PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تنظیم 2 رنج ip در یک لینوکس

mandana32
June 17th, 2016, 12:26
با سلام

ما میخواهیم 2 رنج IP با 2 عدد GATEWAY متفاوت را داخل یک Centos بزنیم

هر دو رنج برای ما روی یک کارت شبکه اصلی ست شده اند ما نیز به مجازی ساز یک کارت شبکه دادیم

وقتی آی پی اول روی eth1 ست می شود و بدون مشکل پینگ می دهد اما رنج دوم را که در eth0 ست میکنیم پینگ نمی دهد.

لطفا راهنمایی بفرمایید که باید دقیقا چه کار کرد ؟

با تشکر از شما

ali.arabi
June 17th, 2016, 12:30
سلام
محتویات فایلifcfg-eth1 را ارائه دهید

OmidX
June 17th, 2016, 12:32
با سلام

ما میخواهیم 2 رنج IP با 2 عدد GATEWAY متفاوت را داخل یک Centos بزنیم

هر دو رنج برای ما روی یک کارت شبکه اصلی ست شده اند ما نیز به مجازی ساز یک کارت شبکه دادیم

وقتی آی پی اول روی eth0 ست می شود و بدون مشکل پینگ می دهد اما رنج دوم را که در eth1 ست میکنیم پینگ نمی دهد.

لطفا راهنمایی بفرمایید که باید دقیقا چه کار کرد ؟

با تشکر از شما

کدوم CentOS هست ؟ 5 ؟ 6 ؟ 7 ؟

mandana32
June 17th, 2016, 12:40
سلام
محتویات فایلifcfg-eth1 را ارائه دهید

ببخشید من جا به جا گفتم آی پی اصلی روی eth1 ست شده و آی پی دوم در eth0 که آی پی دوم پینگ نمیدهد البته برعکس رو هم تست کردیم بازم نشد

ifcg-eth0 :

# Please read /usr/share/doc/initscripts-*/sysconfig.txt
# for the documentation of these parameters.
GATEWAY=10.10.10.5
DNS1=8.8.8.8
DEVICE=eth0
BOOTPROTO=none
NETMASK=255.255.255.0
TYPE=Ethernet
IPADDR=10.10.10.10.
NM_CONTROLLED=yes
PEERDNS=yes
ONBOOT=yes

و ifcg-eth1 :

# Please read /usr/share/doc/initscripts-*/sysconfig.txt
# for the documentation of these parameters.
BOOTPROTO=none
TYPE=Ethernet
NM_CONTROLLED=yes
PEERDNS=yes
ONBOOT=yes
HWADDR=00:0c:29:d2:21:e6
IPADDR=20.20.20.20
NETMASK=255.255.255.0
GATEWAY=20.20.20.10
DNS1=8.8.8.8
DEVICE=eth1
IPV6INIT=no
USERCTL=no

این اصلی هست و پینگ هم می دهد

- - - Updated - - -

کدوم CentOS هست ؟ 5 ؟ 6 ؟ 7 ؟

سلام

6.8 بوده شده کلادلینوکس 6.8

OmidX
June 17th, 2016, 12:46
سلام

6.8 بوده شده کلادلینوکس 6.8

ب مسیر زیر برید :

cd /etc/sysconfig/network-scripts/

یک کپی از فایل روت بگیرید :

cp route-eth0 route-eth1

حالا بازش کنید :

nano route-eth1

قرار بدید :

GATEWAY2 dev eth1
default via GATEWAY2 dev eth1

ب جای GATEWAY2 باید گیت وی eth1 تون رو قرار بدید ، گیت وی دوم ، بعدش سیو کنید و در پایان :

service network restart

ali.arabi
June 17th, 2016, 12:46
برای کارت شبکه اول ایجاد کنید طبق مک آدرس خود وی ام ویر یا هر مجازی سازی که استفاده میکنید ، سپس یه بار هم سرویس نتورک را ریستارت کنید
دیفالت گیتوی هم تو فایلی که دوستمون گفتن اد کنید
http://www.mustbegeek.com/configure-static-ip-address-in-centos/

mandana32
June 17th, 2016, 12:51
ببخشید من محتویات ifcg-eth1 را در ifcg-eth0 قرار دادم و تنها آی پی و گت وی مورد نظر را تغییر دادم

الان هر 2 پینگ می دهند

این کاری که کردم اصولی هست ؟

آیا نیاز به کارهایی که فرمودین هم هست ؟

OmidX
June 17th, 2016, 13:02
ببخشید من محتویات ifcg-eth1 را در ifcg-eth0 قرار دادم و تنها آی پی و گت وی مورد نظر را تغییر دادم

الان هر 2 پینگ می دهند

این کاری که کردم اصولی هست ؟

آیا نیاز به کارهایی که فرمودین هم هست ؟

بله‌! ، در حالت کلی بعد از کپی ، باید آي پی ، سابنت ، گیت وی و dns ها رو تغییر بدید ، چون احتمالا سابنت و dns های شما یکسان هست ، پینگ میدهد و مشکلی ندارد.

mandana32
June 17th, 2016, 13:09
بله‌! ، در حالت کلی بعد از کپی ، باید آي پی ، سابنت ، گیت وی و dns ها رو تغییر بدید ، چون احتمالا سابنت و dns های شما یکسان هست ، پینگ میدهد و مشکلی ندارد.

ممنون از شما بله دی ان اس و ساینت یکسان هست

الان یه دوستی در خصوصی گفتند نباید مک آدرس هر دو رنج را یکسان تعریف کنی چون دیتا دوبل حساب می شود آیا درست هست ؟

این سرور ایران هست و ترافیک خیلی مهم است

من اومدم یه کارت شبکه دیگه تعریف کردم و مک آدرس اون رو ست کردم برای رنج دوم اما پینگ رفت (یعنی مک آدرس و کارت شبکه جدا برای هر رنج آی پی تعریف کردم که کار نکرد)

فقط در حالتی کار میکنند که یک کارت شبکه باشد و با یک مک آدرس

این مشکلی ندارد ؟

OmidX
June 17th, 2016, 13:14
ممنون از شما بله دی ان اس و ساینت یکسان هست

الان یه دوستی در خصوصی گفتند نباید مک آدرس هر دو رنج را یکسان تعریف کنی چون دیتا دوبل حساب می شود آیا درست هست ؟

این سرور ایران هست و ترافیک خیلی مهم است

من اومدم یه کارت شبکه دیگه تعریف کردم و مک آدرس اون رو ست کردم برای رنج دوم اما پینگ رفت (یعنی مک آدرس و کارت شبکه جدا برای هر رنج آی پی تعریف کردم که کار نکرد)

فقط در حالتی کار میکنند که یک کارت شبکه باشد و با یک مک آدرس

این مشکلی ندارد ؟

اگر شبکه دیتاسنتر mac address filtering داشته باشد ، باید مک ها رو جدا تعریف کنید. (همانند دیتاسنتر ovh فرانسه و کانادا)

ولی در سایر حالات ، یکسان بودن مک ها مشکلی ایجاد نمیکند ، اگر مشکلی بود eth1 شما اصلا استارت نمیشد.

mandana32
June 17th, 2016, 13:16
اگر شبکه دیتاسنتر mac address filtering داشته باشد ، باید مک ها رو جدا تعریف کنید. (همانند دیتاسنتر ovh فرانسه و کانادا)

ولی در سایر حالات ، یکسان بودن مک ها مشکلی ایجاد نمیکند ، اگر مشکلی بود eth1 شما اصلا استارت نمیشد.

بله دقیقا چون سرور ovh دارم از حساسیت روی مک ها اطلاع دارم و اگر کوچکترین مشکلی باشد به کل پینگ نمی دهد

اما این مورد به راحتی پینگ داد

فقط مساله این هست که گفتند دیتا و ترافیکت دوبل حساب میشه این مورد میتونه صحت داشته باشه ؟ از لحاظ فنی شبکه میتونه این اتفاق بیوفته ؟

OmidX
June 17th, 2016, 13:20
بله دقیقا چون سرور ovh دارم از حساسیت روی مک ها اطلاع دارم و اگر کوچکترین مشکلی باشد به کل پینگ نمی دهد

اما این مورد به راحتی پینگ داد

فقط مساله این هست که گفتند دیتا و ترافیکت دوبل حساب میشه این مورد میتونه صحت داشته باشه ؟ از لحاظ فنی شبکه میتونه این اتفاق بیوفته ؟

البته در OVH هم رو لینوکس مک ها رو یکسان ست میکنند ، هم در پنل دیتاسنتر و هم در سرور تا پینگ بگیرن. (ولی در vmware ، نه.)

سرور شما دو آي پی دارد و مسلما از هر دو آي پی ترافیک عبور میکند ، گیت وی ها متفاوت هست و دلیلی بر محاسبه ترافیک ب صورت دوبل وجود ندارد.

mandana32
June 17th, 2016, 13:22
البته در OVH هم رو لینوکس مک ها رو یکسان ست میکنند ، هم در پنل دیتاسنتر و هم در سرور تا پینگ بگیرن. (ولی در vmware ، نه.)

سرور شما دو آي پی دارد و مسلما از هر دو آي پی ترافیک عبور میکند ، گیت وی ها متفاوت هست و دلیلی بر محاسبه ترافیک ب صورت دوبل وجود ندارد.

ممنون از راهنمایی های شما

در دستوری که دادین یک r کم بود :

cd /etc/sysconfig/network-scipts/

لطفا اصلاح کنید چون احتمالا بعدا از طریق گوگل خیلی ها میان و به این آموزش شما نیاز دارند

باز هم از شما ممنونم

OmidX
June 17th, 2016, 13:26
ممنون از راهنمایی های شما

در دستوری که دادین یک r کم بود :

cd /etc/sysconfig/network-scipts/

لطفا اصلاح کنید چون احتمالا بعدا از طریق گوگل خیلی ها میان و به این آموزش شما نیاز دارند

باز هم از شما ممنونم

بله اصلاح شد ، بصورت

cd /etc/sysconfig/network-s*/

هم میتونید وارد کنید البته :دی