PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تأثیر افزایش قیمت دلار بر صنعت هاستینگ ایران

miz.ban
October 6th, 2010, 23:31
خب همانطور که اطلاع داریم دلار و سایر ارزهای عمده در هفته ی اخیر دچار یک جهش حدود ۲۰ درصدی شده اند و الان هم نرخ برابری ارزها با ریال وضعیت نابسامانی دارد.

با توجه به اینکه قیمت صنعت هاستینگ رابطه ی تنگاتنگی با نرخ ارز داره تغییرات اخیر چه تأثیری بر کسب و کار شما گذاشته و برای رویارویی با این وضع چه تمهیداتی اندیشیده اید؟

پ.ن. ببخشید اگر سوالم رو جای مناسبی پست نکرده ام.

IFACO.Net
October 6th, 2010, 23:56
قیمت بالا رفته بود ولی داره به حالت عادی برمیگرده، و امروز چهارشنبه قیمت دلار 1070 تومان در بازار تهران مبادله میشه و تا چند روز دیگه به زیر 1050 خواهد رسید. ;)

Aria
October 7th, 2010, 00:04
سلام.

نرخ ارز در تهران امروز هم افزایش داشته و میتونید نرخ رو به صورت روزانه و کاملاً مستند در سایت زیر مشاهده نمایید:

Mesghal.Com: (http://mesghal.com)

بانک مرکزی خیلی وقت هست داره میگه نرخ رو پایین میاریم و قول داده بود که تا آخر این هفته روش های مفیدی رو پیاده سازی کنند که باز هم ....!

امیدوارم درست بشه چون مسلماً مجبور به توضیح دادن این مورد برای تک تک کاربران خواهیم شد و در نتیجه وقت و انرژی بسیاری صرف موارد غیر ضروری خواهد شد!

با تشکر.

IFACO.Net
October 7th, 2010, 00:10
آخرین نرخ ارز در صرافی بانک پاسارگاد

1374

http://up.iranblog.com/Files73/86e2e1a18e504f609d9e.jpg

miz.ban
October 7th, 2010, 00:11
سلام.

نرخ ارز در تهران امروز هم افزایش داشته و میتونید نرخ رو به صورت روزانه و کاملاً مستند در سایت زیر مشاهده نمایید:

Mesghal.Com: (http://mesghal.com)

سایت مورد نظر:

Service Temporarily Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

این هم از روش کاملا مستند در مملکت گل و بلبل

بانک مرکزی خیلی وقت هست داره میگه نرخ رو پایین میاریم و قول داده بود که تا آخر این هفته روش های مفیدی رو پیاده سازی کنند که باز هم ....!ظاهرا با روش های مدل ناصرالدین شاه قصد دارند نرخ ارز رو به نرخ قبلی برگردانند. نرخ ارز برای مدت طولانی به طور مصنوعی و با تزریق پول نفت پایین نگه داشته شده اما به نظر می رسه که با گسترش دامنه ی تحریم ها و اختلال در مبادلات بانکی با خارج ادامه ی این روند در توان سیستم نیست. به نظرم صنعت هاستینگ باید در انتظار یک جهش چشمگیر در قیمت ارز باشه.

IFACO.Net
October 7th, 2010, 00:14
سایت مورد نظر:

این هم از روش کاملا مستند در مملکت گل و بلبل

ظاهرا با روش های مدل ناصرالدین شاه قصد دارند نرخ ارز رو به نرخ قبلی برگردانند. اما به نظر می رسه که نرخ ارز برای مدت طولانی به طور مصنوعی و با تزریق پول نفت پایین نگه داشته شده و ادامه ی این روند در توان سیستم نیست. به نظرم صنعت هاستینگ باید در انتظار یک جهش نجومی در قیمت ارز باشه.

دوست عزیز اینجا جای بحث های سیاسی نیست ، رعایت کنید

kingoftehran
October 7th, 2010, 00:15
با سلام
فکر می کنم تا هفته آینده به ثبات برسه ولی زیاد توی کار ما تاثیر نداشته و نمی شه قیمت ها را بالا برد.

miz.ban
October 7th, 2010, 00:21
دوست عزیز اینجا جای بحث های سیاسی نیست ، رعایت کنید

تعریف شما از «بحث سیاسی»‌ را نمی دانم اما به نظرم این بحث سیاسی نیست. این یک بحث اقتصادی محضه که هر ارائه ی هاستینگ اگر به بقای کسب و کارش علاقه داره ناچاره بهش حساس باشه.

---------- Post added at 11:21 PM ---------- Previous post was at 11:19 PM ----------

.

امیدوارم درست بشه چون مسلماً مجبور به توضیح دادن این مورد برای تک تک کاربران خواهیم شد و در نتیجه وقت و انرژی بسیاری صرف موارد غیر ضروری خواهد شد!

.
منظور شما اینه که اگر نرخ ارز به طرز چشمگیری افزایش یافت شما هم از مشتری هایتان خواهید خواست که مبلغ بیشتری برای ادامه سرویس بپردازند؟ چقدر افزایش شما را به چنین تصمیمی سوق می ده؟‌ پنجا درصد؟‌ دو برابر؟ سه برابر یا چی؟
ممنون

amiri113
October 7th, 2010, 01:22
قیمت بالا رفته بود ولی داره به حالت عادی برمیگرده، و امروز چهارشنبه قیمت دلار 1070 تومان در بازار تهران مبادله میشه و تا چند روز دیگه به زیر 1050 خواهد رسید. ;)

در هر حال به 1030 که برنميگرده!

---------- Post added at 12:22 AM ---------- Previous post was at 12:13 AM ----------

آخرین نرخ ارز در صرافی بانک پاسارگاد

1374

http://up.iranblog.com/Files73/86e2e1a18e504f609d9e.jpg

خوب تو اين عکس هم که فروش 1067 هستش.
اينکه شما ميگی 1050 قيمت خريد هستش که اونم 1059 هستش.
در هر حال مهم قيمت فروش هستش که امروز بانک 1070 ميفروخته و بازار هم 1100 بوده :دی ديگه هم بايد تو خواب ببينيم که دلار 1030 بخريم. :دی
هر کس هم ميگه برميگرده 1030 حتما به اين موضوع ايمان داره که مياد پايين، بياد من 1040 ازش ميخرم هر چقدر که داره.

miz.ban
October 7th, 2010, 01:28
سوال من درباره ی این نبود که قیمت الان دقیقا چقدره. این هم نبود که شما قیمت آینده ی دلار رو چطور گمانه زنی می کنید.

هر چند هر دو این سوال ها مهم هستند اما چیزی که دوست دارم بدانم اینه که استراتژی هاستینگ ها برای افزایش قابل پیش بینی قیمت ارز چیست: با توجه به اینکه ادامه ی این روند افزایش قیمت ارز می تونه حاشیه ی سود صنعت هاستینگ با قیمت های فعلی رو کاملا از بین ببره باید هر هاستینگی یه فکر استراتژیک برای مقابله باهاش داشته باشه. دوست دارم راهکار شما رو بدانم:

آیا از مشتری های فعلی تان تقاضای مبلغی برای جبران افزایش قیمت می کنید؟
آیا قیمت های پکیج هایتان را بالا می برید؟
آیا تعطیل می کنید و می روید گاوداری باز می کنید؟
....؟

delta
October 7th, 2010, 01:32
سوال من درباره ی این نبود که قیمت الان دقیقا چقدره. این هم نبود که شما قیمت آینده ی دلار رو چطور گمانه زنی می کنید.

هر چند هر دو این سوال ها مهم هستند اما چیزی که دوست دارم بدانم اینه که استراتژی هاستینگ ها برای افزایش قابل پیش بینی قیمت ارز چیست: با توجه به اینکه ادامه ی این روند افزایش قیمت ارز می تونه حاشیه ی سود صنعت هاستینگ با قیمت های فعلی رو کاملا از بین ببره باید هر هاستینگی یه فکر استراتژیک برای مقابله باهاش داشته باشه. دوست دارم راهکار شما رو بدانم:

آیا از مشتری های فعلی تان تقاضای مبلغی برای جبران افزایش قیمت می کنید؟
آیا قیمت های پکیج هایتان را بالا می برید؟
آیا تعطیل می کنید و می روید گاوداری باز می کنید؟
....؟

خوب دوست عزیز مطمعنا هاست بفروشیم از گاوداری ارزونتر در میاد. مگر اینکه گاو تو مملکت شما ارزونتر از سرور باشه!! اینجا گاور از سرور گرونتره!!
قیمتها رو خوب وقتی مجبور بشیم بالا میبریم.. کسی که سایت داره و از شما راضی هست مطمعن باش 1000 تومان بره رو قیمت هاستش زیاد مشکلی براش پیش نمیاره!!

amiri113
October 7th, 2010, 01:32
:دی ما که قيمت ثبت دامين رو 1000 تومان تا 3000 تومان بالا ميبريم.
کلا به همه قيمت ها بايد يک صفر اضافه بشه و اين تازه شروعش هستش :دی انشالا از آبان ماه قيمت ها واقعی ميشه.

miz.ban
October 7th, 2010, 01:43
خوب دوست عزیز مطمعنا هاست بفروشیم از گاوداری ارزونتر در میاد. مگر اینکه گاو تو مملکت شما ارزونتر از سرور باشه!! اینجا گاور از سرور گرونتره!!
قیمتها رو خوب وقتی مجبور بشیم بالا میبریم.. کسی که سایت داره و از شما راضی هست مطمعن باش 1000 تومان بره رو قیمت هاستش زیاد مشکلی براش پیش نمیاره!!

بله همه جا گاو از سرور گرون تره ولی خب فکر کنم نرخ گاو کمتر به نرخ ارز بستگی داره. :)

مشکل افزایش قیمت سرویس های فعلی اینه که وقتی شما یک کالا یا سرویسی رو فروخته اید قانونا حق ندارید مبلغی رو بعد از فروش بگیرید مگر اینکه توی tos تون این رو قید کرده باشید که قیمت سرویس سالانه ای که امروز از شما می خرند در آینده می تواند افزایش یابد کند. با این مشکل حقوقی چطور کنار می آیید؟

vPsPersia.COM
October 7th, 2010, 03:09
مشتریانی که فعلی داریم نباید قیمت تغییر کند

باید برای مشتریان جدید افزایش قیمت داشته باشیم !

Aria
October 7th, 2010, 04:04
سلام.

من از ایران اطلاعی ندارم ولی بنده که خارج از ایران هستم و باید درهم امارات رو به دلار تبدیل و ارسال کنم (wire transfer) قاعدتاً باید مبلغ درهمی که دستم هست همیشه یکسان باشه (برای سرویس های قدیم یا جدید) و به همین دلیل هیچ وقت قیمت رو در quote ها به تومان نمی نویسم و به دلار اعلام می کنم و کاربران ما قبل از خرید بهشون اعلام میشه که دلار به نرخ روز حساب میشه و دست من یا شخص دیگری نیست.

درضمن، هر کس که فکر می کنه قیمت های قدیم برای مشتری های فعلی تغییر نمی کنه، بهتر هست یک تجدید نظر کلی بکنه چون باید عرض کنم که این کار شما فقط به خودتون ضرر خواهد زد و هیچ جنبه منطقی ای نداره; چرا ؟

اومدیم دلار به قیمت واقعی تغییر کرد یعنی 2500 تومان هر دلار! شما کماکان می خواید همون 100 هزار تومان (برای مثال) رو بگیرید که در زمانی محاصبه شده که دلار 1030 - 1050 تومان بوده ؟!

خوب دو حالت داره، یا شما چندین برابر سود کشیدید رو قیمت سرور و یا اینکه تمایل دارید هزینه سرور مشتری رو از جیب پرداخت کنید که در هر دو حالت غیر منطقی هست.

اما در مورد شخص بنده، چون حساب ها متفاوت هست، بنده مجبور به دریافت هزینه به نرخ روز هستم چون تمام هزینه ها (به غیر از مدیریت سرور هایی که شخصاً انجام میدم برای مشتری ها) مستقیماً به دیتاسنتر ارسال میشه و بعد ایشان درصد شراکت بنده رو حساب می کنند و به حساب کانادا من واریز می کنند و بنده اجازه ندارم درصد خودم رو به صورت شخصی بردارم!

با تشکر.

miz.ban
October 7th, 2010, 04:15
مشتریانی که فعلی داریم نباید قیمت تغییر کند

باید برای مشتریان جدید افزایش قیمت داشته باشیم !

به نظرم این رویه از همه منصفانه تره. گرفتن تفاوت مبلغ از مشتریان فعلی به نظرم مصداق زورگیری از مشتری خواهد بود.

vPsPersia.COM
October 7th, 2010, 04:21
مشتری فعلی از نظر من تنها هاست بود ، نه سرور و VPS , Reseller و

منظورم من هاست بود که به مشتری دادیم ،

اما برای بقیه موارد که عموما ماهانه پرداخت می شود ، هزینه ها باید بالا بره !

Aria
October 7th, 2010, 04:32
به نظرم این رویه از همه منصفانه تره. گرفتن تفاوت مبلغ از مشتریان فعلی به نظرم مصداق زورگیری از مشتری خواهد بود.

سلام.

شما دقیقاً زورگیری رو چی میدونید ؟ اینکه نرخ ارز بالا رفته و فروشنده دلیلی برای پرداخت مابه تفاوت از جیب نداره زور گیری هست ؟

هاست اشتراکی و حتی reseller هم مشکلی نیست و تغییر قیمتش در حد 1 - 2 هزار تومان خواهد بود که میتونید چشم پوشی کنید ولی واقعاً سروری که 100 دلار هزینش هست هم میشه این کارو کرد ؟ برای درک بهتر مطلب به مثال زیر توجه کنید:

100x1050= 105,000 تومان
100x 1200 = 120,000 تومان

تفاوت 15 هزار تومان در ماه هست که میگیم مشتری تا 6 ماه دیگه ادامه بده که در نتیجه *اگر* نرخ بالاتر نره، فروشنده ای که سعی کرده به قول شما زورگیر نباشه باید 6x15 هزار تومان رو پرداخت کنه که میشه 90 هزار تومان!

شما 5 تا مشتری هم داشته باشید که همه بسته مشابه رو خریداری کرده باشند به عبارتی میشه 5x90 که میشه 450 هزارتومان و شما حاظر به پرداخت این مبلغ برای کاربرتون هستید که ایشان قرار هست فکر کنند شما زور گیری کردید ؟ این منطق برای بنده قابل درک نیست!

اگر روش کار شما این هست، به زودی شاهد تعطیل شدن شرکت شما خواهیم بود (از لحن سریحم پوزش می خوام ولی همیشه واقعیت تلخ هست)

با تشکر.

vPsPersia.COM
October 7th, 2010, 05:07
در تایید حرف های آریا ، نرخ های Reseller و HOST پایین هست و موردی نداری

اما سرور و حتی VPS شرایط خودش رو داره ! !!

مگه ما 100 هزار تومان می کشیم روی سرور که بگیم حالا این 30 و40 تومان هم موردی نداره .

با این وضع بحث سود به کنار و بحث ضرره الان .

---------- Post added at 04:07 AM ---------- Previous post was at 04:06 AM ----------

من به مشتری گفتم سرور x رو بهت میدم 150 تومان بر حسب 20-30 تومان هم سود ،

حالا باید 160 یا 170 بدیم بابتش ، این رو باید از جیب بدم ؟

1eng.ir
October 7th, 2010, 05:38
قیمتا فعلاً به صورت مصنوعی اومده پایین! تا چند وقت دیگه کنترل از دستشون در میره و مجبورن به قیمت واقعیش عرضه کنن!

چه بخواید چه نخواید مجبورید قیمتا رو ببرید بالا! هر دلاری که شد 3-4 تومن بینم بازم کسی پیدا میشه وی پی اس 4 تومنی بده یا نه :))

miz.ban
October 7th, 2010, 06:15
سلام.

شما دقیقاً زورگیری رو چی میدونید ؟ اینکه نرخ ارز بالا رفته و فروشنده دلیلی برای پرداخت مابه تفاوت از جیب نداره زور گیری هست ؟

هاست اشتراکی و حتی reseller هم مشکلی نیست و تغییر قیمتش در حد 1 - 2 هزار تومان خواهد بود که میتونید چشم پوشی کنید ولی واقعاً سروری که 100 دلار هزینش هست هم میشه این کارو کرد ؟ برای درک بهتر مطلب به مثال زیر توجه کنید:

100x1050= 105,000 تومان
100x 1200 = 120,000 تومان

تفاوت 15 هزار تومان در ماه هست که میگیم مشتری تا 6 ماه دیگه ادامه بده که در نتیجه *اگر* نرخ بالاتر نره، فروشنده ای که سعی کرده به قول شما زورگیر نباشه باید 6x15 هزار تومان رو پرداخت کنه که میشه 90 هزار تومان!

شما 5 تا مشتری هم داشته باشید که همه بسته مشابه رو خریداری کرده باشند به عبارتی میشه 5x90 که میشه 450 هزارتومان و شما حاظر به پرداخت این مبلغ برای کاربرتون هستید که ایشان قرار هست فکر کنند شما زور گیری کردید ؟ این منطق برای بنده قابل درک نیست!

اگر روش کار شما این هست، به زودی شاهد تعطیل شدن شرکت شما خواهیم بود (از لحن سریحم پوزش می خوام ولی همیشه واقعیت تلخ هست)

با تشکر.

دوست عزیز من متوجه پیچیدگی قضیه هستم. برای همین این بحث رو مطرح کردم تا واکنش جامعه ی هاستینگ که به شدت به تغییرات دلار حساسه به افزایش قابل پیش بینی قیمت دلار (و سایر ارزها) روشن بشه.

خوبه از طرف end-user به قضیه نگاه کنید: شما یک اتاق هتلی را اجاره کرده اید برای یک سال. کل هزینه را هم پیشاپیش داده اید. مقررات هتل هم هیچ جا قید نکرده که در بعضی شرایط بعدا ممکنه هزینه ی اضافی از شما گرفته بشه. حالا یکدفعه قیمت آب و برق و سرویس هتل سر به آسمان می زنه. دیگه اقامت شما نه تنها برای صاحب هتل سود نداره بلکه او باید یه پولی هم از جیبش بدهد و هزینه ی اقامت شما را تأمین کند. خب اینجا از نظر حقوقی برنده شما هستید. ممکنه شما دلتون برای صاحب هتل بسوزه ولی هیچ الزام قانونی ندارید که پول بیشتری بهش بدهید. حالا سوال اینه که اینجا تکلیف صاحب هتل (یعنی سرویس دهنده هاستینگ/وی پی اس/ددی) چه خواهد بود؟ ‌ این سوالیه که دوست دارم جوابش رو از سرویس دهنده های مختلف بشنوم.

vPsPersia.COM
October 7th, 2010, 06:22
خوب فکر نکنم کسی پیدا بشه که پول یک سرور حتی 100 دلاری رو برای 1 سال پیش پیش بده

هزینه ها ماهان هست و می تواند در قبال قیمت جدید خرید خود را کنسل کند

Aria
October 7th, 2010, 06:52
سلام.

مشخصاً مثال شما با موضوع فعلی همخوانی نداره.

دلیلش ساده هست، مشکل اینجا سرویس دهنده اصلی (در کشور های خارجی - هر جایی غیر از ایران) نیست و مشکل خریدار هست که از ارزی استفاده می کنه که در نوسان هست.

بنده مشتریان سالانه دارم (4 شرکت) و اتفاقاً یکی از اونها ماه آینده (November) باید سرویسشون رو تمدید کنند و از نرخ های جدید مطلع هستند و می دونند که قیمت سرور به دلار تغییری نکرده ولی به تومان تغییر کرده و علتش هم مشخص هست (مشکلات سیاسی و بازار ایران).

پس وقتی قیمت های شرکت سرویس دهنده تغییر نکنه و حتی تخفیف بیشتری هم به کاربر داده میشه (چون یک سال مشتری خوبی بوده و مثلاً report نداشته و حالا دیتاسنتر این مشتری رو در whitelist قرار داده و دوست داره بهش یکم بیشتر تخفیف بده برای تمدید سال بعد تا مشتری رو برای خودش نگه داره) کاربر دیگه دلیلی برای اعتراض کردن نداره چون در حال حاظر طرف سرویس دهنده حتی قیمت رو پایین آورده و ربطی به اون شرکت نداره که در کشوری که مشتریشون درش زندگی می کنه چه اتفاقاتی افتاده و برای تبدیل ارزشون به دلار یا یورو یا هر ارز دیگه ای، چقدر باید ضرر کنند. درسته ؟

با تشکر.

lvlehrad
October 7th, 2010, 09:15
در اینده ای نه چندان دور همه مجبور میشن از دیتاسنترهای ایرانی خرید کنند :دی (خودکفا =)) )

asrhosting
October 7th, 2010, 09:46
دلار اومد پایین : هر دلار : 1030 تومان خرید ...

LoveLife
October 7th, 2010, 10:00
اینجا رو نگاه نکنید رقابت بچه گانه هست و قیمت ها کاذب پایین هست ! تو بازار واقعی هاستینگ ( بیرون از فروم ) متناسب با افزایش هزینه ها ، قیمت های سرویس ها نیز افزایش پیدا کرده !