PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هارد ssd رو سرعت و عملکرد سیستم چقدر تاثیر گذار هست؟

iroo
October 23rd, 2017, 00:30
سلام و خسته نباشید

من جدیدا تصمیم گرفتم یک ssd 128 گیگ بگیرم و از این هارد در کنار یک هارد معمولی 1 ترابایت استفاده کنم، توی اس اس دی میخوام ویندوز و نرم افزار هام رو نصب کنم، و.... توی اون یکی هارد هم میخوام آرشیو فایل ها رو داشته باشم

میخواستم بدونم استفاده از اس اس دی به این شکل توی عملکرد سیستم عامل و اینکه تو هنگام کار با نرم افزار های فوق خواهد داشت؟

و کدوم مدل اس اس دی رو پیشنهاد می کنید؟

و اینکه اس اس دی ها با کدوم کابل باید به برد وصل بشه در کنارش کابل ارائه میدن؟
ممنون از همگی

vpgroup
October 23rd, 2017, 00:34
با سلام و احترام

بله اگر اس اس دی رو جایگزین هارد های معمولی کنید با سرعت واقعا بی نظیری رو به رو میشوید . اگر میتونین هزینه کنید پیشنهاد میکنم از هارد اس اس دی سامسونگ استفاده کنید

هارد های معمولی رو برای استفاده های فایل ها و دانلود و بکاپ گیری و .. و هارد اس اس دی رو به منظور نصب ویندوز و برنامه های آن بهره ببرید.

به همراه هارد کابلی موجود نیست. بستگی به مادربرد شما باید کابل ساتا و فضای ساتا اضافه داشته باشین. اگر هم نداشتین یک درایو غیر ضروری رو حذف کنید و جایگزین کنید

موفق باشید

Raspberry PI
October 23rd, 2017, 02:04
معمولا کندترین قسمت کامپیوتر همین هارد دیسکها هستن
هاردهای اس اس دی افزایش چشمگیری در سرعت اجرای برنامه ها میتونن ایجاد کنن

یه سری هارد هم هستن که بهشون هیبریدی میگن
درواقع یه هارد معمولی با ظرفیت بالا هست که از یه هارد کوچیکتر اس اس دی به عنوان کش استفاده میکنه و باعث شده سرعت و کارایی بیشتری نسبت به هارد معمولی داشته باشن
درواقع از نظر نسبت هزینه و ظرفیت گزینه بهتری هستن

iroo
October 23rd, 2017, 09:11
ممنون از دوستان
یکسری ssd ها هستند که روی مادربرد وصل میشن، اینا چطورن؟ اخه مادربرد من میتونه دو تا پشتیبانی بکنه، جاش رو داره
میخوام ببینم اینا خوبن یا مدلی که با کابل ساتا وصل میشه

hassanshaikhi
October 23rd, 2017, 11:04
احتمالا منظورتون m.2 هست.هارد های m.2 ارزون قیمت از همون رابط sata3 استفاده میکنن که با sata3 سرعتش یکی هست و فرقی نداره فقط چون کوچیکتر هست بیشتر واسه لپتاپ ها مورد استفاده قرار میگیره.
اما m.2 pci-express سرعتش خیلی بیشتر هست که از رابط AHCI یا NVMe استفاده میکنن ولی قیمتشونم زیاده.
شما که میخاید هزینه زیادی نکنید به نظر من همون فرم معمولی رو بگیرید.
سامسونگ هم هارد های خوبی داره سری evo قیمت معقولی هم داره. اگه میتونید هزینه کنید حداقل 256 بگیرید.

iroo
October 23rd, 2017, 11:52
احتمالا منظورتون m.2 هست.هارد های m.2 ارزون قیمت از همون رابط sata3 استفاده میکنن که با sata3 سرعتش یکی هست و فرقی نداره فقط چون کوچیکتر هست بیشتر واسه لپتاپ ها مورد استفاده قرار میگیره.
اما m.2 pci-express سرعتش خیلی بیشتر هست که از رابط AHCI یا NVMe استفاده میکنن ولی قیمتشونم زیاده.
شما که میخاید هزینه زیادی نکنید به نظر من همون فرم معمولی رو بگیرید.
سامسونگ هم هارد های خوبی داره سری evo قیمت معقولی هم داره. اگه میتونید هزینه کنید حداقل 256 بگیرید.

http://meghdadit.com/product/49602/samsung-960-evo-500gb-pcie-nvme-m2-ssd-drive/%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%D8%B3-%D8%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%B3%D9%88%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%AF%D9%84-960-%D8%A7%D9%88%D9%88-nvme-m2-%D8%A8%D8%A7-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-500-%DA%AF%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AA/

ممنون از شما، این مدل که روی برد نصب میشه سرعت فوق العاده بالایی داره، نصب به مدل هایی که با ساتا وصل میشن

firebox
October 23rd, 2017, 13:10
http://meghdadit.com/product/49602/samsung-960-evo-500gb-pcie-nvme-m2-ssd-drive/%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%D8%B3-%D8%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%B3%D9%88%D9%86%DA%AF-%D9%85%D8%AF%D9%84-960-%D8%A7%D9%88%D9%88-nvme-m2-%D8%A8%D8%A7-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-500-%DA%AF%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AA/

ممنون از شما، این مدل که روی برد نصب میشه سرعت فوق العاده بالایی داره، نصب به مدل هایی که با ساتا وصل میشن
مدل های ساتا بهترین مدل هاش دیگه نهایت سرعت ۵۰۰ مگابایت سرعت خوندن و نوشتن بده ، اما این مدل ها سرعت های بیشتر از ۲ گیگ هم برای خوندن و نوشتن میدن ! (قیمت شون هم ۲ برابر SSD های عادی هست)
اگر قصد خرید دارید ، حتما قبل اش چک کنید ، مادربورد تون از NVMe پشتیبانی میکنه ، بعضی از مادربوردها اسلات M.2 رو دارن ، اما از NVMe پشتیبانی نمیکنن.

iroo
October 23rd, 2017, 13:12
مدل های ساتا بهترین مدل هاش دیگه نهایت سرعت ۵۰۰ مگابایت سرعت خوندن و نوشتن بده ، اما این مدل ها سرعت های بیشتر از ۲ گیگ هم برای خوندن و نوشتن میدن ! (قیمت شون هم ۲ برابر SSD های عادی هست)
اگر قصد خرید دارید ، حتما قبل اش چک کنید ، مادربورد تون از NVMe پشتیبانی میکنه ، بعضی از مادربوردها اسلات M.2 رو دارن ، اما از NVMe پشتیبانی نمیکنن.

http://meghdadit.com/product/51745/prime-h270m-plus-lga-1151-motherboard/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%88%D8%B3-%D9%85%D8%AF%D9%84-%D9%BE%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%85-%D8%A7%DA%86-270-%D8%A7%D9%85-%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3/

این مدل مادربرد من هست، آیا پشتیبانی میکنه؟

firebox
October 23rd, 2017, 14:01
http://meghdadit.com/product/51745/prime-h270m-plus-lga-1151-motherboard/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%88%D8%B3-%D9%85%D8%AF%D9%84-%D9%BE%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%85-%D8%A7%DA%86-270-%D8%A7%D9%85-%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3/

این مدل مادربرد من هست، آیا پشتیبانی میکنه؟
مادربورد تون از M.2 x 4 با پهنای باند ۳۲ گیگابیت پشتیبانی میکنه ، بدون مشکلی میتونید از SSD های M.2 NVMe استفاده کنید.
البته این رو هم بگم ، تو استفاده های روزمره و حتی گیمینگ استفاده از SSD های ساتا و NVMe تفاوت چندانی ایجاد نمیکنه ، استفاده از SSD های NVMe فقط برای کارهایی خوبه که با فایل های بزرگ سر و کار دارید ، مثلا ویرایش ویدیوهای 4k با بیت ریت بالا .
اگر استفاده عادی از کامپیوترتون دارید و میخواهید ، سرعت لود برنامه ها و سیستم عامل رو افزایش بدید ، همین SSD های ساتا هم کافی هست و به نسبت هارد دیسک ها عادی به صورت چشمگیری سرعت لود برنامه ها و بازی ها رو افزایش میده.

iroo
October 23rd, 2017, 14:04
مادربورد تون از M.2 x 4 با پهنای باند ۳۲ گیگابیت پشتیبانی میکنه ، بدون مشکلی میتونید از SSD های M.2 NVMe استفاده کنید.
البته این رو هم بگم ، تو استفاده های روزمره و حتی گیمینگ استفاده از SSD های ساتا و NVMe تفاوت چندانی ایجاد نمیکنه ، استفاده از SSD های NVMe فقط برای کارهایی خوبه که با فایل های بزرگ سر و کار دارید ، مثلا ویرایش ویدیوهای 4k با بیت ریت بالا .
اگر استفاده عادی از کامپیوترتون دارید و میخواهید ، سرعت لود برنامه ها و سیستم عامل رو افزایش بدید ، همین SSD های ساتا هم کافی هست و به نسبت هارد دیسک ها عادی به صورت چشمگیری سرعت لود برنامه ها و بازی ها رو افزایش میده.

بسیار ممنونم بابت راهنمائی هاتون
اس اس دی های ساتا یه مزیتی که داره اینه که میشه روی هر بردی و هر سیستمی استفاده کرد و محدودیتی نداره، اینش خوبه

GOD
October 23rd, 2017, 14:20
ssd زیر 250 گیگ خریدش به صرفه نیست

iroo
October 23rd, 2017, 15:47
ssd زیر 250 گیگ خریدش به صرفه نیست

اره خوب، ولی اس اس دی رو فقط برای سیستم عامل و برنامه هام میخوام که 120 گیگ پاسخگو هست
و برای نگهداری فایل هام یک هارد 1 ترابایت هست

vpgroup
October 23rd, 2017, 15:53
اره خوب، ولی اس اس دی رو فقط برای سیستم عامل و برنامه هام میخوام که 120 گیگ پاسخگو هست
و برای نگهداری فایل هام یک هارد 1 ترابایت هست

با سلام مجدد

بله هم صحبت های شما صحیحه و هم ایشون ولی به جهتی بهتره کمتر از 256 هارد خریداری نکنید؛ لزوما نیازی نیست همه این حجم رو مصرف کنید

در پست قبلی هم عرض کردم اگر کیفیت براتون مهمه از سامسنوگ در غیر این صورت گرین و ای دیتا مناسبند

موفق باشید

pedrammasoumi
October 23rd, 2017, 16:41
هارد های SSD (Solid State Drive) یک پروژه شکست خورده در سال 1983 تا 1991 بود که با توجه به هزینه سنگین اون موقع که 20 مگ هارد Solid رو 1000 دلار هزینه باید میکردن Shutdown شد
امروزه با پیشرفت تکنولوژی هزینه و فرایند ساخت رو بهبود دادن و شما میتونی 120 گیگ هارد باکیفیت ssd رو 230 هزار تومن خرید کنی

تفاوت هارد ssd با هارد ها معمولی در ساختار ذخیره سازی هست
- هارد های sata دیتا رو روی دیسیک های سخت که با سرعت 5000 تا 7000 دور در دقیقه میچرخن ذخیره میکنن
- هارد های ssd مثل فلش عمل میکنن ( DRAM ) و سرعت دسترسی بسیار بالاست (البته خود هارد های ssd دو دسته هستند SLC و MLC که توضیحاتش در این بحث جایی نداره)

هارد های Sata توانایی معمول تا 40 تا 60 مگ در ثانیه خواندن و نوشتن دیتا دارن (البته هارد های دور بالاتر تا 80 و 100 مگ هم میرسن)
هارد های SSD توانایی معمول تا 100 تا 550 مگ درثانیه خواندن و نوشتن دیتا دارن ( سریعترین هارد تا حال حاضر Samsung 850 pro هست با 550 مگ خواندن و 520 مگ نوشتن)

و اما هارد های NVme ، این نوع هارد ها به دلیل نحوه اتصال به سیستم و سرعت فوق العاده بالای تبادل اطلاعات بسیار پر سرعت هستن
- سریعترین هارد NVme تا حال حاضر Samsung 960 PRO Series هست که توانایی 3500 مگ خواندن و 2100 مگ نوشتن در ثانیه رو داره

تنها عیب برای هارد های ssd عدم اعتماد به ذخیره سازی هست ! چون به دلیل نحوه عملکرد درصد خطا در از بین رفتن اطلاعات نسبت به هارد های معمولی بسیار زیاد تره

برای یک سیستم معمولی ویندوز 120 گیگ کفایت میکنه
اما یک موضوع وجود داره !
مثلا هفته پیش نسخه 4k فیلم transformers اومد با سایز 80 گیگ ! از اونجایی IDM بعد اتمام دانلود (چندsession) فایل رو reassemble میکنه من temp دانلود رو روی درایو C میذارم که ssd باشه و سریع انجام بشه اونوقت هست که شما از به حداقل 256 گیگ هارد نیاز داری تا همچین کارای رو انجام بدی

موفق باشید

iranian-portal
October 23rd, 2017, 18:16
من خیلی وقته اینکارو پیاده سازی کردم!

هارد کامپیوتر 1ترابایت وسترن دیجیتال(مشکی) بود.

یک عدد حافظه ssd با ظرفیت 120 خریدم به عنوان فضای ذخیره سازی اصلی (ویندوز و نرم افزارها مهم)

===============

چند نکته برام جالب بود:

اول اینکه میگفتن در این نوع حافظه ها، مثل هاردهای قدیمی که مثلا 1ترابایت 930گیگ بود، دیگه فضای از دست رفته وجود نداره!!!
در صورتی که حافظه 120گیگی، در واقع برای من 111گیگ بود!

دوم اینکه برخلاف تصور، سرعت تفاوت چشمگیر و شگفت انگیزی پیدا نمیکنه!!! در برخی موارد هنگام کار با بعضی از نرم افزارها، تجربه روان تری خواهید داشت.

اینکه بعضی ها میگن با حافظه ssd ویندوز ظرف سه ثانیه بالا میاد، یا.... حرفی بی اساس و غیر منطقی، به دلیل عدم تجربه و استفاده از این تکنولوژی هست.

این حافظه به تنهایی قرار نیست در سیستم انقلاب برپا کنه!!! میزان حافظه و پهنای باند در دسترس میان پردازنده، رم، عمر یا کارکرد سایر قطعات و.... همه و همه در این زمینه تاثیرگذار هستند

پس اگر قصد خرید دارید، یادتون باشه، فقط بهبود جزئی یا گاها نامحسوس رو تجربه میکنید، شگفتی یا انقلابی در کار نیست!

برای یک سیستم معمولی ویندوز 120 گیگ کفایت میکنه
اما یک موضوع وجود داره !
مثلا هفته پیش نسخه 4k فیلم transformers اومد با سایز 80 گیگ ! از اونجایی idm بعد اتمام دانلود (چندsession) فایل رو reassemble میکنه من temp دانلود رو روی درایو c میذارم که ssd باشه و سریع انجام بشه اونوقت هست که شما از به حداقل 256 گیگ هارد نیاز داری تا همچین کارای رو انجام بدی

دوست گرامی، اون سیستمی که شما باهاش فیلم میبینید، فیلم دانلود میکنید، یا اینترنت گردی میکنید، نیازی به حافظه ssd نداره!! شما ار هارد معمولی استفاده کنید کارتون راه میوفته!!

pedrammasoumi
October 23rd, 2017, 18:29
من خیلی وقته اینکارو پیاده سازی کردم!

هارد کامپیوتر 1ترابایت وسترن دیجیتال(مشکی) بود.

یک عدد حافظه ssd با ظرفیت 120 خریدم به عنوان فضای ذخیره سازی اصلی (ویندوز و نرم افزارها مهم)

===============

چند نکته برام جالب بود:

اول اینکه میگفتن در این نوع حافظه ها، مثل هاردهای قدیمی که مثلا 1ترابایت 930گیگ بود، دیگه فضای از دست رفته وجود نداره!!!
در صورتی که حافظه 120گیگی، در واقع برای من 111گیگ بود!

دوم اینکه برخلاف تصور، سرعت تفاوت چشمگیر و شگفت انگیزی پیدا نمیکنه!!! در برخی موارد هنگام کار با بعضی از نرم افزارها، تجربه روان تری خواهید داشت.

اینکه بعضی ها میگن با حافظه ssd ویندوز ظرف سه ثانیه بالا میاد، یا.... حرفی بی اساس و غیر منطقی، به دلیل عدم تجربه و استفاده از این تکنولوژی هست.

این حافظه به تنهایی قرار نیست در سیستم انقلاب برپا کنه!!! میزان حافظه و پهنای باند در دسترس میان پردازنده، رم، عمر یا کارکرد سایر قطعات و.... همه و همه در این زمینه تاثیرگذار هستند

پس اگر قصد خرید دارید، یادتون باشه، فقط بهبود جزئی یا گاها نامحسوس رو تجربه میکنید، شگفتی یا انقلابی در کار نیست!

دوست گرامی، اون سیستمی که شما باهاش فیلم میبینید، فیلم دانلود میکنید، یا اینترنت گردی میکنید، نیازی به حافظه ssd نداره!! شما ار هارد معمولی استفاده کنید کارتون راه میوفته!!

دقیقا این منطق رو از کجا آوردین که فقط با این سیستم فیلم میبینیم؟؟؟!؟!؟!؟!
وقتی شما با یه سیستم یه فیلم دانلود میکنی ! دلیل نمیشه که فقط باهاش همن یک کار رو انجام میدی که هاهاهاهاهاهاهاها
و اینکه اگه تا حالا فایلی به بزرگی 80 گیگ دانلود نکردین لازمه بگم وقتی IDM با 32 session یک فایل 80 گیگی رو دانلود کنه برای اتمام کار روی هارد sata معمولی شما بیش از یک ساعت باید بشینی تا فایل رو تحویل بگیری اما روی nvme زیر 1 دقیقه !!!!

در ضمن این موضوع که هارد شما 120 هست و فقط 111 گیگ میتونین استفاده کنین اینه که کابر ویندوز هستین تقصیر هارد نیست
لینوکس یا mac استفاده کنین تا از 120 گیگ هارد لذت ببرین

در آخر اضافه میکنم که اگر تغییر چشمگیری احساس نکردین بعد از انتقال به ssd چندین دلیل میتونه داشته باشه از جمله اینکه هر گردی گردو نیست ! هارد ssd چیپ داریم که توانش با هاردهای معمولی برابری میکنه

در مورد لود شدن ویندوز سیستم از لحظه روشن کردن هم بسته نوع Bios شما، از اون لحظه که فعالیت هارد برای لود کردن ویندوز شروع میشه اختلاف بین sata و nvme شگفت آوره !!!
روی سیستم ما که 6850k هست با 32 گیگ رم با sata حدودا 27 ثانیه تا لود کامل اتمام فعالیت هارد (چراغ هارد خاموش بشه)، روی nvme حدودا 9 ثانیه

iranian-portal
October 23rd, 2017, 19:37
دقیقا این منطق رو از کجا آوردین که فقط با این سیستم فیلم میبینیم؟؟؟!؟!؟!؟!
وقتی شما با یه سیستم یه فیلم دانلود میکنی ! دلیل نمیشه که فقط باهاش همن یک کار رو انجام میدی که هاهاهاهاهاهاهاها
و اینکه اگه تا حالا فایلی به بزرگی 80 گیگ دانلود نکردین لازمه بگم وقتی IDM با 32 session یک فایل 80 گیگی رو دانلود کنه برای اتمام کار روی هارد sata معمولی شما بیش از یک ساعت باید بشینی تا فایل رو تحویل بگیری اما روی nvme زیر 1 دقیقه !!!!

در ضمن این موضوع که هارد شما 120 هست و فقط 111 گیگ میتونین استفاده کنین اینه که کابر ویندوز هستین تقصیر هارد نیست
لینوکس یا mac استفاده کنین تا از 120 گیگ هارد لذت ببرین

در آخر اضافه میکنم که اگر تغییر چشمگیری احساس نکردین بعد از انتقال به ssd چندین دلیل میتونه داشته باشه از جمله اینکه هر گردی گردو نیست ! هارد ssd چیپ داریم که توانش با هاردهای معمولی برابری میکنه

در مورد لود شدن ویندوز سیستم از لحظه روشن کردن هم بسته نوع Bios شما، از اون لحظه که فعالیت هارد برای لود کردن ویندوز شروع میشه اختلاف بین sata و nvme شگفت آوره !!!
روی سیستم ما که 6850k هست با 32 گیگ رم با sata حدودا 27 ثانیه تا لود کامل اتمام فعالیت هارد (چراغ هارد خاموش بشه)، روی nvme حدودا 9 ثانیه

شما درست میگی :)
موفق و پیروز

iroo
October 23rd, 2017, 19:44
ممنون از همگی دوستان
متاسفانه NVMe ها مدل پائین تر نداره و اکثر دور بر یک میلیون هستند

pedrammasoumi
October 23rd, 2017, 20:15
ممنون از همگی دوستان
متاسفانه NVMe ها مدل پائین تر نداره و اکثر دور بر یک میلیون هستند

مورد استفاده شما چی هست ؟
اگه صرفا برای بهینه سازی یک کامپیوتر شخصی میخواین اقدام کنین
یه SSD سامسونگ 256 با قیمت حدودا 330 تومن زیاد هم هست

NVMe برای پردازش فایل هایی با حجم بالا استفاده میشه
مثلا یه footage با کیفیت 8k که 60fps هست رو به جز با nvme با هرچیز دیگه بخوای edit کنی سرطان بصل النخاع میگیری میمیری

amin karimi
October 23rd, 2017, 20:20
سلام حال شما خوبین بنده یک ماه پیش قصد خرید سامسونگ 850 داشتم متاسفانه خیلی قیمت رفت بالا بنده هم سلیکون پاور اس 55 گرفتم واقعا راضی ام بالا اومدن ویندوز 5 ثانیه فتوشاپ باز میکنم شبیه باز کردن ادرس سایت انجمن خیلی عالی شده واقعا از پولی که خرج کردم ناراضی نیستم

AtrafNet
October 23rd, 2017, 20:43
شما درست میگی :)
موفق و پیروز

ولی این دوستمون اتفاقاً همین نکته ای که شما bold هم کردید رو درست میگه.
من با هارد Seagate Baraduca 1TB وقتی تو IDM یه فایل 8 گیگی رو طی چندین و چند روز ((:|) دانلود میکنم حداقل 5 الی 10 دقیقه هم طول میکشید تا IDM تیکه های این فایل 8 گیگ رو بهم بچسبونه که واقعاً رو اعصابه چون یه بار هم از اوج بدشانسی وسط مراحل چسبودن تیکه های IDM برق کوچه مون رفت و IDM هرگز نتونست اون فایلو درست کنه و مجبور به دانلود از اول شدمش :102:

حالا تازه فایل من 8 گیگ بوده و با تنظیم پیش فرض 8 کانکشن که IDM استفاده میکنه اما ایشون میگن فایل 80 گیگی با 32 کانکشن.
پس اصولاً باید چسبودن 32 تیکه یه فایل 80 گیگی با هارد معمولی حداقل 30 دقیقه در بهترین شرایط طول بکشه حالا من تست نکردم اما مطمئنم برای من چنین شرایطی خیلی بیشتر از 30 دقیقه طول میکشه.