PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تلگرام از چه نوع سرورهایی برای ذخیره فایل های کاربران استفاده میکند؟

Rechargeable
September 21st, 2016, 05:57
طبق گفته مدیر تلگرام؛‌روزانه ۱۵ بیلیون! پیام ارسال میشه که حجم زیادی از اون ها فایل های صوتی؛ عکس یا کلیپ هست!
تعداد کاربرانش هم به ۱۰۰ میلیون رسیده طبق گفته مدیرش.

سوالم این هست کسی میدونه از چه روشی برای نگهداری این هجم عظیم از فایل استفاده میکنند؟

من حساب کردم اگ ۵۰ تا سرور اختصاصی هم داشته باشه؛ هر سروری با قیمت معقول نهایت ۱۰ ترابایت فضا داره! با این حجم عظیمی از صدا و تصویر که هر روز ارسال میشه به سرور تلگرام؛ هر چقدر هم که سرور داشته باشه؛ باز باید برای ماه بعد فضا کم بیاره. ینی واقعا تلگرام میاد هر ماه ۵۰ تا ۱۰۰ تا سرور اضافه میکنه به سرورهایی که داره؟

واقعا چطوری این مشکل رو تلگرام حل کرده؟

من هیچ روش دیگه ای جز اینکه یه سرور اختصاصی تهیه کنی و فایل ها رو روش بریزی و با nfs وصلش کنی به سرور اصلی به ذهنم نمیرسه. و هر وقت پر شد دوباره یه سرور دیگه اضافه کنی و اینطوری ادامه بدی که این یعنی هر ماه به هزینه نگهداریت اضافه میشه....

آیا راه دیگه ای هست؟ مثلا جایی هست که بهت سرویسی بده که هر چقدر فایل بریزی روش بازم جا داشته باشه؟ فرضا بهت یه آی پی بدن بگن این مونت کن رو سرور و فایل هات رو بریز روش و از اونطرف اونا حالا به شکلی کلود یا هر تکنولوژی ای که دارن فایل ها رو میزبانی کنی و مشتری نگران پر شدن هارد نباشه؟

در مورد سولوشن کسی میتونه اطلاعاتی در اختیارم بذاره و راهنمایی کنه که دقیقا چی هست و چه فرقی با سرور اختصاصی داره؟

مچکرم.

JeyServer
September 21st, 2016, 10:39
طبق گفته مدیر تلگرام؛‌روزانه ۱۵ بیلیون! پیام ارسال میشه که حجم زیادی از اون ها فایل های صوتی؛ عکس یا کلیپ هست!
تعداد کاربرانش هم به ۱۰۰ میلیون رسیده طبق گفته مدیرش.

سوالم این هست کسی میدونه از چه روشی برای نگهداری این هجم عظیم از فایل استفاده میکنند؟

من حساب کردم اگ ۵۰ تا سرور اختصاصی هم داشته باشه؛ هر سروری با قیمت معقول نهایت ۱۰ ترابایت فضا داره! با این حجم عظیمی از صدا و تصویر که هر روز ارسال میشه به سرور تلگرام؛ هر چقدر هم که سرور داشته باشه؛ باز باید برای ماه بعد فضا کم بیاره. ینی واقعا تلگرام میاد هر ماه ۵۰ تا ۱۰۰ تا سرور اضافه میکنه به سرورهایی که داره؟

واقعا چطوری این مشکل رو تلگرام حل کرده؟

من هیچ روش دیگه ای جز اینکه یه سرور اختصاصی تهیه کنی و فایل ها رو روش بریزی و با nfs وصلش کنی به سرور اصلی به ذهنم نمیرسه. و هر وقت پر شد دوباره یه سرور دیگه اضافه کنی و اینطوری ادامه بدی که این یعنی هر ماه به هزینه نگهداریت اضافه میشه....

آیا راه دیگه ای هست؟ مثلا جایی هست که بهت سرویسی بده که هر چقدر فایل بریزی روش بازم جا داشته باشه؟ فرضا بهت یه آی پی بدن بگن این مونت کن رو سرور و فایل هات رو بریز روش و از اونطرف اونا حالا به شکلی کلود یا هر تکنولوژی ای که دارن فایل ها رو میزبانی کنی و مشتری نگران پر شدن هارد نباشه؟

در مورد سولوشن کسی میتونه اطلاعاتی در اختیارم بذاره و راهنمایی کنه که دقیقا چی هست و چه فرقی با سرور اختصاصی داره؟

مچکرم.

سلام!
شما توجه کنید که دو نوع داده وجود داره، داده پویا و ایستا
بنده در مورد داده های پویا تلگرام اطلاعی ندارم، ولی با توجه به حجم داده که وجود داره استفاده از سرویس هایی مثل BigTable که از طرف گوگل برای مدیریت اطلاعات بسیاری از سرویس هاش استفاده میشه، عاقلانه/ممکن هست.

برای داده های ایستا:

بله کاملا امکان پذیره، ما در حال اماده سازی سرویسی هستیم که دقیقا همین امکانو برای مشتریان ارائه میکنه. ما از برنامه اختصاصی خودمون استفاده میکنیم و در حال حاضر در فاز آزمایشی هست ولی نمونه خارجی / قوی OpenStack موجود هست که توسط RackSpace در حال توسعه هست.

OPENFIRE
September 22nd, 2016, 01:26
از سرویس هایی مثل AWS استفاده میکنه.. چیز خیلی خاصی نیست .. راجع به راه حل که پرسیدید هم باز AWS کاملا پاسخگوی این کار هست . فضا هرچقدر که نیاز داشته باشید .. قدرت پردازش و غیره به صورت ساعتی و حجمی در اختیارتون قرارا میده
راه حل دیگه هم راه اندازی کلاد شخصی هست که تلگرام فکر نمیکنم همچین کاری کرده باشه . ولی در نطر بگیرید که بازی سنگینی مثل کلش آو کلنز هم در حال حاضر روی AWS هست و برای پردازش فقط استفاده میکنه این سرویس رو .
https://aws.amazon.com/

Aria90
September 22nd, 2016, 01:55
درود
سرویس
aws آمازون میتونه این همه حجم ترابایتی رو ذخیره کنه؟؟؟؟؟
واقعا اگه کسی میدونه این چنین سرویس هایی مثل اینستاپرام تلگرام و کلا مسنجرها چطوری اطلاعات عظیمشونو ذخیره میکنن و فضا کم نمیارن مممنون میشم

esmaeil95
September 22nd, 2016, 04:14
درود
سرویس
aws آمازون میتونه این همه حجم ترابایتی رو ذخیره کنه؟؟؟؟؟
واقعا اگه کسی میدونه این چنین سرویس هایی مثل اینستاپرام تلگرام و کلا مسنجرها چطوری اطلاعات عظیمشونو ذخیره میکنن و فضا کم نمیارن مممنون میشم

بیشترین و قوی ترین سرور های جهان در حال حاظر در اختیار امازون هست طوری که خوندم

- - - Updated - - -

یک سوال مهم ذهن منو مشغول کرده
با توجه به این همه هزینه های ساخت و نگهداری این سرویس تلگرام
هزینه هاش از کجا تعمین میشه!!

iHSG
September 22nd, 2016, 07:55

- - - Updated - - -

مگه میشه طی این چند سال در رضای خدا سرویس داده باشه؟ از نظر من مسلماً از یه جایی سود داره که شاید به عقل من نمیرسه.
ولی خود تلگرام یادمه یه جا نوشته بود ما فعلاً برنامه نمایش تبلیغات ندارید چون نیاز نیست!!!

k-pax
September 22nd, 2016, 09:32
قبلا یه جایی خودنم که میگفت سرورهای اختصاصی خودش را داره .
شاید یه جور کلود راهاندازی کرده برای خودش .

احتمالا سیستمش با nodjs باشه و دیتابیسش هم یه nosql که نمیدونم کدومش .
هزینه ساخت برنامش به چیزی بالای 30-40 میلیون خودمون هست . حالا هزینه آپدیت و بروزرسانیش جدا

هزینه سروراش هم که ماهاینه خداتومن میشه .
طرف میلاردر هم بود توی این چند سال برشکست کرده بود.

مگه میشه طی این چند سال در رضای خدا سرویس داده باشه؟ از نظر من مسلماً از یه جایی سود داره که شاید به عقل من نمیرسه.
ولی خود تلگرام یادمه یه جا نوشته بود ما فعلاً برنامه نمایش تبلیغات ندارید چون نیاز نیست!!!

یه ضربالمثل قدیمی هست میگه
"هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیره"

مگه میشه این همه هزینه سرور و ... برای هیچ باشه

تلگرام در عوض خدماتی که میده با ارزشترین چیز در دنیا را را داره میگره . یعنی اطلاعات !

الان بیشترین کاربران تلگرام ایرانی ها هستن و اون دقیقا میدونه یه نفر از چه موزیکی خوشش میاد به چی علاقه داره و ... و همه اینها دستهبندی شده .

مثلا -- اینا فرض من هستند

میاد تو ایران یه شرکت تبلغات sms میزنه . با یه عنوان دیگه با یه اسم دیگه و هیچ جوری نمیشه ربطش داد به تلگرام
دقیقا میدونه چه sms به چه کسی بده. با کمترین هزینه تبلیغات بیشترین بازدهی را داره ...
شایدم داره این کار میکنه

شاید هم الان داره اطلاعات ما را میفروشه . مخفیانه و بدون اسم تلگرام .
کی چی میدونه !

salar123-user8
September 22nd, 2016, 11:33
100 درصد راه حل اختصاصی خودشون رو دارن. چون فقد حجم نیست کنترل این همه بار ترافیک شبکه هم کار سختی هست.
از نظر این که هزینه کشور های جهان اول زمین تا اسمون قضیه فرق میکنه بر فرض مثال مایکروسافت بر مبنای سهامدار هاش میچرخه.
100 درصد تلگرام هم ا ین مبحث ها رو داره.

Aria90
September 22nd, 2016, 13:40
به نظر من تلگرام داره از فروش اطلاعات کاربران درامد کسب میکنه من با نظر k-pax (http://www.webhostingtalk.ir/member.php?u=36198)
بیشتر موافقم
تامین این هزینه های هنگفت کار ساده ای نیست.

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

حیف که آمازون تحریم کرده ایرانو و بشدت سخت گیری میکنه وگرنه از نظر قیمت بسیار به صرفه تره نسبت به کلود استوریج های دیگه

Rechargeable
September 22nd, 2016, 13:45
به نظر من تلگرام داره از فروش اطلاعات کاربران درامد کسب میکنه من با نظر k-pax (http://www.webhostingtalk.ir/member.php?u=36198)
بیشتر موافقم
تامین این هزینه های هنگفت کار ساده ای نیست.

- - - Updated - - -

حیف که آمازون تحریم کرده ایرانو و بشدت سخت گیری میکنه وگرنه از نظر قیمت بسیار به صرفه تره نسبت به کلود استوریج های دیگه

کلود استوریج چی هست دقیقا؟
مثلا تو ایران داریم کلود استوریج؟
هزینه ش نسبت به سرور اختصاصی چطوری هست؟
:77:

AMIB
September 22nd, 2016, 18:21
کاری که تلگرام داره انجام می‌ده در مقایسه با کاری که مثلا گوگل موقع جستجو انجام می‌ده تقریبا هیچه

موانعی که موقع برخورد با حجم عظیم اطلاعات به وجود میاد از چند جهت قابل توجهه
پهنای باند
پردازنده
فضای ذخیره سازی
...

تنها راه برخورد با حجم عظیم اطلاعات، تبدیل کارها به بخش‌های کوچک‌تره

مثلا فرض کنید شما توی یک گروه هستید که ۵۰۰ عضو داره و ۵۰ گروه دیگه هم هستن که همین شرایط رو دارن. اطلاعات این گروه و ۵۰ گروه دیگه اگر روی یک سرور جداگانه ذخیره بشه و تمامی افراد عضو در این ۵۱ گروه فقط با یک سرور ارتباط بر قرار کنن، خیلی راحت می‌شه همه رو مدیریت کرد
حالا شما روی گوشی ۱۰ تا گروه دارید، خوب ممکنه برای هر گروه شما با یک سرور ارتباط برقرار کنید و در نتیجه هر نفر که از تلگرام استفاده می‌کنه ممکنه با ۱۰ تا سرور مختلف ارتباط داشته باشه
اینکه کل ۱۰۰ میلیون کاربر تلگرام به چند سرور نیاز دارن، نمی‌شه بدون دونستن اطلاعات دقیق تخمین زد
ولی مثلا ممکنه تلگرام ۵۰۰ سرور قوی در اختیار داشته باشه و تمام کاربران بسته به اینکه توی کدام گروه‌ها یا کانال‌ها هستن با چند تا از این سرورها در ارتباط باشن

برای گفتگوهای شخصی هم مثلا می‌شه هر نفر که گفتگو رو شروع می‌کنه مبدا به حساب بیاد و نفر دوم به سرور مخصوص به این فرد متصل بشه

حالا پشت صحنه به یک سرور مرکزی نیاز هست که بتونه اتفاقات رخ داده در این ۵۰۰ سرور رو به هم مرتبط کنه و در موقع لازم ازشون پشتیبان بگیره و در صورت لازم اطلاعاتی رو از یک سرور به سرور دیگه کپی کنه

گفته می‌شه آمازون بیش از یک میلیون سرور داره و هر کسی می‌تونه از خدمات سرورهای ابری آمازون استفاده کنه
مبلغی که پرداخت می‌شه هم بر اساس مقدار مصرف از امکانات محاسبه می‌شه

Raymvnd
September 23rd, 2016, 01:08
درود...تلگرام برای رایانش ابری سوار شده است و واتس آپ و وایبر یا لاین همین طور...
رایانش ابری یا کلود می تونه مشکل پهنای باند و حجم سرور حل کنه همین طور که سرور کلود آمازون چند میلیون سرور داره که معلومه پهنای باند و حجم عظیمه و چیزی به نام نامحدود نداریم ولی هی ظرفیت سرور اضافه میشه..
جایی خوندم که هزینه تلگرام از جیب بنیان گذار تلگرام یعنی پاول دروف پرداخت میشه و همین طور که گفت ماهانه 1 الی 2 میلیون دلار خرج تلگرام می کنه اونم از جیب شخصی چون خودش 300 میلیون دلار ثروت داره و معلومه توی دو سال نزدیک 50 میلیون دلار خرج تلگرام کرده...!

sardarn
September 24th, 2016, 16:30
سلام

هیچ وقت کسی حاضر نیس ضرر کنه پس مطمئن باشین تلگرام و هم داره سودش در میاره.حالا سوال اینه که چه طور؟

شما وقتی می خواین یه گیگ فایل دانلود کنین باید 3000 تومان به شرکت ارائه دهنده اینترنت تون بدین.حالا شرکتی مثل اسیاتک میاد چی کار می کنه؟ اون میاد چند سرور میذاره و به سایت های فیلم و... میگه سایت تون بیارید رو سرور من به ازای هرگیگ دانلود فایل از سرور شما 500 تومن بهتون میم پس این سایت فیلم نه تنها پول سرور نمیده بلکه از دانلود شما سود میکنه.
شرکت اسیاتک هم داره سود میکنه چون داخل این مثال اسیاتک داره 2500 سود میکنه.

حالا شرکت های جهانی ارائه دهنده اینترنت هم همین طورن. اونا میان بر اساس میزان ترافیک مصرفی واتس آپ و تلگرام به صاحبانشون پول پرداخت می کنن چون دارن سود تو جیبشون میارن پس اونا هم درصدی از سود شون به این برنامه ها میدن تا ترغیب بشن سیستم شون ارتقا بدن تا سود هر دو بیشتر بشه.

در واقع مدیر تلگرام حتی یه ریال هم خرج نمی کنه بلکه هر روز به مقدار ترافیک مصرفی شما پول در میاره.تازه اینها جدای از فروش اطلاعات هست، همون کاری که گوگل هر ساله میکنه و اطلاعاتش به سرویس های جاسوسی میفروشه و کلی پول درمیاره.

موفق باشید

hoka
September 24th, 2016, 20:35
سلام

هیچ وقت کسی حاضر نیس ضرر کنه پس مطمئن باشین تلگرام و هم داره سودش در میاره.حالا سوال اینه که چه طور؟

شما وقتی می خواین یه گیگ فایل دانلود کنین باید 3000 تومان به شرکت ارائه دهنده اینترنت تون بدین.حالا شرکتی مثل اسیاتک میاد چی کار می کنه؟ اون میاد چند سرور میذاره و به سایت های فیلم و... میگه سایت تون بیارید رو سرور من به ازای هرگیگ دانلود فایل از سرور شما 500 تومن بهتون میم پس این سایت فیلم نه تنها پول سرور نمیده بلکه از دانلود شما سود میکنه.

حالا شرکت های جهانی ارائه دهنده اینترنت هم همین طورن. اونا میان بر اساس میزان ترافیک مصرفی واتس آپ و تلگرام به صاحبانشون پول پرداخت می کنن چون دارن سود تو جیبشون میارن پس اونا هم درصدی از سود شون به این برنامه ها میدن تا ترغیب بشن سیستم شون ارتقا بدن تا سود هر دو بیشتر بشه.

در واقع مدیر تلگرام حتی یه ریال هم خرج نمی کنه بلکه هر روز به مقدار ترافیک مصرفی شما پول در میاره.تازه اینها جدای از فروش اطلاعات هست، همون کاری که گوگل هر ساله میکنه و اطلاعاتش به سرویس های جاسوسی میفروشه و کلی پول درمیاره.

موفق باشید

دقیق نمیدونم این متن درست هست یا نه ولی من هم همجین نظری دارم که سایت های بزرگ فیلم و سریال دارن ساپورت میشن که همیشه فعال بمونن مثلا ایران فیلم در یکی از سخت گیر ترین و بزرگترین هاستینگ های ایران داره میزبانی میشه که صد در صد الان زیرنظر دولت هست اون هاستینگ و زیرنظر یکی از بزرگترین isp ها

Aria90
September 24th, 2016, 21:20
سلام

موفق باشید
درود
بنظر این منطقی ترین نظر هست
چون هرچقدر کاربرا بیشتر توی تلگرام باشن بیشتر حجم مصرف میشه و بیشتر باید حجم بخرند
در مورد هاست سایت هم کاملا درسته
اسیا تک که هاست دی ال زیر نظرشه و یه جورایی واس خودشه داره همین کار رو میکنه برای سایت ها

esmaeil95
September 25th, 2016, 17:50
درود
بنظر این منطقی ترین نظر هست
چون هرچقدر کاربرا بیشتر توی تلگرام باشن بیشتر حجم مصرف میشه و بیشتر باید حجم بخرند
در مورد هاست سایت هم کاملا درسته
اسیا تک که هاست دی ال زیر نظرشه و یه جورایی واس خودشه داره همین کار رو میکنه برای سایت ها
منطقی ترین نظر این میشه که داره اطلاعات رو میفروشه d:

Aria90
September 25th, 2016, 20:18
منطقی ترین نظر این میشه که داره اطلاعات رو میفروشه d:
میتونم در کنار اون فروش هم جزو گزینه ها باشه

mizban97
September 25th, 2016, 20:27

سلام
سرویس هایی مثل تلگرام از طرف دولت هاشون حمایت میشن...
چون دارن به تمام جهان سرویس ارائه میدن.
یا شاید هم اسپانسر دارن.