PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست راهنمایی برای خرید لپ تاپ لینوکسی

سیدرضا بازیار
August 11th, 2018, 16:13
من میخوام یه لپ تاپ بخرم که مخصوص لینوکس باشه. روی اون سیستم عامل لینوکس میخوام نصب کنم

مشخصات زیر رو داشته باشه:
حداقل صفحه نمایش ۱۴ اینچ باشه
وزن لپ تاپ زیر ۲ کیلوگرم باشه
شارژ دهی لپ تاپ بالا باشه (ترجیحا حدود ۱۰ ساعت)
ترجیحا رم ddr4

توی سایت ابونتو ذکر شده که بهترین گرافیک واسه لینوکس، intel هست

حالا من طبق این مشخصات در دیجیکالا سرچ کردم:

https://www.digikala.com/search/category-notebook-netbook-ultrabook/?attribute[A309][0]=26393&attribute[A312][0]=493&sortby=7

لپ تاپ هایی که در دیجیکالا هست اکثرا زیر ۱۴ اینچ هستند و اصلا گرافیک مجزا ندارند

گرافیک مجزا واسه لینوکس لازمه؟
بهترین لپ تاپ که میتونم بخرم چیه؟ (قیمتش زیاد بالا نباشه)

1wp.ir
August 11th, 2018, 16:59
ضمن سلام و عرض ادب

فکر کنم روی لپ تاپ هایی که سیستم عامل ندارن یا به قولی ویندوزی نیستن ؛ میشه هر نوع سیستم عامل لینوکسی نصب کرد و هیچ محدودیتی نداشته باشه حالا روی خود لپ تاپ های ویندوزی که هم می تونید در کنار ویندوز هم لینوکس رو داشته باشید . یعنی من ندیدم توی فروشگاه ها لپ تاپ لینوکسی بفروشن چیزی که هست لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز هست که قاعدتا گرون تر هست و بقیه که بدون سیستم عامل و dos و اروزن تر فروخته میشه... حالا این تجربه خودم بود در مورد خرید لپ تاپ که مربوط به چند سال پیش هست

توی سایت ابونتو ذکر شده که بهترین گرافیک واسه لینوکس، intel هست

گرافیک اینتل پایین ترین رده و ضعیف ترین گرافبک و به نوعی گزینه پیش فرض برای خالی نبودن عریضه هستش که برای کارهای سبک و روزانه هستش که برای پایین اوردن قیمت لپ تاپ ها استفاده میشه. باز گرافیک های انویدیا و ati هستش که باز بسته به مدل و حافظه قیمت هاش متفاوت هست باز بنا بر تجربه خودم

شما دقیقا چه بودجه ایی رو برای خرید در نظر گرفتین ؟

اینجور که من دیدم حداقل قیمت 2.5 هست با گرافیک اینتل

حداقل قیمت یه لپ تاپ با گرافیک انویدیا حدود 3,400 هستش با رم 4 گیگ

و اگر یه سی پی یو نه چندان قوی i3 هم بخواید علاوه بر گرافیک معمولی جی فورس داشته باشه دقیقا 4 میلیون تومن میشه با 4 گیگ رم .
لپ تاپ 15 اینچی لنوو مدل Ideapad 320 - H (https://www.digikala.com/product/dkp-288317/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-15-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%86%DB%8C-%D9%84%D9%86%D9%88%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-ideapad-320-h)

یه مبلغی رو برای ارتقا رم و البته یه هارد ssd هم اگر بخواید کنار بزارید حدود 500-600 باید دوباره هزینه کنید . یعنی شاید بشه گفت با 5 تومن میشه یه لپ تاپ خربد .

(https://www.digikala.com/product/dkp-288317/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-15-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%86%DB%8C-%D9%84%D9%86%D9%88%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-ideapad-320-h)

سیدرضا بازیار
August 12th, 2018, 16:45
ضمن سلام و عرض ادب

فکر کنم روی لپ تاپ هایی که سیستم عامل ندارن یا به قولی ویندوزی نیستن ؛ میشه هر نوع سیستم عامل لینوکسی نصب کرد و هیچ محدودیتی نداشته باشه حالا روی خود لپ تاپ های ویندوزی که هم می تونید در کنار ویندوز هم لینوکس رو داشته باشید . یعنی من ندیدم توی فروشگاه ها لپ تاپ لینوکسی بفروشن چیزی که هست لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز هست که قاعدتا گرون تر هست و بقیه که بدون سیستم عامل و dos و اروزن تر فروخته میشه... حالا این تجربه خودم بود در مورد خرید لپ تاپ که مربوط به چند سال پیش هست

گرافیک اینتل پایین ترین رده و ضعیف ترین گرافبک و به نوعی گزینه پیش فرض برای خالی نبودن عریضه هستش که برای کارهای سبک و روزانه هستش که برای پایین اوردن قیمت لپ تاپ ها استفاده میشه. باز گرافیک های انویدیا و ati هستش که باز بسته به مدل و حافظه قیمت هاش متفاوت هست باز بنا بر تجربه خودم

شما دقیقا چه بودجه ایی رو برای خرید در نظر گرفتین ؟

اینجور که من دیدم حداقل قیمت 2.5 هست با گرافیک اینتل

حداقل قیمت یه لپ تاپ با گرافیک انویدیا حدود 3,400 هستش با رم 4 گیگ

و اگر یه سی پی یو نه چندان قوی i3 هم بخواید علاوه بر گرافیک معمولی جی فورس داشته باشه دقیقا 4 میلیون تومن میشه با 4 گیگ رم .
لپ تاپ 15 اینچی لنوو مدل Ideapad 320 - H (https://www.digikala.com/product/dkp-288317/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-15-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%86%DB%8C-%D9%84%D9%86%D9%88%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-ideapad-320-h)

یه مبلغی رو برای ارتقا رم و البته یه هارد ssd هم اگر بخواید کنار بزارید حدود 500-600 باید دوباره هزینه کنید . یعنی شاید بشه گفت با 5 تومن میشه یه لپ تاپ خربد .

(https://www.digikala.com/product/dkp-288317/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-15-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%86%DB%8C-%D9%84%D9%86%D9%88%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-ideapad-320-h)

این لپ تاپ که معرفی کردید وزن زیادی داره. همچنین باتری ۲ سلولی جالب نیست

یه لپ تاپ میخوام واسه پردازش زیاد. مثلا برنامه نویسی. ابزار هایی رو که تست میکنم مثلا شبیه به اجرای حلقه های بی نهایت در برنامه نویسی هست. یا واضح تر بگم، یه چیز تو مایه های کیلاگر ها...

قیمتش حداقل ۳ و حداکثر ۸ میلیون باشه

گرافیک توی لینوکس نیاز هست؟ روی مجازی ساز یه مک بوک پرو که گرافیک مجزا نداره کالی لینوکس نصب کردم. بسیار بی کیفیت هست و متن هاش معلوم نیست. دوستانم میگن بخاطر نداشتن گرافیک مجزا هست. از طرفی هم شنیدم لینوکس با گرافیک های مجزا مثل انویدیا مشکل داره

1wp.ir
August 13th, 2018, 08:47
گرافیک توی لینوکس نیاز هست؟

شاید نیاز نشه ولی باشه بهتره

از طرفی هم شنیدم لینوکس با گرافیک های مجزا مثل انویدیا مشکل داره

من اولین باره که می شنوم. شاید دوستانی که لینوکس کار کرده باشن بهتر می دونن نظر بدن.

برای برنامه نویسی فکر کنم به سی پی یو و رم بالایی نیاز داشته باشید.

Reza G
August 13th, 2018, 12:04
با گرافیک آنبرد یا همین گرافیکهای اینتل که گفتید به نتیجه خوبی از لینوکس نمی رسید. تجربه شخصیم هست.
اوبونتو ۱۶ روی پی سی آزمایشگاه نصب کردم. ۴ گیگ رم داره ولی گرافیک آنبرد. ظاهرش خوبه ولی خیلی کند هست وقتی بین صفحات مختلف جابجا میشی.
همون نسخه رو روی لپتاپ خودم نصب کردم مثل بنز کار میکنه چون گرافیک جیفورس 940mx داره. وزنش هم ۱ کیلو و ۷۰۰ گرم هست. مانیتور ۱۵/۶ اینچ. ASUS V510UQ