PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بازبینی cms و نحوه طرلحی cms

sm_pakdel
July 18th, 2011, 03:23
دوستان من آموزش طراحی یه cms ساده رو در یک سایتی دیدم که نحوه طراحی صفحه هاش برام عجیب بود و جالب نبود

توضیحاتی که نویسنده گفته رو به همراه بخشی از کد های نوشته شده رو اینجا قرار میدم لطفا کسانی که در این کار خبره هستن بگن آیا سیستم های مدیریت محتوی به این شکل نوشته میشن ؟
اصلا استفاده از این فریم ها مناسب هست یا نه

ممنون

ساخت صفحه اصلي
صفحه اصلي ما از سه قسمت تشكيل شده است و ساختاري مشابه تصوير زير دارد:
این عکس شکل کلی صفحه هست

و این هم کد

<?PHP
//Copyright محمد مصطفي شهرآي @ http://www.ncis.ir
require_once('config.php');
?>
<HTML dir="rtl">
<HEAD>
<META http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8"/>
<TITLE><?PHP echo $title; ?></TITLE>
<LINK rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css"/>
</HEAD>
<FRAMESET rows="100,*">
<FRAME frameborder="0" src="top.php" noresize="noresize" scrolling="no" name="topFrame"/>
<FRAMESET cols="*,200">
<FRAME frameborder="0" src="main.php" noresize="noresize" scrolling="yes" name="mainFrame"/>
<FRAME frameborder="0" src="links.php" noresize="noresize" scrolling="no" name="linksFrame"/>
</FRAMESET>
</FRAMESET>
<NOFRAMES>
<BODY>
خطا : مرورگر شما از قاب بندي پشتيباني نمي آند.
</BODY>
</NOFRAMES>
</HTML>

واقعا در طراحی ها انقدر از فریم استفاده میشه یا راه دیگهع ای هم هست؟

Rezash
July 18th, 2011, 11:05
ميتونيد به اينصورت طراحي كنيد ولي توصيه نميشه.
به جاي استفاده از فريم ميتونيد فايل ها رو اينكلود كنيد.
اما بهترين روش استفاده از كلاس هاي قالب و اسمارتي و ... هست.

sm_pakdel
July 18th, 2011, 12:58
من مشکلم نحوه طراحی قالبه نم یدونم چطور قالب طراحی کنم

نمیدونم آیا با همین تم اچ تی ام الی که مینویسم می تونم به عنوان قالب استفاده کنم یا نه

میشه آموزش بدید

hamidreza_s
July 18th, 2011, 15:22
یه حرف ناامید کننده بزنم.(قبلاً عذر میخوام) آدم دیروز PHP و HTML یاد نمیگیره و امروز بیاد CMS بنویسه. این سیستم ها خیلی کار میبرن. خیلی از آدم های حرفه ای هم همچین کاری نمیکنن.
و اما بزار خیلی ساده برات توضیح بدم:
اولا همه درخواست ها را باید طوری بکنی که به یک صفحه بیاد. یعنی همه به صفحه index.php بیاد. تفاوت صفحات در پارامترهای پاس شده توسط متد get هست.
بعد براساس این پارامترها میای تشخیص میدی که مثلا کاربر چه صفحه ای را درخواست کرده. مثلاً صفحه اخبار، کد خبر شماره مثلاً 12. خوب از روی صفحه خبر میری یه فایل PHP که برای پاسخ دهی به اخبار است را include میکنی. و پارامتر شماره صفحه را به این فایل یا تابع اش پاس میکنی. بعد این فایل خبر، خبر مورد نظر را از جدول بانک خوانده و بصورت تفکیک شده در متغیر میریزد. عنوان خبر در یک متغیر، متن خبر در متغیری دیگری و تاریخ خبر و... . کامنت های خبر در یک آرایه لیست میشه. بعدش میری یه فایل PHP که برای قالب خبر در نظر گرفته شده را include میکنی این فایل دارای عناصر HTML و ظاهری است که این متغیرها رو در خودش در محل مناسب داره و چاپ میکنه.(بکمک این روش که عناصر هر بخش صفحه در یک متغیر قرار میگیره میتونی براحتی با موتور قالب اسمارتی یکپارچه هم بکنی)

sm_pakdel
July 18th, 2011, 23:10
اولا حرفتون کاملا درسته و نا امید کننده نیست اما من نمی خوام یه روزه این کار رو انجام بدم

من دنبال منابعی هستم برای تسلط کامل روی این زبان به همین دلیل هرجا مطلبی میبینم سعی میکنم ازش استفاده کنم

این cms هم که در موردش سوال کردم یه کار آموزشی بود که قراره طی چند جلسه این پروژه رو آماده کنن

در هر صورت از راهنمائیتون ممنونم و اگر راهی برای یاد گیری کامل و تسلط روی php میشناسید به من بگید ممنون میشم