PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : colocation چیست

ehsansystem
May 24th, 2011, 21:36
سرورهایی که فرد خودش میخره میزاره داخل دیتا سنتر مربوطه بعد هزینه برق و میزان پهنای باند و ... رو هم میده
به قولی سرور کاملا اختصاصی

اینم یه توضیحه کوچولو

دوستان چیز بیشتری بلد هستن بزارن بقیه هم یاد بگیرن

parmis_data
May 24th, 2011, 22:23
آقا احسان این تیپیک عنوانش زیاد وتضح نیست!
قرار هست در چه مورد اینجه گفتگو شه؟
سرور اختصاصی های ایران؟

itjavani
May 24th, 2011, 22:31
آقا احسان این تیپیک عنوانش زیاد وتضح نیست!
قرار هست در چه مورد اینجه گفتگو شه؟
سرور اختصاصی های ایران؟

ایشون در بخش Colocation تاپیک زدن و توضیحی که دادن در مورد کولو بود...

javadk
May 25th, 2011, 00:41
از دوستان کسی خواست در دیتاسنتر نتلیجنت (http://netelligent.ca)کولو بکنه خوشحال میشیم بتونیم بهش کمک کنیم.

NOjAN
July 7th, 2011, 18:12
شاید تاپیک یک مقدار قدیمی باشه , ولی بهتر از اینه که دوباره تاپیک بزنم . سوالم اینه که colocation چه مزایایی نسبت به کرایه سرور از خود دیتاسنتر داره ؟ و آیا هزینه ی ماهانه خیلی پایین تر می افته ؟ و سوال دیگه هم این که معمولا برای چه پروژه هایی از colocation استفاده می کنن ؟

با تشکر

pishrohost
July 13th, 2011, 10:45
بحث COLO خیلی گسترده است.
ممکنه شما تنها 1u را کولو کنید ممکن هست کیج بگیرید و حتی رک را هم خودتون تهیه کنید. عملا دیتا سنتر تنها پهنای باند، برق ، کولینگ و فضا را برای شما فراهم میکنه.
نوع قراردادهایی که دیتا سنتر هم با شما می بنده هم متفاوته. معمولا برای خرید فضا بیشتر از نصف کابینت، تامین تجهیزات اکتیو شبکه هم به عهده شما گذاشته میشه . که در این صورت حداقل یک سوییچ لایه دو( در صورت نیاز به ارایه VLAN به کاربرای باید لایه 3 خریداری بشه) نیاز هست.
اما مزایای این روش نسبت به خرید سرور اینکه که هزینه سخت افزار یکبار پرداخت میشه و به عنوان سرمایه میشه روش حساب کرد. مدیریت پهنای باند وجود داره و میشه یک رک سرور را با پهنای باند کمی جمعش کرد. ضمنا با توجه به بازار دست دوم و refurbish خوبی که در امریکا هست میشه سرورهای ارزونی را از سایتهای EBAY و ..و فراهم کرد و با هزینه کمی اونها را هاست کرد.
میشه تجهیزات امنینتی مثل فایروال را با قیمت مناسبی تهیه و نصب کرد. چیزی که معمولا تو دیتا سنترها هزینه زیادی داره
درباره هزینه های اولیه که تقریبا توضیح دادم اما هزینه های عادی که بابت کولو پرداخت میشه معمولا به این شرحه:
1- هزینه برق. معمولا 110 ولت هر آمپر 12 تا 18 دلار هزینه داره . ولتاژ 220 ولت هزینش دو برابر این محاسبه میشه.
2- هزینه پهنای باند: معمولا هر مگ پهنای باند بین 10 تا 12 دلار . هزینه پورت معمولا جدا محاسبه میشه. ضمنا معنای این پهنای باند این هست که شما میتونید تا 90 درصدبه طور متوسط ترافیک داشته باشید. یعنی مثلا شما 10 مگ پهنای باند روی پورت یک گیگ خریداری میکنید معنیش اینه که حداکثر سرعت شما 1 گیگا بیت میتونه باشه اما در ماه متوسط ارسال یا دریافتتون نباید بیشتر از 9 مگ باشه.
3- هزینه کابینت : یک رک 42 بین 200 تا 500 دلار هزینه داره .
البته هزینه هایی که گفتم تنها مربوط به تجهیزات هست. معمولا هزینه ادمین هر ساعت بین 40 تا 120 دلار بستگی به میزان اورژانسی بودن کار داره .
هزینه هایی که گفتم برای زمانی هست که شما بخواین یک رک یا بیشتر اجاره کنید. مسلما اگه تنها برای 1u یا 2u بخواین فضا داشته باشید هزینه بالاتری باید پرداخت بشه.

RezaFH
July 13th, 2011, 11:36
دوستمون توضیحات خوبی دادند که من هم یکم کاملترش میکنم:
- هزینه پهنای باند در مقادیر بالا کم میشه و اینطور نیست که هزینه پهنای باند مثلا یک گیگابیت 1000 × 10 دلار باشه که بشه 10.000 دلار!
برای مثال هزینه پهنای باند یک گیگابیت در آمریکا بین 1200 تا 2000 دلار هست (عموما) و در اروپا حدود 1000 تا 1500 یورو

- برق در آمریکا 110 ولت هست و در اروپا 220 ولت پس هزینه یک آمپر برق در اروپا دو برابر آمریکا خواهد بود. همچنین در مورد مصرف هم به همین صورت صدق میکنه
برای مثال اگر شما سروری داشته باشید که در آمریکا یک آمپر برق نیاز داشته باشه (مثال ساده : یک سرور 4 هسته ای با یک هارد دیسک و 3 تا رم حدود 1 آمپر مصرف میکنه) این سرور در اروپا نیم آمپر مصرف خواهد داشت.

- اگر بیشتر از چند یونیت بخواید کولو کنید، نیاز دارید که وسایل جانبی برای برای سرورهاتون خریداری کنید.
به عنوان مثال KVM برای نصب سیستم عامل و کنترل سرور و یا IPMI ( که در مادربوردهای جدید سوپرمیکرو موجود هست)
یا APC برای ریموت ریبوت و کنترل برق سرورها و فایروال سخت افزاری یا موارد دیگر ...

- هزینه رک معمولا بسته به امکانات جانبی که روی آن ارائه میشه متغیر هست.
به عنوان مثال یک دیتاسنتر میاد فول رک رو با 100 مگابیت پهنای باند و 10 آمپر برق ارائه میده و هزینه 1000 دلاری دریافت میکنه.
یکی هم میاد 10 مگابیت پهنای باند و 5 آمپر برق رو با 500 دلار ارائه میده که باید به این نکات توجه کرد

- خیلی از دیتاسنتر ها هزینه راه اندازی (Setup) برای رک میگیرند که این رو اکثرا توی سایتشون نمی نویسند که البته معقول هست و باید بگیرند. (معمولا حدود 300 تا 500 دلار هست)

- خود دیتاسنترها میتونند سرور رو براتون تهیه کنند (البته بستگی به انصافشون داره که سرور نو بگیرند یا ... ؟!) ولی گاهی میتونه مفید باشه و ارزون تر بیافته برای مشتری.

- وقتی گفته میشه یک فول رک 42 یونیت هست، قرار نیست شما تمام اون 42 یونیت رو با سرور پر کنید و باید فکر چیزهایی مثل KVM و فضای خالی بین سرورها برای خنک شدن سرورها رو هم بکنید...

فعلا اینها توی ذهنم بود که گفتم اینجا ذکر کنم
موفق باشید :)

---------- Post added at 11:36 AM ---------- Previous post was at 11:34 AM ----------

ضمن اینکه این تاپیک در بخش فروش زده شده و بهتره به بخش آموزشی منتقل بشه (Colocation (http://www.webhostingtalk.ir/f181/))

NOjAN
July 13th, 2011, 14:36
دوستان خیلی ممنونم از توضیحاتتون ! بسیار مفید بود . بنده توی سایت چندتا از این دیتا سنتر ها گشتی زده بودم , با دیدن قیمت colo به نظرم رسید که خیلی به صرفه است , ولی گویا فقط همون هزینه ی ماهانه نیست . پهنای باند جدا .. برق جدا .. :109: یه سوال دیگه هم برام پیش اومده , برای تهیه ی این نوع سرور , برای کارهای اولیه نیاز به حضور فیزیکی خریدار هستش یا فقط بایستی سرور و تجهیزات ارسال بشه ؟

pishrohost
July 17th, 2011, 11:29
سلام
شاید 100 مگابیت را این قیمت بدن اما 1 گیگابیت را بعید میدونم. چون روی پورت یک گیگابیت میشه 330+330 ترابایت ترافیک ماهانه داشت . یعنی میشه چند تا رک را باهاش جمع کرد .
درباره خرید سرور از دیتا سنتر هم به نظر من راه حل خوبی نیست. دیتا سنترها معمولا آژانسهایی برای تهیه سخت افزار دارن که قیمتشون نسبت به بقیه جاها گرونتره. علاوه برا اینها از اونجا که فاکتور اولیه خرید به اسم دیتا سنتر صادر میشه و دیتا سنتر یه فاکتور بعد از اون برای شما میزنه ، بابت فاکتور اول دیتا سنتر مالیات پرداخت میکنه که بین 7 تا 12 درصد روی کل هزینه ها اضافه میشه که برای یه سرور پایه که حداقل 1500 دلار در میاد واقعا بی ارزشه.

دوستمون توضیحات خوبی دادند که من هم یکم کاملترش میکنم:
- هزینه پهنای باند در مقادیر بالا کم میشه و اینطور نیست که هزینه پهنای باند مثلا یک گیگابیت 1000 × 10 دلار باشه که بشه 10.000 دلار!
برای مثال هزینه پهنای باند یک گیگابیت در آمریکا بین 1200 تا 2000 دلار هست (عموما) و در اروپا حدود 1000 تا 1500 یورو

- خیلی از دیتاسنتر ها هزینه راه اندازی (Setup) برای رک میگیرند که این رو اکثرا توی سایتشون نمی نویسند که البته معقول هست و باید بگیرند. (معمولا حدود 300 تا 500 دلار هست)

- وقتی گفته میشه یک فول رک 42 یونیت هست، قرار نیست شما تمام اون 42 یونیت رو با سرور پر کنید و باید فکر چیزهایی مثل KVM و فضای خالی بین سرورها برای خنک شدن سرورها رو هم بکنید...

موفق باشید :)

---------- Post added at 11:36 AM ---------- Previous post was at 11:34 AM ----------

ضمن اینکه این تاپیک در بخش فروش زده شده و بهتره به بخش آموزشی منتقل بشه (Colocation (http://www.webhostingtalk.ir/f181/))

RezaFH
July 17th, 2011, 12:08
سلام
شاید 100 مگابیت را این قیمت بدن اما 1 گیگابیت را بعید میدونم. چون روی پورت یک گیگابیت میشه 330+330 ترابایت ترافیک ماهانه داشت . یعنی میشه چند تا رک را باهاش جمع کرد .
درباره خرید سرور از دیتا سنتر هم به نظر من راه حل خوبی نیست. دیتا سنترها معمولا آژانسهایی برای تهیه سخت افزار دارن که قیمتشون نسبت به بقیه جاها گرونتره. علاوه برا اینها از اونجا که فاکتور اولیه خرید به اسم دیتا سنتر صادر میشه و دیتا سنتر یه فاکتور بعد از اون برای شما میزنه ، بابت فاکتور اول دیتا سنتر مالیات پرداخت میکنه که بین 7 تا 12 درصد روی کل هزینه ها اضافه میشه که برای یه سرور پایه که حداقل 1500 دلار در میاد واقعا بی ارزشه.

در مورد قیمت پهنای باند عرض کردم که بسته به خود دیتاسنتر و نوع پهنای باندی که داره ، خیلی متفاوت خواهد بود.
به عنوان مثال یک دیتاسنتر میاد پهنای بند single homed میده یکی multi
مثلا در یک دیتاسنتر که پهنای باندش single homed هست ، یک گیگابیت فول رو میتونه حتی به قیمت 1000 دلار هم بده! (آفر دارم)
در حالی که یک دیتاسنتر multi نمیتونه اینکار رو بکنه و با توجه به میزان هزینه ای که پهنای باند برایش داره، قیمت یک گیگابیت پهنای باند رو مثلا 2500 دلار اعلام میکنه.

در مورد خرید سخت افزار توسط دیتاسنتر هم منظور آمریکا نبود
در آمریکا قیمت سخت افزار واقعا مناسب هست در حالی که در اروپا واقعا گرون هست و گاهی خرید توسط دیتاسنتر بصرفه خواهد بود.
ضمن اینکه شما وقتی از اروپا خرید میکنید، لازم نیست مالیات 19درصدی رو بپردازید
البته باید دقت کنید که اول با جایی که خرید میکنید هماهنگ کنید
و دوم اینکه پرداخت از خارج از اروپا باشه

برای تهیه ی این نوع سرور , برای کارهای اولیه نیاز به حضور فیزیکی خریدار هستش یا فقط بایستی سرور و تجهیزات ارسال بشه ؟

خیر نیاز به حضور فیزیکی نیست و همه چیز آنلاین انجام میشه.

در مورد کولو کردن هم باید بگم برای سرورهای بزرگ و یا تعداد بالا به نفع شماست در غیر اینصورت حتی ممکنه ضرر هم بکنید.

به عنوان مثال وقتی شما یک سرور با مشخصات زیر رو بخواید اجاره کنید :
CPU : dual Xeon hexa core
RAM : 48 GB
HDD : 4x 2TB
raid controller
هزینه ی متوسطی که از شما دریافت خواهد شد ممکنه بالای 500 دلار در ماه باشه
اما اگر این سرور رو خودتون خرید کنید و کولو کنید، با حدود ماهانه 150 دلار سرور رو خواهید داشت
(البته در شرایط متفاوت، قیمت نیز متفاوت خواهد بود) ولی در هر حال خیلی بصرفه تر خواهد بود

kevin_n
August 15th, 2011, 09:13
لطفا مثال‌های بیشتری ذکر کنید که با محاسبت در کشورهای مختلف و نکاته‌های مختلف آشنا بشیم.
ممنون

payaserver
August 15th, 2011, 13:44
مثال در کشور منطقی نیست
باید در هر دیتا سنتر ببنید
برای مثال 2 3 لینک پایین قرار میدم ( هیچ کدوم رو تست نکردم )
Net Star Colocation Prices (http://www.netstarcolo.com/prices.html)
Colocation | Las Vegas Colocation - Colo - Datacenter - Distater Recovery - Managed IT Services | VegasNAP (http://www.vegasnap.com/colocation/)
ویا نت روتینگ که ما تست کردیم
Netrouting - Colocation - dedicated servers in The Netherlands, Sweden and United States (http://netrouting.com/shared-colocation)
Netrouting - Rackhousing - dedicated servers in The Netherlands, Sweden and United States (http://netrouting.com/rack-housing)

kevin_n
August 16th, 2011, 12:40
ممنون دوست عزیز

RezaFH
September 5th, 2011, 19:52
یکی از نکات مهمی که در هر نوع میزبانی خیلی باید بهش توجه کرد، پشتیبانی دیتاسنتر هست
اولین کاری که میشه کرد، گشتن به دنبال review های مربوط به دیتاسنتر و در صورت نهایی شدن انتخاب، درخواست یک review از کاربران یا کسانی که با دیتاسنتر مورد نظر شما کار کرده اند خواهد بود و بهترین جا برای این کار بنظر بنده اینجاست : Colocation and Data Centers - Web Hosting Talk (http://www.webhostingtalk.com/forumdisplay.php?f=44)

پرسیدن در مورد حداکثرها هم همیشه مهم هست
برای مثال حداکثر پهنای باندی که دیتاسنتر میتونه ارائه بده، یا حداکثر برق و مسائل دیگه (ممکنه در مورد پهنای باند یکی بگه حداکثر یک گیگابیت و یکی دیگه حداکثر 10 گیگابیت ارائه بده و این مورد بستگی به خیلی چیزها داره)
ارائه SLA برای آپتایم شبکه، برق و ساپورت هم مهم هست
اگر کسی میخواد سرور بفروشه و مثلا یک رک کولو کنه، بنظر من بهترین انتخاب دیتاسنترهایی هستند که پشتیبانی 24/7 واقعی ارائه میدن و SLA هم دارند برای پشتیبانی
وجود قطعات سرور (مثل رم، هارد یا CPU) در دیتاسنتر هم میتونه مفید واقع بشه و در مواقع اضطراری کمکتون کنه

حتی شاید سویچ ها و روترهایی که در دیتاسنتر استفاده شده هم برای کاربر حرفه ای مهم باشه!
یا پهنای باند فعلی دیتاسنتر و Provider هایی که ازش میگیره و کیفیت، تعداد، آپتایم و اهمیت اون Provider ها هم میتونه مهم باشه

خلاصه اینکه آدم تا وقتی وارد این کار نشده، هرچقدر هم بدونه باز هم بی تجربه اس و تازه چیزهای جدیدتری نیازه که یاد بگیره!!
مثل کانفیگ یک سویچ !!!

فعلا همینا بود توی ذهنم :)

afshinh
September 28th, 2011, 11:57
سلام دوستان ببخشید که این تاپیک رو باز میارم بالا برای 3 هفته پیش ولی گفتم دیگه تاپیک نزنم و سوالم رو تو همین تاپیک مطرح کنم

راستش من برای سایت جدیدم می خواستم کوکلو بگیرم فکر نمی کرم هزینه ها انقدر بالا باشه
حداقل برای من صرف نداره هم هزینه برق بدم هم هزینه پهنای باند و کلی چیز دیگه

حالا یه سوال وقتی دیتاسنتر تو سایت اعلام میکنه HDD : 4x 2TB این یعنی چی یعنی HDD 8TB هست ببخشید شاید این سوال از نظر خیلی ها پیش پا افتاده باشه من تازه تصمیم گرفتم برای سایتم سرور اختصاصی تهیه کنم و زیاد در این مورد اطلاعاتی ندارم فعلا در حال تحقیق و مطالعه هستم

این جور که به نظر میرسه باید سرور اختصای بگیرم و از فکر کوکلو بیام بیرون

E!3
September 28th, 2011, 12:09
4 ضرب در 2 مساوی با 8
معادله ساده ای هست :)
البته بدون Raid - باید نگاه کنید Raid داره یا نه

afshinh
September 28th, 2011, 12:26
لطفا در مورد Raidتوضیح بدین چیه؟

تو کوکلو نداره ولی تو سرورهای اختصاصی داره

دوست عزیز براتون یه عکس گذاشتم ممنون میشم در موردش منو راهنمایی کنید

مثلا
Turbo
Hyperthreading
IPv4 Addresses
IPv6 Addresses
چه معنا و مفهومی دارد

لطفا در مورد ستون سمت چپ که براتون با رنگ قرمز مشخص کردم کمی برام توضیح بدین

3330

arao
September 28th, 2011, 13:46
سلام
من موندم چه صرفی این کار داره باسه همین رفتم داخل سایت dell
قیمتها بالاست
نمی صرفه باید 1 سال سرور بمونه تازه یه کم سود میده
میشه بیشتر راهنمایی کنید لطفا
از کجا باید سرور خرید از dell که نمی صرفه
بعد خرید چجوری باید به دیتا سنتر بفرستیم سرور رو؟

armintanha
September 28th, 2011, 14:14
سلام
من موندم چه صرفی این کار داره باسه همین رفتم داخل سایت dell
قیمتها بالاست
نمی صرفه باید 1 سال سرور بمونه تازه یه کم سود میده
میشه بیشتر راهنمایی کنید لطفا
از کجا باید سرور خرید از dell که نمی صرفه
بعد خرید چجوری باید به دیتا سنتر بفرستیم سرور رو؟

هارد رو میشه در یافت کرد یا ...
ممکنه با ارسال ایمیل سخت افزار مورد نیازتون رو براتون تهیه کنند.! البته همه جا اینطور نیست.! ولی فکر نکنم بشه سیستم بهشون ارسال کرد ...

afshinh
September 29th, 2011, 18:03
یعنی هیچ کس نمیتونه به من کمک کنه؟

مثلا
Turbo
Hyperthreading
IPv4 Addresses
IPv6 Addresses
چه معنا و مفهومی دارد

http://www.webhostingtalk.ir/attachments/f182/3330-colocation-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-untitled-jpg

amirhn13
October 27th, 2011, 21:42

مثلا
Turbo
Hyperthreading
IPv4 Addresses
IPv6 Addresses
چه معنا و مفهومی دارد

http://www.webhostingtalk.ir/attachments/f182/3330-colocation-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-untitled-jpg

منظور از توبو Intel® Turbo Boost Technology هست که وقتی سی پی یو کامل درگیر بشه بطور اتوماتیک یه مقدار هسته ها را اورکلاک میکنه و سرعتشون بیشتر میشه

Hyperthreading یعنی اینکه هر سته میتونه همزمان چندتا رشته پردازشی را انجام بده (تو پردازنده های فعلی 2 تا) و تقریبا هر هسته کار دوتا هسته را انجام میده

IPv4 Addresses تعداد آی پی استاتیک هایست که به سرور شما تعلق می گیره
IPv6 Addresses اینم همون تعداد آی پی هاست که البته ورژن جدید تر آی پیه که هنوز زیاد متداول نشده

تو این جدول مقدار ماسیمم که نوشته هم یعنی حداکثر آپگریدی که می تونید برای رم و هاد و... بدید

pishrohost
October 27th, 2011, 23:02
سلام
برای سرور جدید Branded و برای مدت کوتاه شاید نصرفه اما برای مدت طولانی اگه بخواین حساب کنید ارزشش را داره.
سرور را هم حتما نیاز نیست نو بخرین آفری های خوبی میشه از Ebay پیدا کرد.

HADNEZ-ICT
January 24th, 2012, 18:56
سلام
یک سوال
سروری که برای کولو تهیه می کنیم و دیتاسنتر اون رو تحویل می گیره , حالا گیریم ما چند وقتی کولو بکنیم و دیتاسنتر به ما تجیهرات مورد نیاز رو بده . بعدش اگه نخواستیم دیتاسنتر سرور ما رو چی کار می کنه ؟

RezaFH
January 24th, 2012, 20:00
سلام
یک سوال
سروری که برای کولو تهیه می کنیم و دیتاسنتر اون رو تحویل می گیره , حالا گیریم ما چند وقتی کولو بکنیم و دیتاسنتر به ما تجیهرات مورد نیاز رو بده . بعدش اگه نخواستیم دیتاسنتر سرور ما رو چی کار می کنه ؟

اگر کلا بخواید جمع کنید که میتونید سرور رو بهشون بفروشید (البته نه همیشه)
اگر هم بخواید انتقال بدید که هزینه انتقال میگیرند و به دیتاسنتر جدیدی که شما میخواید؛ میفرستند :)