PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پاسخ شاپرک به اعتراض جایگاه داران

gigarayaneh
January 29th, 2018, 17:14
مدیرعامل شرکت شاپرک با اشاره به اعتراض جایگاه داران در خصوص تسویه ، گفت: حرکت شبکه پرداخت به سمت استانداردسازی و تسویه ۲۴ ساعته است.

به گزارش بانک مردم به نقل از ایبنا، محسن قادری درباره تاخیر پرداخت پول پمپ بنزین‌ ها از طریق شبکه شبا توسط بانک‌ها اظهار داشت: تاخیر پرداخت تسویه جایگاه داران به دنبال تصمیم بانک مرکزی در خصوص استاندارد سازی شبکه پرداخت انجام شده است.

وی ادامه داد: اقدام جایگاه‌داران سوخت برای قطع پایانه های فروش هم به دلیل ۲۴ ساعته شدن بحث تسویه است که این موضوع هم بستگی به تصمیم خود این صنف دارد که آیا تمایل به حرکت در چارچوب استانداردها و به طبع ایجاد امنیت برای درآمدهای خود دارند یا خیر؟

مدیرعامل شرکت شاپرک با بیان اینکه ما هیچگاه نمی توانیم به تصمیم جایگاه داران عتراضی داشته باشیم، گفت: بحث ۲۴ ساعته شدن تسویه وجوه واریزی در شبکه پرداخت، اقدامی قابل تامل و ارزشمند است که موجب استانداردسازی این شبکه و حرکت به سمت رویه روز دنیا در صنعت پرداخت است که در عین اعتراض ها، مزایای قابل توجهی دارد.

قادری ادامه داد: اکنون در دنیا زمان تسویه ۴۸ ساعت است زیرا تسویه فوری معایب و زمینه ایی برای سوء استفاده داشت که خوشبختانه با این تصمیم از مشکلات احتمالی جلوگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی مدعی هستند این پول ها در حساب شاپرک است و سود عاید این شرکت می شود در حالی که چنین موضوعی صحت ندارد و وظیفه شاپرک بررسی صحت و سقم تراکنش ها و ارائه گزارش به بانک ها برای پرداخت پول است.

مدیرعامل شاپرک در ادامه تاکید کرد: هموطنان باید به این موضوع توجه داشته باشند که با حرکت به سمت بانکداری الکترونیک و دریافت وجوه از طریق شبکه پرداخت، از ریسک های احتمالی و یا سرقت درآمد و پول آن ها جلوگیری خواهد شد.

قادری معتقد است بازهم باید بر این موضوع تاکید شود که انتخاب در خصوص سپردن درآمد به سیستم بانکی و جلوگیری از خطرات احتمالی بسته به تصمیم هر صنف و یا شغل است.

استاندارد سازی!
شرکتها ارائه دهنده پوز قبلا با همین چند ساعتی که پول توی حساب هاشون بود کلی درآمد داشتند
الان هم که 24 ساعت پول توی حساب هاشون هست فکرش را بکنید چقدر درآمد پیدا میکنند! این به نفع کی شده مردم یا بانکها!

سود بانکی را آوردن پایین از 23 درصد تا 26 درصد کردن 15 و 10 حالا فکرش را بکن از هر نفر چقدر پول گیر بانک ها اومد بعدش گفتن به نفع مردم!
روز به روز فقط دارند به نفع مردم کار میکنند!

paypress
January 29th, 2018, 23:52
افزایش بازه تسویه حساب یعنی افزایش پول های معوقه در نتیجه سود بانک ها و psp ها .

یعنی سرمایه مردم به مدت ۲۴ دست ایناس . ( با توجه به تکرار روزانه ) تراکنش ها عملا میلیارد ها میلیارد سرمایه وارد بانک ها میشه

این هیچ ارتباطی با امنیت نداره .

BAMPA
January 30th, 2018, 00:00
از استاندارد جهانی صحبت میکنن که 48 ساعته.
شرمنده من خیلی عصبانی شدم این یه موردو دیدم ...

یکی نیست بگه آخه پشمک!!! استاندارد جهانی 48 ساعته درست ، اما در تمامی موارد به اندازه تراکنش به کاربر اعتبار خرید داده میشه، این کار مصداق بلوکه شدن اجباری پول هستش

Alt+F4
January 30th, 2018, 01:32
شاپرک کارش نظارت بر فعالت های اقتصادی تمام بنگاه های داخل ایران است،
برای داشتن اطلاعات دقیق از درآمدهای اشخاص حقیقی وحقوقی،
برای محاسبه دقیق مالیات و غیره
نفعش برای ما اینه که فردابه پولمون میرسیم،;)
موندم اینها که انقدر قوی هستند و با اطلاعات و به روز و در سطح استاندارهای بین المللی،چطور نمی تونن جلوی ا ختلاص های هزار میلیاردی رو بگیرن؟:78:

gigarayaneh
January 30th, 2018, 11:26
نارضایتی بازاریان از تسویه ۲۴ ساعته دستگاه های پوز فروشگاهی

برخی از بازاریان و کسبه از تسویه ۲۴ ساعته شدن دستگاه های پوز فروشگاهی اظهار نارضایتی کرده اند
بر اساس این گزارش در حالی که پیش از این خرید از دستگاه های پوز با تأخیر دو یا سه ساعت به حساب پذیرندگان واریز می شد اما به یکباره تسویه مبالغ کارت کشیده شده تا ۲۴ ساعت نیز کشیده می کشید.

به عبارت دیگر اگر یک مغازه دار امروز جنسی را بفروشند و مشتری نیز کارت بکشد پول خرید فردا به حساب مغازه دار می نشیند.

البته قرار بود این موضوع به سرعت حل شده و مجددا همان روال قبلی یعنی دو یا سه ساعته تسویه تراکنش ها صورت گرفته و پول به حساب پذیرنده واریز شود.

اما با وجود گذشته چهار روز این موضوع پابرجاست و این امر نارضایتی هایی را برای برخی از بازاریان و کسبه ایجاد کرده است.

یکی از پذیرندگان دستگاه پوز در این خصوص به خبرنگار ما می گوید:” متاسفانه بانک پذیرنده دستگاه پوز اطلاعی مبنی بر ۲۴ ساعته شدن تسویه دستگاه های پوز به من نداده و حال که تعداد زیادی خرید از دستگاه کارتخوان انجام شده است همچنان پول به حساب من نیامده و چک هایم در حال برگشت خوردن است.”

همچنین برخی از جایگاه داران سوخت نیز با نصب برگه‌های اعلام کرده‌اند که دیگر کارت نکشیده و فقط پول نقد دریافت می کنند.

البته روز گذشته مدیرعامل شرکت شاپرک با اشاره به اعتراض جایگاه داران در خصوص تسویه ، گفته بود: “حرکت شبکه پرداخت به سمت استانداردسازی و تسویه ۲۴ ساعته است. ”

محسن قادری درباره تاخیر پرداخت پول پمپ بنزین‌ ها از طریق شبکه شبا توسط بانک‌ها اظهار داشت: ” تاخیر پرداخت تسویه جایگاه داران به دنبال تصمیم بانک مرکزی در خصوص استاندارد سازی شبکه پرداخت انجام شده است. ”

با تاخیر تسویه شدن دستگاه های کارتخوان برای برخی دیگر از مشاغل نظیر طلافروشان وصرافان مشکلات زیادی را به وجود آورده است.

peyman_m
January 30th, 2018, 11:34
همین برنامه رو بر روی درگاه های اینترنتی از سالها پیش بوجود آوردن . یعنی هر تراکنشی که انجام میشه ، تجمیع میشه و فردا توسط شاپرک تسویه حساب میشه .
حالا اینبار اومدن و روی دستگاه های pos هم اجرا کردن .
کشور های دنیا با علم و تکنولوژی های جدیدی که ایجاد میکنن باعث میشن که بشر در کارهاش پیشرفت کنه و در سریعترین زمان ممکن به هدفش برسه و با شعار ( زمان برابر با طلاست ) دارن روز به روز پیشرفت میکنن و برای پیشی گرفتن از سایر کشورها شبانه روز تلاش میکنن ، ولی در ایران هر روز که بیدار میشم یه قدم نزدیکتر میشیم به دوران مبادله کالا به کالای زمان انسانهای اولیه.

NicCloud
January 30th, 2018, 17:23
همین برنامه رو بر روی درگاه های اینترنتی از سالها پیش بوجود آوردن . یعنی هر تراکنشی که انجام میشه ، تجمیع میشه و فردا توسط شاپرک تسویه حساب میشه .
حالا اینبار اومدن و روی دستگاه های pos هم اجرا کردن .
کشور های دنیا با علم و تکنولوژی های جدیدی که ایجاد میکنن باعث میشن که بشر در کارهاش پیشرفت کنه و در سریعترین زمان ممکن به هدفش برسه و با شعار ( زمان برابر با طلاست ) دارن روز به روز پیشرفت میکنن و برای پیشی گرفتن از سایر کشورها شبانه روز تلاش میکنن ، ولی در ایران هر روز که بیدار میشم یه قدم نزدیکتر میشیم به دوران مبادله کالا به کالای زمان انسانهای اولیه.
به نظر بنده مبادله کالا به کالای انسای های اولیه از سیستم فعلی شاپرک سریع تر بود!
پارسال که مشکل رو برای درگاه ها به وجود اوردن! امسال هم رو دستگاه های pos
سال دیگه هم میریم عابر بانک هزینه بگیریم ، میگه فردا ساعت 6 تشریف بیارید هزینه شما اماده هست تحویل بگیرید!:59:

majidisaloo1
January 30th, 2018, 18:48
با نگه داشتن پول پیش خودشون کدوم درآمد تضمین میشه؟
مشتری ما الآن خرید کرده 239 هزار تومان با حساب بانکی هکی و الآن اون چند ماهه به دستور مراجع مسدود است ، خوب اگر درآمد ها رو سیانت میکرد دیگه این مسدودی پول چیه ؟
جایگاه داران هم همینطور وقتی پولی رو هکی بخواهند بهش پرداخت بکنند چه فرقی بین آنی و یک روز داره؟ واقعا به این فکر میکنند و این حرف رو میزنند ؟

rezaonline.net
January 30th, 2018, 22:41
حث ۲۴ ساعته شدن تسویه وجوه واریزی در شبکه پرداخت، اقدامی قابل تامل و ارزشمند است که موجب استانداردسازی این شبکه و حرکت به سمت رویه روز دنیا در صنعت پرداخت است که در عین اعتراض ها، مزایای قابل توجهی دارد.

وی ادامه داد: برخی مدعی هستند این پول ها در حساب شاپرک است و سود عاید این شرکت می شود در حالی که چنین موضوعی صحت ندارد و وظیفه شاپرک بررسی صحت و سقم تراکنش ها و ارائه گزارش به بانک ها برای پرداخت پول است.

http://shaparak.ir/uploads/kcfinder/files/Bulletin/003/29-08-96.pdf
صفحه 24
http://s8.picofile.com/file/8318115200/shaparak.png
مبلغ تراکنش ماهانه 143245254000000 تومان
یعنی روزانه 4774841800000 تومان تراکنش دارند .
و چون 24 ساعت تاخیر در واریز دارند یعنی همیشه این مبلغ ته حساب باقی میمونه همیشه .
(به زبان ساده تر پولی که امروز برای پذیرنده ها میفرستن پول دیروزشونه پس کارکرد امروزشون توی حسابه)
خب اگه 15 درصد سود هم حساب کنیم براش میشه
716226270000 سالیانه
اگه بخوایم در آمد روزانه رو حساب کنیم (همین تاخیر 24 ساعته) با سود 15 درصد میشه روزی
1989517416
تقریبا یک میلیارد و نهصد میلیون هر روز سود میکنند ! از همین تاخیر 24 ساعته!

الله برکت .

Kian
January 31st, 2018, 11:46
http://shaparak.ir/uploads/kcfinder/files/Bulletin/003/29-08-96.pdf
صفحه 24
http://s8.picofile.com/file/8318115200/shaparak.png
مبلغ تراکنش ماهانه 143245254000000 تومان
یعنی روزانه 4774841800000 تومان تراکنش دارند .
و چون 24 ساعت تاخیر در واریز دارند یعنی همیشه این مبلغ ته حساب باقی میمونه همیشه .
(به زبان ساده تر پولی که امروز برای پذیرنده ها میفرستن پول دیروزشونه پس کارکرد امروزشون توی حسابه)
خب اگه 15 درصد سود هم حساب کنیم براش میشه
716226270000 سالیانه
اگه بخوایم در آمد روزانه رو حساب کنیم (همین تاخیر 24 ساعته) با سود 15 درصد میشه روزی
1989517416
تقریبا یک میلیارد و نهصد میلیون هر روز سود میکنند ! از همین تاخیر 24 ساعته!

الله برکت .

مهندس جان خوب حساب و کتاب میکنی، ولی مبناش درست نیست،!

چون پولی که از حساب خریدار کسر میشه در اصل در حساب بانک خودش (خریدار) موقتا میمونه و در هنگام واریز به حساب فروشنده واریز میشه !

هدف از اینکار هم چند مورد هست که بارها گفته شده که مهم ترین علتش کنترل ترافیک شبکه بانکی هست
چون قبل از اجرای طرح شاپرک شبکه بانکی به علت بالا رفتن بیش از اندازه تراکنش های بانکی شدیدا دچار اختلال میشد و بسیاری از تراکنش های خریداران دچار شکست میشد و برگشت میخورد که با اجرای این طرح بار سنگینی از دوش شبکه بانکی برداشته شد و تراکنش های ناموفق بسیار کم شده است

و نکته مهم دیگر اینکه بر خلاف دیدگاه عموم مردم که از اطلاعی ندارند، شاپرک هیچ حساب بانکی ندارد و فقط یک سوئیچ ناظر هست نه تجمیع کننده پول مردم، که حساب بانکی داشته باشد و بخواهد پول مردم را در حساب خودش جمع کند و سود بگیرد !

NicCloud
January 31st, 2018, 13:07

چون پولی که از حساب خریدار کسر میشه در اصل در حساب بانک خودش (خریدار) موقتا میمونه و در هنگام واریز به حساب فروشنده واریز میشه !

هدف از اینکار هم چند مورد هست که بارها گفته شده که مهم ترین علتش کنترل ترافیک شبکه بانکی هست
چون قبل از اجرای طرح شاپرک شبکه بانکی به علت بالا رفتن بیش از اندازه تراکنش های بانکی شدیدا دچار اختلال میشد و بسیاری از تراکنش های خریداران دچار شکست میشد و برگشت میخورد که با اجرای این طرح بار سنگینی از دوش شبکه بانکی برداشته شد و تراکنش های ناموفق بسیار کم شده است

و نکته مهم دیگر اینکه بر خلاف دیدگاه عموم مردم که از اطلاعی ندارند، شاپرک هیچ حساب بانکی ندارد و فقط یک سوئیچ ناظر هست نه تجمیع کننده پول مردم، که حساب بانکی داشته باشد و بخواهد پول مردم را در حساب خودش جمع کند و سود بگیرد !
میشه به من توضیح بدید چرا زمانی که تو دستگاه pos کارت کشیده میشه! شما مانده حساب میگیری اون مبلغ تو حساب نیست!
ولی بعد 24 ساعت واریز میشه به حساب فروشنده! در صورتی که شما داری میگی تو حساب خریدار میمونه! ولی از حساب خریدار هم وجه کسر میشه و اس ام اسش میاد!

Kian
January 31st, 2018, 13:28
میشه به من توضیح بدید چرا زمانی که تو دستگاه pos کارت کشیده میشه! شما مانده حساب میگیری اون مبلغ تو حساب نیست!
ولی بعد 24 ساعت واریز میشه به حساب فروشنده! در صورتی که شما داری میگی تو حساب خریدار میمونه! ولی از حساب خریدار هم وجه کسر میشه و اس ام اسش میاد!

اگه توضیحاتی که داده بودم رو با دقت مطالعه میکردید، همین مورد رو هم گفته بودم:

پولی که از حساب خریدار کسر میشه در اصل در حساب بانک خودش (خریدار) موقتا میمونه و در هنگام واریز به حساب فروشنده واریز میشه !

یعنی اینکه بانک شما پول رو از حساب شما برداشت میکنه و تا هنگام واریز به حساب فروشنده، به صورت فریز شده نگهداری میکنه.

NicCloud
January 31st, 2018, 14:06
اگه توضیحاتی که داده بودم رو با دقت مطالعه میکردید، همین مورد رو هم گفته بودم:

یعنی اینکه بانک شما پول رو از حساب شما برداشت میکنه و تا هنگام واریز به حساب فروشنده، به صورت فریز شده نگهداری میکنه.
خوب بحث همین جاس ! کجا فریز شده نگه داری میشه تا زمانی که به حساب واریز میشه!!
موقتا نمیتونه تو حساب فروشنده یا خریداری بمونه!!

xphost
January 31st, 2018, 15:02

چیزی که من دیدم
در عنوان های واریز از دستگاه پوز به حسابمون
اینه که از خزانه مرکزی واریز میزنند
همیشه به این عنوان واریز هامون انجام میشه
تاخیر 24 ساعت به نظر من چیز خاصی نیست
شما پولت مالته
و کسی نمی***ه ازش
البته کارشون خیلیم عالیه
و من شخصا دستگاه پوز پارسیان دارم راضیم
معمولا در ماه بالای 50 میلیون تومان تراکنش دارم و برام خیلیم خوبه
حالا تسویه چند ساعته انجام بشه یا 24 ساعته برای من فرق نمیکنه
برای کسیم نباید فرق کنه چون پول میاد بالاخره دستت
قبلا حدود یک سال پیش
چند مورد داشتیم کارت کشیدیم به دلیل ترافیک کارت کشیدن هامون نیومده بود تو حساب و بی نظمی ایجاد شده تو شرکت
که تماس گرفتیم و سریعا پیگیری کردن موضوع رو
این باعث میشه ترافیک جابه جایی پول کاهش پیدا کنه که عالیه

mizbanwebhost
January 31st, 2018, 15:12

عذر خواهي مي كنم با صحبت شما psp ها دارند در راه رضاي خدا كار مي كنند و هزينه هاشون را از جيب پرداخت مي كنند .

Kian
January 31st, 2018, 15:14

به جای اینکه بخواهید همیشه با بدبینی افراطی، حرف خودتان را به کرسی بنشانید ، به معنی کلمات دیگران نیز مقداری دقت کن و بیاندیش و فقط حرف خودت را نزن !!!

و اما فریز شدن پول با فریز شدن مواد غذایی فرق داره بزرگوار !

فریز شدن پول در بانک باعث میشه که به درد هیچ کسی نخوره و هیچ سودی هم برای هیچ کسی نداشته باشه چه بانک و یا دیگران ! همانطور که گفتم فلسفه وجودی شاپرک تنظیم ترافیک تراکنش های شبکه بانکی هست، ولی بدبینی حادی که اکثر مردم دارند این نکته مثبت را نمی ببینند و فقط با مطرح کردن مباحه حاشیه ای برای خودشان سوژه سازی می کنند

مشابه همین شبکه شاپرک در خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا هم هست که حتی برخی از آنها با تاخیر 48 ساعت تاخیر تسویه می کنند ،
الان برخی از دوستان دوباره پاسخ میدهند که نه خیر شبکه بانکی خارجی ها، تخم طلا به فروشنده ها پاداش میدهند تا از تاخیر راضی باشند و ... :105:

- - - Updated - - -

عذر خواهي مي كنم با صحبت شما psp ها دارند در راه رضاي خدا كار مي كنند و هزينه هاشون را از جيب پرداخت مي كنند .

از بانک ها کارمزد میگیرند.
اصلا به فرض اینکه پول خریداران فریز هم نشود باز سودی برای مرکز و شبکه شاپرک ندارد و سودش به بانک خود خریدار میرسد،
در حالی بیشتر اتهامی که در این تاپیک و یا جاهای دیگر گفته شده اینکه شاپرک با تاخیر در تسویه برای خودش سود می کند، که نمی تواند صحیح باشد، چون پول های مردم در دست بانک ها است نه مرکز شاپرک.

NicCloud
January 31st, 2018, 15:18
چیزی که من دیدم
در عنوان های واریز از دستگاه پوز به حسابمون
اینه که از خزانه مرکزی واریز میزنند
همیشه به این عنوان واریز هامون انجام میشه
تاخیر 24 ساعت به نظر من چیز خاصی نیست
شما پولت مالته
و کسی نمی***ه ازش
البته کارشون خیلیم عالیه
و من شخصا دستگاه پوز پارسیان دارم راضیم
معمولا در ماه بالای 50 میلیون تومان تراکنش دارم و برام خیلیم خوبه
حالا تسویه چند ساعته انجام بشه یا 24 ساعته برای من فرق نمیکنه
برای کسیم نباید فرق کنه چون پول میاد بالاخره دستت
قبلا حدود یک سال پیش
چند مورد داشتیم کارت کشیدیم به دلیل ترافیک کارت کشیدن هامون نیومده بود تو حساب و بی نظمی ایجاد شده تو شرکت
که تماس گرفتیم و سریعا پیگیری کردن موضوع رو
این باعث میشه ترافیک جابه جایی پول کاهش پیدا کنه که عالیه
سلام ، مشکل بنده با تاخیر واریزی هاشون نیست ، روی صحبت بنده با اون دوستمون بود
که میگه موقت تو حساب خریدار میمونه! از کجا این حرف رو میزنن!؟ بر چه اساسی؟؟؟
این تاخیر 24 ساعته هم برای خودشون خوب هست و هم برای برخی دارندگان دستگاه pos , ولی برخی از از مردم با همین تاخیر و واریز های 24 ساعته کاراشون بهم میخوره!!

- - - Updated - - -

به جای اینکه بخواهید همیشه با بدبینی افراطی، حرف خودتان را به کرسی بنشانید ، به معنی کلمات دیگران نیز مقداری دقت کن و بیاندیش و فقط حرف خودت را نزن !!!

و اما فریز شدن پول با فریز شدن مواد غذایی فرق داره بزرگوار !

فریز شدن پول در بانک باعث میشه که به درد هیچ کسی نخوره و هیچ سودی هم برای هیچ کسی نداشته باشه چه بانک و یا دیگران ! همانطور که گفتم فلسفه وجودی شاپرک تنظیم ترافیک تراکنش های شبکه بانکی هست، ولی بدبینی حادی که اکثر مردم دارند این نکته مثبت را نمی ببینند و فقط با مطرح کردن مباحه حاشیه ای برای خودشان سوژه سازی می کنند

مشابه همین شبکه شاپرک در خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا هم هست که حتی برخی از آنها با تاخیر 48 ساعت تاخیر تسویه می کنند ،
الان برخی از دوستان دوباره پاسخ میدهند که نه خیر شبکه بانکی خارجی ها، تخم طلا به فروشنده ها پاداش میدهند تا از تاخیر راضی باشند و ... :105:

- - - Updated - - -

از بانک ها کارمزد میگیرند.
اصلا به فرض اینکه پول خریداران فریز هم نشود باز سودی برای مرکز و شبکه شاپرک ندارد و سودش به بانک خود خریدار میرسد،
در حالی بیشتر اتهامی که در این تاپیک و یا جاهای دیگر گفته شده اینکه شاپرک با تاخیر در تسویه برای خودش سود می کند، که نمی تواند صحیح باشد.
دوست خوبم بد بینی در کار نیست ، من فقط دارم سوال میپرسم! و شما طبق مواردی که مطرح کردید اگه دوست داشتید میتونید پاسخ بدید!
مگه بنده گفتم پولو تو فریزر میزارن بعد به حساب مشتری واریز میکنن!! شما داری جوری صحبت میکنی انگار مقصر اختلاس های کشور منم!
خوب این حجم ترافیک از شبکه که تو 24 ساعت واریز ها انجام میشه ، برای برخی دارندگان مشکل به وجود نمیاره؟ 24 ساعت بعد واریزی انجام میشه! شاید این تاخیر ضرر مالی برای فروشنده داشته باشه و نیاز به واریز داشته باشه!

iranian-portal
January 31st, 2018, 15:35
واقعا جای بس تعجب داره! کاربران یک انجمن تخصصی سرور و شبکه، صحبت از این دارن که:

به دلیل کاهش حجم و ترافیک شبکه بانکی، اقدام مثبتی هست!!!

=========

کشوری با حداکثر 80میلیون جمعیت، که به هیچ شبکه بانکی خارج از کشور یا بین المملی :d متصل نیست، از پس جمعیت خودش در ترافیک شبکه بانکی برنمیاد؟!!؟؟؟؟

جالب تر اینجاست:

در وضعیت مطلق رکود و کساد بازار هستیم و شبکه بانکی از پس ترافیک برنمیاد!!!

اگر به شکوفایی اقتصادی برسیم، احتمالا هفته ای یکبار تسویه حساب میشه!

ali0000
January 31st, 2018, 16:33
درود ، نظرات همه دوستان ارزشمند و محترم ، در كل اينجا ايرانه و قانون زوري :)) شب تصميم ميگيرن ، صبح اجرا ميشه الان كلي مشكل تو بعضي از كارا پيش اومده مثه پمپ بنزينا ، طلا فروشيا و صرافي ها كه به دقيقه و ثانيه پول بايد كار كنه ، استاندارد بين الملل و اين كشور و اون كشور هم ارتباطي به ما نداره چون استانداردي در هيچ جاي اين مملكت وجود نداره كه بخوايم مقايسه كنيم ، اين بحث هم من از نزديك لمس كردم مخصوصا همون ابتداي اولين روز طرح ٤ شنبه دستگاه سيار مبلغ ١ ميليون كارت كشيدم شنبه طرفاي ظهر بحسابم اومد هي بانك هم اس ام اس اطلاع رساني ميزد كه از اين به بعد طي يك واريز انجام ميشه ، پشت پرده سياستي وجود داره كه بايد صبور بود تا كاملا مشخص بشه ، از نظر من خيلي از كسب و كارها احتمالا رو به روش هاي سريع الوصول تري بيارن شنيدم طرح جديدي بنام قاصدك تو راهه كه با دريافت كارمزد هايي قراره خدمات جديدتر و كاملتري ارايه كنه ...

sajadtnt
January 31st, 2018, 18:16
این کسری بودجه چه ها که نمیکنه ...

gigarayaneh
January 31st, 2018, 18:31
با سلام
دوستان عزیز وقتی شما کارتی در دستگاه کارخوان میکشید این پول به بانک مرکزی واریز میشه!
بعد از تراکنش های انجام شده بانک مرکزی به بانک که دستگاه پوز به شما داده هزینه پرداخت میکنه (در راه رضای خدا!)

شما اگه دستگاه دارید از طرف که میاد هر ماه بازدید دستگاه میتوانید اطلاعات را دریافت کنید.
به طور مثال یک شرکت واسطه دستگاه کارت خوان حدود 10 کارمند داره و حقوق های بالایی میدهد. و همچنین مثل دستگاه های پوز آینده که از ایران کیش هست ماهیانه میلیون ها تومان جایزه میدهد.
یعنی بانک اومده دستگاه پوز ایران کیش را گرفته به نام بانک داره به ملت میده و کلی هم سود داره میکنه

به عنوان مثال من چندین بار تراکنش انجام دادم پول به حساب من واریز نشده به سایت زیر مراجعه کردم

https://emdadshetab.cbi.ir/emdad/

بانک مرکزی در ازای هر روز دیرکرد واریز پول حدود روزانه 35% به حساب شما جریمه پرداخت میکنه

قبلا برای چند ساعت پولی که از حساب شما به بانک مرکزی واریز میشد و بانک مرکزی از طریق پایا به حساب شما واریز میکرد کلی درآمد داشت.
الان حساب کنید 24 ساعته چه درآمدی داره!
لطفا ابتدا در مورد دستگاه پوز و ... تحقیق کنید و بعد بیایید بگید به خاطر اینکه دلشون واسه مردم سوخته این طرح را پیاده سازی کردن!
وقتی یارانه را توی یک ساعت واریز میکنند و یا اینکه سهام عدالت واریز میشه از طریق پایا هیچ مشکلی نیست و ترافیک شبکه ای در کار نیست
روزانه چندین میلیارد تراکنش در کل شبکه بانکی اجرا میشه و بدون مشکل مگه کارمند میاد یکی یکی تراکنش میزنه که مشکل واسش پیش بیاد!

همه این کارها برای درآمد دولت هست و توی بودجه امسال کلی برای تراکنش های بانکی درآمد پیش بینی شده!

AMIB
February 1st, 2018, 17:08
اگر مشکل واقعا مشکلات شبکه باشد، نیازی به ۲۴ ساعت نیست

مشتریانی که روزانه چند عدد تراکنش دارند که مشکل حادی برای شبکه نیستند. بلکه مشتریانی که روزانه ده‌ها یا صدها تراکنش دارند مشکل‌ساز هستند
اگر قصد رفع مشکل باشد، کافی است مشتریان هر گروه شناسایی شوند و برای مشتریان کم مصرف فوری واریز شود و برای مشتریان پر مصرف، هر یک ساعت یک بار یا هر دو ساعت یک بار تراکنش‌ها تجمیع شوند

اون مشتری که روزی یک یا دو تراکنش داره، تاخیر در واریز پولش چه کمکی به شبکه می‌کنه ؟

به علاوه اگر واقعا برای شبکه هزینه داره، باید راه حل جایگزین هم داشته باشن. شب نخوابن صبح بلند بشن بگن همه ۲۴ ساعتی شده
بگن هر کسی که فوری می‌خواد از هر تراکنش مثلا ۱۰۰ تومان کم می‌کنیم و فوری انجام می‌دهیم.

یا یک راه حل دیگه هم می‌تونه این باشه که هر مشتری در ماه مثلا ۶۰ تراکنش رایگان داره و از تراکنش ۶۱ به بعد باید هر تراکنش ۱۰۰ تومان پرداخت کنه
هر کسی نمی‌خواد می‌تونه از گزینه تجمیع استفاده کنه

وقتی هم که می‌خوان از این کارها انجام بدن، درصدی روی مبلغ تراکنش حساب می‌کنن. آیا ثبت مثلا عدد ۱۰۰ میلیون با عدد ۱۰۰۰ توی پایگاه داده، فرقی می‌کنه که اولی باید مبلغ بیشتری پرداخت کنه؟ یا این یک مدل کاسبی جدید هست ؟

- - - Updated - - -

یک موضوع دیگه هم اینه که در عمل تجمیع تراکنش‌ها، مشکلی رو قرار نیست حل کنه
در زمانی که تراکنش انجام می‌شه، چه به حساب مقصد واریز بشه، چه به یک حساب واسطه، فرق خیلی زیادی بینش نیست
یک انتقال پول اینجا انجام شده

در زمان تجمیع هم یک تراکنش اضافه باید انجام بشه که از اون محل واسط به حساب مقصد واریز بشه، درسته که عملیات واریز یکباره هست و کار کمتری می‌بره، ولی برداشت و ذخیره در حساب واسط هم خودش یک تراکنش هست و خیلی نمی‌تونه کم هزینه تر از انتقال مستقیم به حساب مقصد باشه

gigarayaneh
February 1st, 2018, 19:04
. انتقالات سامانه «پایا» برای دستور پرداخت‌های مشتریان صرفاً یک بار در روز و در روزهای غیر تعطیل رسمی و در سیکل ساعت ۱۵:۴۵ پردازش و برای اعمال نتیجه به بانک‌های مقصد ارسال می‌شود.
۲. ارسال دستور پرداخت در «پایا» و «ساتنا» با تاریخ موثر روز تعطیل رسمی ممنوع است.
۳. انتقالات سامانه «پایا» برای تسویه تراکنش‌های کارتی «شاپرک» به صورت تجمیع مبالغ تراکنش‌های روز قبل برای هر «شبا» صورت می‌پذیرد.
۴. در روزهای غیر تعطیل رسمی، انتقالات سامانه «پایا» برای تسویه تراکنش‌های کارتی «شاپرک» مربوط به روز قبل، صرفاً یک بار در روز و در سیکل ساعت ۳:۴۵ بامداد پردازش و برای بانک‌های پذیرنده ارسال می‌گردد. ضمناً ریز تراکنش‌های پایانه‌های فروش «شاپرک» در ساعت ۵:۰۰ بامداد در اختیار بانک‌های پذیرنده قرار می‌گیرد.
۵. در روزهای تعطیل رسمی، انتقالات سامانه «پایا» برای تسویه تراکنش‌های کارتی «شاپرک» مربوط به روز قبل، صرفاً یک بار در روز و در سیکل ساعت ۱۵:۴۵ پردازش و برای بانک‌های پذیرنده ارسال می‌گردد. ضمناً ریز تراکنش‌های پایانه‌های فروش «شاپرک» در ساعت ۱۷:۰۰ در اختیار بانک‌های پذیرنده قرار می‌گیرد.
۶. کارسازی دستور پرداخت مشتری به مشتری «ساتنا» در بانک مقصد، صرفنظر از زمان دریافت آن از مشتری توسط بانک مبداء، تا پایان وقت اداری تاریخ موثر دستور پرداخت صورت گرفته و تعهد انجام دستور پرداخت در این سامانه به صورت «همان روز» است.

بی وجدان ها پایا و ساتنا هم برداشتند یک روزه کردن!
کارت به کارت هم که محدودیت داره
دو روز دیگه میگند هرچی پول توی حساب دارید در روز 24 ساعت بلوکه میشه بعد میتونی استفاده کنی!
به سلامتی همه بانکها که ساتناهاشون همیشه قطع هست و پایا هم که محدودیت داشت بس نبود الان هم بانک مرکزی به کمکشون اومده تکمیل شده
از فردا باید گونی برداریم بریم بانک بگیم پول بده خودمون جابه جا میکنیم سریعتر میرسه به مقصد!

تا حالا به این فکر کرده اید اگه توی بانک بخواهید 50 میلیون تومان یا صد میلیون تومان ببرید سه دسته ازتون میگرند و تا کمر براتون خم میشوند.
حالا بخواه همون پول که گرفتی ازشون پس بگیرد
به هیچ وجه بهتون پول نقد نمیدهند.
به علت پولشویی پول نقد به هیچ کسی داده نمیشه یک بار امتحان کنید!

rezaonline.net
February 2nd, 2018, 01:09
دوستان عزیز چرا به این مساله دقت نمیکنید !
برای انجام هر تراکنش باید مبلغ از حساب خریدار کسر بشه و به حساب پذیرنده واریز بشه !

اصلا مسئله حجم تراکنش نیست !
اصلا فکر اینو نکنید که مشکلی توی تعدد واریز ها هست ، اگر اینطور باشه باید همون مرحله اول کسر از حساب ، شبکه نتونه جوابگو باشه !
چطور واسه کسر از حساب مشتری ، مشکلی با هزار تراکنش و میلیون تراکنش و میلیارد تراکنش ندارن ، برای واریز مشکل دارند ؟
مگه داریم همچین چیزی !!!؟؟؟

شبکه شتاب که از شبکه شاپرک قدیمی تر هست چطور اون مشکلی نداره اما واسه تسویه حساب ها مشکل هست ؟؟؟

مشتریانی که روزانه چند عدد تراکنش دارند که مشکل حادی برای شبکه نیستند. بلکه مشتریانی که روزانه ده‌ها یا صدها تراکنش دارند مشکل‌ساز هستند
اصلا مشکل ساز نیستن ، کسی که صد ها تراکنش روزانه داره از صدها مشتری داره پول کسر میشه بدون مشکل پس واریز صد تراکنش براش اصلا از نظر زیرساختی هیچ مشکلی نداره !
(همین الانم همین کار داره براش انجام میشه دیگه منتها با تاخیر 24 ساعته)

almandata
February 2nd, 2018, 01:23
psp ها بابت هر تراکنش سود میگیرن

- - - Updated - - -

جالب اینه کسایی که از مزایای این طرح در جریان نیستن و کلی تیکه میندازن باب میل همه هستش

اما واقعیت رو میبین و میخونن کاملا باهاش مشکل دارن ،با اینکه 24 ساعت بعد واریز میشه بازهم تراکنش ممکنه مشکل دار باشه،حالا شما فکر کنید همون لحظه بیاد حسابتون و یکی باید اینارو تایید کنه /:)از هزار تراکنش 999 تاش مشکل دار میشه

iraniam2000
February 3rd, 2018, 21:45
http://up.vbiran.ir/uploads/28378151768170310832_GetImageaspx.jpg
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص انتقادات طرح شده نسبت به تصمیم اخیر درباره اعمال تغییرات در سامانه‌های بین بانکی و تأخیر کمتر از ۲۴ ساعته در تسویه وجوه، گفت: این تصمیم چند روزی است اجرایی شده و براساس بررسی های به عمل آمده پس از اجرای این بخشنامه، کاهشی در تعداد تراکنش ها به چشم نمی خورد، البته به نظر می رسد این تغییرات نگرانی هایی را برای برخی اصناف ایجاد کرده است که با ارایه توضیحات و شفاف سازی لازم به تدریج این نگرانی ها نیز مرتفع می شود. در حال حاضر هر تراکنشی که انجام می شود، پنج صبح روز بعد به حساب اصناف و اشخاص واریز می شود بنابراین، این ادعا که انتقال پول، ۱۰ الی ۱۲ روز بعد انجام می‌شود به هیچ‌وجه صحت ندارد و نهایتا ظرف حداکثر ۲۴ ساعت وجوه منتقل می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ناصر حکیمی در گفت و گو با روابط عمومی این بانک، در خصوص نگرانی های موجود درباره بخشنامه اخیر این بانک و احتمال گرایش بیشتر اشخاص به استفاده از پول نقد، گفت: در حال حاضر این مدل تسویه حساب از کیفیت مطلوبی نسبت به پول نقد برخوردار است و پیش از باز شدن شعب بانک ها، پول به حساب اشخاص واریز می شود و از این رو نگرانی از باب جایگزینی و یا گرایش به استفاده از پول نقد وجود ندارد.

وی درخصوص ابهامات طرح شده درباره سود متعلق به مبالغ پرداختی، عنوان کرد: اصلاً سودی وجود ندارد و به بیان بهتر این پول به معنای بدهکاری بانک به شخص است؛ لیکن این پول جزو منابع بانک تلقی نشده و سودی نیز به آن تعلق نمی گیرد.

حکیمی درباره علت اخذ این تصمیم از سوی بانک مرکزی، تصریح کرد: نکته اصلی این است که اگر کلاهبرداری یا برداشت غیرمجازی از حسابی اتفاق افتد، فرد مالباخته فرصت کافی برای گزارش این موضوع به مراجع قضایی یا پلیس، پیش از اینکه پول از دسترس خارج شود، خواهد داشت. در این زمینه مراکز امداد بانک ها به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز ایام هفته، می توانند پاسخگوی مردم باشند و اطلاعات آنها بر روی پایانه های فروش و نیز دستگاه های خودپرداز موجود است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایلی که زمینه ساز اخذ این تصمیم بود، کاهش امکان پولشویی و جلوگیری از تراکنش های مشکوک در شبکه پرداخت نظام بانکی است. ذکر این نکته ضروری است که سیستم‌ها به چند ساعت وقفه برای پردازش اطلاعات درباره سابقه و حد آستانه فعالیت فرد و یا صنفی که تراکنش از سوی آن انجام می شود، نیاز دارند و بر این اساس از تسویه و انتقال وجه تا زمانی که درباره منشأ وجه اطلاع حاصل کنند، جلوگیری می شود. با در نظر داشتن نکات فوق، شبکه پرداخت باید عاری از مبادلات مشکوک باشد و البته این مهم از الزامات تطبیق با استانداردهای روز بین المللی است.

rezaonline.net
February 4th, 2018, 00:46
حکیمی درباره علت اخذ این تصمیم از سوی بانک مرکزی، تصریح کرد: نکته اصلی این است که اگر کلاهبرداری یا برداشت غیرمجازی از حسابی اتفاق افتد، فرد مالباخته فرصت کافی برای گزارش این موضوع به مراجع قضایی یا پلیس، پیش از اینکه پول از دسترس خارج شود، خواهد داشت. در این زمینه مراکز امداد بانک ها به صورت ۲۴ ساعته در هفت روز ایام هفته، می توانند پاسخگوی مردم باشند و اطلاعات آنها بر روی پایانه های فروش و نیز دستگاه های خودپرداز موجود است.
پول از دسترسی کی خارج میشه ؟؟؟؟
جواب فروشندگان بدبخت رو کی میده ؟

بطور مثال من برم یک صفحه فیشینگ بسازم چند تا کارت سرقت کنم بعد برم توی یه فروشگاهی یه اسکریپتی ، کارت شارژی یا هر چیزی بخرم ، فوری محصول بهم تحویل داده میشه !
تاخیر 48 ساعته فقط میاد میگه کارت هکی بوده پول واریز نشه به حساب فروشنده
غیر از اینه ؟؟؟

جواب فروشنده رو کی میده؟

اینطوری باید همه وایسیم بعد از 24 ساعت چیزی که مشتری میخواد رو بهش بدیم ! چون نکنه پولی دستمون نگیره کارت سرقتی باشه!
اصلا معنی تراکنش آنلاین یعنی چی ؟؟

یعنی آنی بودن خدمات ، یعنی تحویل فوری ، یعنی مبادله آنی پول !
24 رو کردن 48 ساعت که دقیقا چکار کنن ؟؟؟

وی درخصوص ابهامات طرح شده درباره سود متعلق به مبالغ پرداختی، عنوان کرد: اصلاً سودی وجود ندارد و به بیان بهتر این پول به معنای بدهکاری بانک به شخص است؛ لیکن این پول جزو منابع بانک تلقی نشده و سودی نیز به آن تعلق نمی گیرد.
خخخخخخ
این پول بمعنای بدهکاری بانک به شخص است !
یوقت طلبکار نشن ازمون :78:

بهر عنوان که هست ، پولی که توی صندوق بانک قرار میگیره ، ازش میشه استفاده کرد !
چطور ما حساب کوتاه مدت باز میکنیم ، دقیق هر ماه سودش محاسبه میشه !؟
چطور تاخیر باز پرداخت یک وام پیش میاد حتی یک روز ، سودش محاسبه میشه ؟!

حالا 48 ساعت پول بلوکه میشه هر جایی ، بانکه ، بانک مرکزیه ، psp هست هر جایی که هست !
این نگه داری 48 ساعته پول یعنی همیشه اندازه تراکنش دو روز توی یک حساب باقی میمونه !!!

این تصمیم چند روزی است اجرایی شده و براساس بررسی های به عمل آمده پس از اجرای این بخشنامه، کاهشی در تعداد تراکنش ها به چشم نمی خورد
بدبختانه اینجا ایرانه ! یه چیزی رو زوری به مردم تحمیل میکنن مردم هم که صداشون در نمیاد اونام فکر میکنن خب ok ادامه بدیم