PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رشته it یا نرم افزار

dellserver
January 9th, 2019, 22:55
سلام
دوستان برای راهنمایی دقیق یکی از اشناها برا رفتن به علمی کاربردی
به نظر شما کدوم رشته رو بخونه it یا نرم افزار
ممنون میشم دوستانی که از رشته های گفته شده اطلاعات کامل دارند راهنمایی کنن مثلا کدوم واحدها رو میگذرونن بازار کار چطوره و...

hamra
January 9th, 2019, 22:58
الان بازار کار وجود نداره کلا
من جای ایشون بودم بعد دیپلم میرفتم سربازی بعدم سرکار و اخرین مرحله رو میذاشتم برای ادامه تحصیل (اشتباه بزرگ نسل دهه 60 این بود که 90 درصد اول رفتن دانشگاه بعد خدمت و کار)

Oscar
January 9th, 2019, 23:02
سلام
دانشگاه کلا واسه گرفتن مدرک الکی و اینکه باهاش بتونی بری خاستگاری بدرد میخوره
خیلی تفاوت چندانی نداره شما آی تی بخونی یا نرم افزار یا الهیات مخصوصا دانشگاه هایی مثل علمی کاربردی باز اگر یک دانشگاه سطح بالا بود فرق میکرد تو دانشگاه علمی کاربردی نه چیزی یاد میگیری نه میتونی در آینده با مدرکت کار کنی فقط میری که جیب دولت خالی نباشه
به نظر من کامپیوتر رو خود آموز ادامه بده خیلی بهتره
ولی باز اگر تصمیم قطعیه و میخواد انتخاب رشته کنه آی تی بهتر از نرم افزاره

gdfire
January 10th, 2019, 00:01
برو سربازی بعد دنبال کار وقتتو تلف نکن دانشگاه دیگه فقط اندازه یه تیکه کاغذ ارزش داره و بس برو کار یافتی بعد دنباله رو کارت هم تراز شغلت برو تا ارتقا شغلی و...بگیری وگرنه اواره روزگاری

dellserver
January 10th, 2019, 00:08
دوستان ممنون از همه
الان همه میدونیم اوضاع ایران رو و نیاز نیس سر بازی پشنهاد بدید
لطفا در مورد این دو رشته صحبت کنید

laser1
January 10th, 2019, 01:44
دوستان ممنون از همه
الان همه میدونیم اوضاع ایران رو و نیاز نیس سر بازی پشنهاد بدید
لطفا در مورد این دو رشته صحبت کنید

ببین دوست عزیز من 10 سال پیش موقع انتخاب واحد هر 2 اینهارو انتخاب کرده بودم و دوست داشتم آی تی بیارم
ولی اتفاقاتی باعث شد برم نرم افزار
بعدش دیدم به نظرم نرم افزار بهتره و الان دوباره انتخاب کنم همین ور میزنم نه آی تی
در کل خیلی فرقی نداره
رشته نرم افزار هم تئوری هم برنامه نویسی کامپیوتر بهتر یاد میگیری
ولی آی تی مدیریتی بیشتر داره
هر کدوم رو دوس داری برو خیلی مهم نیست چه برای بازار کار ایران چه مهاجرت بعدش میپرسن ازت چقدر بلدی که اون دیگه به تلاش و پشت کار خودت بستگی داره

delta
January 10th, 2019, 01:54
اول رشته سوپ بعد رشته ماکارونی...جدیدا نودل گرون شده نمیصرفه!! این سه رشته از تمام رشته های دانشگاهی بیشتر نون داره..باور نمیکنی از رفیقم که دکترا داره و شغلش فلافلیه بپرس!!

T.Toosi
January 10th, 2019, 02:28
باسلام، دروس عمومی مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات (کارشناسی) یکی هستند (مبانی، برنامه نویسی پیشرفته، مدار ها، زبان ماشین، ساختمان داده و ..)، دروس تخصصی فناوری اطلاعات مدیریتی هستند (اقتصاد مهندسی، تجارت الکترونیک، اصول فناوری اطلاعات، مدیریت پروژه و ..) در مقابل دروس تخصصی نرم افزار (طراحی کامپایلر، طراحی الگوریتم شامل هوش مصنوعی، اصول طراحی پایگاه داده و ..) می باشد، پس تا اینجا باید متوجه فرق این دو رشته شده باشید. در نرم افزار نسبت به فناوری اطلاعات بیشتر با ریاضی و مدار ها سر کار دارید، به طور مثال در نرم افزار مدار الکترونیکی، الکتریکی و منطقی دارید اما در فناوری اطلاعات فقط یک مدار الکتریکی و منطقی دارید. فناوری اطلاعات گرایش های کارشناسی ارشد ـش امنیت، شبکه و تجارت و .. هستش در صورتی که نرم افزار هوش مصنوعی، نرم افزار، الگوریتم و محاسبات، شبکه و معماری کامپیوتر و .. می باشد.

دانشگاه نقش یک زیربنا محکم را برای شما دارد، یادگیری ریاضی، مدار ها، میکروپروسسور ها، زبان اسمبلی و .. در دانشگاه که هرچند که به صورت پایه به شما تدریس می شود برای هر مهندس کامپیوتری الزامی می باشد و در آینده کمک بزرگی به شما خواهد کرد. بازار کار هر دو رشته با توجه به مهارت و سابقه، خوب تا عالی است.

taghikhani
January 10th, 2019, 12:04
تفاوت این دو رشته در واقع از اسمشون مشخصه. در مهندسی نرم افزار دروس برنامه نویسی بیشتر روشون فو*** شده و در آی تی دروس مدیریتی.
تا جایی که خاطرم هست دوستان آی تی دروس مربوط به سخت افزار که در نرم افزار تدریس می شود رو هم نداشتند ولی دروس شبکه بیشتری داشتند.
اگر بخوایم به صورت فنی نگاه کنیم یک مهندس نرم افزار در نهایت تخصص معماری نرم افزار و طراحی اون رو داره و مهندس آی تی توانایی مدیریت یک شرکت کامپیوتری.
ولی در حالت واقعی مهندسین نرم افزار بیشتر برای برنامه نویسی استخدام میشن و مهندسین آی تی برای مباحث شبکه.

nofoozgar
January 10th, 2019, 12:23
من خودم آی تی رو انتخاب کردم خود آی تی زیر محموع های زیایدی داره مثل امنیت ، طراحی وب و ....

*Mr.Mehdi*
January 10th, 2019, 12:31
سلام دوست عزیز

من ورودی 94 رشته آی تی دانشگاه آزاد هستم

اگر تفاوتش رو میخوای تو سر فصلای ما اینطوریه(تا الان که 97 هستیم هم همیناس و تغییری نکرده ) :

درسای رشته آی تی : اصول فناوری اطلاعات،اصول مدیریت وبرنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات،مدیریت پروژه ، تجارت الکترونیک ،اقتصاد مهندسی،یكپارچه سازي كاربردهاي سازماني،مباني رایانش امن

درسای رشته نرم افزار : طراحي زبانهاي برنامه سازي ، مهندسي نرم افزار،مهندسي اينترنت،تعامل انسان و كامپيوتر،آزمون نرم افزار،روشهاي رسمي در مهندسي نرم افزار،طراحي شي گراي سيستمها

که میشه 21 واحد و بقیه ی درسا که میشه 123 واحد مشترک می باشد ! پس اگر دقت کنی تفاوت زیادی نداره اصلا ، و تازه ممکنه به عنوان اختیاری 6 واحد از واحد های رشته مقابل هم گرفته بشه !

اصل اینه که اگه هم رفتی دانشگاه و یکی از این دوتا رشته خواستی بخونی همزمان باهاش یه کاری یاد بگیری ، مثلا برنامه نویس ویندوز یا وب یا اندروید و ios ، یا برنامه نویسی سخت افزار و میکرو

یا مباحث شبکه و ...

و بر خلاف صحبت های جناب T.Toosi ، الگوریتم و کامپایلر و هوش مصنوعی و ... هم رشته IT پاس میکنه

سیدرضا بازیار
January 10th, 2019, 15:28
اگه هدف شما اینه که واقعا چیزی رو یاد بگیرید، وارد یه دانشگاه دولتی و خوب بشید که واقعا یه چیزایی رو بفهمید

من وارد پیام نور شدم و دوستم وارد آزاد شد. هرگز چیزی در این دانشگاه ها نمیشه یاد گرفت. هیچوقت هم نمره ها بر اساس علم دانشجو ثبت نمیشه!
جالبه بدونید این ترم درس طراحی الگوریتم رو داشتم. در حالی که در کلاس حتی از استاد هم بیشتر بلد بودم، دلبخواهی نمره داد. کسی که هیچی حالیش نبود نمره بالای ۱۶ شد و من در مرز افتادن! اکثر اساتید دانشگاه های پیام نور و آزاد بسیار بسیار بی سواد هستند و فقط واسه پول تدریس میکنند و سلیقه ای نمره میدن
در حالی که من شبانه روز درس میخوندم تا یه درس رو نمره خوب بگیرم، دوستم واسه استادش ۲۵۰ هزار تومان ماهی خرید و بدون اینکه سر کلاس بیاد و یا حتی امتحان بده، نمره کامل رو گرفت
جالبتر اینکه اگه به فساد این سیستم اعتراض کنید، نتنها کسی به حرف شما اهمیت نمیده، بلکه شما رو به مراجع بالاتر معرفی میکنند که اگه در آینده جایی خواستید کار کنید، اجازه کار کردن رو هم نداشته باشید! من وقتی پا فشاری کردم که استاد داره سلیقه ای نمره میده و اصلا سواد نداره و درخواست دادم که برگه ها توسط یه استاد دیگه هم تصحیح بشه، تهدید به اخراج هم شدم

رشته it و نرم افزار بیش از ۹۵ درصد درس هاشون یکی هستند و به نظر من تفاوتی از نظر یادگیری ندارند.

اگه وارد دانشگاه بشید، تنها چیزی که نصیب شما میشه یه مدرک هست که در کشور ما هیچ تفاوتی با یه کاغذ خالی نداره. مگر اینکه پارتی داشته باشید یا بسیار پولدار باشید

فقط توصیه من اینه که برید اموزشگاه های مختلف و اساتید حرفه ای رو پیدا کنید و هزینه دانشگاه رو صرف یادگیری تخصص خاصی مانند برنامه نویسی یا سخت افزار کنید

- - - Updated - - -

باسلام، دروس عمومی مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات (کارشناسی) یکی هستند (مبانی، برنامه نویسی پیشرفته، مدار ها، زبان ماشین، ساختمان داده و ..)، دروس تخصصی فناوری اطلاعات مدیریتی هستند (اقتصاد مهندسی، تجارت الکترونیک، اصول فناوری اطلاعات، مدیریت پروژه و ..) در مقابل دروس تخصصی نرم افزار (طراحی کامپایلر، طراحی الگوریتم شامل هوش مصنوعی، اصول طراحی پایگاه داده و ..) می باشد، پس تا اینجا باید متوجه فرق این دو رشته شده باشید. در نرم افزار نسبت به فناوری اطلاعات بیشتر با ریاضی و مدار ها سر کار دارید، به طور مثال در نرم افزار مدار الکترونیکی، الکتریکی و منطقی دارید اما در فناوری اطلاعات فقط یک مدار الکتریکی و منطقی دارید. فناوری اطلاعات گرایش های کارشناسی ارشد ـش امنیت، شبکه و تجارت و .. هستش در صورتی که نرم افزار هوش مصنوعی، نرم افزار، الگوریتم و محاسبات، شبکه و معماری کامپیوتر و .. می باشد.

دانشگاه نقش یک زیربنا محکم را برای شما دارد، یادگیری ریاضی، مدار ها، میکروپروسسور ها، زبان اسمبلی و .. در دانشگاه که هرچند که به صورت پایه به شما تدریس می شود برای هر مهندس کامپیوتری الزامی می باشد و در آینده کمک بزرگی به شما خواهد کرد. بازار کار هر دو رشته با توجه به مهارت و سابقه، خوب تا عالی است.

به نظر من شما یه دانشگاه بسیار خوب اونم در سالهای گذشته درس خوندید یا خارج از کشور درس خوندید یا اصلا دانشگاه نرفتید :D مورد سوم رو شوخی کردم. ولی واقعا در دانشگاه های ایران چیزی به نام علم وجود نداره

taghikhani
January 10th, 2019, 15:43
اگه هدف شما اینه که واقعا چیزی رو یاد بگیرید، وارد یه دانشگاه دولتی و خوب بشید که واقعا یه چیزایی رو بفهمید

من وارد پیام نور شدم و دوستم وارد آزاد شد. هرگز چیزی در این دانشگاه ها نمیشه یاد گرفت. هیچوقت هم نمره ها بر اساس علم دانشجو ثبت نمیشه!
جالبه بدونید این ترم درس طراحی الگوریتم رو داشتم. در حالی که در کلاس حتی از استاد هم بیشتر بلد بودم، دلبخواهی نمره داد. کسی که هیچی حالیش نبود نمره بالای ۱۶ شد و من در مرز افتادن! اکثر اساتید دانشگاه های پیام نور و آزاد بسیار بسیار بی سواد هستند و فقط واسه پول تدریس میکنند و سلیقه ای نمره میدن
در حالی که من شبانه روز درس میخوندم تا یه درس رو نمره خوب بگیرم، دوستم واسه استادش ۲۵۰ هزار تومان ماهی خرید و بدون اینکه سر کلاس بیاد و یا حتی امتحان بده، نمره کامل رو گرفت
جالبتر اینکه اگه به فساد این سیستم اعتراض کنید، نتنها کسی به حرف شما اهمیت نمیده، بلکه شما رو به مراجع بالاتر معرفی میکنند که اگه در آینده جایی خواستید کار کنید، اجازه کار کردن رو هم نداشته باشید! من وقتی پا فشاری کردم که استاد داره سلیقه ای نمره میده و اصلا سواد نداره و درخواست دادم که برگه ها توسط یه استاد دیگه هم تصحیح بشه، تهدید به اخراج هم شدم

رشته it و نرم افزار بیش از ۹۵ درصد درس هاشون یکی هستند و به نظر من تفاوتی از نظر یادگیری ندارند.

اگه وارد دانشگاه بشید، تنها چیزی که نصیب شما میشه یه مدرک هست که در کشور ما هیچ تفاوتی با یه کاغذ خالی نداره. مگر اینکه پارتی داشته باشید یا بسیار پولدار باشید

فقط توصیه من اینه که برید اموزشگاه های مختلف و اساتید حرفه ای رو پیدا کنید و هزینه دانشگاه رو صرف یادگیری تخصص خاصی مانند برنامه نویسی یا سخت افزار کنید

- - - Updated - - -

به نظر من شما یه دانشگاه بسیار خوب اونم در سالهای گذشته درس خوندید یا خارج از کشور درس خوندید یا اصلا دانشگاه نرفتید :D مورد سوم رو شوخی کردم. ولی واقعا در دانشگاه های ایران چیزی به نام علم وجود نداره

در مورد دانشگاه خیلی باهاتون موافق نیستم. من یک مقطع رو آزاد خوندم و یک مقطع رو توی یکی از معروفترین دانشگاههای دولتی. کیفیت آموزش به شکل چشمگیری توی دانشگاه آزاد بالاتر بود. اساتید دانشگاههای دولتی اکثرا افرادی با سن بالا هستند که به دلایل غیرعلمی سالهاست کرسی هیئت علمی رو اشغال کردند. ولی دانشگاه آزاد اکثرا جوون و با انگیزه هستند. البته این حرفها مطلق نیست. توی آزاد استاد بد هست توی دولتی هم استاد خوب هست (من یه دونه تو کل دوران تحصیلم گیرم اومد)
من با دانشی که از دانشگاه آزاد بدست آوردم بدون خوندن دانشگاه دولتی قبول شدم ولی دانشگاه دولتی انگیزمو کلا برای ادامه تحصیل گرفت.

سیدرضا بازیار
January 10th, 2019, 18:13
در مورد دانشگاه خیلی باهاتون موافق نیستم. من یک مقطع رو آزاد خوندم و یک مقطع رو توی یکی از معروفترین دانشگاههای دولتی. کیفیت آموزش به شکل چشمگیری توی دانشگاه آزاد بالاتر بود. اساتید دانشگاههای دولتی اکثرا افرادی با سن بالا هستند که به دلایل غیرعلمی سالهاست کرسی هیئت علمی رو اشغال کردند. ولی دانشگاه آزاد اکثرا جوون و با انگیزه هستند. البته این حرفها مطلق نیست. توی آزاد استاد بد هست توی دولتی هم استاد خوب هست (من یه دونه تو کل دوران تحصیلم گیرم اومد)
من با دانشی که از دانشگاه آزاد بدست آوردم بدون خوندن دانشگاه دولتی قبول شدم ولی دانشگاه دولتی انگیزمو کلا برای ادامه تحصیل گرفت.

دانشگاه ها مثل قبل نیستند. متاسفانه از سال ۹۶ به بعد بودجه ندارند که استاد بیارن!
من اساتیدی رو میشناسم که واقعا عالی بودند و هرگز حاضر نیستند واسه دانشگاه تدریس کنند. چون بهشون پولی داده نمیشه
توی پیام نور که دیگه افتضاح تره! استاد ما این ترم باهاش درس گرفتیم، تا اواسط ترم چیزی تشکیل نشد و وسط ترم دادن به یه استاد دیگه که اصلا هیچی از کتاب ها نمیدونست.
با استاد تماس گرفتم و گفتم چرا نیومدید؟ گفت دانشگاه ۳ ترم هست به من پولی نداده. حداقل پول یه بنزین بهم بده که بتونم بیام! اینجا عمق فاجعه رو فهمیدم! یه استاد خوب دانشگاه پول بنزین هم نداره که بیاد تدریس کنه

توی دانشگاه آزاد هم خیلی اساتید خوبی رو میشناسم که آموزشگاه زدند و دیگه تدریس نمیکنند

taghikhani
January 10th, 2019, 18:51
دانشگاه ها مثل قبل نیستند. متاسفانه از سال ۹۶ به بعد بودجه ندارند که استاد بیارن!
من اساتیدی رو میشناسم که واقعا عالی بودند و هرگز حاضر نیستند واسه دانشگاه تدریس کنند. چون بهشون پولی داده نمیشه
توی پیام نور که دیگه افتضاح تره! استاد ما این ترم باهاش درس گرفتیم، تا اواسط ترم چیزی تشکیل نشد و وسط ترم دادن به یه استاد دیگه که اصلا هیچی از کتاب ها نمیدونست.
با استاد تماس گرفتم و گفتم چرا نیومدید؟ گفت دانشگاه ۳ ترم هست به من پولی نداده. حداقل پول یه بنزین بهم بده که بتونم بیام! اینجا عمق فاجعه رو فهمیدم! یه استاد خوب دانشگاه پول بنزین هم نداره که بیاد تدریس کنه

توی دانشگاه آزاد هم خیلی اساتید خوبی رو میشناسم که آموزشگاه زدند و دیگه تدریس نمیکنند

بله شنیده بودم که بعد از تغییرات سازمانی دانشگاه آزاد خیلی افت کیفیت داشته متاسفانه. ولی بعید میدونم هنوز هم دولتی بهتر از آزاد باشه

M2T
January 10th, 2019, 22:28
دوستانی که میخواهند در فوق لیسانس رشته های شبکه و رایانش امن را ادامه بدن باید کنکور ارشد نرم افزار بدن و دیکه تو آی تی نیست.

همچنین دوستانی که از بد درس دادن دانشگاه ناراضی هستند بروند کتب خود آمو کنکور ارشد مدرسان شریف مربوط به هر درس را در کنار پاس کردن همان درس بخرند و مطالعه کنند بخصوص در دانشگاه فرضا دارقوز آباد که استاد ندارد این کتب را مطالعه و تمرینهایش را حل کنند هم از لحاظ علمی قوی و هم در کنکور ارشد قبول خواهند شد.

- - - Updated - - -

کسانیکه ریاضی را عالی بلد هستند یک رشته در مقطع لیسانس تا دکتری هست به اسم علوم کامپیوتر که اکثر دروسش با نرمافزار و آیتی یکی است. معمولا علوم کامپیوتر الگوریتم های بغرنجی که مهندس کامپیوتر نمیتواند را طراحی می کند.

یک رشته فوق لیسانس آی تی جدیدا اضافه شده به نام (قرآن در آی تی) اسم دیگرش «قرآن کاوی رایانشی» است!!

- - - Updated - - -

http://www6.sanjesh.org/download/arshad98/ARSHAD-1-1398-FinalRV2.pdf
صفحه ۳۵ و ۳۶

........