهای IP متناسب با نیاز هر ثبت‌کننده محلی اینترنت اعم از دولتی و خصوصی از ثبت‌کننده منطقه‌ای اینترنت مربوطه تهیه و متناسب با ساختار شبکه آن ثبت‌کننده محلی اینترنت و طبق تعاریف و استانداردهای ارائه شده از طرف مراجع بین المللی مانند IANA (Internet Assigned Numbers Authority) توزیع می‌شود.
اهداف و قابلیت‌ها
از جمله اهداف و قابلیت های تعیین شده برای سامانه مدیریت آدرس های عددی اینترنتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. از انتقال ترافیک‌هایی که آدرس IP ارسال کننده و دریافت کننده آن قبلاً در سامانه ثبت نشده باشد، جلوگیری بعمل خواهدآمد.
2. به واسطه مدیریت روی IP آدرسها جرائم اینترنتی با احتمال بالا قابل پیگیری است.
3. مکان باز مهندسی و استفاده بهینه از آدرسهای اینترنتی با استفاده از این سامانه نیز مهیا می شود.
4. این سامانه قابلیت فعالیت روی شبکه IPV6 را نیز دارد.
راهنمای كاربری سامانه آدرسهای عددی اینترنتی
سامانه آدرسهای عددی اینترنتی از طریق سایت "متما" از طریق URL زیر قابل دسترسی می باشد:
Matma.ir IP Addressing Accounts (http://www.matma.ir/ripe)
در ادامه راهنمای كاربری این سامانه به جزئیات مراحل آورده شده است.
ثبت نام
http://www.matma.ir/ripe/img/help/help_1.jpg
با ورود به قسمت ثبت نام شما وارد ثبت نام حساب کاربری می شوید که باید به نکات زیر دقت نمایید :

1. سامانه آدرس های عددی اینترنتی سایت متما نیاز به تائید آدرس ایمیل و Fax، کسب اطمینان از معتبر بودن آن دارد لذا می بایست آن را طبق دستورالعمل ارسال شده به پست الكترونیكی خود فعال نمایید.
2. لطفا ایمیل خود را جهت تکمیل مراحل عضویت حداکثر تا 2 روز آینده بررسی نمایید در غیر این صورت مشخصات شما از سیستم حذف خواهد شد.

اگر تا 30 ثانیه دیگر ایمیل فعال سازی را دریافت نکردید موارد زیر را بررسی نمایید:
1. از صحت ایمیلی که وارد نموده اید مطمئن شوید.
2. بخش Spam یا Junk یا Bulk ایمیل خود را بررسی نمایید.
3. جهت ارسال مجدد ایمیل فعال سازی بر روی لینک مربوطه که در پایین آورده شده کلیک نمایید.
4. اگر همچنان ایمیل فعال سازی خود را دریافت نکرده اید به سایت ایمیل و درخواست خود را ارسال کرده تا به صورت دستی ایمیل شما فعال شود.
5. [ارسال مجدد ایمیل فعال سازی]

http://www.matma.ir/ripe/img/help/help_2.jpg
نكات قابل توجه در خصوص فرایند ثبت نام

6. تکمیل ناقص فرم‌های موجود در سامانه بمنزله عدم تکمیل آنها تلقی می شود.
7. اطلاعات ثبت شده در سامانه آدرسهای IP کاملاً محرمانه می باشد .
8. تکمیل تمام قسمت‌های فرم های تخصیص آدرس‌های IP اعم از خصوصی و عمومی برای مصرف‌کنندگان در سامانه الزامی می باشد.
9. سیستم سامانه آدرس‌هایIP طوری طراحی شده است که اطلاعات مربوط به ثبت‌کنندگان محلی اینترنت، مصرف‌کنندگان به‌ترتیب در آن درج خواهد شد. درصورتیکه قسمتی از این اطلاعات تکمیل نشود، ثبت‌کنندگان محلی اینترنت حق واگذاری آن آدرس IP به مصرف کننده را ندارد.
10. بعد از تکمیل فرمهای مربوطه در سامانه، شرکت تقاضاها را ارزیابی کرده و درصورت وجود ایراد یا مشکل، به ثبت‌کنندگان محلی اینترنت اطلاع‌رسانی خواهد کرد تا اطلاعات فرمهای مربوطه تکمیل شود.
11. هرگونه آدرس‌های IP اعم از خصوصی و یا عمومی که اطلاعات آن در پایگاه داده ثبت نشده باشد، در شبکه ملی کشوری (نظیر شبکه ملی IP کشوری، شبکه ملی اینترنت و یا شبکه اینترانت کشوری) مسیردهی نخواهد شد.

کلمه عبور را فراموش کرده اید!
در صورت فراموش كردن كلمه عبور نام كاربری مراحل زیر را انجام دهید:
http://www.matma.ir/ripe/img/help/help_3.jpg
نام کاربری خود را وارد نموده و با ورود به forgot password مراحل زیر را انجام دهید. و برای تغییر کلمه عبور، مراحل زیر را دنبال کنید:
1. لطفاً پست الکترونیکی خود را چک کنید، نامه الکترونیکی به شما ارسال شده باشد.
2. شما ملزم به تایید آدرس پست الکترونیکی و شماره فاکس خود هستید، برای این منظور به صورت زیر عمل کنید:
1. به پست الکترونیکی خود رفته و برروی آدرس صفحه الکترونیکی ارسال شده کلیک کنید.
2. کد ارسال شده به فاکس را در محل مورد نظر وارد کنید و کلید تایید را فشار دهید.
3. بعد از این مراحل کلمه عبور شما تغییر خواهد کرد و شما می توانید وارد سیستم شوید.

ویرایش کلمه عبور
به منظور ویرایش و تغییر كلمه عبور مراحل زیر را انجام دهید:
http://www.matma.ir/ripe/img/help/help_4.jpg
با وارد کردن پسورد فعلی و جدید می توانید کلمه عبور را تغیر نمایید .
حساب من
با ثبت نام شما در سامانه مدیریت آدرس های عددی اینترنتی، شرکت فنآوری اطلاعات ایران یک نام کاربری و کلمه عبور در اختیار سازمان قرار خواهد داد که بتواند از وضعیت مصرف‌کنندگان و ثبت‌کنندگان منطقه‌ای اینترنت گزارش تهیه نماید.
نام کاربری و پسوردی دراختیار شما قرار می گیرد که شما با وارد کردن آن وارد سامانه مدیریت آدرس های عددی اینترنتی می شوید.که LIR(ثبت کننده محلی اینترنت) مسئول توزیع و ثبت آدرس ها در سطح منطقه خاصی می باشند.

http://www.matma.ir/ripe/img/help/help_5.jpg
خروج

منبع: Matma.ir IP Addressing Anonymice (http://www.matma.ir/ripe/anonymice/help)