PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش شبکه -قسمت هفتم - مقدمه- تجهیزات شبکه و مفاهیم پایه

Armis
December 19th, 2015, 00:37
سلام دوستان. خیلی فکر کردم که چه شکلی بتونم بطور ساده کار سوئیچ رو بیان کنم بخاطر همین با نرم افزار cisco Packet tracer مرحله به مرحله توضیح میدم.
فرض کنید ما چهار تا کامپیوتر داریم که هر چار تا کامپیوتر به وسیله کابل به یک سوئیچ وصل میشن. خویب هر کامپیوتر یک آدرس منطقی و یک آدرس فیزیکی داره.
آدرس منطقی میشه همون آدرس آی پی مثل : 192.168.0.20 و آدرس فیزیکی میشه MAC Address مثل : F0-59-62-67-62-A6
دوستان فعلا در رابطه با آدرس منطقی در همین حد بدونیم کافیه. نمیخام اینجا بیشتر از این این بحث رو باز کنم انشاالله توی قسمت های دیگه بطور کامل توضیح میدم.
در رابطه با Mac Address هم این رو فعلا بدونید که توی شبکه مک آدرس تکراری نداریم. یعنی هر کارت شبکه یک مک آدرس مخصوص به خود داره.
پس بیشتر از این این بحث رو باز نمیکنیم و میریم سراغ تصویر پایین. توی تصویر من چهار عدد کامپیوتر گذاشتم که آدرس منطقی یا همون آدرس IP آن ها را کنارشون گذاشتم. آدرس فیزیکی رو هم ننوشتم چون نیازی نیست و همونطور که گفتم هر کارت شبکه یک آدرس فیزیکی غیر تکراری داره.

29287

حالا فرض کنید ما از کامپیوتر شماره یک میخایم یک پکت به کامپیوتر شماره 4 ارسال کنیم میخایم ببینیم چه اتفاقی می افته .

برای ارسال کردن پکت از کامپیوتر شماره یک توی محیط CMD دستور Ping 192.168.0.4 را تایپ میکنیم. انشاالله در جلسات آینده دستورات CMD را هم تا حدودی توضیح میدم .
خوب اتفاقی که می افته چیه؟!! کامپیوتر 1 آدرس منطقی کامپیوتر شماره 4 رو داره اما آدرس فیزیکی رو نداره و بسته ای که میفرسته فقط حاوی آدرس منطقی هست نه آدرس فیزیکی . بسته برای سوئیچ ارسال میشه.

29282
29283
سوئیچ تمام آدرس فیزیکی کامپیوتر ها رو تو جدول خودش داره. اما توی پکتی که از سمت کامپیوتر یک ارسال شد آدرس فیزیکی وجود نداره بخاطر همین پکت را به همه کامپیوتر های توی شبکه ارسال میکنه اما چون آدرس منطقی که تو پکت بود برای کامپیوتر شماره 4 بود ، کامپیوتر های دیگه پکت را نمیخان و از بین میبرن:

29284

حالا کامپیوتر شماره چهار در جواب ، آدرس فیزیکی خودش را توی پکت ذخیره میکنه و برای کامپیوتر یک میفرسته

29285

29286

خوب اتفاقی که می افته چیه؟! از این بعد کامپیوتر شماره یک هر پکتی که به کامپیوتر 4 میفرسته حاوی آدرس فیزیکی شماره چهار هست ، چون سوئیچ آدرس فیزیکی همه کامپیوتر ها رو داره ، پس مستقیما پکت را برای کامپیوتر شماره 4 ارسال میکنه و اینطوری ترافیک شبکه پایین میاد.

این اتفاق در کامپیوتر های مشابه هم به همین صورت انجام میشه. پس متوجه شدید سوئیچ چه کاری انجام میده و چقدر در ترافیک شبکه موثر هست. امیدوارم متوجه شده باشید دیگه بهتر از این نمیتونشتم توضیح بدم . توی شبکه های بزرگ این مسئله خیلی مشکل ساز میشه که باز هم اون رو از طریق سابنتینگ باید کنترل کرد که انشاالله به این هم میرسیم.

دوستان ضمنا این توضیح مربوط به سوئیچ لایه دوم هست . اگر خدا خواست توی موارد پیشرفته تر بیشتر در مورد سوئیچ صحبت میکنیم.
مرحله مقدماتی هم تمام شد و در قسمت بعد سعی میکنم در مورد آدرس منطقی یا همون Ip Address توضیح بدم.

در ضمن تمام این مطالب رو خودم یعنی شرکت توسعه تجارت آرمیس نوشته اگر میخاید کپی کنید لطفا یک نامی هم از ما ببرید.

ضمنا تشکر شما باعث دلگرمی ما میشه

:53::53::53: