PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دو نفر در یک ایده و تعیین سهم % (مشاوره)؟

javadonline
December 5th, 2015, 06:09
با سلام خدمت دوستان
یک سوالی داشتم که میخواستم از شما بزرگواران کمک بگیرم.

بنده یک ایده (تحت وب) دارم و از آنجا که در راه اندازی بخشی از ایده خودم تخصص داشتم (طراحی رابط کاربری و کد نویسی) آن را انجام دادم . حال بخش دیگر رو قرار هست با هزینه به یک شرکت یا فرد دیگری بسپارم. از اونجا که هم سرمایه لازم دارم هم یک فرد که بعد از راه اندازی این ایده باهام باشه. این ایده رو با یکی از آشناها درمیون گذاشتم و از اونم از طرحم استقبال کرد (مورد اعتماد هستن). و گفت که میتونه سرمایه ای بزاره و بعدشم تا آخرش کار کنه و خلاصه با همفکری هم ایده رو تکمیل کنیم و خلاصه کارای تبلیغات و بازاریابی و ... انجام بدیم که اخرش ازش به درآمد برسیم.

حال سوال اینجاس. از اونجا که ایده از خودم بوده و بخشی از این رو خودم راه اندازی کردم. حال اگه این آشنای ما بخواد سرمایه بزاره برای تکمیل این ایده و راه اندازی کامل ، و علاوه بر این سرمایه گذاری، تا آخرش بخواد با من کار کنه در زمینه همین بازاریابی و تبیلغات و... . چطوری میان سهم بندی میکنن. یعنی فردا مثلا ما اومدیم ماهی 10 میلیون درآمد داشتیم. حالا چطوری % ها رو حساب میکنیم مثلا من اینقدر برمیدارم تو اینقدر.
و اینکه اون سرمایه که این داده چطوری بهش برگشت داده میشه.
یعنی کاملا عادلانه باشه و همه چیزا در نظر گرفته بشه که مثلا ایده از من بود ، یا مثلا این آشنا سرمایه گذاشته .
کلا میخوام خودتون رو بزارید جای من و راهنماییم کنید که چه کاری باید انجام بدم.
پیشاپیش ممنون از همتون.

Sa1
December 5th, 2015, 16:02
شما هم سرمایه گذاری می کنید یا صرف ایده رو به عنوان آورده لحاظ کردید؟

در این صورت می تونید ایده خودتون رو بصورت طرح توجیهی بنویسید تا ارزش تقریبی مشخص بشه.

مثلا ایده شما به قول خودتون میتونه ماهی 10 میلیون درآمدزایی داشته باشه.

حالا باید ببینید طرف مقابل چه سرمایه ای به طرح اختصاص میده. مثلا اگر سرمایه 10 تومن باشه در اینصورت سهم شما بیشتر خواهد بود. ولی اگر سرمایه مثلا 100 میلیون نیاز باشه به علت ریسک بالاتر و هزینه بیشتر سهم طرف مقابل افزایش پیدا میکنه. که البته کاملا این سهم ها توافقی خواهد بود و فرمول و قانونی برای سنجش نداریم.

قبل از هر کار برای ایده خودتون یک طرح توجیهی بنویسید. اگر بلد نیستید به عنوان نمونه فرمت های زیر رو مطالعه کنید.

http://www.cao.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=1ee5c1bc-6f0c-4be5-ab64-8a8d7436d413

یا سایر موارد که با جستجو می تونید پیدا کنید.

بعد از قدم دوم که تهیه طرح توجیهی هست (قدم اول ایده پردازی) وارد بحث شراکت و سرمایه گذاری بشید و توصیه میکنم هر توافقی حاصل شد حتما کتبی و با شاهد باشه.

javadonline
December 5th, 2015, 17:31
ممنون از شما

به غیر از ایده که از خودم بوده ، من طرح رو تا حدی جلو بردم که اگر این کار بیرون انجام میگرفت مثلا حدودا 5 میلیون هزینه برمیداشت.
حالا برای تکمیلش که قرار هست به یک شخص دیگری واگذار بشه و نیاز به سرمایه هست. قصد دارم این هزینه بخشیش رو خودم بزارم بخش دیگش رو طرف مقابلم. برای مثال فرض کنید که 15 میلیون هزینه لازم هست. اگر این رو نصف کنیم برای هر شخص 7/5 میلیون میرسه. حالا من قبلا اندازه 5 میلیون کار کردم پس میخوام بیام 2/5 میلیون رو بزارم و اون طرف بقیه هزینه رو بزاره.
بعد از اینکه طرف این هزینه رو داد و با من یکی شد . حالا ما هر دوتامون یه سرمایه گذاشتیم و اینجا تنها من کسی هستم که ایده رو گفتم .
حالا بعدا درآمد حاصل از این ایده چطوری حساب میشه ؟ با توجه به اینکه ایده کاملا از طرف خودم بود و این شخص اومده اندازه من فقط سرمایه گذاشته ( با توجه به توضیحات بالا)

Sa1
December 5th, 2015, 23:34
ممنون از شما

به غیر از ایده که از خودم بوده ، من طرح رو تا حدی جلو بردم که اگر این کار بیرون انجام میگرفت مثلا حدودا 5 میلیون هزینه برمیداشت.
حالا برای تکمیلش که قرار هست به یک شخص دیگری واگذار بشه و نیاز به سرمایه هست. قصد دارم این هزینه بخشیش رو خودم بزارم بخش دیگش رو طرف مقابلم. برای مثال فرض کنید که 15 میلیون هزینه لازم هست. اگر این رو نصف کنیم برای هر شخص 7/5 میلیون میرسه. حالا من قبلا اندازه 5 میلیون کار کردم پس میخوام بیام 2/5 میلیون رو بزارم و اون طرف بقیه هزینه رو بزاره.
بعد از اینکه طرف این هزینه رو داد و با من یکی شد . حالا ما هر دوتامون یه سرمایه گذاشتیم و اینجا تنها من کسی هستم که ایده رو گفتم .
حالا بعدا درآمد حاصل از این ایده چطوری حساب میشه ؟ با توجه به اینکه ایده کاملا از طرف خودم بود و این شخص اومده اندازه من فقط سرمایه گذاشته ( با توجه به توضیحات بالا)

ببینید شما ابتدا باید طرح خودتون رو روی کاغذ بنویسید با جزئیات.

شما مثلا این موارد رو دارید:

1- نرم افزار که خودتون کدنویسی کردید. ارزش کار رو میتونید از یه برنامه نویس باتجربه بپرسید.

2- نیروی انسانی که طرح رو اجرا کنه که این هم خودتون هستید پس باید دستمزد این کار رو در نظر بگیرید. هر نفر دیگه هم لازم باشه باید لحاظ بشه.

3- هزینه ی جاری مثل سرور که این رو دو نفری باید تامین کنید.

این میشه بخش هزینه

بخش آورده هم شامل مثلا 2.5 شما 7.5 طرف دوم

اینها رو حساب کنید ببینید چند درصد به هر نفر میرسه.

بعد ایده کار رو ارزش گذاری کنید که این موضوع کاملا توافقی هست و نمی تونم پیشنهادی بدم چون از طرح بی اطلاع هستم.

درآمد حاصل رو هم ابتدا باید مشخص کنید تا بعدا اختلاف پیش نیاد. یعنی توافق کنید مثلا بخاطر ایده که از شما هست فلان درصد بیشتر سهم داشته باشید.

به هر حال نصف کار ایده هست و نصف دیگه سرمایه که اون رو به عمل تبدیل کنه.