PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : در انتخاب وردپرس دقت کنید ( وردپرس مخصوص متوسط هاست)

wdevir
March 19th, 2017, 06:36
دوستان بنده یک مقاله کوتاه توجیحی رو آماده کردم و قصد دارم وردپرس رو نسبت به سیتسم های اختصاصی انالیز کنم و ببینیم وردپرس برای چه کسانی خوب و برای چه کسانی نامناسب هستش .

در ابتدا : برنامه نویسان ما در بیشتر موارد وب سایت های شخصی خودشون رو با وردپرس بالا میارن و از نظر شخص بنده برنامه نویس حداقل باید برای کار خودش دو خط کد رو بزنه من شخصا با اینکه چندین سیتم اختصاصی نوشتم و حتی وقت ندارم سایت شخصیم رو بروز کنم و حتی دمو محصولات بذارم و ریپانسیو رو کامل کنم و مشکلات رو به صفر برسونم اما بازم ترجیح دادم از لاراول استفاده کنم حتی با امکانات کم ( زمان کم بذارم برای شروع که حداقل بگم برنامه نویسی سطح ابتداعی رو وارد هستم )

1- وردپرس یک سیستم رایگان و اوپن سورس است که هسته آن کاملا قابلیت باگ یابی رو داره پس از نظر امنیت ما اینجا 5 درصد ضعف رو خواهیم داشت خواه یا ناخواه.

2- وردپرس برای هر کاری نیاز به قالب و پلاگین داره و خصوصا پلاگین ها دارای ضعف های امنیتی هستند اینجا ما درصد بسیار بسیار بالایی امکان نفوذ رو فراهم کردیم چون پلاگین ها هم 99 درصد اوپن سورس هستند .

3- پلاگین های قابل استفاده و تقریبا تمام موارد وردپرس از طریق باز کردن صفحه اصلی سایت و مشاهده سورس قابل بررسی هستند و راحت میشه پلاگین ها رو فهمید پیدا کرد و باگ یابی کرد

4- وردپس منابع بسیاری رو مصرف می کنه بخاطر پلاگین های متعدد و سنگین چون شما برای سئو و برای سئو تصویر و برای نقشه سایت و جوامع مجازی و اشتراک گذاری ها و امارگیری و بک آپ گیری و خیلی چیزهایی دیگه دارید پلاگین نصب می کنید و اینها پلاگین هایی هستند که باید باید نصب کنید پس منابع مصرفی شما بالا میره و احتمال خطاهای سرور بالا میره internal server error و صفحات سفید بخاطر تداخل های پلاگین ها و خیلی مشکلات دیگه رو تجربه می کنید

5- طراحی های حرفه ای وردپرس حرفه ای نه دوستان اماتور 300 هزار تومانی بلکه طراحی های حرفه ای از بالای 2 میلیون تومان شروع می شوند که همینجا شما می تونید با همین مبلغ یک سیتسم اختصاصی تهیه کنید فروشگاهی یا خیلی سیستم های دیگه با بهترین امکانات

6- سیتسم های وردپس مجبور کننده هستند یعنی پلاگین ها عمومی اند و نیاز شما رو کامل رفع نمی کنند پس باید یا ویرایش بشوند یا پلاگین نویسی کنید با هزینه میلیونی که اینجا باز شما دارید هزینه می کنید.

7- وردپرس تنها مناسب برای سایت های : ( دانلود فیلم و سریال و نرم افزار و شرکت های ساختمانی و از قبیل این شرکت ها که صفحات جذاب می خواهند با قابلیت معرفی برند و چند محصول کوچک ) به عبارتی وردپرس تنها برای مشاغل کوچک و حداکثر متوسط کاربرد دارد.

8 - تقریبا تمام سایت هایی که الان معتبر هستن و با وردپرس کار کردن علتش اینه اونها قدیمی هستن و در اون تایم شناخت و کدنویس اختصاصی در این حد نبود در کشور ما والا شخصا بعید می دونم یک شرکت مثل دی جی کالا شما میلیاردی جنس داری بعد با وردپرس بخوای بالا بیاریش و یا یا یا یک سایت مثل آپارات با این همه تبلیغات چند صد میلیونی رو با وردپرس بالا بیارید و یا سایتی مثل فیسنما و امثال اینها آیا شما حاضرید چند صد میلیون تبلیغات و یا چند صد میلیون جنس و یا چند میلیارد جنس رو تحت وردپرس کار کنید ؟؟؟

اگه این مبحث مهم هست برای شما بنده ادامه می دم.

AtrafNet
March 19th, 2017, 12:00
سلام
معلومه کلاً لذت کدنویسی اختصاصی یه چیز دیگه است ولی خب همه علاقه به یادگیری برنامه نویسی ندارن اما شاید ایده ها و برنامه هایی برای موفقیت تو ذهن دارن که حتی برنامه نویس ها هم نداشتن پس باید چی کار کنن؟ درسته CMS های آماده بیشتر برای چنین اشخاصی ایجاد شده.
مسلماً کسی که خودش تجربه طراحی سایت برای بقیه با PHP و ASP.Net داشته باشه نمیاد سایت خودشو با وردپرس بزنه ولی اگه دقت کنید اکثر وب مستر های موفق که از وردپرس استفاده میکنن یا کلاً علاقه ای به حیطه برنامه نویسی ندارن یا وقت یادگیریش رو ندارن و فقط در همون حد که چطوری یه کد تبلیغ HTML به بخش تبلیغات سایت اضافه کنن بدونن براشون کافیه چون همینطوریش هم بدون نیاز به دانش برنامه نویسی موفق هستن و دارن پول در میارن.

به نظر من که هیچ اشکالی نداره هر کسی سایتش رو با چه چیزی بسازه حتی از نظر من یه وبلاگ خوب تو سرویس هایی مثل بلاگفا هم می تونه با محتوای عالی با سایت ها رقابت کنه.مهم تو وب بیشتر محتوا و موفقیته حالا اینکه از ابتدا چطور به این موفقیت رسیده تاثیر چندانی نداره.
من خیلی برنامه نویسی رو دیدم که موفقیت در حد پروژه به پروژه کار کردن با حقوق خوب دارن ولی در عوض اشخاصی هم دیدم که حتی علاقه ای هم به برنامه نویسی نداشتن اما بیشتر از اون برنامه نویس ها ماهانه پول در میارن :)

Oscar
March 19th, 2017, 12:29
سلام
اینکه گفتید وردپرس ضعف امنیتی داره کاملا درسته و البته کاربر حرفه ای از وردپرس فقط برای سرعت بخشیدن به کارهاش اسفاده میکنه و باید بدونه چطوری هم امنیتش رو بالا ببره، توضیحات شما بصورت کلی در مورد امنیتی پلاگین ها و قالب های عمومی هست اگر ما پلاگین اختصاصی با رعایت امنیت بنویسیم چیزی از یک سیتسم اختصاصی کم نخواهد داشت و اینجا وردپرس چون بیس کار رو داره کلی در زمان و هزینه های ما صرفه جویی میکنه

5- طراحی های حرفه ای وردپرس حرفه ای نه دوستان اماتور 300 هزار تومانی بلکه طراحی های حرفه ای از بالای 2 میلیون تومان شروع می شوند که همینجا شما می تونید با همین مبلغ یک سیتسم اختصاصی تهیه کنید فروشگاهی یا خیلی سیستم های دیگه با بهترین امکانات

در مورد این جمله هم کاملا تایید میشه که کار حرفه ای هزینه بالایی داره اما در ایران شرایط بسیار فرق میکنه، همین طراح های آماتور با هزینه های ناچیز وقتی کار انجام میدن بازار کار رو خراب میکنن و من نوعی نمیتونم فقط تماشاگر باشم باید یک قالب معمولی رو با 200 - 300 هزار تومن طراحی کنم حداقل ماهی 10 تا کار بگیرم تا مخارجم در بیاد در صورتی که خودم ترجیح میدم بجای خورده کاری ماهی 2تا کار بزنم بشه 3میلیون! ولی خب وقتی بازار خرابه مجبورم با هزینه کم تعداد بالایی کار بگیرم تا بتونم هزار جور قسط و هزینه رو سر ماه پرداخت کنم

taksis
March 19th, 2017, 15:02
خب مایکروسافت که خودش نه تنها برنامه نویس که خالق چند زبان برنامه نویسیه،تو سایت ویژوال استودیوش از وردپرس استفاده کرده
visualstudio.com/wp-admin
یا تو سایت asp.net از مدیریت محتوای umbraco بهره برده.
جدا از اینا
برا یه برنامه نویس،وقت و کیفیت از همه چیز واجب تره.مثلا یه وبلاگ یا وبسایت میخواهید طراحی کنید،وردپرس یا دروپال یا DNN هشتاد درصد راهو برا شما رفتن،حالا امکان متقاوتی نیاز دارید میتونید به اینا اضافه کنید
اگر خواستید فرضا پرتال بانک ملی رو طراحی کنید،خب این یه پروژه خاصه،باید از ابتدا اختصاصی باشه.

wdevir
March 19th, 2017, 15:21
شما شخصا حاضرید یک سایت تبلیغاتی مانند دیوار و یا یک سایت مثل آپارات یا یک فروشگاه با سرمایه میلیارید رو با وردپرس بالا بیارید ؟ لطفا احساسی نباشه

hoka
March 19th, 2017, 16:51
شما شخصا حاضرید یک سایت تبلیغاتی مانند دیوار و یا یک سایت مثل آپارات یا یک فروشگاه با سرمایه میلیارید رو با وردپرس بالا بیارید ؟ لطفا احساسی نباشه

عزیز جان توجه کنید وردپرس دروپال جوملا یا سیستم های مشابه سیستم های وبلاگ نویسی هست که میشه تنها باهاشون سایت های نوشتاری سایت های دانلود و ... رو خوب پیاده سازی کرد . به صورت مثال برای وردپرس پلاگین انجمن ساز هست ولی آیا این پلاگین کارایش مشابه ویبولتین یا bb هست ؟ یا پلاگین فروشگاه ساز وجود داره برای همه ی این cms ها ولی آیا کارایش مشابه پرستاشاپ یا ... هست ؟

پس انتظاری نمیشه داشت که سایت تصویری فروشگاهی یا سایت خدماتی مثل دیوار رو با وردپرس بیارید بالا . وردپرس کارش چیز دیگه هست و برای کار خودش از همه ی سیستم های مشابه قدرت بیشتری داره . حتی از نظر من از دروپال با اینکه هسته ی ضعیف تری داره به دلیل آسونی و انعطاف پذیری بیشتر و گستره ی امکانات بهتر عمل میکنه

به صورت مثال هیچ کس سایت آپلودسنتر رو با وردپرس پیاده سازی نمیکنه و همه از kleeja یا ... استفاده میکنن
یا سایت های دانلود اکثرا با وردپرس جوملا و ... راه اندازی میشن و نه ویبولتین

پس برای هر کاری سیستمی هست و ربطی نداره شما هر سایتی رو ربط بدید به وردپرس . cms ها برای این ایجاد میشن که بیس کار ایجاد بشه مگر نه هیچ سایتی رو نمیشه با امکانات بیس و پیشفرض یک cms راه اندازی کرد

persiancoder
March 19th, 2017, 17:05

دوست عزیز شما همه چیز رو با هم قاطی کردی رسما !

من با نظر taksis
و (http://www.webhostingtalk.ir/member.php?u=105978) hoka (http://www.webhostingtalk.ir/member.php?u=12008)
شدیدا موافقم.سایت هایی مثل دیوار یا آپارات رو علاوه بر اینکه اصلا ممکن نیست ، کسی هم توقع نداره با وردپرس پیاده بشه همچین سایتی ...
شما انگار باورت اینه که هر سایتی با هر موضوعی داره با وردپرس پیاده میشه و داری با این موضوع مخالفت میکنی
در صورتی که اصلا همچنین چیزی نیست !

وردپرس تنها برای یک سری موارد خاص کاربرد داره که برای این موراد بهترین گزینه هست ...
قطعا نه تنها چیزی کم نداره از سیستم اختصاصی بلکه از نظر جامع بودن و کاهش زمان اجرای پروژه بهتر هم هست

taksis
March 19th, 2017, 17:32

جنس سایت آپارات با سایت شخصی فرق داره.
وردپرس برای سایتای محتوا محور و شرکتی عالیه،نه بیشتر.
حتی اگر فقط یه وبلاگ لازم دارید،وردپرس که رو هاست نصب میشه هم زیاده ! اشتراک سالانه وردپرس داتکام از همه لحاظ بهتره...
لاقل میدونی که اگر فردا افتادی مردی،مطالب و وبلاگت تا ابد باقیه.
شرایط امروز با ۲۰ سال پیش فرق کرده.سرعت حرف اولو میزنه.
اون زمون که اینهمه سیستم و اسکریپت نبود،هرکاری میخواستیم بکنیم باید خودمون دست بکار میشدیم.یادمه ۴ خط کد تو C میخواستیم بنویسیم یه روز طول میکشید تا راه اندازیش کنیم.
الان ویژوال استودیو باز میکنن هر تیکه از برنامه رو از nuget اضافه میکنن دوساعته یه اپلیکیشن یا سایت با تمامی امکانات طراحی میکنن.
همین سایتی که تو امضا منه کلا ۱۲ ساعت وقتمو گرفت ! همه کارم باهاش کردم،از شرکتی و وبلاگی گرفته تا انجمن و فروشگاه.
پس یه چیزه دیگه ام این وسط مطرحه،برنامه نویسا باید یه بار یه سیستم یا اسکریپتو بنویسن و طوری بنویسن که بعدا با یه ماژول یا ۴ خط کد بتونن به همه چی تبدیلش کنن.
نه اینکه هر پروژه ای گرفتن بشینن ازصفر کد بزنن.

pamenary
March 19th, 2017, 18:57
کسی که برنامه نویس خوبی باشه و کارش freelancer باشه زمان و هزینه از همه چیز مهم تره اینا همیش ابزارن برنامه نویس که باید تشخیص بده تو این پروژه چی باید استفاده کنه وردپرس، لاراول، یا اگر برای نوشتن یک rest api از میکرو فریم ورک استفاده کنه

مهم زمان و کیفیبت کاره که مشتری راضی باشه

وردرپرس کارش مشخصه "مدیریت محتوا" مثال هاتون هم جالب نیست آپارات، فیس نما

wdevir
March 20th, 2017, 00:24
دلیل ایجاد تاپیک یک تاپیک دیگه بود تو همین قسمت که گفتند کارآیی وردپرس و گفتن با وردپرس این سایت ها ( آپارت و دیوار و .. امثال اینها ) رو میشه راه اندازی کرد در همین راستا بنده این تاپیک جدید رو زدم.

------------------------------

اتفاقا بر خلاف نظر دوستی که گفت مهم زمان هستش و انتخاب باید بگم وقتی یک نفر به شما 10 میلیون برای یک فروشگاه میده آیا شما باید برای اون شخص مجنتو یا اوپن کارت یا مشابه رو کاستومایز کنید ؟ خیر مهمترین فاکتور در ابتدا بودجه مشتری و نیاز مشتری هستش سپس راهنمایی چون الان هر چیزی رو با وردپرس دارن بالا میارن که البته بعد مدتی هم ناپدید میشه.

یک اصل مهم اینه تقریبا خیلی از سایت های وردپرسی بیش از 10 پلاگین فعال در زمینه های مختلف دارن که باعث میشه امنیت هم پایین بیاد.

Netfollower
March 20th, 2017, 01:05
اگر اینطوری بخواید حساب کنید
whmcs هم شامل بعضی از این موارد میشه
پس 99 درصد هاستینگا جمع کنند برن

قطعا سود شما در گرو طراحی سایت اختصاصیه
اما دوست من
تو بازاری ممد و اصغر با 10هزارتومن طراحی سایت با هاست و دامنه میکنه و فول حرفه ای میکنه
شما نمیتونی به مشتری
قیمت چندمیلیونی بدی و هیچکدوم از این حرفا مشتریو راضی نمیکنه

مشتری دنبال کم ترین هزینه و ساده ترین راهه که فقط کارش راه بیفته

مورد بعد
تو کار ما خیلی از سئو کارها تو بوق و شیپور میکنند که خرید بک لینک خطرناکه و...
چرا؟ چون میدونن مشتری میاد بک لینک میخره خودش نتیجه میگیره و برای سئو بهشون هزینه نمیده
درنتیجه جنگ روانی ایجاد میکنند

درحالی که همین دوستان سئو کار خودشون میان از ما بک لینک میخرند
به 5 برابر تا 10 برابر قیمت به مشتری میفروشند !!!!!!

به نظرم شیوه جذب مشتری رو بذارید روی مشتریای حرفه ای که متوجهن
در چنین بازاری سخت میتونید متقاعد کنید
مخصوصا که خیلی از اطلاعات کم مردم "مثل همین دوستان سئوکار" سواستفاده میکنند
و مردم سخت اعتماد میکنند.....

wdevir
March 20th, 2017, 01:09
مقایسه whmcs که در حالت عادی کد شده هم هستش و شرکت معتبر در حال بروزرسانی (پولی) هستش رو با وردپرس نکنید اصلا من منظورم از طراحی اختصاصی این نیست مشتری از هسته به من یا فلان طراح سفارش بده بلکه از محصولات اختصاصی آماده استفاده کنه مثل مثلا فروشگاه ساز حامد یا سیستم همکاری در فروش پادینا و خیلی موارد دیگه مثلا بری فروم نمی گم برید اختصاصی فروم بنویسید ویبولتین لایسنس بخرید منظور من اینه هر چیزی اختصاصی در زمینه کاری خودش و حرفه ای از نظر پشتیبانی مالی رو تهیه کنیم

iranian-portal
March 20th, 2017, 01:26
بحث در بخش آموزش؟ اونم چنین بحثی که تا بیهنایت هم پیش بره، نه تنها در ایران، بلکه در دنیا نتیجه ثابت یا مشخصی نداشته و نخواهد داشت!

اجازه بدید هرکس کار خودشو بکنه! نمیدونم چرا به جای اینکه روی کسب کارمون تمرکز کنیم، دائم درگیر اینیم که بقیه دارن چیکا میکنن! بقیه چی میگن!

هیچ کارآفرین موفقی، منتظر این نبود که ببینه بقیه چی میگن!

یک استارت آپ، حسب شرایط با وردپرس میاد جلو، حتما به جیبش هم نگاه کرده!!

یک استارت آپ، مثل دیوار با سرمایه و بودجه قدرتمند، نیازی نداشته به وردپرس فکر کنه!

تفاوت ها در نیاز، عرضه تقاضا رو ایجاد کرده! دیگه مورد عجیبی نیست که عده ای مخالفت کنن، عده ای فتوا بدن! عده ای ارزیابی کنن!!

Oscar
March 20th, 2017, 01:57
اجازه بدید هرکس کار خودشو بکنه! نمیدونم چرا به جای اینکه روی کسب کارمون تمرکز کنیم، دائم درگیر اینیم که بقیه دارن چیکا میکنن! بقیه چی میگن!

تفاوت ها در نیاز، عرضه تقاضا رو ایجاد کرده! دیگه مورد عجیبی نیست که عده ای مخالفت کنن، عده ای فتوا بدن! عده ای ارزیابی کنن!!

آفرین یکی از بهترین کامنت ها بود و کاملا با شما موافقم
تا وقتی هرکی سرش تو کار خودش باشه همه چی خود به خود اوکی میشه

e332235
March 20th, 2017, 01:59
مهم ترین فاکتور هزینه و نیازمندی کاربره
پس از اون مواردی مثل تخصص خود توسعه دهنده و غیره مطرح می شود.
همانطور که دوستان اشاره کردن ورودپرس برای مدیریت محتوا است بسیاری از سایت هایی که برنامه نویسی اختصاصی شدند بخش وبلاگ شون را با وردپرس و جومولا و نظایر اینها هندل کردن که کار بسیار درستی . اگر شما برای ساخت یک وبلاگ بخوای یک سیستم نو از ابتدا بنویسی در حالی که نیازمندی خاصی نداری مثل اختراع چرخ از ابتدا است.

البته مواردی هم دیده شده که بعضی از دوستان پیشنهاد کارهای خیلی سنگینی با استفاده از وردپرس دادند که به نظر به خاطر بی تجربه بودن اونهاست. مثلا مورد داشتیم یک سیستم کامل فروش بلیط هواپیما، قطار و ... را با چندین هزار کاربر آنلاین با وردپرس پیشنهاد دادند .

phpcoding
March 20th, 2017, 08:50
سلام
معلومه کلاً لذت کدنویسی اختصاصی یه چیز دیگه است ولی خب همه علاقه به یادگیری برنامه نویسی ندارن اما شاید ایده ها و برنامه هایی برای موفقیت تو ذهن دارن که حتی برنامه نویس ها هم نداشتن پس باید چی کار کنن؟ درسته CMS های آماده بیشتر برای چنین اشخاصی ایجاد شده.
مسلماً کسی که خودش تجربه طراحی سایت برای بقیه با PHP و ASP.Net داشته باشه نمیاد سایت خودشو با وردپرس بزنه ولی اگه دقت کنید اکثر وب مستر های موفق که از وردپرس استفاده میکنن یا کلاً علاقه ای به حیطه برنامه نویسی ندارن یا وقت یادگیریش رو ندارن و فقط در همون حد که چطوری یه کد تبلیغ HTML به بخش تبلیغات سایت اضافه کنن بدونن براشون کافیه چون همینطوریش هم بدون نیاز به دانش برنامه نویسی موفق هستن و دارن پول در میارن.

به نظر من که هیچ اشکالی نداره هر کسی سایتش رو با چه چیزی بسازه حتی از نظر من یه وبلاگ خوب تو سرویس هایی مثل بلاگفا هم می تونه با محتوای عالی با سایت ها رقابت کنه.مهم تو وب بیشتر محتوا و موفقیته حالا اینکه از ابتدا چطور به این موفقیت رسیده تاثیر چندانی نداره.
من خیلی برنامه نویسی رو دیدم که موفقیت در حد پروژه به پروژه کار کردن با حقوق خوب دارن ولی در عوض اشخاصی هم دیدم که حتی علاقه ای هم به برنامه نویسی نداشتن اما بیشتر از اون برنامه نویس ها ماهانه پول در میارن :)

لذت برنامه نویسی پیور یه چیز دیگس :دی . احسنت
با نظر شما کاملا موافقم . باره ها به بنده پیشنهاد کار با سیستم هایی مثل Wordpress - Jomla - PrestaShop و... شده ولی من به غیر از سفارشات پیور چیزی قبول نمیکنم . فقطو فقط سفارش هایی رو قبول میکنم که بدونم حتما حتما فایل های ماشینش رو هم خودم مینویسم . حالا یا با فریم وورک اختصاصی خودم یا از پایه . دلیلیش هم شخصیه

سلام
اینکه گفتید وردپرس ضعف امنیتی داره کاملا درسته و البته کاربر حرفه ای از وردپرس فقط برای سرعت بخشیدن به کارهاش اسفاده میکنه و باید بدونه چطوری هم امنیتش رو بالا ببره، توضیحات شما بصورت کلی در مورد امنیتی پلاگین ها و قالب های عمومی هست اگر ما پلاگین اختصاصی با رعایت امنیت بنویسیم چیزی از یک سیتسم اختصاصی کم نخواهد داشت و اینجا وردپرس چون بیس کار رو داره کلی در زمان و هزینه های ما صرفه جویی میکنه

در مورد این جمله هم کاملا تایید میشه که کار حرفه ای هزینه بالایی داره اما در ایران شرایط بسیار فرق میکنه، همین طراح های آماتور با هزینه های ناچیز وقتی کار انجام میدن بازار کار رو خراب میکنن و من نوعی نمیتونم فقط تماشاگر باشم باید یک قالب معمولی رو با 200 - 300 هزار تومن طراحی کنم حداقل ماهی 10 تا کار بگیرم تا مخارجم در بیاد در صورتی که خودم ترجیح میدم بجای خورده کاری ماهی 2تا کار بزنم بشه 3میلیون! ولی خب وقتی بازار خرابه مجبورم با هزینه کم تعداد بالایی کار بگیرم تا بتونم هزار جور قسط و هزینه رو سر ماه پرداخت کنم

میخواید آدرس سایتی رو بهتون بدم که با هزینه 9 هزارتومن ووردپرس + دامنه + هاست + خدمات پس از فروش میده ؟ صحبتتون کاملا دقیق و درسته . منی که هشت ساله کارم برنامه نویسیه به قول دوستمون اطراف نت کمتر از مدیر سایت هایی همچون نازی چت (بهداد عزیز) یا ... پول در اوردم . در آمد ایشون به ماهی 3 میلیون هم میرسه گاهی . حالا کار ندارم که پولشو خرج چی میکنه . بهداد رو هم مثال زدم چون رفیق صمیمی منه . از کسی نخواستم مایع بزارم . وقتی مشتری میاد پیش من میگه ووردپرس چقد طراحی میکنید ؟ میگم با سیستم های مدیریت محتوا یا اسکریپت های آماده کار نمیشه دوست عزیز . میگه اختصاصیش چند ؟ میگم بستگی به سیستم داره که چی میخواید . پورتال کاربری از 1.2 تومان - سایت خبری از 0.9 تومان - سایت بازی از 4.0 تومان و ....
میگه مگه دیووانم ؟ میرم از سایت ایکس میخرم 9 هزارتومن . خب تا حدودی درست میگه واقعا مقرون به صرفه اس :-)
ولی وقتی این دوستان کار فول اختصاصی و پیور منو شمارو با یه سایتی که به قول یکی از دوستان اینجا حتی یه شفاره تلفن معتبر نداره مقایسه میکنن , خب بعضیا حق دارن بهمون میگن جهان سومی . چون فرق کار با کارو نمیدونن

امکانش هست اگه برنامه نویس حرفه ای داشته باشید که وقت بزاره برای کدها

عزیز جان توجه کنید وردپرس دروپال جوملا یا سیستم های مشابه سیستم های وبلاگ نویسی هست که میشه تنها باهاشون سایت های نوشتاری سایت های دانلود و ... رو خوب پیاده سازی کرد . به صورت مثال برای وردپرس پلاگین انجمن ساز هست ولی آیا این پلاگین کارایش مشابه ویبولتین یا bb هست ؟ یا پلاگین فروشگاه ساز وجود داره برای همه ی این cms ها ولی آیا کارایش مشابه پرستاشاپ یا ... هست ؟

پس انتظاری نمیشه داشت که سایت تصویری فروشگاهی یا سایت خدماتی مثل دیوار رو با وردپرس بیارید بالا . وردپرس کارش چیز دیگه هست و برای کار خودش از همه ی سیستم های مشابه قدرت بیشتری داره . حتی از نظر من از دروپال با اینکه هسته ی ضعیف تری داره به دلیل آسونی و انعطاف پذیری بیشتر و گستره ی امکانات بهتر عمل میکنه

به صورت مثال هیچ کس سایت آپلودسنتر رو با وردپرس پیاده سازی نمیکنه و همه از kleeja یا ... استفاده میکنن
یا سایت های دانلود اکثرا با وردپرس جوملا و ... راه اندازی میشن و نه ویبولتین

پس برای هر کاری سیستمی هست و ربطی نداره شما هر سایتی رو ربط بدید به وردپرس . cms ها برای این ایجاد میشن که بیس کار ایجاد بشه مگر نه هیچ سایتی رو نمیشه با امکانات بیس و پیشفرض یک cms راه اندازی کرد

تا حدودی با نظر شما موافقم ولی اینکه تخصص ووردپرس فقط یه کاره اونم فلان اشتباهه . سیستم مدیریت محتوا چیه ؟ یه سیستم مدیریت محتوای کامل اسکریپت یا نرم افزاریه که بشه هر جور دلت میخواد درستش کنی . همه سایتی ازش بکشی بیرون از فروشگاهی گرفته تا حتی بازی آنلاین (البته با کدنویسی اختصاصی) . سیستم مدیریت محتوا این نیست که فقط قابلیت ارسال پست و این چیزا داشته باشه یا بلعکس مثل اسکریپت های پرستاشاپ فقط قابلیت فروشگاهی داشته باشه تا بشه سیستم مدیریت محتوا . در واقع این باور که به این اسکریپت ها cms گفته میشه از نظر من کاملا اشتباهه . این اسکریپت ها به طور مثال پرستاشاپ فقطو فقط مخصوص سایت فروشگاهیه . فک نمیکنم کسی پرستاشاپ رو برداره باهاش سایت خبری بزنه . هر چند با کمی ویرایش و تلخیص ممکنه ولی کار عجیب غریبیه . یا اسکریپت vb برای ساخت انجمن مخصوص انجمن سازی هست . شما نمیتونید از توش سایت بازی طراحی کنید !
ولی ووردپرس یک سیستم مدیریت محتوای کامله . شما میتونید هر استفاده ای ازش داشته باشید و به هرنوع سایتی تبدیلش کنید . این یعنی یک سیستم مدیریت محتوای واقعی
حالا کار نداریم که من خودم به شخصه اصلا کدنویسی ووردپرس رو قبول ندارم :دی

جنس سایت آپارات با سایت شخصی فرق داره.
وردپرس برای سایتای محتوا محور و شرکتی عالیه،نه بیشتر.
حتی اگر فقط یه وبلاگ لازم دارید،وردپرس که رو هاست نصب میشه هم زیاده ! اشتراک سالانه وردپرس داتکام از همه لحاظ بهتره...
لاقل میدونی که اگر فردا افتادی مردی،مطالب و وبلاگت تا ابد باقیه.
شرایط امروز با ۲۰ سال پیش فرق کرده.سرعت حرف اولو میزنه.
اون زمون که اینهمه سیستم و اسکریپت نبود،هرکاری میخواستیم بکنیم باید خودمون دست بکار میشدیم.یادمه ۴ خط کد تو C میخواستیم بنویسیم یه روز طول میکشید تا راه اندازیش کنیم.
الان ویژوال استودیو باز میکنن هر تیکه از برنامه رو از nuget اضافه میکنن دوساعته یه اپلیکیشن یا سایت با تمامی امکانات طراحی میکنن.
همین سایتی که تو امضا منه کلا ۱۲ ساعت وقتمو گرفت ! همه کارم باهاش کردم،از شرکتی و وبلاگی گرفته تا انجمن و فروشگاه.
پس یه چیزه دیگه ام این وسط مطرحه،برنامه نویسا باید یه بار یه سیستم یا اسکریپتو بنویسن و طوری بنویسن که بعدا با یه ماژول یا ۴ خط کد بتونن به همه چی تبدیلش کنن.
نه اینکه هر پروژه ای گرفتن بشینن ازصفر کد بزنن.

با نظر شما کاملا موافقم : برنامه نویسا باید یه بار یه سیستم یا اسکریپتو بنویسن و طوری بنویسن که بعدا با یه ماژول یا ۴ خط کد بتونن به همه چی تبدیلش کنن.
نه اینکه هر پروژه ای گرفتن بشینن ازصفر کد بزنن
این کاریه که خود بنده انجام دادم . سه ماه تمام زبان برد تا فریم وورک اختصاصی خودمو که البته پابلیک هم نیست بنویسم . تک فریم وورک TkFreamWork
ولی خب الان راحتم . هر سفارشی که میگیرم به جای اینکه یک ماه دو ماه روش وقت بزارم (چون من کاملا Pure کار میکنم فقط) نهایتا یک هفته وقت میزارم اونم به قول شما فقط چند خط کد عوض میکنم . برنامه نویسی فقط به این نیست که کارت عالی باشه تو کد زدن . خیلی ملاک ها هست . یه آشپز به تعداد غذاهایی که میپزه معروف نیست . هزارتا غذا هم بلد باشه درست کنه ولی نتونه حتی برنجشو درست دم کنه به درد نمیخوره . برنامه نویسی هم همینه زمان + امنیت + کیفیت + .... خیلی خیلی در کار یه برنامه نویس مهمه

بحث در بخش آموزش؟ اونم چنین بحثی که تا بیهنایت هم پیش بره، نه تنها در ایران، بلکه در دنیا نتیجه ثابت یا مشخصی نداشته و نخواهد داشت!

یک استارت آپ، حسب شرایط با وردپرس میاد جلو، حتما به جیبش هم نگاه کرده!!

یک استارت آپ، مثل دیوار با سرمایه و بودجه قدرتمند، نیازی نداشته به وردپرس فکر کنه!

وقتی یه سری از دوستان منتظرن یکی مثل من یا شما یه چیز اختصاصی بنویسه (مثل اسکریپت اختصاصی چت رومم که 3 سال زمان برد و فریم وورک اختصاصیم) که بعد از روش کپی بزنن عین همونو بنویسن که بعد بگن دیدین ؟ استکی فلانه . فقط اون برنامه نویس نیست که ماهم برنامه نویسیم . یا بیان مث خیلی حرفا که پشت سر من زدن بگن نه اسکریپت اختصاصی امیرعلی همون دیچته یا ایتی چته یا چت آی آره . اصلا اختصاصی نیست فقط برداشته ویرایش کرده و امکانات نوشته براش . در صورتی که من از تک تک لحظات کد نویسی روی این اسکریپت به مدت 3 سال فیلم گرفتم با نرم افزار bandicam . فیلم گواه همه چیز هست که من همه چیز رو اختصاصی و از پایه نوشتم حتی فایل های config و index و حتی از فریم وورک خودمم استفاده نکردم . خب به نظر شما باید چیکار کرد ؟ دو راه داره . یا بکشید کنار که دیگه ایده ها ناب شمارو این اقایون کپی نکنند یا پشت سرتون حرفای الکی نزنن . یا اینکه استوار و محکم بمونید و کارتونو بکنیدو به این حرفا اهمیت ندید و محل به این افراد نزارید . پیش خودتون هم بگید همین خوبه که دارن از من کپی میکنن یا پشت سر من حرف میزنن . همین که از من کپی میکنن این یعنی خودشون قبول دارن من یه پله ازشون جلوترم یا اینکه پشت سرم بهم حرف میزنن بهم حسودی میکنن پس من بهتر از اونام
درست نمیگم ؟

yonesweb.org
May 23rd, 2017, 18:39
دوست عزیز از نظر من وردپرس قوی ترین سیستم مدیریت محتوا در جهانه شکی هم توش نیست همه رو جا گذاشته ما که بسیار راضیم

alireza1700
May 26th, 2017, 12:15
این نظر شما هست.

میگید وردپرس برای هر کاری پلاگینی داره، که درصد بالایی امکان نفوذ ایجاد میشه. کی گفته؟ مقلا برای فروشگاه ساز پلاگین داره که من ندیدم اخرین آپدیت اون ماله 1 ماه پیش باشه (اکثر هفتگی یا دو هفته یکبار آپدیت دارن). پس نشون میده یک تیم درست حسابی داره اونو پیشتیبانی میکنه. اتفاقا خوبه اپ سورس هست چرا اون را تو دلیل بعدی میگم.

مورد 3 : شما خیلی بی معنی هست خوب بشه تشخیص داد. وقتی سایت امنیتش بالا هست طرف چه طوری می خواهد هک کنه؟ من الان نزدیک 20 سایت وردپرسی طراحی کردم هر کدوم هم 10 پلاگین بیشتر یا کمتر دارند. تا حالا یکی از اونها هک شده اون هم به خاطر اشتباه من که رفتم سراغ یک شرکت هاستینگ غیر معتبر.

مورد 4 : این مورد را قبول دارم ولی نه برای همه فقط برای تازه کارها. اون که حرفه ای هست میدونه کد را چه طوری بزنه که تداخل و مصرف بالا پیش نیاد. یک نمونه استفاده از افزونه جلالی هست که مصرف بالایی داره ولی رقیب جدیدی پیدا کرده که مشکلات اون و مصرف بالای اون را نداره. پس خود طراح هم باید بروز باشه و دنبال موارد جدید باشه.

مورد 5 : این که بازار خراب کن هستن شکی نیست. چه وردپرس چه اختصاصی. دیدم که میگم. ولی بحث اینجا هست که وردپرس 2 میلیونی اگر یه زمانی طراحش گذاشت و رفت و دیگه پشتیبانی نکرد. میشه که پشتیبان براش پیدا کنی. چرا؟ چون اپن سورس هست. قاعده های اون برای هر سایتی ثابت هست.کس بوده 4 میلیون داره برای سیستم اختصاصی بعد شرکت پشتیبانی نکرده. خوب تکلیف چیه. با وجود اپن سورس بودن وقتی طراح و پشتیبان اون هر کسی نمی تونه باشه چه فایده داره؟ حالا هزاری بهتر از وردپرس هم باشه.

مورد 6 : این یکی هم بله. ولی اونقدر افزونه هست که بشه مشکل را حل کرد.

مورد 7 : یکی از دوستان اشاره کردن که سایت visualstudio که با وردپرس هست. خیلی از سایت های دولتی از جمله مرکز آمار، بانک مسکن با dnn طراحی شده است. پس اینکه میگید برای کارهای کوچک استفاده میشه قبول ندارم.

مورد 8 : این مورد کاملا در اشتباه هستید. سایت آموزش ویدیویی معروف هست با وردپرس زده شده تو ایران. من خیلی از استارت آپ ها را می شناسم که با وردپرس یا جوملا شروع کردن چون کم هزینه هستن. اینکه میگید چرا دیجی کالا با وردپرس زده نشده است به خاطر اینکه شما فکر میکنید هر سایتی را میشه با وردپرس زد. دیجی کالا یک توقع از سایت خودش داره و اون توقع را وردپرس نمی تونه برآورده کنه پس میرن سراغ اختصاصی

بعد این تازه برمیگرده به مشتری. طرف میاد میگه من 1.5 بودجه ام هست این ها را می خوام. خوب هم میشه اختصاصی زد هم با وردپرس. اون طرف براش مهم نیست تو با چه می خواهی طراحی کنه. طراح هم زمان و هزینه براش مهمه. پس میاد سراغ وردپرس.

ms368
May 26th, 2017, 14:25
من دارم یه سایت ویدیو آنلاین میزنم
تمامی محتوا سایت ویدیو هست و البته برخلاف آپارات کاربر محور نیست و ویدیو ها رو خودم قرار میدم منتها با استفاده از یکم برنامه نویسی و استفاده از ffmpeg دارم کاری میکنم که در صورت آپلود ویدیو خودش اونو توی پلیر قرار بده و تبلیغات و ... رو روش لحاظ کنه و کیفیت های متفاوت رو ایجاد کنه و ...
با این تفاسیر که دوستان میگن، وردورس بدرد من نمیخوره درسته؟

M.Abooali
May 26th, 2017, 15:02
مطلب استارت متاسفانه پر از نقض و فاقد بار علمی بود.
با این وجود مطالب دوستان اما برخیش اشارات بسیار خوب و مفیدی توش بود.

==== مورد به مورد پاسخ استارت:

1- وردپرس یک سیستم رایگان و اوپن سورس است که هسته آن کاملا قابلیت باگ یابی رو داره پس از نظر امنیت ما اینجا 5 درصد ضعف رو خواهیم داشت خواه یا ناخواه.

شما اساسا با اصول مهندسی نرم افزار آشنایی ندارید. دوست عزیز اپن سورس بودن یک امتیاز هست از نظر امنیتی نه یک نقطه ضعف.

2- وردپرس برای هر کاری نیاز به قالب و پلاگین داره و خصوصا پلاگین ها دارای ضعف های امنیتی هستند اینجا ما درصد بسیار بسیار بالایی امکان نفوذ رو فراهم کردیم چون پلاگین ها هم 99 درصد اوپن سورس هستند .

خوب پلاگین نصب نکن، قالب نصب نکن !

شما که خودت متخصص کد زدن هستی، همت کن دو خط کد بزن پلاگین بنویس ... احتاملا زحمتش کمتر از ایجاد یک اسکریپت اختصاصی هست.

3- پلاگین های قابل استفاده و تقریبا تمام موارد وردپرس از طریق باز کردن صفحه اصلی سایت و مشاهده سورس قابل بررسی هستند و راحت میشه پلاگین ها رو فهمید پیدا کرد و باگ یابی کرد

خوب پاکسازیش کن، این کار حتی بدون کد نویسی هم امکان پذیر است با افزونه های مربوط که به شما امکان پنهان کاری میدهند. احتمالا اطلاع نداشتین.

4- وردپس منابع بسیاری رو مصرف می کنه بخاطر پلاگین های متعدد و سنگین چون شما برای سئو و برای سئو تصویر و برای نقشه سایت و جوامع مجازی و اشتراک گذاری ها و امارگیری و بک آپ گیری و خیلی چیزهایی دیگه دارید پلاگین نصب می کنید و اینها پلاگین هایی هستند که باید باید نصب کنید پس منابع مصرفی شما بالا میره و احتمال خطاهای سرور بالا میره internal server error و صفحات سفید بخاطر تداخل های پلاگین ها و خیلی مشکلات دیگه رو تجربه می کنید

اصلا شما فراموش کردی موضوع صحبت خودت را، مگر کسی دیوانه هست که بخواد ده برابر خدمات گوگل را در یک سایت شخصی ارائه کند؟ احتمالا قرار است حراجی و موتور جستجو و تلوزیون و رادیو آنلاین هم داشته باشد.... وای چقدر سنگین می شود.

اولا فکر نمی کنم هیچ سیستمی به اندازه وردپرس براش پلاگین و قالب رایگان به فراوانی یافت شود.

دوما، بر خلاف مورد اول با اطمینان میگم که پایین ترین تعرفه توسعه دهندگان در وب مربوط به وردپرس کاران هست. چه نویسندگان پلاگین چه طراحان قالبش. عملا شما برای داشتن حتی قالب html مشابه باید پول بیشتری پرداخت کنید ! احتمالا شما تجربه کافی در این حوزه ها ندارید و یک ذهنیت اشتباه دارید.

در خصوص سیستم اختصاصی هم اعداد شما باز بیانگر کم تجربگی شما است. میدونید نوشتن یک اسکریپت اختصاصی مثل وردپرس (نه با همه قابلیت هاش) حداقل در حدود 20 تا 25 میلیون تومان ارزش دارد؟ احتمالا شما وردپرس را چیزی در حد دو تا includeکردن دیدین نه بیشتر. البته با توجه به تکیه شدید شما به لاراول داشتن این دیدگاه در شما منطقی هست.

6- سیتسم های وردپس مجبور کننده هستند یعنی پلاگین ها عمومی اند و نیاز شما رو کامل رفع نمی کنند پس باید یا ویرایش بشوند یا پلاگین نویسی کنید با هزینه میلیونی که اینجا باز شما دارید هزینه می کنید.

شما از کجا میدونی پلاگین ها نیاز ما را بر طرف می کنند یا خیر، کلا این سبک استدلال آوردن غیر منطقی هست در خصوص اعداد ارقام شما هم که دیگر ...

7- وردپرس تنها مناسب برای سایت های : ( دانلود فیلم و سریال و نرم افزار و شرکت های ساختمانی و از قبیل این شرکت ها که صفحات جذاب می خواهند با قابلیت معرفی برند و چند محصول کوچک ) به عبارتی وردپرس تنها برای مشاغل کوچک و حداکثر متوسط کاربرد دارد

شما بهتره قبل از اینکه کار برنامه نویسی را ادامه بدین یک دوره کلاس وبمستری در جای معتبر برید تا با تقسیم بندی وب سایت ها بیشتر آشنا بشید. این مدل تقسیم بندی موضوعی که شما اینجا کردید نشان میدهد شما اصلا با اصول وبمستری آشنایی ندارید.

8 - تقریبا تمام سایت هایی که الان معتبر هستن و با وردپرس کار کردن علتش اینه اونها قدیمی هستن و در اون تایم شناخت و کدنویس اختصاصی در این حد نبود در کشور ما والا شخصا بعید می دونم یک شرکت مثل دی جی کالا شما میلیاردی جنس داری بعد با وردپرس بخوای بالا بیاریش و یا یا یا یک سایت مثل آپارات با این همه تبلیغات چند صد میلیونی رو با وردپرس بالا بیارید و یا سایتی مثل فیسنما و امثال اینها آیا شما حاضرید چند صد میلیون تبلیغات و یا چند صد میلیون جنس و یا چند میلیارد جنس رو تحت وردپرس کار کنید ؟؟؟

شما یک چیز شنیدی، آمدی در موردش یک سری استدلال های من درآوردی مطرح می کنی که هیچ کدامش درست و علمی نیست.

-------------------------------
وردپرس بهترین CMS جهت تازه کاران در وب می باشد. چون به ایشان کمک می کند ذهنیت جالبی در خصوص مباحث مختلف یک وب سایت داشته باشند. اما قطعا CMS هایی مثل جوملا و دروپال از وردپرس گزینه های بهتر و حرفه ای تری هستند.

اما نه به این دلایل که استارت در اینجا گفت، شرح و قیاس وردپرس با تک تک CMS های عمومی دیگر بسیار مفصل است. در خصوص بحث یک اسکریپت اختصاصی که داستان پیچیده تر هم می شود. باید چند ده صحفه مورد به مورد قیاس کرد تا بشود دقیق گفت چرا کدام یک بهتر است. (البته منظور بیانش به سطحی که عموم افراد بفهمند است).

در یک خلاصه گویی، باید گفت استفاده از هر سیستم مدیریت محتوا در جای خودش خوب است. اتفاقا شما تجربه ندارید وردپرس قدیمی نیست زیاد دوست عزیز، یک زمان بود که تمام سایت های فارسی روی موبیل تایپ و دیتالایف انجین بودند (آگر سن شما قد دهد)، وردپرس که قدرت گرفت به ان مهاجرت کردند چون بهتر بود. این ذهنیت اشتباهی هست که چون بلد نبودند سایت های بزرگ با وردپرس هستند.

صرفا برای این که چقدر از ماجرا پرت هستید و من درآوردی تحلیل کردید یک اشاره می کنم، ایا همه دنیا به دلیل نداشتن سواد و برنامه نویس هست که با وردپرس کار می کنند؟

به این لینک سری بزنید: https://trends.builtwith.com/cms/WordPress

===

قطعا وردپرس بر خلاف آنها وردپرس را می پرستند اصلا بهترین یا حرفه ای ترین گزینه نبوده و نیست. (البته نه به دلایل غیر علمی که استارتر اینجا مطرح کردند).

اما ایا نباید اصلا از وردپرس استفاده کرد؟

شخصا که وبلاگ شخصی خودم را با وردپرس بالا آوردم. در امضا لینکش هست. :">

در حالی که بیش از 16 تا زبان برنامه نویسی مسلط هستم و فریمورک (نه اسکریپت) اختصاصی خودم با نام ماهان نسخه 3 هم دارم که دیگه آبدیده شده بعد از انبوه پروژه ها و باش هر چیزی می توانم بسازم.

اما من توصیه میکنم یک روز از خط سیر آماتوری بزنید بیرون و حرفه ای بودن را کم کم تجربه کنید. اون وقت از هر چیز به جای خودش استفاده خواهید کرد.

وردپرس ... لاراول ... خط سیر آماتوری هست هر چند به نظر شما دارید صعود میکنید از وردپرس به برنامه نویسی وارد شدید با لاراول ... اما در اصل باز یک برنامه نویس آماتوری شدین!

وردپرس را یاد بگیرید اما فراموش نکنید ابتدایی ترین نوع CMS هست.

لاراول هم یاد بگیرید اما بدانید که آماتوری ترین شکل برنامه نویسی هست.